Prázdna kniha - Josefina Vicens, BRAK, 2021

12,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Prázdna kniha - Josefina Vicens, BRAK, 2021
Prázdna kniha - Josefina Vicens, BRAK, 2021

Prázdna kniha

Josefina Vicens (19111988) bola významná mexická spisovateľka, scenáristka a novinárka. Vďaka románu Prázdna kniha sa zaradila do kánonu hispánskej modernej literatúry. José... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2021
102 strán
1-2 hodiny čítania

Josefina Vicens (19111988) bola významná mexická spisovateľka, scenáristka a novinárka. Vďaka románu Prázdna kniha sa zaradila do kánonu hispánskej modernej literatúry. José García, protagonista diela, dvadsať rokov odoláva pokušeniu.. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 11 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Literatúra do MHD

Divadlo na Tomovom jazere - Ann Patchett, Tatran, 2024
Prázdna kniha - Josefina Vicens, BRAK, 2021
12,90 €

Viac o knihe

Josefina Vicens (19111988) bola významná mexická spisovateľka, scenáristka a novinárka. Vďaka románu Prázdna kniha sa zaradila do kánonu hispánskej modernej literatúry. José García, protagonista diela, dvadsať rokov odoláva pokušeniu písať. Napokon mu podľahne. Ťažké rozpoloženie vyvierajúce z bytostnej potreby tvoriť a z absolútnej nespokojnosti s tým, čo z nej vzíde, rieši svojím vlastným spôsobom kúpou dvoch zošitov. Jeden vyčlení na zaznamenávanie každodenných postrehov, zážitkov, úvah či skromných plánov. Druhý poslúži na to, čo z prvého vykryštalizuje ako čistá literatúra, skutočná, univerzálna, transcendentná. Prázdna kniha je román reflektujúci samotný proces písania, tenziu medzi týmito dvoma zošitmi.
Čítať viac
Počet strán
102
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×210 mm
Hmotnosť
308 g
ISBN
9788089921348
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1271049
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Mexiko
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

7 hodnotení

4
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Vetu za vetou si v tejto knihe podčiarkujem, škrtám, analyzujem, prepisujem, zamýšľam sa, píšem si ich do svojich poznámok, myšlienku za myšlienkou, ktoré mám stále chuť pochopiť lepšie. Nerozumiem chaosu, a predsa sa v ňom nachádzam. A neustále strácam, padám, znova hľadám, som. Je to o emócii, silnom vnútornom boji medzi tým, čo v sebe milujeme a v čom sa zdáme primálom. Ale aké sú prekrásne prílišné precítenia a ak sa práve vďaka chaosu oživujú v ľudskej duši toľké, tak potom tažko o ne prísť. Možno tomu nemusíme rozumieť, len stačí milovať čo tvoríme. Život potom ostáva búrlivý navždy a nepredvídateľný, šokujúci, dojímavý, plný sĺz i smiechu, nepoučiteľný, stále sa meniaci, chaotický, ale práve takto ho najviac milujeme. A v takom svete sa nachádzame.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
23.1.2023
Kniha, do ktorej som sa zamilovala. Doslova.
José García v jednotlivých stranách tejto knihy ukazuje, aké je náročné odhodlať sa písať a aj čokoľvek napísať. Založil si 2 zošity. Jeden nečistopis, kde zapisuje svoje jednoducho čokoľvek, čo mu napadne a na tie najlepšie pasáže má druhý zošit. Motivácia, beznádej, rôzne dilemy a kopa inšpirácie - aj toto všetko som v knihe našla. Písanie, nie je žiadna sranda a aj napriek tomu, by som si polovicu knihy vypísala, pretože je naozaj inšpiratívna a jej myšlienky ma oslovili. Ja som si užila každý riadok.

Knihe dávam 5/5 hviezdičiek a odporúčam túto útlu knižku každému, kto si chce prečítať príbeh o boji jedného človeka so sebou a jeho nutkaním písať. Pre mňa je "Prázdna kniha" milý a pekný pisateľský počin, ktorý odporúčam každému, kto chce nakuknúť do duše autora.
Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
6.7.2022
Veľmi zaujímavé
Túžba písať, ale nevedieť o čom. Vnímať a či nevnímať okolitý svet? Písať o ňom, o rodine, bežných starostiach, alebo čakať na kopnutie múzy? José García túži byť výnimočným, vybočiť z priemeru, ale darí sa mu len v ňom ostávať v šedinách bežných dní. Ani vyčlenené dva zošity, jeden na nečistopis a druhý na skutočnú literatúru, mu nepomáhajú uskutočniť svoj sen. Preniesť problémy súkromného života, aj to pekné, na stránky zošitov nie je jednoduché. Miesia sa v ňom strach, smútok i frustrácia zo života. Miestami čítame jeho prúd myšlienok, ktorý mu má pomôcť, ale iba sa zacykľuje. Podarí sa mu napísať knihu?
Autorka do tohto diela dáva seba. Román reflektuje náročný proces písania, pochybnosti o tom, či vôbec písať má a ak áno, či to bude aspoň trošku dobré. Dej je prepletený množstvom úvah a peknými myšlienkami, nad ktorými sa čitateľ musí zamyslieť. Túžba po niečom a nevedieť čo vlastne môže byť ťaživá, ale ak má človek podporu, dá sa to zvládnuť. Či už inšpirácia príde, alebo sa urobí hrubá čiara, každopádne opora blízkych môže byť veľkou pomocou. V tejto knihe je vyobrazený José trošku ako snílek a jeho manželka ako tá rozumná stojaca pevne na zemi, avšak nechávajúca manžela snívať si svoj sen.
I keď si ma príbeh úplne nepodmanil, ja ho i napriek tomu odporúčam, pretože autorka píše veľmi dobre a zaujímavo. Núti premýšľať nad vlastnými snami a poukazuje na to, že nie pre každého je písanie ľahkou záležitosťou.
Čítať viac
32
Overený zákazník
13.12.2021
Prázdna kniha
Prázdne strany boli pre tvorbychtivú Josefinu Vicens "bielym peklom". Svoje tvorivé výzvy premietla obnažene do Prázdnej knihy a jej hlavnej postavy.
José García ide s kožou na trh a transparentne preukazuje neľahkosť tvorby v snahe písať. Sebe samým je najväčším kritikom a zamotáva sa v neustálom spochybňovaní sa.
Priznávam, že jeho opakované intro rozpoloženie v samotnom procese tvorby ma občas znervózňovalo, akoby sa potreba zachytiť podstatné stávala mojou.
(V duchu som ho mal chuť vyžmýkať ako citrón.)
Zakaždým to však skĺzlo do môjho zahĺbenia, pri ktorom som zabúdal, že čítam o neschopnosti písať a ocitajúc sa v spleti jeho priliehavých myšlienok som mal napokon pocit, že sa prázdna kniha so mnou tak trochu zahráva.
.
Zaujímavé úvahové dielko, ktorého konceptom autorka od doby napísania (1958) mnohým "ukradla" myšlienky z pera.
Každý kto sa odhodláva písať, alebo už píše, sa do istej miery nejakou troškou nájde v podobných ak nie rovnakých povšimnutiach, kategorických dilemách a nástrahách tvorby. Zároveň je možné sa stotožniť so silným hnacím motorom povznášajúceho pocitu neobmedzenosti, že to čo sa k čitateľovi dostane je len a len v rukách spisovateľa.
Čítať viac

„Dážď netrvá večne a keď opäť zasvieti slnko, všetko sa bude ligotať.“