Zima - Ali Smith, Veronika Klímová (ilustrátor), Artforum, 2020

12,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Zima

Držiteľka mnohých ocenení, škótska spisovateľka Ali Smith pokračuje v tetralógii ročných období. Zima je nespútaný román plný nehy, spravodlivého hnevu a štedrosti. Sophia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2020
228 strán
3 hodiny čítania

Držiteľka mnohých ocenení, škótska spisovateľka Ali Smith pokračuje v tetralógii ročných období. Zima je nespútaný román plný nehy, spravodlivého hnevu a štedrosti. Sophia Clevesová je podnikateľka na dôchodku, ktorá žije sama v šesťnásťizbovom dome... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 34 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dáma z Milkweed Manoru - Julie Klassen, i527.net, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Držiteľka mnohých ocenení, škótska spisovateľka Ali Smith pokračuje v tetralógii ročných období. Zima je nespútaný román plný nehy, spravodlivého hnevu a štedrosti. Sophia Clevesová je podnikateľka na dôchodku, ktorá žije sama v šesťnásťizbovom dome na anglickom vidieku. Na Vianoce k nej príde syn Art s akože priateľkou Lux a sestra Iris, s ktorou sa Sophia už tridsať rokov nerozpráva. Pred očami sa nám začne odvíjať rozložitá spleť osudov, názorov, videní. Na celý príbeh naviac dopadá dlhý tieň britského brexitového referenda. Zima. Možno nastal čas, aby sa ľady pohli.

Tetralógiu ročných období tvoria príbehy, ktoré sa dajú čítať samostatne a autorka ich prepája spoločnými motívmi a svojou špecifickou obrazotvornosťou. Prvá časť tetralógie s názvom Jeseň bola nominovaná vo výbere na Man Booker Prize.
Tetralógia vychádza v edícii –klad, ktorá je zameraná na kvalitné preklady najvýraznejšej súčasnej beletrie.
Čítať viac
Počet strán
228
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
408 g
ISBN
9788081502842
Rok vydania
2020
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
623135
Ilustrácie
Štýl
psychologický, politický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Zima - Ali Smith, Veronika Klímová (ilustrátor), Artforum, 2020
Clayov most - Markus Zusak, Ikar, 2019
27,90 €

Hodnotenia

4,4 / 5

9 hodnotení

4
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15
Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), 2023
Práve čítam
Sled udalostí

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
2.1.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Druhá kniha z kvarteta ročných období od Ali Smith opäť nesklamala a rovnako ako Jeseň brnkala na citlivé a veľmi dôležité témy.

Príbeh nás zavedie do Vianočného Cornwallu, do veľkého domu Sophie Clevesovej, podnikateľky na dôchodku, ktorej spoločnosť robí mĺkva detská hlava. Hlava sa zjavila znenazdania a pre Sophiu sa stane akýmsi sprevádzajúcim duchom Vianoc, podobne ako v Dickensovej Vianočenej Kolede. Zvony odbíjajúce polnoc nás zavedú z prítomnosti do minulosti, hlbokej alebo nedávnej a odkrývajú mnohé z rodinných pomerov.

V Londýnskej knižnici sedí Art za verejným počítačom a ťuká slová do googlu: Kvety sú… mŕtve, vyskočí automatické dokončenie. Zistíme, že mŕtvych je mnoho vecí, vrátane lásky, smrti alebo duchov. Artova pochmúrna nálada zodpovedá jeho ťažkému rozchodu s priateľkou a nasledujúcej vianočnej návštevy u matky, s ktorou nemajú bohvieaký vzťah. Stretne juhoslovanskú migrantku Lux a podplatí ju, aby cez sviatky predstierala, že je jeho ex.

U matky v Cornwalle Arta a Lux/Charlotte čaká zvláštna atmosféra, a tak sa rozhodnú kontaktovať Sophinu sestru Ire. Ire ako angažovaná aktivistka v otázkach migrácie/ ekológie/ zbrojenia je úplným opakom usporiadanej a kariérne úspešnej sestry. Pri vianočnom obede teda vzniká mnoho napätia a na pretras prídu medziľudské vzťahy.

Útržkový štýl Ali Smith dovysvetľuje mnohé príbehové otázniky a bravúrne sa prepojí všetko potrebné. Prostredníctvom divokej Ire sa venuje ťažkým a hlavne potrebným morálnym témam - eko-aktivizmu, migrácii (Brexitu), nukleárnej vojne.

Som opäť spokojná a teším sa na Jar.
Čítať viac
18.11.2021
Zima mala za mňa oproti Jeseni trošku rozpačitejší rozbeh, ale autorka svoj rukopis rozhodne nezaprie, v pomerne útlej knihe spája množstvo tém vrátane politiky, umenia, vojny, internetového sveta a opäť aj brexitu. Napriek tomu nemožno povedať, že príbeh by bol o niečom z toho. Téma je opäť zdanlivo banálna - aj keď spočiatku vlastne vôbec netušíte, kam to všetko povedie. Ale myslím, že práve v tom tkvie jej čaro. Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
6.9.2021
Nádherná kniha
Dojmy zo Zimy som sa chystala spísať už dlhšie, konečne nadišiel správny čas. Zo začiatku som bola trošku v pomykove, no podmanivý štýl Ali Smith ma pomaličky opantával, stránku za stránkou som sa ponárala do príbehu a až neskôr som pochopila symboliku, takže začiatok mi už divný nepripadal.

Obdivujem, ako sa Ali Smith hrá s jazykom, ako premyslene a s ľahkosťou vyberá a skladá slová do viet, jej príbehy postupne odhaľujú viacero rovín, prelínajú sa, sú plné citlivosti, ľahkosti, odkazov, symbolov, narážok na spoločenské dianie, ktorými dokonale umocňuje atmosféru… Na jej knihy sa treba naladiť, spomaliť, precítiť okamih, nechať sa unášať, nie je to čítanie pre každého, no po prečítaní máte pocit, ako keď narazíte na spriaznenú dušu a všetky tie jednoduché, no krásne myšlienky vo vás ešte dlho doznievajú.

Veľmi sa mi páči, akým spôsobom Ali Smith prepája Zimu s Jeseňou a už sa nemôžem dočkať, kedy sa pustím do Jari.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
22.4.2020
Spočiatku som sa vyplašila, čo za knihu som to zas kúpila, až neskôr sa všetko vysvetlilo. Kniha pekne plynie a postupne odhaľuje súvislosti, ako šupky z cibule. Je zasadená do blízkej minulosti a súčastnosti, tak načrtáva aj problémy dneška. Určite odporúčam prečítať. Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
9.4.2020
Zima plná vízií, spomienok a rodinných vzťahov
Milujem jazyk a štýl Ali Smith. Tak ako som si užila Jeseň, užila som si aj Zimu a neviem sa dočkať Jari. Zima je meditáciou o svetle, v ktorom sa veci kryštalizujú. Zo zamrznutej zeme vždy vyklíči nový život. Originálne a inšpirujúce dielo plné symboliky naplnené nežnosťou, ale aj spravodlivým hnevom.
Mnoho autorov sa vyžíva v tom, že poukrývajú vo svojich dielach narážky a skryté odkazy na iné romány. Pre tento fenomén sa zaužíval výraz easter eggs. Ali Smith ich v texte pre zdatných hľadačov vysypala plný košík. Čerpá z mnohých kultúrnych diel, či už je to hudba, film, literatúra, alebo umenie. Aj hádaniek, metafor a alegórií je v príbehu neúrekom. Môžu sa zdať na prvý pohľad nerozlúštiteľné, ale pre čitateľa je výzvou odhaľovať ich.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac
Kúpte spolu
Zima - Ali Smith, Veronika Klímová (ilustrátor), Artforum, 2020
Clayov most - Markus Zusak, Ikar, 2019
27,90 €

„Ak sa sústredíte na pozitívne veci, začnete v sebe rozvíjať pozitívne emócie.“