Tichá jar - Rachel Carson, BRAK, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
FlagTichá jar - Rachel Carson, BRAK, 2023
FlagTichá jar - Rachel Carson, BRAK, 2023

Tichá jar

Jedna z najvplyvnejších kníh dvadsiateho storočia. Kniha Tichá jar od Rachel Carson z roku 1962 je jednou z mála kníh, ktoré si môžu nárokovať na epochálny význam. Jej... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2023
296 strán
4 hodiny čítania

Jedna z najvplyvnejších kníh dvadsiateho storočia. Kniha Tichá jar od Rachel Carson z roku 1962 je jednou z mála kníh, ktoré si môžu nárokovať na epochálny význam. Jej podrobne zdôvodnený útok na používanie pesticídov v americkom poľnohospodárstve... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania (2)
Tiché jaro - Rachel Carson, Host, 2021
Brožovaná väzba
Čeština, 2021
Do 2 – 3 dní

18,06 €


Silent Spring - Rachel Carson, Penguin Books, 2000
Brožovaná väzba
Angličtina, 2000
Viac ako 30 dní

13,55 €

Z kolekcie: Populárno - náučná literatúra a literatúra faktu

Naši škriatkovia odporúčajú

Eliška - Táňa Keleová-Vasilková, Ikar, 2024
Tichá jar - Rachel Carson, BRAK, 2023
16,90 €
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Jedna z najvplyvnejších kníh dvadsiateho storočia.

Kniha Tichá jar od Rachel Carson z roku 1962 je jednou z mála kníh, ktoré si môžu nárokovať na epochálny význam. Jej podrobne zdôvodnený útok na používanie pesticídov v americkom poľnohospodárstve pomohol posunúť environmentálne povedomie do popredia modernej politiky a vytvoril regulačné prostredie, ktoré poznáme dnes. Tichá jar je napísaná pútavým štýlom, ktorý spája vedeckú dôslednosť a pôsobivé obrazy. Práve používanie poetického jazyka povyšuje knihu nad obyčajnú vedeckú analýzu.

Hneď po jej vydaní chemický priemysel využil všetky svoje zdroje, aby sa pokúsil zdiskreditovať Tichú jar aj samotnú Rachel Carson. Jej vášnivá práca, ktorá sa vyznačovala dôslednou úctou k pravde a veľkou intelektuálnou odvahou, sa však ukázala byť silnejšia ako útoky.

Je zriedkavé, aby kniha dokázala zmeniť chod dejín, ale tejto eseji sa to podarilo a po vydaní sa stala klasikou environmentálnej literatúry. Rovnako možno Rachel Carson považovať za zakladateľku celosvetového environmentálneho hnutia. Dnes, keď viac ako kedykoľvek predtým pociťujeme dôsledky nezodpovedných a nebezpečných postupov, ktoré autorka odsúdila, je Tichá jar nevyhnutným čítaním pre každého, kto sa zaujíma o budúcnosť planéty a ľudských bytostí.
Čítať viac
Originálny názov
Silent Spring
Počet strán
296
Väzba
pevná väzba
Rozmer
110×180 mm
Hmotnosť
400 g
ISBN
9788082860132
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1469353
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
BRAK
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

32
Overený zákazník
29.5.2023
Pri takýchto knihách som prv veľmi zvedavý a hladný po informáciách a potom ma div neklepne z toho čo sa dozviem. Moje bezprostredné pocity po dočítaní sú dosť rozhorčené.

Tiché jaro je zrejme najdôležitejšia kniha o životnom prostredí. Carsonová ju napísala pred 60 rokmi a jej odkaz dnešku ostáva ten istý.
A síce, dôležitosť toho, ako Zemi rozumieme, ako sa o ňu staráme, ako ju našimi rozhodnutiami ovplyvňujeme a konečne pochopiť, že my týmto nerobíme láskavosť Zemi, ale naopak vyhovujeme sami sebe.
(Asi ste zachytili termín antropocén, terajšie geochronologické obdobie, keď človek vplýva na planétu tak ako samotné geologické pochody.)
.
Predmety výskumov a dôkazov uvedených v knihe môžu byť dnes už menej aktuálne, nakoľko sa prístupy dobou zmenili, no ekoproblémy sa skomplikovali a sú stále prítomné a dôsledky fatálnejšie.
Už v minulom storočí sa vedelo, že ak bude konzum spoločnosti a priemysel bezlimitne využívať prírodu a popri tom ju prehlcovať chemikáliami (pesticídmi, herbicídmi, fungicídmi) a odpadmi, bude to smerovať len a len k našej záhube.
.
Dosť sa čudujem, že ešte nevznikol z tých všetkých jedov, ktorými tak dôkladne zásobujeme Zem, nejaký “antropocíd”, zatiaľ ako si tu takto veselo hopkáme po Zemi, alá svet gombička, veď ja som človek, kto je viac.
A ono to pritom už pravdou vlastne je. Ekologické zmeny ticho a pomaly spôsobujú zmeny biologické. To, čo do zeme vkladáme, to všetko končí v nás samých, cez to, čo vypestujeme, jeme, pijeme a dýchame. Ľahkovážnosť k tomuto elementárnemu faktu len svedčí o našej nepoučiteľnosti a zaslepenosti.
.
V súčasnosti je ekológia jednou z výrazných politických tém. Malo by nás to smerovať k tomu, aby sme neriešili osobné či národnostné rozdiely, kultúrno-etické rozdiely, ale naopak riešili globálne alarmy, jedným z ktorých environmentálny stav je.
Hovorím o našom dlhu voči planéte a vyvarovať sa pri tom tvrdeniu, že ja sám aj tak nič nezmôžem.
Čítať viac
22.10.2020
Kľúčové čítanie k pochopeniu vplyvov pesticídov na zdravie a prírodu
Veľmi často odporúčaná ako jedna z najdôležitejších kníh o začiatkoch environmentálneho hnutia a dôležitá aj v dnešnej dobe, kedy stále striekame naše plodiny pesticídmi - Rachel Carson zasvätila život (takmer doslovne) štúdiu vplyvov týchto chemických látok na životné prostredie a naše zdravie a opisuje často aj našu pomýlenú motiváciu bojovať s prírodou nesprávnymi prostriedkami. Odporúčam prečítať každému, koho vplyv pesticídov na naše zdravie zaujíma, hoci možno dnes využívame iné látky, presadzovanie ich používania je stále podporované rovnako klamlivými argumentami a popieraním skutočností. Kniha zdôrazňuje že s prírodou sa dá bojovať iba jej vlastnými zbraňami. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Pre napísanie Tichej jari – o ktorej vedela, že to bude jej posledný pokus o boj s veternými mlynmi – vybrúsila všetky svoje rétorické zbrane a spojila poznatky zo širokého spektra výskumných oblastí.“
– Margaret Atwood

„Tichú jar od Rachel Carson som čítala v náročnom období a jej odvaha v boji s farmaceutickými spoločnosťami mi bola inšpiráciou.“
– Jane Goodall

„A já doufám, že jednou na hřišti nebo v reklamní agentuře s panoramatickými okny pochopíš, že odvážný není ten, kdo se pouští do rvačky a neví, jestli vyhraje, nebo prohraje. Odvážný je ten, kdo ví, že by vyhrál, ale nechá to být. “