Veľké leto
E-kniha

Román o dospievaní od autora bestsellera Staré odrody. Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej... Čítať viac

4,5 24 hodnotení
Vydavateľstvo
Literárna bašta
300 strán
4 hodiny čítania

Román o dospievaní od autora bestsellera Staré odrody. Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej dovolenky čaká tvrdá príprava na reparát. To znamená ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

13,39 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Velké léto - Ewald Arenz, Host, 2023
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2023
Ihneď na stiahnutie

15,19 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Veľké leto - Ewald Arenz, Literárna bašta
E-kniha
13,39 €

Viac o e-knihe

Román o dospievaní od autora bestsellera Staré odrody.

Friederove vyhliadky na leto nie sú práve najlepšie. Prepadá z matematiky a latinčiny, a tak ho namiesto rodinnej dovolenky čaká tvrdá príprava na reparát. To znamená stráviť šesťtýždňové letné prázdniny s mimoriadne prísnym starým otcom a záhadnou starou mamou. Našťastie má Almu, Johanna a Beate, dievča v zelených plavkách. Napriek temným predtuchám zažije pätnásťročný Frieder veľké priateľstvá, prvú lásku, ale aj pochybnosti a smútok. Veľké leto, po ktorom nebude nič také ako predtým.

Veľké leto Ewalda Arenza zvolili nezávislé nemecké kníhkupectvá za najobľúbenejšiu knihu roku 2021.

Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Originálny názov
Der große Sommer
Počet strán
300
Naše katalógové číslo
1973045
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Literárna bašta
Pre koho
young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

24 hodnotení

13
11
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

24.10.2023
Veľké léto mi prinieslo do života toľko nostalgie a krásnych myšlienok, až som sa pri jeho čítaní nedokázala prestať usmievať. Ewald Arenz o Friederovi a jeho lete o starých rodičov, ktoré sprvu znelo ako nočná mora, no zmenilo sa na niečo nezabudnuteľné. Nášmu hlavnému hrdinovi sa totiž konečne podarilo vyhrabať z vlastnej ulity a to všetko vďaka dievčaťu v zelených plavkách, ktoré mu tak padlo do oka.

Na týchto 300 stranách vás čaká rozprávanie o prvej láske, o rodine, o dospievaní a hlavne o priateľstve siahajúcom až za hory. Rovnako tu autor zabŕdne aj do mierne skľučujúcejších tém, ktoré možno na pár chvíľ zabolia, no sú vyrozprávané s takým citom, že sa z toho veľmi ľahko oklepete. Zo stránok totiž priam sála svieži letný vánok!

Za mňa jednoducho skvelé čítanie, pri ktorom si nielen oddýchnete, ale rovnako sa aj zamyslíte a možno spochybníte aj niektoré vlastné životné rozhodnutia. Pretože na svete nie je nič dôležitejšie ako smiech a čistá radosť.
Čítať viac
38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
11.9.2023
Príjemná letná oddychovka
Dospievajúci Friedrich na konci školského roka prepadá a jemu neostáva nič iné, než sa zriecť rodinnej dovolenky a učiť sa na reparát. Lenže komu by sa už len v lete chcelo? A najmä vtedy, keď sa na to obdobie musí odsťahovať ku starým rodičom - starej mame s tajomstvami a prísnemu starému otcovi. Ešteže má Almu, Johanna a kúpalisko, kde sa zoznámi s Beate. Prvá láska rozjasní nechcené dni učenia sa, ale pochybnosti a trápenia nenechajú na seba dlho čakať. A keď sa všetko skomplikuje Johannovou zmenou v správaní sa, už nič nebude ako predtým.
Kniha Velké léto so sebou prináša milý letný príbeh prvej lásky, priateľstva, smútku i sklamaní. Je pretkaný peknými myšlienkami a úvahami, ktoré aj čitateľa donútia premýšľať. Možno aby si tiež spomenul na svoju prvú lásku, bezstarostné letá, i tie so starosťami, s komplikovanými vzťahmi a nádejou. Kniha sa číta rýchlo, je pomerne jednoducho písaná, nájdete v nej úsmevné situácie, ale aj tie vážnejšie. Podľa mňa ide o veľmi dobrú oddychovku, a nemusí byť len letnou, ale k dokonalosti mi stále niečo chýbalo. Akoby autor niekedy vynechal úseky, ktoré sa mi žiadali rozpísať, ale celistvosť deja tým príliš neutrpela. Vyskúšajte, určite si pri tejto víkendovke oddýchnete a mnohí si zrejme aj zaspomínajú.
Čítať viac
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
3.9.2023
Seznamte se s Friedrichem, mladíkem, který na konci školního roku propadne a je tak donucen vzdát se rodinné dovolené a strávit léto nad učením, a to ke všemu u svého přísného dědy. Postupně však zjišťuje, že prázdniny nejsou vůbec tak špatné. Děda nakonec není až tak hrozný a díky nové kamarádce Beate jsou jeho dny hezčí.

Od autora jsem četla knihu Staré odrůdy, ze které jsem byla nadšená, proto jsem neváhala a hned se pustila i do jeho novinky. Když mám u knížky velká očekávání, většinou jsem pak lehce zklamaná, bohužel se to stalo i tentokrát, ale kniha rozhodně není špatná.

Je to příběh o mládí a prvních láskách, ale i o stáří, o moudrosti nabyté životem, o smrti. Moc se mi líbí, jak autor píše, díky tomu si čtení opravdu užívám. Je zde popsáno spousta detailů, které mě moc bavily, a to je nejen obrazových, ale autor se nejednou pokusil na čtenáře přenést i vůně.

Kniha je čtivá, je ze života, s dávkou tajemství, které nás nutí číst dál. Ze začátku byl příběh pomalejší, ale díky tomu, že jsem byla napnutá, co ještě přijde, tak mi to ani moc nevadilo. Děj jsem vůbec neodhadla, autor si s námi skvělé pohrál.

Kniha byla trochu zvláštní, trochu obyčejná, trochu jiná, každý si v ní něco najde. Díky předchozí knize jsem čekala ještě trošku něco víc, proto lehké zklamání, ale jinak výborná kniha.
Čítať viac
3.9.2023
Leto s veľkým L
Čo robí leto veľkým, či významným? Vôňa medovníkov a marcipánu, aj keď nie sú Vianoce, slnko a tieň, chvejúce sa listy stromov vo vánku, raz tmavé, z opaku striebristé, na ten pohyb nejestvuje špeciálne pomenovanie, voda v bazéne a odvážne skoky z mostíka, nočné túlanie sa po meste, bicykel, ktorý ponúka voľnosť, čas strávený s priateľmi a spoločné bláznivé fotografie…
Autorovi (a nielen jemu, klobúk dolu aj pred prekladateľkou Paulínou Čuhovou) sa podarilo vystihnúť atmosféru leta, dospievania, očakávania, zodpovednosti a vlastne aj poznania. Nielen seba samého, ale aj vlastnej rodiny. Vzťah Friedera ku škole bol skôr vlažný, prepadá a teraz má jedinú šancu na reparát. Cez leto sa musí doučiť matematiku a latinčinu, a aj preto ostáva u starých rodičov. Zdanlivo nesúrodý pár, umelecky založená starká a prísny lekár-profesor, s ním majú omnoho viac spoločného, ako si spočiatku myslel. Už len ponuka brigády a (ne)nápadná výpomoc s matikou (nájsť zmysel v tom, prečo počítať), či dôvera je krokom v ústrety. Aj keď niektoré veci sa naozaj robiť nemajú (viď čítanie denníka).
Toto je kniha leta, ktorú čítajte aj dnes, aj opakovane, dokonca aj keď sa leto skončí. Má úžasný feeling. Je o smútku, pomoci a láske. O bezpodmienečnom a nekonečnom priateľstve, ktoré sa ani nedá napísať, ani pochovať.
O zmene a dospievaní, o učení sa; na vlastných chybách, aj na príkladoch zo života.
Frieder, Alma, Beate a Johann - úplne ich pred sebou vidím…
Odporučili mi ju v kníhkupectve Artforum BB a ja im ďakujem za perfektný tip, s radosťou ju tiež odporúčam ďalej! Čítam ju dovolenkujúc na Kréte, popíjam úžasné mojito, občas sa smejem, lebo tie decká sú čísla, sú úžasní a do všetkého idú naplno, či je to beh s tranparentom, alebo hľadanie dievčaťa v zelených plavkách, či nerozvážne blbnutie s bagrom, inak sa to ani nedá.. A áno, boli tam aj pasáže, ktoré ma dojali. Preto sa ponáram do vĺn, chuť mora zmyje aj slané cestičky sĺz. A znovu otváram knihu, kde je leto naozaj veľké. Užite si ho aj vy. Leto s veľkým L.
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
21.8.2023
Táto kniha na mňa dýchala zvláštnou melanchóliou, sama som sa pri niektorých pasážach vracala v čase k mojim vlastným zážitkom z prázdnin, a preto to bola pre mňa veľká láska od prvých stránok.

Frieder prepadol z latinčiny a matematiky, jeho vyhliadky na leto sú preto úplne mizerné. Navyše ho mama nezoberie na rodinnú dovolenku, ale nechá ho u prísneho starého otca a babky Nany, aby sa mohol pripravovať na reparát. No aj napriek učeniu si Frieder každý deň nájde čas, aby sa stretol s jeho najlepším kamarátom Johannom, sestrou Almou, a Beate, dievčaťom v zelených plavkách, s ktorou sa náhodou stretol na skokanskom mostíku. A tak, aj napriek blížiacemu sa reparátu, sa Friedrovo leto naplní mladíckymi nerozvážnymi výčinmi, nekonečným priateľstvom a prvou veľkou láskou.

Na Veľkom lete sa mi najviac páčili postavy a ich rozvíjajúce sa vzťahy, či išlo o Johanna, Almu, Beate, alebo starého otca a Nanu, všetci mali v knihe svoje miesto, zmysel, posolstvo. Skrátka niečo, čo sa od nich Frieder potreboval naučiť. Dej je zasadený do osemdesiatych rokov minulého storočia v Nemeckej spolkovej republike. Rachotiace bicykle, telefónne búdky a prísľub „stretneme sa o ôsmej na pevnosti“, žiaden mobil a nepretržitý kontakt, len (dnes už takmer) nepredstaviteľná blízkosť a jedinečnosť osobného kontaktu. Preto si myslím, že román osloví aj starších čitateľov, hoci ústrednými témami sú dospievanie a problémy typického -násť ročného chalana. Rozhodne si túto knižku netreba zaškatuľkovať ako YA, a ak Vás jej dej a prostredie oslovilo, rozhodne stojí za prečítanie.

Veľké leto bude patriť k mojim srdcovkám a na autora Ewalda Arenza si určite posvietim. V minulosti v češtine vyšiel aj román Staré odrůdy, ktorý si po tomto čitateľskom zážitku plánujem jednoznačne prečítať.
Čítať viac
Barbora Caková
Overený nákup
4.8.2023
Skvelá letná kniha, ktorá záujme ako teens, tak aj starších čitateľov. Pri čítaní som sama spomínala na to, ako som trávila letá ešte za svojich školských čias. Ale nebola to len ľahká letná oddychová, kniha mala aj svoju hĺbku, myšlienku a je mi veľmi ľúto, že som ju už dočítala. Kiež by bola dlhšia. Čítať viac
24.7.2023
Veľmi milé, nostalgické, o prvých bozkoch, nesmelých dotykoch, motýlikoch v bruchu, o sile a krehkosti priateľstva a o nedorozumeniach, ktoré vás oň môžu pripraviť, o "skvelých" nápadoch, ktoré sme v mladosti mávali , o láske, o časoch, keď sme prázdniny trávili u starých rodičov ... - také je Veľké leto .
.
Príjemné, ľahké čítanie pri ktorom som si tiež zaspomínala na skvelé koláče a sladký čaj od babky a samozrejme aj na to svoje Veľké leto :)
Letná oddychovka ako vyšitá
Čítať viac
Janka
Neoverený nákup
17.7.2023
Veľké leto je veľká malá kniha
Túto knihu by som si asi sama nevybrala. Dostala som odporúčanie a dôverovala som vkusu človeka, ktorý mi ju odporučil. Myslela som si ale, že idem čítať letnú oddychovku.
Je to príbeh o chlapcovi, ktorý musí ostať u prísneho starého otca a u Nany, láskavej, ale záhadnej starej mamy, aby sa cez leto pripravil na reparát z matematiky a latinčiny. Znie to ako klišé, ale v tejto knihe nič nie je klišé. Kniha je o zložitých vzťahoch, rodiacej sa láske, skúškach priateľstva. O mladom človeku, ktorý sa učí rozumieť zložitému svetu vzťahov, kamarátskych aj rodinných. Učí sa vysporiadať sa s tým, vidieť svet novými očami. Na konci leta už nie je nič také, ako bolo na začiatku leta.
Ja som si v príbehu našla aj trochu viac porozumenia pre témy odsunutých Nemcov a povojnové traumy, ktoré sa objavujú ešte aj v 3. generácii po. Dôsledky potlačených ambícii a potlačených emócii. Skvelá kniha nielen na leto.
Čítať viac
32
Overený zákazník
11.7.2023
Veľké leto na každé leto.

Milých príbehov ako je tento nie je nikdy dosť. Obzvlášť ak v nich môžete nájsť roztrúsené spomienky na svoje mladé letá.
.
Mne samému sa vynárali dávne zážitky z nejedných prázdnin u starkých. Preto bola pre mňa vo Friederovom príbehu najpáčivejšia príjemná atmosféra mladíckej bezprostrednosti a láskavosť starých rodičov, na ktorú sa vekom časom zabúda. Napokon, múdrosť ich pamäte je cnosť a veľa krát môže pomôcť prekonať nejednu prekážku alebo štuchnúť k správnemu rozhodnutiu.
Čítať viac
3.7.2023
Veľké leto treba čítať!
Veľké leto je láska na prvé prečítanie. Zo začiatku sa zdá ako obyčajne krásny letný príbeh dospievania, prvých lások, silných kamarátstiev a blbostí patriacich k veku -násť. Celý čas nenápadne nad príbehom krúži malý čierny búrkový mráčik, čitateľ môže aj machrovať, že vie kedy a ako tá spŕška príde, až ho prekvapí ako… blesk z jasného neba (trápna metaforka, ale fakt to tak je) Oceňujem krásne vykreslené vzťahy a ich zvraty… Veľké leto treba čítať! A krásna obálka! Najviac! Čítať viac

„Ľúbi sľuby“

Je taký - Tomáš Janovic, 2004
Je taký
Tomáš Janovic