knihomolka knihomolke

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Teplo kníh ma hreje najviac v zime,
kedy si teplým dychom hlavných postáv v sebe kúrime.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Teplo kníh ma hreje najviac v zime,
kedy si teplým dychom hlavných postáv v sebe kúrime.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

18.08.2023 14:52

Sériu Nekompromisní som spoznala vďaka knihomoľskému stretnutiu minulé leto a vďaka samotnej autorke, ktorá mi poslala Konflikt. Ten som prečítala jedným dychom a aj napriek detailom, bola som z neho nadšená. Postupne celý bookstagram zaplavili aj pokračovania, ktorým som akosi tvrdohlavo odolávala. A nakoniec si hovorím, poďme to vyskúšať. NE-ĽU-TU-JEM! V Dôvere som našla jednu z najlepších kníh, aké som čítala a bezhlavo som sa zamilovala do postáv a celého deja.

Alexanda a Halton sú dvojka, ktorú som zbožňovala od prvej strany. Z nepriatelia milenci, tróp, ktorý úplne zbožňujem, dopĺňalo aj prostredie zámku a nádych histórie. Alexandra bola výborná hrdinka, ktorá na sebe tvrdo makala, nič nedostala zadramo, ale hlavne to bola jedna líška prešibaná. Priznám sa, že dokedy neprišiel hlavný zvrat, nemala som ani potuchy čo plánuje a chystá. Bola inteligentná a mala bohovské drzé poznámky, všetci vieme, že bad girls sú našou slabou stránkou. Saša bola výnimočná aj vďaka svojej minulosti, ktorá tu na mňa nepôsobila ako klišé, práve naopak veľmi mi sem sadla.
Mám sa vôbec vyhadrivat k Haltonovi? Snáď len fakt, že som sa ako silný odporca zamilovánania do fiktívnych postáv, tentokrát do Haltona zbláznila, hovorí úplne o všetkom. Zatrpknutý, cinický a s prísnym pohľadom v skvelo padnúcom saku, na hrade. Ja nemám čo dodať. Aj napriek jeho vspurnej povahe a potrebe dopriať si čas, som ho zbožňovala od prvej strany. Charizmatický a rozprávkovo bohatý, no nechceš ho?

Čo sa týka samotného deja, klobúk dole pred autorkou, vidno že do toho dala veľa a vďaka tomu autentickému štýlu, vás príbeh vtiahne a ukáže vám aj temnú stranu kráľovskej rodiny. Každý zvrat sa mi predpokadal veľmi ťažko, čo veľmi oceňujem, skrátka sa nemate kedy nudiť. V momente, kedy si myslíte, že je všetko jasné, autorka sa na nás skepticky pozrie a vrhne nás do náručia ďalšieho problému, ktoré postavy riešia. Zároveň sa mi páči aj prepojenie s prvou časťou a náznak toho, čo sa bude diať v tej poslednej. Vidno, že si s tým autorka dala prácu a priniesla príbeh, ktorý je vzrušujúci, napínavý a zároveň drsne romantický.

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

10.01.2023 21:45

Dokonalá kniha, pre všetky romantické, aj neromantické duše. Originálne, jedinečné s jednou príchuťou klišé, ktoré roztopí aj to najľadovejšie srdce a ešte dlho potom budete na jazyku cítiť orieškovú príchuť lásky.

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

17.09.2022 11:01

V odborných knihách sa snažím vyvarovať hviezdičkovému hodnoteniu. Za prvé, nie je to z mojej strany objektívne a za druhé, čo v tomto prípade by tento abstraktný počet vyjadroval? Rovnako to bude aj pri tejto knihe, pretože nie som študovaný biológ a o túto disciplínu sa zaujímam síce aktívne, ale aj minimálne.

Sprvu som mala vysoké očakávania. Chcela som sa dozvedieť do najviac o fungovaní sveta živých buniek a záhady, ktoré žijúce organizmy prinášajú. Musím povedať, že kniha bola úplne o niečom inom, ako o mojich predstavách. To však neznamená, že sa mi nepáčila, pretože bola pre mňa studniciu informácií.

Paul nám hovorí ako začal jeho príbeh, jeho fascinácia biológiou. Jednoducho za to mohol žltý motýľ, ktorý v správny čas preletel cez správne miesto. Vďaka tomu sa zrodil vedec, ktorý prišiel na mnohé objavy a vo svete je veľmi uznávaný.

Kniha je rozdelená na päť častí - ako hovorí už samotný názov knihy. Bunka, gén, vývoj prirodzeným výberom, život ako chémia, život ako informácia a skoro úplne na záver je aj časť s názvom Čo je život. A práve tá ma zaujala najviac. Jasné, každá jedna časť mala niečo do seba a bola prínosným zdrojom, ale Čo je život bol troška iný. Hovorí o tom, čo nás nenaučia v škole, ako sa z malých vecí stávajú obrovské pokroky, bola najbližšia môjmu laickému chápaniu.

Preto si myslím, že táto kniha nie je pre každého. Nie každý chce tráviť čas sedením nad odbornou literatúrou a čítať o drobnostiach, ktoré nie sú jeho špecifikáciou. Ľudia, ktorí sa prirodzene zaujímajú o biológiu, možno ju aj študovali, určite ocenia túto zelenú knihu. Neslúži však ako učebnica biológie a občas ani ako doplnok, pretože sa venuje konkrétnym témam.

Verím však, že na svete je plno nadšencov a ľudí, ktorí sa do tohto pustia a budú nadšení. Minimálne tak ako ja tým, že som strávila čas nad niečím, čo malo istý zmysel.

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:08

Dokonale namiešaná fantasy séria, ktorá vás dostane svojimi opismi, dynamikou, mágiou a hlavne detektívno trilerovou zápletkou, ktorá sa odohráva na uliciach Prahy. Už len samotná obálka naznačuje, že pôjde o magický príbeh o mladej čarodejnici, ktorá sa musí potýkať so svetom ľudí, ale zároveň v ňom aj prežiť.
Autorkin štýl je ľahký a nezabudnuteľný. Keď sa raz do príbehu ponoríte, už nie je cesty späť pokiaľ nedočítate do konca.
Vynikajúca fantasy, ktorá sa u našich autorov len tak nevidí

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:03

Pokračovanie série, odohrávajúcej sa v blízkosti New Yorku so špecifickou tématikou. Zúfalá nádej je skvostné a dovolím si tvrdiť, že aj najlepšie dielo z celej série. Milujem ten príbeh, prostredie, postupné odhaľovanie skutočnosti. Nie je to len príbeh o láske a záchrane toho najcennejšieho, ale aj o uvedomení si podstaty mnohých vecí a nemôže chýbať ani detektívka zápletka v pozadí.

Hlavná postava bola skvelou ženskou hrdinkou. Chladná, ale zároveň nežná ako kvietok. Bolo vidieť, že si autorka dala záležať na prepracovaní jej minulosti, ale aj prítomnosti. Kedy som nevedela, že čítam fiktívny román, verila by som, že Elois môže byť skutočná. Pozorovať jej životný príbeh a porovnávať jej správanie bolo úžasné. Zároveň je to plne mysliaca a skvostná hlavná hrdinka. Naozaj jedna z najlepších postáv, aké som kedy čítala.

Naproti tomu Alex, to bola iná šálka kávy. Neskutočne mi nesadlo jeho ľahkovážne správanie a neskôr, že mnohé veci bral ako samozrejmosť. Dlhý čas som ho nemusela a moje city k nemu, počas čítania, boli rozporuplné. Naozaj som nevedela, či ho chcem mať rada alebo nie. A aj to, akým spôsobom vyznával Elois lásku a ako sa neustále opakoval vo svojich chybách a slovách. Tu môžete vidieť, ako veľmi vás príbeh očaruje, pretože sa budete cítiť ako jeho súčasť.

Prostredie Duval Springs naozaj nádherne opísané, zatúžila som ísť na výlet.
Zápletka mala svoju dymaniku a jasnú náväznosť. Neboli tu pre mňa žiadne rušivé prvky, vždy som si ku knihe sadla s očakávaním čo bude ďalej.

Taktiež sa mi veľmi páčilo viacero zápletiek v jednom príbehu, čiže sa to stále netočí okolo jednej a tej istej problematiky, ale neustále je potrebné potýkať sa s novou situáciou. Záverečná scéna ma veľmi prekvapila a potešila som sa, že ani koniec nebude pre obe postavy taký jednoduchý.
Najkrajšou časťou bol epilóg, pri ktorom som s úsmevom na tvári zatváral knihu a tešila sa, že taký úžasný príbeh patrí do mojej poličky.

Čítanie bolo rýchle a stránky som hltala nielen očami, ale knihomoľským srdcom, ktoré má z tejto knihy obrovskú radosť. Odporúčam!

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:02

Kníhviazač zožal na bookstagrame veľkú slávu. Bol všade, bola dotlač a všetci z neho boli veľmi nadšení a odporúčali kade sa len dalo. Po čase, keď už vyprachal prvotný boom, som sa aj ja rozhodla, dať mu šancu a pozrieť sa na to, čo všetkých tak fascinovalo. Musím povedať, že to bolo veľmi príjemné čítanie, ale už by som si ju druhýkrát neprečítala.

Najviac sa mi páčila prvá polovica, počas ktorej som si čítanie najviac užila. Emment ma veľmi zaujal, pretože jeho postava bola opradená tajomstvom a neustále som sa pýtala, prečo je taký výnimočný. Samozrejme aj Lucian tu zohral svoju geniálnu rolu, kde som z neho mala občas zimomriavky na chrbte. Neskôr mi však vadilo jeho dvojité ja. Tým teda myslím, že vo vnútornom dialógu bol úplne milý a super, ale navonok to bol jeden malý hajzlík, ktorého som z duše nenávidela.

Najpríjemnejšie sa mi čítala časť, kedy si Emmet spomenul. Ten príbeh, dynamika a čaro, ktoré sa v tom skrývalo, bolo neuveriteľné. Mnohé sa vysvetlilo a ja som každou jednou stranou chcela vedieť viac. Vtedy som stránky otáčala neskutočne divoko a hltala vzťah enemies to lovers. Tieto vzťahy mám najradšej a musím povedať, že tu som naozaj videla, že autorka vie písať.

Prišla však posledná tretina a ja som mala chuť knihu zavrieť a nedočítať. Nepáčil sa mi Lucianov pohľad, v mnohom mi prišiel neuveriteľne zbytočný a musím povedať, že keby tam nebol, podľa mňa by bolo všetko v poriadku. Autorka by tomu dala nejaký super záver a nemusela by som sa premáhať. Tu išlo hlavne o Lucianovu povahu, ktorá mi fakt nesadla a aj keď chápem jeho správanie, čítanie som väčšmi oddeľovala.

Musím teda povedať, že svet v ktorom sa príbeh odohráva je naozaj kúzelný. Vtiahne čitateľa do svojho príbehu a ukazuje mu tajné zákutia miest, ktoré ľudské oko ešte nevidelo. Samotný príbeh sa mi tiež veľmi páčil a postavy mali jasne vyjadrené svoje povahy, vďaka ktorým jej jasné, kto je záporák a hlavný hrdina. Každá jedna postava tvorí magický príbeh.

Už len kvôli tomu všetkému je mi ľúto, že záver bol pre mňa väčšmi trápenie ako čítanie. Ale verím, že sa aj vy pustíte do tohto príbehu a zažijete čaro fantasy.

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:02

Autobiografie nečítam často, pretože sú to príbehy, ktoré často podávajú stručnú informáciu a snažia sa posunúť niekoho životný príbeh ďalej. Rebelka ma milo prekvapila, pretože s jej čítaním som, až na niektoré pasáže, vôbec nemala problém. Dej plynul, stránky sa míňali, až nakoniec prišla záverečná bodka. Po nej som uvažovala, čo vo mne kniha zanechala, ako ju budem hodnotiť a musela som si to nechať uležať v hlave.

Rahaf je silná žena, to sa jej nemôže uprieť. Prešla si kadečím a určite to v živote nemala ľahké, ale niečo mi u nej chýbalo. Taká nejaká pokora, vďačnosť a zároveň úprimnosť. Prišlo mi to, akoby sa chcela len napasovať do role nejakej ženy, ktorá chce byť stredobodom pozornosti. Pri konkrétnych pasážach som s ňou nevedela súcitiť a jej správanie som často brala len ako taký sebapozdvihujúci text.
Čo sa nedá brať na ľahkú váhu a treba sa na to pozrieť triezvym pohľadom a s nadhľadom, je zachádzanie mužov so ženami v arabských krajinách. Ako tam už deťom vtĺkajú do hlavy nezmysli a trestajú každú jednu ženskú odvahu.

Pritom to nepríde nikomu zvláštne. Štát si ututlá svoje zverstvá, má neobmedzenú moc nad ľuďmi a kvôli dobrým vzťahom nikto nerieši upieranie ľudských práv. Je neuveriteľné smutné, ako hlboko sú tieto pravidlá v ľuďoch zakorenené. Až tak veľmi, že keď uvidia voľnosť sveta ostatných krajín, nemôžu tomu uveriť a striehnu na každom rohu, či ich niekto nepotrestá.

Osobne mi prišlo, že niektoré veci v príbehu sú prikrášlené. Možno prvá skúsenosť s pratnerkou. Niekedy autorka skĺzla do povrchového rozprávania a tým sa čitateľovi o to viac vzdialila.
Myslím, že keby v knihe nebola propaganda LGBT, asi by sa ďaleko nedostala a nezožala by takú slávu, ale kto vie. Možno je tento príbeh skutočný a písaný od srdca, len ja som nedokázala uveriť mnohým častiam.

Nemôžem tvrdiť, že je to zlé dielo, len má svoje muchy, ako všetky knihy, ktoré na svete sú. Možno som od autobiografie tejto ženy čakala viac, možno som nečakala nič. Je len na vás, aký názor si spravíte a či sa rozhodnete obetovať svoj čas pre čítanie Rebelky. Môj názor už poznáte.

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:01

Keď táto knižka po prvýkrát vyšla v Česku, neskutočne som si ju chcela prečítať. To mohlo byť už dobré 2 roky dozadu, keď som zaregistrovala jej existenciu. Akonáhle vyšla v slovenčine, musela som ju mať! Bola som odhodlaná prečítať si ju, nech sa deje čokoľvek. Pustila som sa do nej s nadšením a obrovským očakávaním. Musím povedať, že kniha bola snáď ešte lepšia ako som čakala!

Hlavná hrdina Maddie bola na môj vkus vynikajúca. Jej postava mi rýchlo prirástla k srdcu a veľmi som si obľúbila jej ambície, nákazlivú radosť a ponímanie života. Väčšinou sa mi meno Maddie spája s tými najväčšími záporačkami, ale odteraz si vždy spomeniem na mladú umelkyňu, ktorá prežila leto na drahej lodi. Jej príbeh bol, vrámci dnešnej doby, aktuálny a asi po prvýkrát som rada, že niečí príbeh dopadol predvídavo. Skrátka Maddie si zaslúži zažiť šťastný koniec a venovať svoju dušu umeniu.

Postava Nicka bola pre mňa jedna veľká topka, pretože sa správal na začiatku ako poriadny pako a to vytvorilo priestor pre vzťah enemies to lovers, čo je môj najobľúbenejší tróp. Zároveň sa mi páčilo pozorovať jeho chovanie a následne vidieť jeho pohľad na vec a myšlienky, ktoré mu behali hlavou.

Je to veľmi milý príbeh, nielen pre toto letné obdobie, ale aj kvôli tomu, že ukazuje mnoho dôležitých vecí. Ako je vzťah len kvôli popularite či peniazom, ako sa v dnešnej dobe pristupuje k ženskej kráse a aké je náročné venovať čas svojmu vysnenému povolaniu.

Zároveň som si veľmi užila opisy jedla, pláží a brehov Chorvátska, pretože som tam nikdy nebola, ale autorka aj tak dokázala vytvoriť dokonalý obraz o miestach, ktoré hlavné postavy navštívili.
Keď sme pri tých postavách, som rada, že v zastúpení tam bolo toľko jedinečných charakterov, ktoré mali svoje problémy a poukazovali na jedinečné charakteristické črty. Prehnaná dobrosrdečnosť, vypočítavosť, súťaženie, závisť, úlisnosť alebo len jednoduché šťastie, láska a maličkosti z ktorých sa dá veľa vyťažiť.

Tento príbeh bol pre mňa prekvapením, jedným veľkým must have v lete a považujem to za jednu z najlepších časti tejto série. Aj keď mnohí majú iný názor, dajte tomu šancu!

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 16:00

Obyčajný názov, klasická obálka, známy fond písma, krátka anotácia. Na prvý pohľad vyzerá Deň naviac rovnako ako ostatné knihy. Nenájdete veľa odlišností z knihami, ktoré sa zaraďujú do rovnakého žánru. A predsa len je to jedno z najmilších diel, ktoré zdobia moju knižnicu. Určite ste čítali už množstvo recenzií a poväčšinou negatívnych. Tá moja však bude iná, pretože som sa zamilovala.

Ak aj vy uvažujete nad jej čítaním, musím vás upozorniť, že nesadne každému. Potrebujete k nej špeciálne rozpoloženie a očakávanie, ktoré bude aj pri dnešných teplotách na bode mrazu, pretože práve vtedy vás najlepšie prekvapí. Nemôžete sa do nej vrhnúť s očakávaním smutnej romance, pretože vtedy prehliadnete skryté detaily románu. Skrátka, keď už ju chytíte do rúk, mali by ste vedieť, že rozpáli vaše srdce, pocítite motýle v bruchu a na konci budete sušiť horúce slzy.

Už od prvej strany som si nedokázala nájsť čas vykonávať iné veci, ako je čítanie. Pohltená na stanici s kávou v ruke otáčam strany a doslova hltám príbeh Sandy a Erika. Nemôžem povedať, že išlo o niečo nové v knižnej brandži, ale dôležité je, ako to autorka podala. Neskutočne mi sadol jej štýl písania, opisy a hĺbka deja, ktorú tomu vedela dať. Nekĺzala som sa plytko po riadkoch, ale intenzívne som vnímala každú bodku na konci vety. Preto musím povedať, že je to jedna veľmi nádejná autorka, o ktorej svet ešte bude počuť.

Knihu som vnímala ako jednotlivé úseky spojené do celku, preto by som občas ocenila jemnejšie prechody medzi istými pasážami. Tiež by som určite zmenila hrátky na konci každej kapitoly, pretože to vytváralo jedno veľké a predvídateľné klišé. Je jasné, že mnohé úseky by potrebovali rodičovskú starostlivosť autorky. Čo je však skvelé, ona si to uvedomuje a pilne na sebe pracuje!

Prekvapivo, postavy pre mňa neboli prekážkou. Prišli mi dostatočne racionálne (až na Mareka), inteligentné a nemala som potrebu zniesť ich zo sveta, aj keď sa nám tu vytvoril istý trojuholník, prekvapivo nepotrebovala som to komentovať. Napäto som sledovala, ako to dopadne, čo je neskutočná výhra, pretože pri takomto štýle vzťahu väčšinou

Čítať viac

4
4

Anet Večná knihomolka napísal recenziu

25.07.2022 15:59

4/5
Napísať kvalitnú fantasy knihu, býva často veľmi náročné. Vybudovať vlastnú svet, pravidlá a zároveň držať čitateľov v napätí, to už je umenie. Preto považujem knihu Mysľomágov za umelecké dielo, pretože čo autorka dokázala, je až neuveriteľné.

Nejedná sa síce o dark fantasy, ale aj napriek tomu prídu momenty, kedy prestanete dýchať. Postará sa o to hlavná hrdinka Ellis a jej parta.
Ellis bola milá hrdinka, aj keď si viem predstaviť o niečo lepšie spracovaný jej charakter. Dokedy som si neprečítala, že ide o ľudí, ktorí majú 18 rokov, myslela som si, že mám čo dočinenia s nejakou štrnástkou. Vážne by sa mohli postavy chovať na svoj vek a bolo by to dokonalé. Rovnaký priveľmi bol aj pri postavách starších, takže je to taký komplexný problém.

Náznak romantickej linky bol veľmi príjemný, aj keď znova sme pri tom, že problémy riešia celkom zaujímavým spôsobom. Ocenila by som vyspelejšie správanie.
Ale inak hlavná dvojka pobavila, pošteklila motýliky v bruchu a tejto dvojici veľmi fandím.

Prostredie v ktorom sa dej odohráva je neskutočne krásne a dobre spracované. K orientácii vám dopomôže aj mapa, čo je obrovskou výhodou knihy. Aha momentom v knihe bolo, keď sa vysvetlil jej názov a všetko do seba dokonale zapadlo a aj čitateľ mal sám za seba dobrý pocit.
Keď už sme pri grafickej stránke, toto je jedným obrovským skvostom v knižnici. Nádherná mapa, obálka, obrázok pri každej novej kapitole a ozdobné motívy. To sa priam pýta do poličky.

Záverečný zvrat bol jedno wow! Ja som celý čas bola v tom, že sa to nemôže stať, ale bolo to niečo neuveriteľné. Fakt som to nečakala a musím uznať, že autorka nám tak ukolísala pocitom bezpečia, až si to nebezpečie nemusíte všimnúť. Dúfam však, že sa to po tomto závere len tak neodloží a príde aj pokračovanie, pretože nebudem vedieť spávať!

Som si istá, že som ešte na niečo zabudla, ale keď myslím na túto knihu, v hlave mi víri množstvo myšlienok a verím, že z nich spravím aj pekný článok. Zatiaľ nesmierne odporúčam, ani neviete o čo prichádzate.

Čítať viac

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie), 2017
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)