Štefan Kohári

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

10
10

Štefan Kohári napísal recenziu

07.02.2021 09:34

V dnešnej dobe nájsť v slovenčine súčasný román, ktorý sa bude odohrávať v Rusku a nebude primárne zameraný na odmietanie všetkého, čo je ruské - už to je malým zázrakom. A keď z neho ešte cítiť obdiv k ľuďom, ku kultúre či krajine ako takej - rusofóbom určite túto knihu neodporúčam. Všetkým ostatným však áno. Stokrát áno! Tento román určite patrí k tým, ktoré kamsi človeka dokážu posunúť - vedomostne, citovo aj vnútorne...
Samotný román je príbehom Slováka, ktorý žije ako väčšina ľudí - práca, peniaze, pôžitky, starostlivosť o majetok, no vnútorne sa v civilizácii 21. storočia stráca a cestu k sebe, svoje znovuzrodenie, nachádza práve v samote hôr pod Altajom.
Zaujímalo by ma, čo všetko zo života hlavnej postavy zažil na vlastnej koži sám autor, pretože príbeh pôsobí natoľko autenticky a dôveryhodne, akoby sa všetko reálne udialo tak ako to opisuje. Inak - viaceré postavy z románu sa dokážu stať čitateľovi blízkymi, takže nie je to román o jednej postave...
Kniha však čitateľa posúva aj vedomostne - x-krát som prerušil čítanie a zapínal internet v mobile a snažil sa zistiť viac informácií o miestach, ktoré spomína, o maliarovi, ktorého maľba má v románe svoj podstatný význam, ale aj o legendách, ktoré uvádza (doteraz som nepočul o altajskej princeznej), pričom som postupne zisťoval, že nič v románe nie je náhodou a len tak vymyslené bez prepojenia s faktmi (bolo by vhodné zakomponovať do knihy fotografie z Altaja, tvorby Rericha či faksimile článkov o altajskej princeznej).
Mimochodom - zvyknem si z diel vypisovať zaujímavé citáty, sú knihy, z ktorých si sotva vypíšem tri vety, no tento román ma nútil každú chvíľu si vziať do ruky pero a po zápise stráviť tú myšlienku či vnútorne ju aplikovať na realitu aj v mojom živote.
Román je vlastne ponúkanou cestou pre každého, kto sa nechce vo veľkom svete úplne vyprázdniť, pre každého, kto práve hľadá tú svoju cestu alebo sa cíti stratený a vnútorne sám.
Na záver - miesto deja ale aj tie legendy zamiešané do súčasnosti mi chvíľami pripomínali tvorbu Čingiza Ajtmatova, ale to nevnímam ako prekážku, práve naopak!
Zatiaľ najlepší román, ktorý som od J. Banáša čítal!

Čítaj viac

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Šťastných 7

23.12.2020 15:56

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Máte čitateľský profil

17.05.2020 18:59

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

10
10

Štefan Kohári napísal recenziu

17.05.2020 17:57

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Človek zodpovedný za lety zrazu stojí pred vnútornou dilemou, či lety nezastaviť, keď počas jedného z nočných letov zmizne z radarov pilot a všetci tušia, aký má (bude mať) koniec uprostred búrky.
Zaujímavo sú vykreslené viaceré postavy, či už je to Riviére, pilot Fabian, jeho manželka Simona (šesť týždňov sú manželmi), ale aj inšpektor Robineau či dokonca navigátor a druhý pilot v závere - všetci sú samostatnými osobnosťami, nie sú to len mená! Fascinovalo ma, ako presvedčivo autor dokázal vykresliť každú jednu svoju postavičku. Autorský typ rozprávača umožňoval čitateľovi prežívať príbeh s každou jednou postavou a naplno tak mohol precítiť nielen rozporuplnosť konania Riviéra, ale aj vnútorný svet tých ostatných.
Úplne ma nadchol obraz, keď pilot Fabian vyletel vysoko nad oblaky a videl hviezdy aj mesiac v splne a mraky pod ním odrážali všetku "snehovú belosť, ktorú prijímali od mesiaca". Všetky emócie pilota skrátka mohol prežívať aj čitateľ. Aj preto sa v závere konanie Riviéra už nezdá prekvapujúcim.
PS: Dielko je plné silných a múdrych myšlienok ako napr. táto: "Život so sebou prináša utrpenie aj radosť, ale jediný za niečo stojí..."

Čítaj viac

10
10

Štefan Kohári napísal recenziu

17.05.2020 16:57

Robinson 21. storočia. Celý román môže zaujať práve tak ako v puberte zážitky stroskotanca na ľudoprázdnom ostrove. Tiež robí všetko preto, aby prežil a aby sa vrátil do civilizácie. No práve kdesi tam paralely končia. Kým pri Robinsonovi si človek povie - hej, dobrý nápad, to by som dokázal, keby som sa tam ocitol, pri Marťanovi som si viackrát povedal: tu by som neprežil ani 5 solov. S mojimi vedomosťami fyziky, chémie a biológie, s ktorými som sa naposledy stretol pred sto rokmi na strednej škole (to bola hyperbola), fakt nie.
Človek môže akokoľvek snívať, že raz sa dostane na Mars, po prečítaní tejto knihy si uvedomí holý fakt - pre každého, kto perfektne neovláda fyziku, chémiu a biológiu, by to tam bolo skrátka: smrteľné. A hoci román poskytuje čitateľovi napätie, ak nie je zbehlý v týchto troch oblastiach, asi si viackrát (podobne ako ja) povie: tak tomuto vôbec nerozumiem. Hovorím o nápadoch, ktoré Mark Watney nadšene opisuje a detailne približuje a ja som jeho nadšenie nemohol zdieľať, lebo som sa v nich strácal...

Čítaj viac

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Pravý knihonaut

04.03.2019 12:00

Vydať sa na Knižnú odyseu po literárnych svetoch chce poriadnu dávku odvahy! Vy ju máte, a preto vám hviezdy ležia pri nohách a tento odznak zdobí hruď (alebo aspoň vašu zbierku).

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Šťastných 7

26.11.2018 20:12

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Verný zákazník

23.11.2017 08:02

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári získal odznak Horúce novinky

12.11.2017 19:00

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

10
Štefan Kohári

Štefan Kohári prečítal knihu

13.10.2017 06:33

„Čítanie – cesta k umeniu.“

Poľské Príslovie