Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

Knihy roka 2022
2022
Môj názor pomáha
2021
Môj názor pomáha
2016
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

07.09.2023 17:58

V tejto knihe sa o hlbokej / hlbinnej ekológii nič nedozviete. Binka sa vôbec nesnaží prezentovať informácie nestranne, ekológiu a environmentalizmus považuje očividne ako výlučne sociálnu záležitosť, absolútne nevidí za antropocentrickú bariéru, a kritické výroky na deštruktívne aktivity druhu Homo sapiens považuje za mizantropiu. Toto je čistá demagógia. Ak niekoho skutočne zaujíma hlboká / hlbinná ekológia, odporúčam napríklad tieto knihy: Hlboká ekológia (Bill Devall), Ekologie, pospolitost a životní styl (Arne N?ss), Spoveď ekobojovníka (Dave Foreman).

Čítať viac

10
Hayduke

Peter Kralovič získal odznak Šťastných 7

05.07.2023 09:47

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
10
Hayduke

Peter Kralovič získal odznak Knihy roka 2022

24.01.2023 17:16

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2022 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2022
10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

06.01.2023 11:11

V tejto knihe sú zaujímavo popísané negatívne dopady globalizácie – od rôznych sociálnych a zdravotných dopadov, po klimatickú zmenu. Ako alternatívu autorka presadzuje decentralizáciu a návrat k lokálnym ekonomikám, pričom argumenty má celkom presvedčivé. Som na 100% stotožnený s myšlienkou formou zdola aj zhora obnovovať lokálne ekonomiky na úkor ekonomickej globalizácie, no nezdieľam príliš autorkine utopické vízie, že odstránením globalizácie a decentralizáciou sa ľudia vrátia do bodu, keď žili šťastnejšie, bezstarostnejšie a solidárne k sebe navzájom, pretože si myslím (a utvrdili ma v tom aj knihy ako napr Kolaps od Jared Diamonda), že takýto bod v histórii ľudstva reálne neexistoval, navzdory niekoľkým výnimkám, ktorými autorka argumentuje (napr obyvateľmi Indickej náhornej oblasti Ladak, ktorí sú však dnes už globalizáciou psychicky a kultúrne zničení tiež).

Mali by sme ničiť ekonomickú globalizáciu a obnovovať lokálne ekonomiky, obnovovať domácu výrobu a spotrebu. Je to jedna z kľúčových problematík sveta, ktoré by sme mali riešiť. Páčilo sa mi, ako prehľadne a zrozumiteľne je táto kniha písaná, a navyše bez nadbytočného politizovania. Odporúčam na prečítanie.

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

19.08.2022 18:39

Knižná brožúra vhodná najmä pre ľudí stredoškolského veku. Zahŕňa základné informácie o väčšine kľúčových environmentálnych problematikách a ich možných riešeniach. Spomína globálne otepľovanie, antropogénnu klimatickú zmenu, plastové znečistenie, vymieranie druhov, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, zalesňovanie, rewilding, vegánstvo, Green New Deal, Extinction Rebellion, Gretu Thunbergovú... Tematika preľudnenia absentuje.

Brožúra je písaná v duchu intersekcionality; Napríklad, podľa autorky nie je požadovanie zákazov a ekologických daní správna cesta, a argumentuje to tým, že „dôsledkom vyššieho zdanenia lietania by sa mohlo stať, že chudobnejší cestujúci by si ho nemohli dovoliť“. Tuším, že by sme mali dať tie lietadlá vlastne zadarmo, veď ani teraz na ne nemá každý. Asi nepochopím zmýšľanie tohto prúdu humanistov, ale určite chápem, že si treba určiť priority a rozhodnúť sa, či to, čo robíme, robíme pre Zem, alebo len pre druh Homo sapiens. Lebo ak pre Zem, museli by sme takúto dopravu (a ďalšie veci) radikálne obmedziť. Zem predovšetkým! Komplexné systémové riešenia, o akých píše vo svojich knihách Graeme Maxton, v tejto brožúre nenájdete.

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

19.08.2022 18:38

Táto knižná brožúra zhŕňa základné štatistiky a informácie o zdravotných, ekologických a etických benefitoch vegánstva. Obsahom je podľa mňa vhodná najmä pre nových záujemcov o tematiku vegánstva a pre ľudí stredoškolského veku.

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

19.08.2022 18:37

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Tínedžerský lovestory príbeh vhodný pre 17-ročných čitateľov, obalený absurdnou víziou budúcnosti, situovaný odhadom 350 rokov dopredu, kde šašovia v stredovekých plášťoch behajú po uliciach a legálne tam vraždia (väčšinou stredovekými zbraňami) náhodne vybraných ľudí v rámci snáh o redukovanie preľudňovania. Svet pritom riadi ultrahumanista Nimbus - superpočítač, ktorý môže v sekunde preľudňovanie zastaviť nenásilne a bezbolestne, ale nechce, lebo to by „zasahoval do slobody“. Nadhodnocovaná séria, hoci musím uznať, že napriek absurdnostiam si niektoré postavy obľúbite a donúti vás to dočítať až do konca.

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

14.01.2022 10:14

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

V kapitolách sa opakujú tie isté veci, text celkovo pôsobí neusporiadane. Zo záveru, ktorý končí po Veľkom kolapse, ktorý nastal v roku 2093, vyplýva, že ľudstvo prežilo a štáty sa obnovujú a teplota klesá vďaka novým opatreniam. Takto to ale naozaj nefunguje. Nielenže v takom stave sveta už sa nebude dať urobiť nič, aby teplota klesala, dokonca ani aby nestúpala, ľudstvo bude prežívať možno akurát tak niekde v krytoch pod zemou. Oceňujem myšlienku knihy, ale falošné nádeje, že všetko sa bude dať rozbehnúť odznova a napraviť, ako keby sa ani nič moc nedialo, sú nepravdivé a zmätočné. Odporúčam si k tomu prečítať napr Zmena alebo kolaps (Graeme Maxton).

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

14.01.2022 10:13

Je to dôležitá kniha, ktorá môže pomôcť v porozumení oblasti práv zvierat, ale rozhodne to nie je kniha pre každého, pretože je to ťažká filozofia plná odborných termínov. Vhodné pre vysokoškolských študentov filozofie.

Čítať viac

10
10

Peter Kralovič napísal recenziu

14.01.2022 10:13

Ak je Jared Diamond medzi vašimi obľúbenými autormi, tak sa vám bude páčiť aj táto kniha. Je to vlastne o tom, ako ide všetko dole vodou. Nie je to moc optimistické čítanie. Mňa osobne najviac zaujali kapitoly, v ktorých sa spomína klimatická zmena a preľudňovanie, novinkou pre mňa bol Jem Bendell a informácie okolo neho. Na druhej strane, paradoxom bolo velebenie kapitalistu Elona Muska, ktorý, naopak, namiesto varovania pred preľudnením varuje pred "populačným kolapsom". Autor si preto protirečí, keď vidí nádeje v súčasti problému. Každý kapitalizmus (aj ten zelený) potrebuje konštantný rast, a akýkoľvek rast v obmedzenom priestore je zákonite neudržateľný. Závery knihy nedávajú veľké nádeje, ale tie som ani nečakal, a vo všeobecnosti od ľudstva ich ani nečakám.

Čítať viac

„Pokiaľ ide o mňa, síce nechápem svoju mamu a oca a niekedy mi ich je ľúto, ale nemôžem si pomôcť, mám ich veľmi rád.“

Charlieho malé tajomstvá - Stephen Chbosky, 2016