Ani na to nemyslete - George Marshall, Host, 2022

18,06 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Ani na to nemyslete - George Marshall, Host, 2022
Ani na to nemyslete - George Marshall, Host, 2022

Ani na to nemyslete

Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu

Klimatická krize je tady a je reálná. Hory vědeckých dat a důkazů prostě nejde ignorovat. A přece se nám to daří. Na vině je však vedle obvyklých podezřelých (politiky, fosilní... Čítať viac

Vydavateľstvo
Host, 2022
Počet strán
348

Klimatická krize je tady a je reálná. Hory vědeckých dat a důkazů prostě nejde ignorovat. A přece se nám to daří. Na vině je však vedle obvyklých podezřelých (politiky, fosilní lobby nebo médií) i někdo další: naše vlastní mysl... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština
21,95 €

18,06 €

-18 %
Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v troch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Východ slnka na Bali - Sandy Barker, Metafora, 2024

Viac o knihe

Zachránit planetu? Nejdřív je potřeba prozkoumat klima našich mozků.

Klimatická krize je tady a je reálná. Hory vědeckých dat a důkazů prostě nejde ignorovat. A přece se nám to daří. Na vině je však vedle obvyklých podezřelých (politiky, fosilní lobby nebo médií) i někdo další: naše vlastní mysl. Hledání odpovědi na trpkou otázku současnosti — proč navzdory kupícím se faktům o globálním oteplování vlastně nic moc nepodnikáme — proto klimatického experta George Marshalla vedlo do ordinací psychologů, vědeckých laboratoří, aktivistických štábů či politických kanceláří. Ať už se však jedná o vystrašené klimatology, konzervativní aktivisty popírající klimatickou krizi, nebo cynické politiky, Marshall nepátrá po příčinách jejich sporů a rozdílných názorů, ale naopak sleduje to společné — lidskou psychologickou a kognitivní výbavu. Jsou to totiž obranné mechanismy v našich hlavách, které reagují na alarmující podněty zvenčí, a zapříčiňují tak zdánlivě neřešitelné spory i lhostejnost. Teprve až pochopíme, jak a co nás děsí, můžeme pokročit k řešení skutečných hrozeb.
Čítať viac
Počet strán
348
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
135×210 mm
Hmotnosť
372 g
ISBN
9788027510245
Rok vydania
2022
Edícia
Klimax
Naše katalógové číslo
1383035
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Host
Originálny názov
Don't Even Think About It: Why Our Brains Are Wired to Ignore Climate Change
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Ani na to nemyslete - George Marshall, Host, 2022
Tiché jaro - Rachel Carson, Host, 2021
36,12 €
Ušetríte 7,78 €

Hodnotenia

4,3 / 5

3 hodnotenia

1
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

3.1.2024
Autor sa v knihe viackrát vyjadrí, že sa zaraďuje medzi "zelených", ale ja som nedokázal zistiť, čo si pod tým pojmom vlastne predstavuje, keď klimatická zmena je očividne pre neho sociálny a ekonomický, nie ekologický problém. Ide o klasický pohľad antropocentrického liberála, ktorý len stále dokola rozpráva a filozofuje, ale neponúka konkrétne kroky.

Analyzuje niektoré z dôvodov, prečo toľkí ľudia odmietajú prijať fakt o klimatickej zmene a antropogénneho vplyvu na ňu, no aj toto robí nezainteresovanou formou, že som ani nevedel, čo vlastne chce presne povedať a čo vôbec dosiahnuť. Odmietanie alebo neschopnosť ľudí prijať spomínaný fakt (antropogénneho vplyvu na klimatickú zmenu) je naozaj frustrujúca, katastrofálna záležitosť, ale mňa autorova všeobecná rétorika jednoducho nebavila. Výnimkou sú kapitoly 36 (Síla jednoho) a 41 (Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu a proč nemůžeme jinak než začít jednat), v ktorých sa konečne niekam dostávame, a kapitola 42 (V kostce), v ktorej sa autor v jedenástich stranách snažil hodnotne zosumarizovať svoje úvahy o niekoľkých z riešení – a tu, myslím, sa mu to podarilo.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

George Marshall je jeden z nejzajímavějších, nejprovokativnějších a nejoriginálnějších myslitelů ohledně našeho kolektivního psychologického popírání klimatické změny. Pokud bychom dbali jeho rad, mohli bychom se pak neohroženě podívat na současnou existenční krizi — a jednat.
Naomi Kleinová, autorka bestsellerů Bez loga, Šoková doktrína a This Changes Everything

Vydavateľstvo Host

Čítať viac
Kúpte spolu
Ani na to nemyslete - George Marshall, Host, 2022
Tiché jaro - Rachel Carson, Host, 2021
36,12 €
Ušetríte 7,78 €

„Nemusíš to všetko pochopiť. Len buď so mnou.“

Chatrč - William Paul Young, 2009
Chatrč
William Paul Young