Knihy
E-knihy
6

Natália Štulpová

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:14

Kratučká knižka, v ktorej hlavný hrdina, pre niekoho antihrdina, je rozprávačom príbehu. Ani nie tak rozprávačom, skôr ty si návštevníkom v jeho hlave. Ešte lepšie by bolo povedané, si priamym účastníkom. Čítaš a vieš, na čo Doppler myslí. A priznávam, že tie bláznivé myšlienky, názory a iné výsledky nekonečnej spleti jeho mysle, majú niečo do seba. Niekedy budeš s ním súhlasiť, inokedy budeš pochybovať o jeho duševnom zdraví a potom sú tam momenty, keď s ním budeš súhlasiť a zároveň pochybovať o duševnom zdraví vás oboch... Každopádne je tento príbeh kritizujúci našu, po konzume prahnúcu, spoločnosť zaujímavým oddychovým čítaním.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:13

V súčasnosti sa môže javiť dej knihy hlúpy, zveličený, smiešny... Autor nám ukazuje, aký bol život, keď spoločnosť dokázala ovplyvniť šťastie. Keď ani láska nebola dostatočne silná na to, aby sa vzoprela zaužívaným pravidlám. Radosti a nadšeniu zo svadobnej noci predchádzala neznalosť a strach, dôsledkom sa preto ľahko mohla stať bolesť a sklamanie. No ani v dnešnej internetovej dobe ti prísun informácií nemusí zaručiť šťastie. Ak vo vzťahu chýba dôvera a otvorenosť, ani všetky informácie sveta ho nezachránia. Preto je odkaz knihy stále aktuálny.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:11

Z tejto knižky mám trochu zmiešané pocity. Nečítala sa vôbec zle, práve naopak, je rozdelená na krátke, úsečné kapitoly, v ktorých sa striedajú pohľady postáv. Príbeh má rýchle tempo, bez zbytočných odbočení a autorovi sa párkrát podarí zaviesť čitateľa do slepej uličky, no napriek tomu mi niečo chýbalo. Po dočítaní som mala skôr taký pocit ako po zhliadnutí jednej epizódy z nejakého seriálu. Dobré, ale život ide ďalej...

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:10

Štýl písania Zuzany Širokej mi akosi prirástol k srdcu. To, čo ma na ňom oslovilo už pri čítaní mojej prvej knihy od tejto autorky, som našla aj v tejto knihe. Zamilovala som si jej farebné, živé a voňavé opisy prírody aj príbehov samotných, ktoré sa vďaka tomu neskutočne ľahko čítajú. Spisovateľkina tvorba je originálna a svieža, a už teraz viem, že od každého jej diela môžem očakávať jedinečný dej s pridanou hodnotou. Bonusom sú hlavné hrdinky, ženy, Slovenky, s ktorými je jednoduchšie a prirodzenejšie sa stotožniť vďaka náture, spoločným slovenským problémom a prostrediu, ako s akýmikoľvek inými zahraničnými hrdinkami z kníh.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:07

Schopnosť preniesť prvý sneh cez riadky knihy spolu s ochromujúcim strachom a neustálym pocitom prenasledovania. Čo vás môže priviesť až na pokraj šialenstva? Snehuliak! Harry Hole je ako jediný presvedčený, že medzi záhadnými zmiznutiami žien a zvláštnym listom existuje spojenie. A za tým všetkým vidí sériového vraha. Kto stavia snehuliakov? Kto nezanecháva žiadne stopy? A kto ho môže zastaviť? S postupujúcim vyšetrovaním si už ani Harry nie je istý, či je bližšie k vrahovi alebo vrah k nemu...

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:05

Prečo som toto dielo označila detektívkou s pridanou hodnotou? Kniha Číňan je v niekoľkých ohľadoch odlišná od severských detektívok. Po prvé, iná je aj od autorovej tvorby, vzhľadom na zmenu hlavného protagonistu. Po druhé, je plná úžasných informácií z histórie, geografie a myslím, že aj z psychológie osobnosti. Ponúka nám pohľady na rôzne kultúry a ich strety, pričom každý čitateľ vidí dôsledky interakcie. Napriek tomu je plnohodnotnou detektívkou a početné údaje vôbec nekazia komplexnosť diela, práve naopak, robia ho jedinečným.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:03

Aj keď ide o knižku z kategórie YA (Young adult), bola veľmi príjemným a oddychovým čítaním. Zároveň však rozoberá neľahkú životnú situáciu, v ktorej sa ocitne hlavná hrdinka na prahu dospelosti. Spolu s ňou čitateľ prežije trpko-sladké prázdniny v jednom z najkrajších kútov sveta, vo Florencii. Autorka by sa nemusela za knihu hanbiť, ani keby bola z kategórie bedekrov, keďže po dočítaní túžim spoznať kolísku renesancie ešte viac ako doteraz.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:01

Najväčším plusom tejto knihy boli pre mňa osobne okrem Úvodu, ktorý je analýzou prvej antológie švédskej krimi, aj krátke biografie autorov, nachádzajúce sa pred každou poviedkou. Samotné poviedky ani pre mňa neboli ,,to pravé orechové“, ale vďaka bohatým informáciám sa môj wishlist výrazne rozšíril o ďalšie knihy.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 19:00

Okrem krásnych výrokov a pozoruhodných úvah niektorých postáv, ktoré vo mne rezonujú doteraz, je kniha vhodná aj na rozšírenie obzorov. Predovšetkým kultúrnych. Napriek tomu, že som milovala dejepis už od základnej školy, čo ma neskôr priviedlo k štúdiu histórie na vysokej škole, pri tejto knihe som si uvedomila, aké biedne sú moje poznatky o blízkom východe. Až vďaka tomuto príbehu som lepšie pochopila niektoré spoločenské aspekty.

Natália Štulpová

Natália Štulpová napísala recenziu

15.04.2019 18:58

Ovplyvnená protichodnými informáciami a pocitmi iných čitateľov, som pristupovala ku knihe kriticky, i keď neúmyselne. Pri rôznych situáciách v knihe mi napadlo niekoľko postrehov, kladného aj záporného charakteru: - na väčšiu dávku napätia som si musela počkať až do poslednej tretiny knihy - rozsah, oproti predošlým knihám má piata časť približne o 100 strán menej, ktorý je citeľný najmä pri niektorých témach a príbehoch, ktoré by si zaslúžili hlbšiu analýzu a podrobnejšie spracovanie - menej z aktuálneho súkromia Lisbeth a Mikaela, čo pripisujem vyššie spomenutému bodu + aby som nebola iba negatívna, o to viac súvislostí a odhalení z Lisbethinho detstva nám umožní pochopiť dôvody jej pekelného detstva + Mikaelovi sa podarí zo zdanlivo náhodných a nesúvisiacich úlomkov minulosti vytvoriť mozaiku, šokujúcu celé Švédsko + opäť jedinečná zápletka, ktorej jadrom je záhadný Register a utajovaný Projekt 9.

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka