Milan Trnka

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Dobieham celú moju nečitateľskú mladosť s knihou v ruke :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Dobieham celú moju nečitateľskú mladosť s knihou v ruke :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

4
4

Milan Trnka napísal recenziu

18.12.2023 15:17

Nedávno, počas diskusie o rozčítaných knihách, mi kamarátka položila jednu otázku - "nie je táto kniha moc depresívna?".

Otázka ma zaskočila, pretože som emócie v knihe i tak nevnímal a tak som sa len pousmial so slovami - že možno miestami aj hej, ako pre koho...

Ale táto otázka - aj jej širší význam - vo mne rezonovala počas celého čítania. Kniha sa síce sústredí na fakty, no netrúfam si odhadovať emócie čitateľov počas čítania z tejto knihy. Každý z nás prijíma rozdielne informácie z okolitého sveta, správ, sociálnych sietí.. Či už je to množstvom informácií, ich zdrojom alebo či ich aktívne vyhľadáva alebo nie.

Vnímanie reality je subjektívne. Pocity sú rôznorodé. Záleží aj od toho, z ktorého ideologického tábora čitateľ prichádza - a či si vôbec nejaký vybral. Niekoho predstava realít vojny šokuje, iného nie..

No najdôležitejší rozdiel spočíva v tom, akú hodnotu predstavujú pre čitateľa fakty a objektivita.

Ak chceme pochopiť mašinériu geopolitického diania vo svete a dokázať si naň utvoriť názor - podotýkam utvoriť - a nie len si ten najvhodnejší populárny názorový tábor vybrať a osvojiť (bez širšieho pochopenia), tak táto kniha stojí za to.

Ak vás ženie túžba pochopiť o čo v tomto konflikte ide, emócie nebudú zohrávať pri čítaní žiadnu úlohu a paradoxne práve vďaka vedomostiam (napríklad z tejto knihy) budete vnímať správy z médií oveľa menej emotívne a v kontexte celého diania v našom regióne, a namiesto tlaku vybrať si ideologickú stranu sa vám ľahšie utvorí vlastný názor postavený na faktoch. A to je v našej prehnane polarizovanej spoločnosti čoraz vzácnejší úkaz. Čiže za mňa kniha určite stojí za to.

Hodnotim 4/5 bodmi pretože mi chýbal detailnejší opis anexie Krymského polostrova a taktiež primálo strán venovaných postoju západných krajín voči tomuto konfliktu.

Čítať viac

4
Milan Trnka

Milan Trnka získal odznak Máte čitateľský profil

09.01.2023 13:07

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
4
4

Milan Trnka napísal recenziu

09.01.2023 12:15

Ak rozmýšľate či po Sapiens prečítať Homo Deus, knihu v ktorej Yuval Noah Harari rozoberá a predpovedá cesty a možnosti, ktorými sa história bude vyvíjať, tak nečakajte. Sprvoti som bol skeptický, pretože Sapiens opísal príbeh ktorý sa už stal.

Čo som ale nečakal od Homo Deus, autor v ňom dokázal prepojiť minulosť s budúcnosťou a pripraviť sa na to, čo nás čaká. Je možné že ako druh sami seba vďaka pokroku zatratíme a humanizmus bude prekonaný, rovnako ako nadradenosť jednotlivca. A v poslednej časti knihy autor venoval dostatok priestoru, aby nám dokázal na skutočných príkladoch, že kolos sveta sa týmto smerom už začal a je na nás kam bude smerovať ďalej.

Knihu odporúčam. Vyrovná sa Sapiens v mnohých smeroch ju prekonáva. Čítajte ju s otvorenou mysľou. Je to zážitok.

Čítať viac

4
4

Milan Trnka napísal recenziu

09.01.2023 12:15

Zaujímavý a napínavý výlet do histórie nášho druhu poskytujúci obraz, ako sme sa stali tým, čím sme. Vaša predstava o ľudskom rode po prečítaní tejto diela už nebude rovnaká ako predtým. A to nezveličujem.

Bonusové body patria kapitolám popisujúcim realitu 21. storočia a poslednú -najvzrušujúcejšiu - kapitolu o tom, čo príde ďalej. Už sa teším na Homo Deus.

Čítať viac

4
Milan Trnka

Milan Trnka prečítal knihu

09.01.2023 12:10

4
Milan Trnka

Milan Trnka prečítal knihu

09.01.2023 12:10

4
4

Milan Trnka napísal recenziu

09.01.2023 11:59

Výborný príbeh ktorý predčil moje očakávania a aj napriek zasadeniu úvodu do minulosti postupne nabral grády hard sci-fi žánru a vďaka pohlcujúcej atmosfére nebolo možné knihu zavrieť. Príbeh je iný, komplexnejší a vedecké teórie vyvolávajú komplexnejšie otázky než sci-fi na ktoré sme zvyknutí. Najradšej by som ihneď vzal do ruky pokračovanie.

Ps.: Ťažko zapamätateľných a mätúcich čínskych mien som sa bál, no zbytočne, postavy boli dostatočne rozmanité a unikátne natoľko, že boli ľahko zapamätateľné.

Čítať viac

4
Milan Trnka

Milan Trnka prečítal knihu

09.01.2023 11:58

4
Milan Trnka

Milan Trnka získal odznak Horúce novinky

26.12.2020 14:08

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

Horúce novinky
4
Milan Trnka

Milan Trnka získal odznak Plány do budúcnosti

30.11.2014 11:26

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti

„Namiesto toho, aby ste písali o tom, čo viete, píšte o tom, čo vidíte. Predpokladajte, že viete veľmi málo a nikdy nebudete vedieť veľa, kým sa nenaučíte pozerať. “

Priateľ - Sigrid Nunez, 2022
Priateľ
Sigrid Nunez