Martina

5

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

26.08.2021 13:22

Kalendár je plnofarebný, z kvalitného papiera. V stĺpcoch je dosť miesta na poznámky. Na každý týždeň je pripravená iná liečivá bylinka, jej fotografia, popis, výskyt, použitie a recept na prípravu či už tinktúry, alebo liečivej masti.

Čítať viac

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

26.08.2021 13:16

Klasický pracovný kalendár. Kto má rád jednoduchosť a prehľadnosť, tak si príde na svoje. Bez obrázkov.

Čítať viac

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

26.08.2021 13:14

Klasický trojmesačný nástenný kalendár.
Fotografia Bratislavy je vydarená, skôr pohľadnicová veľkosť. Možno mohla byť o kúsok väčšia, nevadí.

Čítať viac

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

24.08.2021 23:25

Krásna, plnofarebná magnetická záložka do knihy s motívom Muchu.
Vhodná aj ako malý darček či pozornosť pre niekoho.

Čítať viac

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

24.08.2021 23:22

Magnetická záložka je krásna, plnofarebná s Muchovým motívom.
Vhodná aj ako malá pozornosť, darček.

Čítať viac

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

22.08.2021 15:54

Nádherný plnofarebný skladací betlehemček z tvrdého papiera.
Postavy a okolie sú v dvoch radoch, takže nadobúda určitú plasticitu.
Kresby sú krásne, precízne, nechýbajú traja králi, pastieri, hviezda, anjel.... vracia ma do čias detstva, keď sme mali podobný betlehem.

Čítať viac

5
Martina

Martina Grmanová prečítala knihu

29.07.2021 22:59

5
5

Martina Grmanová napísala recenziu

20.04.2021 20:50

Sarah Gillingham je autorkou a ilustrátorkou hneď niekoľkých detských kníh a témou vesmíru a hviezd trafila rovno do čierneho.
Nočná obloha fascinovala ľudí od nepamäti a ani v súčasnosti tento záujem o nebeské telesá napriek dobe nepoľavil. Neraz v noci upierame zrak na padajúce hviezdy a v duchu vyslovujeme tajné želanie.
Hvězdná obloha je vydarená kniha, a to nielen pre deti. Autorka zozbierala informácie o (dosiaľ) všetkých známych existujúcich súhvezdiach.
V úvode v krátkosti načrtáva vznik súhvezdí, oboznamuje čitateľa so základnou terminológiou a možnosťami pozorovania hviezd. Na ďalších stranách predstavuje jednotlivo 88 oficiálnych súhvezdí, ktoré rozdelila podľa chronológie ich vzniku do dvoch väčších skupín - staroveké a moderné súhvezdia. Tie zaradila podľa skutočnosti, ktorú zobrazujú, do ďalších menších celkov (Zverokruh, Báje a povesti - Zvieratá a ľudia, Predmety a symboly).
Každému súhvezdiu venuje autorka jednu dvojstránku, kde ho čitateľovi detailne predstaví a udáva jeho polohu, stručný popis, najjasnejšie hviezdy, ako a v ktorom období je možné dané súhvezdie nájsť na oblohe, nechýba ani príbeh, ktorý sa viaže k jeho vzniku.
Dovolím si povedať, že aj po grafickej stránke je kniha dokonalá. Upúta už tmavomodrá obálka predstavujúca nočnú oblohu so zlatou farbou jednotlivých hviezd.
Gillingham sa v knihe venuje každému súhvezdiu zvlášť a zobrazuje prepojenie jednotlivých hviezd na pozadí ilustrácie - obrazu, ktorý im dal spoločný názov. Rovnako sa pri každom súhvezdí nachádza mapa oblohy a jeho poloha zakreslená vzhľadom na ostatné súhvezdia.
Medzi záverečnými stránkami nájdete mapy oblohy, zaujímavé tipy a rady pre čo najlepšie pozorovanie objektov nočnej oblohy, a tiež niekoľko ďalších podrobnejších informácií, zdrojov a webstránok.
Sarah Gillingham ukázala silu prepojenia faktov, príbehov a ich umeleckého stvárnenia do jedného celku, ktorý poteší malých aj veľkých priaznivcov týchto nočných obrazcov.

Čítať viac

5
Martina

Martina Grmanová prečítala knihu

20.04.2021 20:49

5
Martina

Martina Grmanová prečítala knihu

08.02.2021 14:25

„Upiecť jablkový koláč nie je ťažké, ak má človek jablká, napísala Nina v jednej zo svojich básní, no najťažšie je vymyslieť to jablko. “

Inventúra - Erlend Loe
Inventúra
Erlend Loe