Raygn

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Fantasy
Dystopia

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Fantasy
Dystopia

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

Moje aktivity

3
Raygn

Ľubomíra Sventeková získala odznak Šťastných 7

10.10.2021 15:25

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

11.06.2021 16:53

Po dlhej dobe som si prečítala anotáciu skôr, než som sa vrhla na samotnú knižku. Dostala som niečo úplne iné, než som čakala. Vôbec sa však nesťažujem. Milujem príbehy, kde hlavný hrdina nie je dokonalosť sama, kde v podstate dobrí prehrávajú a tak musia bojovať ďalej. Keď si sami o sebe nenamýšľajú. Kellen, hlavná postava knihy Divotvůrce je presne ten typ. Okrem neho tu ide najmä o Ferius Parfax. Ženu, ktorá sa s chlapcom spriatelí v podstate náhodou. Jej charakter je vynikajúci, priam dokonalý, a len fňuk, že nemala v diele viac priestoru. Okrem Kellena, ktorý je síce trošku teľa (ale len trošku xD), je tu ešte úžasný mačkoveveričiak (kočkoveverčák xD) Reichis. Toho ja, vážení, jednoducho milujem. Malá krvilačná a zákerná potvorka, oddaná a prechytrená, skrátka bytosť, ktorú autor vymyslel skvele, vrátane charakteru a ja som si užívala každú chvíľu, keď bol na scéne. Niektoré veci boli dosť predvídateľné, čo však nevadí, pretože iné by ma neboli veru napadli. Priznávam, že ostatné postavy, vrátane dievčaťa, do ktorého je Kellen zaľúbený, mi liezli na nervy (extrémne), ale pri väčšine to snáď bol aj zámer. Dej je svižný, nenudí a stále sa vyvíja, gradácia je nenásilná a dobre spracovaná. Záver bol pre mňa mimoriadne potešujúci a najmä aj sľubný do ďalších dielov. Nie, nie je to young adult, je to klasické fantasy. Vrelo odporúčam! 86/100

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

11.06.2021 16:50

Pokiaľ do tejto knihy pôjdete bez očakávaní a predpokladov, zaručene si ju užijete. Ja som sa tak pozrela na svoju knižnicu, zrak mi padol na túto knižku a taká chuť si prečítať niečo zrovna ako ona ma prepadla, že som po nej okamžite chňapla. A čítala som a čítala, až kým nebola nočná hodina a dielo som nemala dočítané. Čo z toho vyplýva? Žiadne super zložité, zamotané náznaky a zápletka pre fajnšmekrov. Toto je klasické young adult, detektívne ladený príbeh, ktorý, našťastie, ani na chvíľu nespomalí. Jasné, je tu hŕba klišé a hlavné postavy sú vybudované tak, aby zastupovali čo najširšie pole diverzity. „Páchateľa” som správne odhadla veľmi rýchlo, rovnako aj vývoj istého vzťahu a niektorých ďalších vecí. Ale o nič z tohoto pri tomto diele podľa mňa nejde, ani nemá ísť. Toto je skrátka oddychovka. Dej je plynulý, nemáte problém sa orientovať v prostredí, postavách a ani samotnom príbehu. Veci sa občas zamotajú, inokedy vás postavy naštvú, inokedy vás ich rozhodnutia potešia. Rozhodne sa nemienim na knižku dívať tak, ako by som hodnotila napríklad fantasy. Potrebovala som na chvíľku od neho odbehnúť a dať si niečo ľahké a presne to sa mi tu aj podarilo. Čiže vrelo odporúčam!

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

11.06.2021 16:44

Zajatie búrky, ako druhý diel trilógie Griša, je priam neporovnateľný s tým prvým. Ten som označila za zbierku rozprávkových klišé. Dvojka začína omnoho lepšie, dej má spád a samotná stavba príbehu a jeho odvíjanie sa sú skrátka prepracovanejšie a pútavejšie. A najmä - na scénu nastupuje potenciálny dedič ravkanského trónu, Nikolai. Konečne postava, ktorá má aj charakter. Okrem neho sú zaujímaví aj súrodenci Tolja a Tamar. Anyway, korzár Sturmhond, z ktorého sa vykľuje princ Nikolai je najväčším pozitívom celej knihy. Je úžasne sarkastický, jeho osobnosť čitateľovi imponuje a priznávam sa, že som vždy čakala, kedy sa znova objaví. Záver zvládla Leigh skvele a náramne som si ho užila. S náležitou dávkou obáv o môjho milášika. Čo sa Aliny týka, stále som ju nemala rada. Mal, ktorý mi v prvej knihe nevadil, mi tu začal žrať nervy. Bohudík, že v seriáli sú obaja strpiteľnejší. Darkling/Temnan/Temnyj/generál Kirigan...sakra, ako len chcete - je to maniak, pomstichtivý a fanatik, hoci v lokáli jeho činy majú istú logiku. Lenže je to fanatik. Ale jeho mám aspoň v obľube. Aj preto, že ako charakter je stály. V lokáli teda rozhodne odporúčam, je to skvelé čítanie a autorka píše výborne. Po druhom dieli je jasné, že trilógia Griša si svoju pozornosť zaslúži, hoci stále v Grishaverse nemá šancu byť TOP. Sorry xD Ale skrátka dilógia Vrania šestka...Každopádne, spoznať Nikolaia Lantsova chce každý!
83/100
5 týž.

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

11.06.2021 16:37

Vážení čitatelia, predstavujem vám knihu, ktorá vykradla čo sa dalo a ľudia jej to predsa zožrali aj s navijakom. Ramson, hoci nie je zlá postava, je absolútna vykrádačka Kaza Brekkera. Zároveň je najtrápnejšou redemption arc v histórii literatúry. Celý nápad so schopnosťami, teda spriaznenosťou je vykrádačka nápadu z Červenej kráľovnej a svet je zasa vykrádačka Griše a Hriešnych svätých. Preklad: Autorka stavila na istotu kníh, ktoré už uspeli. Len nerozumiem, že jej to čitatelia tolerujú a ešte s takým nadšením. Ana? Rozmaznaný fracek, ktorý zabíja iných. To by sa jej dalo, vzhľadom na okolnosti, odpustiť. Lenže okrem toho toto decko aj vraždí. Lebo chytí amok a zrazu robí to, čo iným tak vyčíta. Jej postoj voči Ramsonovi je rovnako hlúpy ako ona sama. Škoda je, že dej jedničky prežila. Áno, viem, že je hlavnou postavou. A čo. Ďalej. Neviem, aký je štýl písania autorky v origináli, ale preklad je otrasný. Natoľko divný slovosled, že niektoré vety som si musela prečítať aj dvakrát, aby som ich spracovala. Slovíčko „no” je tu použité toľkokrát, že už po pár kapitolách mi spoľahlivo vypaľovalo sietnicu. Nehovoriac o tom, koľko viet sa týmto slovkom začína. Prekladateľka by si fakt mala dať záležať na dielach, ktoré po jej zásahu idú do sveta. A opakujem - je jedno, ako znie originál. Pri preklade sa dajú veci zlepšiť a určite nie používať slová ako „studilo” či „čapičky”. Autorka sa snažila, aby kniha mala rýchle tempo a verte alebo nie, ale som to ja a predsa hovorím, že to s tým tempom prehnala. Preskakovať pasáže, ktoré si zaslúžili rozobrať, fakt nemusela. Tie napodobeniny bojových scén sú tiež zle. Posledná kapitola a ten ukrutne divný rozhovor medzi Anou a Ramsonom bol žalostný. Čo ten chlap na takej dutej hlave vidí - povie mi niekto?
Chválim stranu antagonistu. Mám rada, keď má záporák pre svoje konanie aj logické dôvody a nie len to, že tak proste koná (čau, J. K. Rowling).
Sakra, ja ani nechápem, že som to prečítala za dva dni. Asi to bude tou prehnanou jednoduchosťou a tým, že som od prvej stránky bola v knihe doma, keďže som čítala jej „predlohy” xDD

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

21.03.2021 23:00

Wau. Najhrubšia kniha zo série Dvory. Venovaná predovšetkým Neste Archeron a potom Cassianovi. Zo všetkých dielov má práve tento najtemnejší úvod a aj atmosféru celkovo. Celé tempo je oproti pôvodnej trilógii značne pomalšie, kniha sa venuje najmä tomu, ako sa Nesta vysporadúva s traumami z vojny, ako hlboko spadla a jej ceste k vnútornému vyliečeniu a uzmiereniu s celou jej rodinou. Čiže nielen s Cassianom. Ale najmä aj Feyre, Rhysom, Amren a všetkými. Bolo úžasné pozorovať, ako všetko to zlé Nesta zo seba striasala a ohýbala sa, až kým sa skutočne dokázala otvoriť, čo urobila prvýkrát v živote. Okrem jej vzťahu s Cassianom som sa roztápala najmä nad tým s Azrielom, kde som tiež bola doslova dojatá. Akcie tu bolo síce pomenej, ale keď už nastala, bolo to skvelé. Úplne prvá väčšia akcia a jej vyvrcholenie boli tak epic, že ešte teraz mám spadnutú sánku (Oorid). Neboli sme ukrátení o nikoho z najužšieho kruhu, kde najmenej sa nám ušlo Mori, ale keďže práve ju veľmi nemusím, bola som iba rada xD Nové postavy sú vskutku skvelé a skladám za ne obrovskú chválu. Ústredný problém, ktorý riešili, mi na konci prišiel doslova odseknutý, akoby sa ho Sarah zbavila až príliš zbrklo. Verím ale, že sa mu bude venovať v ďalšej knihe, ktorá bude, modlím sa, venovaná Azrielovi!^^ Dozvedeli sme sa veľa nového o histórii Illyrijcov, Obrade krvi, ale aj netvoroch, ktorí sú zavretí vo Väzení, či predmetoch nadaných temnou mocou samotného Kotla. Ani jediná veta tu podľa mňa nebola navyše. Crossover, ktorý sme dostali v sérii Trón zo skla s Velarisom, sa tu tiež nepriamo spomenul a najmä to, čo nám prezradil o páriku Feysand v Kráľovstve popola. Úplný záver, kde boli zahrnutí všetci, bol v podstate jeho vyvrcholením. Šlo o život, šlo o moc, ktorá bola dobrovoľne obetovaná a na záver o celý sled nádherných, dojímavých okamihov, ktoré u mňa budú rezonovať ešte poriadne dlho. Bez toho, aby som vám vyspoilerovala niečo ďalšie už snáď ani viac povedať nemôžem. Ale určite prečítať, všetci! :3 Či v origináli, či keď vyjde preklad, ale odporúčam všetkými desiatimi! Dôkaz kvality je, že som Nestu nikdy nemala v obľube, lež po tejto knihe ju úplne žeriem. Dokonca Feyre, ktorú som doteraz neznášala, tak teraz, vďaka Nestinmu pohľadu, s jej odstupom a aj odstupom času, som si najvyššiu lady Noci priam žeriem. Skladám autorke, opäť, poklonu.

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

21.03.2021 22:55

Dámy a páni, toto bolo jedným slovom EXCELENTNÉ! Odkedy sa autorka vymanila z trilógie Griša (ehm, Alina xD), vieme, že dokáže napísať tak skvelé postavy, že čitateľ ide do kolien. Viď dilógia Vrania šestka. Žiadni osudom určení, neporaziteľní hrdinovia, so záplavou superschopností. Práve naopak - sivé charaktery, ktoré majú v sebe veľa temna. Jeden taký, a vskutku brilantný, je hlavnou postavou Deviateho spolku. Galaxy, ktorá uprednostňuje meno Alex má schopnosť, niečo, čo ona rozhodne nenazýva darom, hoci mnohí túžia práve po tom, čo si ona nepýtala. Vďaka nemu sa však zo spodiny, po veľmi zlej udalosti, dostane na univerzitu Yale. Do špeci spolku, ktorý má za úlohu dohliadať na tie ostatné. Starobylú osmičku. Tu je má sprevádzať Darlington. Musím povedať, že prológ a najmä jeho posledná veta boli tak sakramentsky zavádzajúce, že bych’ Leigh rada zložila poklonu za to, ako sa so mnou týmto spôsobom zahrala. Dej sa rozvíja pomaly a nádherne postupne. Áno, je pomalší, ale treba nasávať informácie a udalosti z nedávnej minulosti. Z tej, v ktorej figuroval práve Darlington. Jeho postava ma tiež veľmi zaujala a ja len dúfam, že v pokračovaní sa Alex vyberie na ono miesto (nechcem spoilerovať xD) a privedie ho naspäť. BTW, hoci tomu nedávam veľkú nádej, tých dvoch by som dala dokopy hneď^^ Keď sa dej, zhruba v polovici, zlomí, z knihy sa stáva šialená jazda. Tak šialená, že som dielo dočítala na jeden záťah a hovorím vážne - zvyšok dňa som ujúkala, aké božské to bolo!^^ Tie odhalenia a zvraty? Skvelé. Záverečné vyústenie všetkých tých udalostí bolo náležité voči tomu „sivému” spracovaniu a poňatiu celej knihy. Koniec, ktorý nám vypovedal, o čom by malo byť pokračovanie, bol tiež výborný a ja sa už neviem dočkať druhej knihy a sakra, chcem Darlingtona!! xD Čiže, ako vidíte, nešetrím superlatívmi. Chválim drsné postavy a prostredie, použitú vulgaritu a explicitné scény. Všetko to bolo použité dobre a najmä vhodne. Odporúčam každému, kto obľubuje reálne vykreslené a enormne pútavé príbehy. Nečudo, že Stephen King knihu tak vychválil. Čiže, verte mi, keď hovorím, že som extrémne náročná čitateľka. A predsa pálim hodnotenie 100/100

Čítaj viac

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

18.12.2020 12:27

Dámy a páni. Och. Ani neviem čo povedať. Toto bolo jednoducho úžasné. Neviem, ako poospevovať túto knihu tak, aby som vám nepokazila prekvapenia. Sarah je kráľovnou fantasy a tu to opäť raz dokázala^^ Milujem, akú úžasne prirodzenú reč majú postavy. Neštítia sa nadávok, ba vulgarizmov. Fantasy svet, kde rozkošné vydry doručujú poštu a hlavná hrdinka jazdí na skútri? Áno! Kniha zasa nie je na autorkine pomery tak hrubá, no je naprataná toľkými udalosťami, že wau. Keď už si myslíte, že viete, ako to všetko bolo, zistíte, že ste sa kruto mýlili. A potom znova. Keď príde najväčší problém, dej dostáva tak šialené tempo, že som naozaj odvtedy knihu až do jej konca neodložila. Toľko sĺz, čo vo mne dokázala Sarah vyvolať...smekám. Nesmierne dojemný hrdinský okamih, z ktorého som šla do kolien, a na ktoré je autorka expert, bol pritom iba začiatok. To šialenstvo potom...úžasné. Súdržnosť a lojalita. Láska a spravodlivosť. Priatelia a rodina. Emóciami najnabitejšia kniha tohto roka, kde sa buď smejete, bojíte, alebo rovno plačete. Nič medzi tým. Milujem tie postavy^^ Bryce je pre mňa rozhodne najobľúbenejšou ženskou postavou od Sarah. Hunt je skvelý, Ithan takisto a najradšej mám Ruhna. No a Aidas...ten sa mi kruto pozdáva a som naňho nesmierne zvedavá. Dej premyslený do posledného detailu mi naozaj nedáva priestor povedať niečo viac bez spoilerov, no jedno je jasné - toto je must read kniha! U mňa rozhodne predčila Trón a je len tesne za Dvormi. Skladám autorke poklonu, opäť ma rozcupovala na kusy a už teraz umieram nedočkavosťou za druhým dielom.

Čítaj viac

3
Raygn

Ľubomíra Sventeková získala odznak Horúce novinky

20.10.2020 19:26

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

3
3

Ľubomíra Sventeková napísala recenziu

05.05.2020 09:22

V živote som nečítala väčší odpad. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto je After zhutnené do jednej knihy, kde 90% dialógov stojí za starú belu a cítiť, že autorka skrátka nemala skutočnú inšpiráciu s výnimkou príbehu Tessy a Hardina. Kniha sa číta rýchlo, to áno, ale dôvodom je, že nemá žiadnu poriadnu osnovu deja, jedna udalosť, ktorá sa o sedem rokov prevráti počas dvoch dní a celé je to tam nereálne, že ešte stále nerozumiem. Jeden by povedal, že takto hodnotím preto, že mojimi najobľúbenejšími žánrami sú fantasy, post-apo a dystopia, ktoré prepracovanosťou s takýmito lovestories rozhodne nemožno porovnávať, ale nie. Táto kniha naozaj nestojí za prečítanie.

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green