Ujikita

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2021
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

4
Ujikita

Lenka Maráčková prečítala knihu

29.09.2022 09:09

4
4

Lenka Maráčková napísala recenziu

20.04.2022 20:01

Dlho som rozmýšľala, akým spôsobom začať hodnotenie tejto knihy a ako najvhodnejší odrazový mostík mi napadá práve otázka: “Ako by ste popísali knihu vlastnými slovami?”
Najlepšie ju podľa mňa vystihujú slová- nepredvídateľná, realistická, humorná a plná akcie. Poďme si teraz tieto moje “heslá” rozobrať jedno po druhom.

Nepredvídateľná
Musím sa priznať, že som sa už velmi dlho nestretla s knihou, ktorá by bola takáto napínavá od začiatku až do samotnelho konca. Dlho sa mi nestalo taktiež to že by som nevedela predpokladať, čo sa bude odohrávať na nasledujúcich stránkach a ako sa zachovajú postavy v rôznych situáciách. Avšak úloha, ktorú naša blaznivá šestka dostala, bola podľa slov mnohých nesplniteľná- takže museli mať všetko do najmenších detailov naplánované. Tieto plány vám však nikto nepovie predom, dozviete sa o nich až pri ich realizácii, pričom sa velmi často niečo skomplikuje, a tak musia za pochodu vymyslieť ešte niečo bláznivejšie.

Realistická
A to čo sa týka prostredia tak i postáv. Autorka dokonale popisuje život v krutom Sude- nemilosrdnom mieste, plnom otrokárov, zlodejov a podvodníkov, kde moc a peniaze znamenajú všetko. Čo sa prostredia týka, tak sa mi veľmi páčil aj rozsiahlejší popis Fjerdy- jej krajiny aa jej zvykov, ktoré boli v trilógii Tieň kostí len slabo naznačené.

Ako naozaj výborné musím označiť aj príbehy jednotlivých postáv, ktoré popisujú dôvody, prečo sa z nich stalo to, čo sa stalo a prečo sa správajú tak, ako sa správajú. Autorka sa s ich charaktermi a vzájomnými vzťahmi naozaj pekne do hĺbky vyhrala, takže si tu každý z vás určite nájde svojho obľúbenca a myslím si, že žiadna z postáv vám až tak strašne vadiť nebude- čo sa o Griši nedalo povedať (áno, hovorím o tebe Alina a Mal).
Ja osobne som si veľmi obľúbila temnú povahu Kaza, Jesperovu podpichovačstvo a Nininu bojovnú povahu. Nie že by som ostatné postavy pokladala za menej dôležité- len ma zatiaľ ničím nejako extra neohúrili, a tak uvidím, čo nového prinesú v pokračovaní.

Humorná
Áno. Morbidita, ktorou je popísané Kazovo “druhé narodenie sa” a kruté prostredie Suda, sa dá spojiť s humorom.
Kazova potreba na všetko odpovedať a mať vždy posledné slovo, Jesperovo neustále doberanie si Wylana- chlapca s flautou, Ninin sarkazmus a perverznosť, … toto všetko robí knihu vrania šestka tým, čím je.

Plná akcie
Kniha sa mi naozaj dobre čítala a veľmi ťažko odkladala. Po prvých pár stranách, kedy som sa prišla trochu zmätená a potrebovala sa zorientovať nabrala na tempe, ktoré sa neustále stupňovalo až do samotného konca. Témy zlodejov vo svete fantasy sa autorka chopila naozaj dobre a osobne si myslím, že sa od trilógie Griša posunula vo svojom spisovateľskom talente míľovými krokmi a to tým správnym smerom.

Knihu teda odporúčam každému, kto má rád akciu, humor, trochu morbidity a teda vlastne v podstate každému.

Čítať viac

4
Ujikita

Lenka Maráčková prečítala knihu

15.01.2022 14:21

4
Ujikita

Lenka Maráčková prečítala knihu

15.01.2022 14:21

4
4

Lenka Maráčková napísala recenziu

03.01.2022 07:14

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Jednoducho úžasná kniha. Čítala sa veľmi ľahko a nedalo sa od nej odtrhnúť, takže som ju prečítala behom dvoch dní.
Premena hlavnej hrdinky z šedého káčatka v krásnu labuť a najvýnimočnejšiu grišu je síce trochu klišé, no kniha si to kompenzovala v iných veciach.
Fanúšikov Temnana (ktorým som aj ja), úprimne ľutujem. Asi budeme trpieť.

Čítať viac

4
Ujikita

Lenka Maráčková prečítala knihu

02.01.2022 23:48

4
4

Lenka Maráčková napísala recenziu

15.12.2021 11:09

Pekná a veľmi prehľadne napísaná kniha. Prechody medzi kapitolami sú farebne označené, najpodstatnejšie veci sú v rámikov, pekné ilustrácie.. Vhodná pri príprave na skúšku z neurologie, no určite aj neskôr.

Čítať viac

4
Ujikita

Lenka Maráčková prečítala knihu

13.12.2021 13:46

4
4

Lenka Maráčková napísala recenziu

13.12.2021 13:45

Naozaj pekná knižka. Čakala som možno niečo iné, možno niečo viac- lebo mi sestra sľubovala krokodílie slzy, ktoré sa nakoniec nekonali. Avšak aj napriek tomu ponúkla čitateľovi veľmi zaujímavý zážitok z čítania. Naozaj som netušila, že mali v Osvienčime škôlku, takže aj zaujímavé info.

Čítať viac

4
4

Lenka Maráčková napísala recenziu

13.12.2021 13:42

Knižka fajn, čakala som ale skôr niečo, ako bolo Mengeleho dievča. Išlo však skôr o romantický príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa stretli v správny čas, ale na dosť nešťastnom mieste. Príbeh o ich vzťahu bol však naozaj krásny a prekonal mnoho úskalí, takže z tohto hľadiska krásna knižka, na tému Osvienčim by som však aj tak odporúčila skôr niečo iné :)

Čítať viac

„Svet, v ktorom sa číta, je tým najlepším možným. Čítanie kníh a debaty o nich sú tou najpríjemnejšou formou cibrenia mysle, na akú som vo svojom doterajšom živote natrafila. A jedným z najúčinnejších spôsobov, ako meniť svoj svet k lepšiemu. “

Do plaviek - Eva Borušovičová, 2018
Do plaviek
Eva Borušovičová