Laura Pavurová

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

27.03.2022 12:46

Na svete neexistuje človek, ktorý by nepoznal príbeh o Červenej čiapočke. Už, ako malým nám ju rodičia čítali pred spaním. Rozprávka o dievčatku, ktoré sa vydalo na cestu s košíkom k babičke a v lese stretlo zlého vlka. Každé dieťa túto rozprávku pozná a má rado.

Čím sme ale starší, tým viac nás bavia iné podoby detských príbehov. Ja osobne som videla mnoho verzií Červenej čiapočky a medzi moje najobľúbenejšie patrí Red Reading Hood. Kto ju videl, vie o čom hovorím, a kto nie, rozhodne odporúčam. Práve vďaka tomuto filmovému spracovaniu, ktoré do detailu poznám, ma zaujala aj novinka Rudý vlk a rozhodla som si ju prečítať.

Na začiatku mi príbeh pripomínal už spomínaný film a hneď som si vytvárala vlastný záver knihy. Potom to však autorka zobrala celé z iného konca a ja som sa nestačila čudovať nad zápletkami, ktoré sa v príbehu tvorili.

Skvelé postavy, dychvyrážajúci a tajomný les, krajina akoby z iného storočia, tajomstvá a desivé príšeri. Takto by som opísala knihu jedinou vetou. Až do samého konca ma autorka dokázala udržať v napätí a priznám sa, že som ani len netušila, ako sa napokon hlavná hrdinka rozhodne.

Ak teda obľubujete tajomno a nadprirodzeno, rozhodne siahnite po tejto novinke a skúste odolať vábeniu temného lesa.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

16.03.2022 11:18

Moje oči aj moja umelecká duša zaplesali blaho mi pohľade na tú nádhernú obálku. Ja som skôr zástancom čiernej, ako pestrých farieb ale táto je tak nádherná až som zatúžila držať štetec v ruke a maľovať. Namiesto toho som však zobrala knihu a začítala sa do príbehu.

Francúzska v Londýne. Spojenie mojich dvoch najobľúbenejších krajín. Do deja sa mi dostávalo pomerne ľahko keďže sú postavy v mojom veku, študujú a riešia rovnaké problémy, ako ja a moji rovesníci.

Postavy som si veľmi obľúbila. Každé z dievčat bolo svojské, malo vlastný (iný) pohľad na život, no vďaka tomu spolu tak skvelo ladili.

Páčil sa mi aj štýl písania aký autorka zvolila. Chvíľkami som mala pocit, že Nia natáča vlogy a kniha je prepis jedného z jej vlogov. Vďaka tomu som sa dokázala preniesť do jej dní plných zážitkov.

Kniha sa skončila podľa mojich predstáv, no už teraz sa teším na ďalšie pokračovania.

Nádherným bonusom ku knihe je playlist, v ktorom nájdete mnoho dobrých piesni. Ja som si väčšinu z nich obľúbila rovnako, ako aj samotný príbeh.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

21.02.2022 11:34

Obdivujem autorov/ky detektívok, pretože vymyslieť originálnu a zaujímavú zápletku, ktorá bude dávať zmysel a zároveň udrží čitateľa v deji je umenie. Medzi "polobohov" z tejto sféry podľa mňa patrí Sebastian Fitzek. Istotne mi dáte za pravdu, že jeho knihy sú svetové a málokto sa mu vyrovná.


Po dočítani knihy To najhoršie v nás ale skláňam autorke obrovskú poklonu. Vymyslela strhujúci príbeh, v ktorom sa motala jedna linka s druhou a pred odhalením skutočnosti nám ponúkla hneď niekoľko zdanlivo pravdivých záverov. Ja osobne som to prekukla už v polovici knihy ale to iba vďaka tomu, že som knihy s podobným dejom čítala a psychológia je moja silná stránka.

Postavy v knihe boli premyslené a na každej strane nám mali čo ponúknuť. Pri každej som síce mala pocit akoby som čítala ich osobné spisy u psychológa, no dokonalo ladili s prostredím, v ktorom sa príbeh odohrával a nevyčnievali z príbehu.

Knihu rozhodne odporúčam a ja sama čoskoro určite siahnem po jej prvej knihe S úctou, priateľ.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

14.02.2022 13:07

Ani neviem prečo ale romantika v mafiánskom prostredí ma vždy fascinovala. Možno je to tým, že je nebezpečná a vzrušujúca zároveň. Postavy z mafiánskeho prostredia sú poväčšine vykresľované, ako tvrdí, nekompromisní a chladní ľudia, no vďaka romantickej linke sa z nich po stretnutí s láskou stávajú nové osoby, ktoré dokážu bez kúska citu zabiť, no zároveň milovať celým srdcom.

Aj preto som sa zapojila do štafety s touto slovenskou novinkou. Aj keď ma na chvíľu v polovici knihy prepadla čítacia kríza, knihu som prečítala pomerne rýchlo a dejová linka ma uchvátila.

Najväčšie plus má u mňa autorka za to, že hlavnú hrdinku nevykreslila, ako dokonalú bohyňu s nádhernými krivkami, ktorá by pokojne mohla konkurovať modelkám Victoria Secret, ale opísala ju, ako obyčajné pekné dievča, ktoré má aj svoje nedokonalosti. Nero je samozrejme, ako poloboh ale to akosi mojej sebeckej časti neprekážalo. Kniha predsa potrebuje aj dokonalé postavy, ktoré sú snom každej knihomoľky.

Príbeh bol krásne plynulý a skôr než by som sa stihla začať nudiť, kniha sa skončila. Páčilo sa mi, že autorka zvolila písanie z pohľadu oboch postáv a tým nás neustále udržiavala v deji.

Na konci knihy som sa na chvíľu hnevala, no napokon bolo všetko tak, ako som si predstavovala.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

03.02.2022 19:52

Ak ste čítali túto knihu a páčila sa vám alebo na vás urobila dojem, rozhodne si potom musíte pozrieť film Purpurový vrch. Pri čítaní som totiž mala silný pocit, že autorka videla tento film minimálne toľko čo ja a natoľko ju fascinoval, že vymyslela príbeh v podobnom štýle.

Príbeh sa odohráva približne v rovnakom období, ako kniha Kroniky prachu, čo je moje najobľúbenejšie obdobie. V tejto knihe by som však len márne hľadala romantiku. Vysočina rozhodne nie je miesto, ako z rozprávky. Hmla, zima, ticho, pusto a takmer žiadne svetlo. Ja osobne by som tam dlho nevydržala, no Noemí je odvážna, tvrdohlavá a odhodlaná.

Od prvej strany som sa nechala vtiahnuť do deja a dychtivo pátrala po záhadách, ktoré sa v dome odohrávajú. Musím uznať, že občas dostal môj žalúdok poriadne zabrať a parkrát mi po tele prebehli zimomriavky. Tak to ale pri správnej knihe tohto žánru má byť.

Fascinovala ma autorkina predstavivosť, a to, ako sa jej podarilo do posledného detailu prepracovať všetky podivnosti a záhadne udalosti.

Postavy boli skvelo prepracované a neustále ma prekvapovali.

Mexická gotika je jednoducho kniha, ktorá patrí do knižnej zbierky každého knihomoľa.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

30.01.2022 12:34

Na prečítanie som dostala 2 týždne ale polovica padla už počas jedného nudného večera v práci.

Po prečítaní prvej vety som si hneď povedala, že teda autorka vie, ako začať príbeh. Na obálke je znak 18+ a nie len tak pre srandu. Sado-maso praktiky, vulgárne vyjadrovanie a všetko bez cenzúry.

Najprv som si myslela, že si tú knihu prečítam a poviem vám o nej aký je celý ten príbeh smiešny a pritiahnutý za vlasy. A aj je. Ale mne sa páčil. Chvíľami som si síce klepala po čele, že čo to tie postavy stvárajú a ako môžu konať tak či onak, ale celkovo to bolo zaujímavé oddychové čítanie. Občas som si pri čítaní pikantných scén spomenula na knihy od Tiffany Reisz, ktorá je podľa mňa v tomto žánri bohyňou. Táto autorka sa k nej síce iba približuje ale reálne premýšľam, že možno siahnem aj po jej ďalšej knihe.

Neviem či by som ju odporučila každej knihomoľke, no ak vám nie je nič sväté a občas nepohrdnete knihou 18+, mali by ste jej dať šancu, a vytvoriť si na ňu vlastný názor. Tak, ako ja.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

16.01.2022 12:33

Neviem či je to tým, že som ju začala čítať hneď po Kronikách prachu, ktoré vo mne stále čiastočne prebývali, alebo to je proste kniha pre inú vekovú kategóriu, ale mňa nejako neuchvátila.

Je mi to veľmi ľúto, pretože som sa na knihu neskutočne tešila a obálka je tak nádherná, že som ani neváhala pri ponuke zapojiť sa do štafety. No, možno som už pristará na tieto teenagerske problémy a drámy.

Celkovo to nebola zlá kniha ani zlý príbeh len to asi nebolo pre mňa. Prekážalo mi, ako sa v určitých situáciach postavy zachovali. Viem, že by som sa možno v ich veku zachovala rovnako, alebo aspoň podobne, no teraz mi to vadilo.

Formu textu by si prirovnala k denníku. Veľa opisov, málo priamej reči.

Ak by sa mi táto kniha dostala do rúk keď som bola na základnej škole a stále si z knižnice nosila plnú tašku kníh, milovala by som ju. Teraz som už na to pristará. Ale určite ju raz kúpim svojej malej sestričke keď skončí s rozprávkovými keď skončí s rozprávkovými knihami.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

10.01.2022 13:02

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ako prvé musím podotknúť, že som netušila, že na seba táto séria takto nadväzuje. Jasné, viem, že tak to už pri sériách býva ale toto mi prišlo iba, ako knihy, ktoré majú spoločné iba to, že hlavné hrdinky objavujú nejaké nové miesta a zažívajú romantické vzplanutie. Ako som tak začala čítať Pekáreň v Brooklyne, tak som sa ani nepozastavila nad menom hlavnej hrdinky. Až po prvých stránkach keď spomenula Kate z knihe Kaviareň v Kodani, som sa plesla po čele. Jasné, že je to tá Sophie.

Prvú knihu som si zamilovala najmä kvôli Kodani, hygge štýlu a romantická linka bola pre mňa len taký vedľajší doplnok. Tu to ale bolo celkom opačne. Viac sa mi páčil vyvíjajúci sa vzťah medzi postavami, ako tá pekáreň a Brokylnska atmosféra. Tá ma bohužiaľ až tak neuchvátila, ako Kodaň.

Neskutočne som si ale obľúbila Todda a najmä jeho vzťah s Sophie. Asi vám to teraz trochu vyspoilerujem, tak tento odsek pokojne preskočte.

Autorka veľmi pekne poukázala, ako sa z nie veľmi priateľov môžu stať viac, ako len dobrý priatelia. Na začiatku si o Toddovi totiž Sophie vytvorila názor a odsúdila ho, no malými krôčikmi a láskavosťami sa k nej napokon priblížil. Už v polovici knihy mali priateľský vzťah, ktorý som im úprimne závidela. Viac vám ale o tom nepoviem, aj keď všetci dobre vieme, ako sa podobné knihy končia.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

05.01.2022 11:58

Viem, že to hovorím takmer pri každej knihe ale táto je oficiálne kniha môjho života. Mám pocit, že už nikdy nenájdem lepší príbeh, ako je tento. Mnohé sa dotkli môjho srdca, no len táto mi ho dokázala ukradnúť úplne celé.

V mojom obľúbenom filme Polnoc v Paríži hovorili o ľuďoch, ktorí si myslia, že by bol ich život šťastnejší keby sa narodili v inej dobe. Hlavný hrdina sníval o Paríži v 20. rokoch v daždi. Ja zasa snívam o starom Londýne, v ktorom ženy síce nemali práva ale obdivujem módu tej doby, to, že ženy nosili iba šaty a všetky tie ich večierky. Páčilo by sa mi žiť v tej dobe. A to je aj dôvod, prečo som tak dlho túžila po tejto knihe.

Vďaka podrobným opisom miestností, prístrojov, vymožeností doby a ľudí som sa počas celého čítania cítila, ako Animant. Vžila som sa do tej nádhernej doby plnej plesov, jazdy v kočiaroch, vzducholodí, tykania a zdvorilosti. Nad istými vecami som gúľala očami a prekážalo mi, že ženy nie sú rovnocenné, ako muži a nemôžu dokonca ani študovať na univerzite či navštevovať univerzitné knižnice. Aj napriek tomu mi mnoho veci vzalo dych.

Závidela som Animant prácu v obrovskej knižnici, akú som doposiaľ nemala možnosť ani vidieť. Užívala som si predstavu, ako to tam krásne muselo vyzerať a voňať. Úplný raj. Okrem všetkých tých kníh som hltavo vstrebávala všetky časti kedy prišla do kontaktu s pánom Reedom. Na konci knihy som už nedokázala ani len obsedieť.


Kroniky prachu sa na pár dní stala mojou spoločníčkou všade kde som sa pohla. Siahla som po nej hneď, ako som rozlepila oči a dopriala si zopár kapitol ešte pred prvou kávou, potom som sa s ňou presúvala celý deň po byte a dokonca som ju čítala aj počas nutnej cesty na nákupy. Nedokázala som sa od nej ani na chvíľu odtrhnúť, a to už hovorí samo za seba.

Čítať viac

3
3

Laura Pavurová napísala recenziu

05.01.2022 11:30

Po dlhej dobe kedy som čítala prevažne romantické príbehy, som sa začítala do knihy, ktorá má pridanú hodnotu a rozpráva o problémoch, ktoré sa bohužiaľ dotýkajú veľa teenagerov. O knihe som veľa čítala na Bookstagrame a zachytila som aj zopár fotiek a príbehov poukazujúcich na problémy, ako je bulímia a anorexia.

Väčšinu knihy som bola zmätená. Čítala som ale vo veľa veciach sa strácala. Počas čítania som knihu niekoľkokrát zatvorila aby som si znovu prečítala anotáciu. A potom zas a zas a zas. Dúfala som, že mi to odrazu všetko začne dávať zmysel. To sa však stalo až tesne pred koncom. Zostávalo mi približne štyridsať strán keď sa to celé začalo vyjasňovať. Konečne som pochopila príbuzenské vzťahy postáv.

Veľmi sa mi páči obálka knihy, ktorá vás farbami hneď zaujme. No ešte viac sa mi páčilo, že Kajin text bol čierny na bielom a Karolov zasa biely na čiernom. Kapitoly sú krátke, a tak sa nemusíte báť, že vás kniha začne unavovať.

Napokon som sa od knihy nedokázala odtrhnúť, a tak som posledné stránky čítala o pol štvrtej ráno. Nad celým tým príbehom som však premýšľala ešte následujúce dni. Je to kniha, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knižnici.

Čítať viac

„Niektoré veci máme iba dovtedy, kým sú stratené. “

Sprievodca strácaním sa - Rebecca Solnit