Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2022
Knihy roka 2021
2021
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2012
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

31.10.2023 18:13

Alessandro D'Avenia opäť raz ukázal svoje majstrovstvo slova a napísal skvelý a dychberúci román. Nikdy by som neverila, že na prvý pohľad spleťou obyčajných slov sa dá vyvolať toľko emócií. Je to kniha so silným posolstvom, kde máte pocit, že si musíte podčiarknuť každú druhú vetu v snahe uchovať si ju v pamäti. Je to výnimočná kniha.

Čítať viac

12
Wildflower

Jana Grušková získala odznak Šťastných 7

11.06.2023 15:03

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
12
12

Jana Grušková napísala recenziu

29.05.2023 17:59

Toto je práve ten typ oddychového a nenáročného románu, pri ktorom vypnete a necháte sa unášať príbehom. Sama neviem, či je negatívom alebo pozitívom, že som tento román prečítala tak rýchlo. Kniha je rozsahovo útla, text nenáročný, mne spríjemnil jedno popoludnie.

Andrea Guastella píše v spolupráci s istým talianskym autorom, ktorý do románu napísal zopár kapitol. Tieto kapitoly z pohľadu muža a hlavne písané mužom príbeh príjemne obzvláštnili.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

20.05.2023 20:33

Na túto knižôčku som sa veľmi tešila a bola na ňu zvedavá; predsa len, názov "Liečivé rozprávky" je netradičný a zvedavosť vyvoláva. Čo teda v knihe nájdete?

Hlavnými protagonistami sú zvieratká, deti sa s nimi však dokážu stotožniť, keďže zvieratká čelia rovnakým problémom: nepozornosťou či naopak prílišným očakávaním zo strany rodičov, pocitom menejcennosti, vyrovnávaním sa s tým, že nemôžu byť samým sebou a musia sa podriadiť vôli rodičov bez možnosti vyjadriť svoj vlastný názor.

My, rodičia, sme už raz takí. Tlačí nás čas, konvencie, riešime x problémov a dieťa sa snažíme prispôsobiť nášmu programu, pričom mu veľa možností na výber nedávame... Sama neraz zvýšim na dieťa hlas, ponáhľaj sa, idem do práce, nestíhame, oblečieš si toto, buď ticho a prestaň vymýšľať. Táto kniha nám ukazuje, že veci sa dajú robiť aj inak.

Po každej rozprávočke nasleduje krátka kapitola, ktorá ponúka rodičom niečo ako dovysvetlenie rozprávky a niečo ako "návod" na riešenie konkrétneho problému. V knihe nájdete taktiež čarokrásne ilustrácie.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

08.05.2023 13:29

Túto knihu som si kúpila viac-menej náhodke pri potulkách kníhkupectvom. Historické romány z obdobia tureckej nadvlády mám rada, tak ma zaujal. A neľutujem. Je to skvelo napísaný román s vynikajúcou zápletkou. Jednoznačne odporúčam.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

10.04.2023 18:32

Výborný historický román od mladej slovenskej talentovanej autorky. Ak máte radi autorky ako Kristínu Brestenskú či Janku Pronskú odporúčam prečítať aj túto knihu.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

26.01.2023 13:00

Ďalší skvelý román od mladého slovenského spisovateľa. Tentokrát sa spolu s hlavným hrdinom Andrejom Bojarom (inak mimoriadne veľkým sympaťákom) ocitneme v Škótsku, kde bude bojovať proti elitným únoscom. Za mňa to bola zatiaľ najbrutálnejšia a najakčnejšia Jurajova kniha. Nedá vám vydýchnuť od začiatku až do konca.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

22.01.2023 15:52

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha je písaná z pohľadu piatich postáv, pričom každá z nich je úplne iná a to v príbehu pôsobí veľmi osviežujuco. Ja už mám síce dávno po "teen" rokoch no páčilo sa mi, že jazyk bol veľmi realistický, presne taký, aký používajú mladí. Koniec bol trocha trpký, no o to viac sa teším na druhú časť

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

02.12.2022 17:33

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Pamätáte si na svoj prvý deň na strednej škole? Ja áno. Sedela som v lavici sama, na sebe som mala čiernu mikinu a rifle, na ktoré som si vlastnoručne pripevnila cvoky. Tak to bolo vtedy v móde. Chcela som sa tváriť sebaisto, no bola som ako malá ustráchaná myška snažiaca sa splynúť s okolím.

Štrnásťročná Margherita prežíva pred náatupom na lýceum podobné pocity. Je zmätená a má strach. Nesúvisí to však len s nástupom na novú školu. Jej milovaný otec sa rozhodol opustiť rodinu a odsťahovať sa.

Giulio navštevuje rovnakú školu ako Margherite. Je to chlapec z decáku, prvotriedny vreckár, na prvý pohľad malérista a typický bad boy. V duši nosí prázdnotu, čiernu dieru. Všetko to pramení z pocitu menejcennosti, veď ktoré dieťa opustia vlastní rodičia? Bolesť sa však začne vytrácať s prvým pohľadom do Margheretiných očí, začína ju nahrádzať iný cit. Giulio ho však nepozná, nikdy ho nezažil.

"Bola to veľká, v prázdne sa vznášajúca láska. Kde inde by mohli zopakovať takýto bozk? Na nejakom piesočnom, vodnom, popolnom lôžku? A kedy? Zajtra, o rok alebo o tisíc rokov? Ani jeden z nich to nevedel, ale obaja vedeli, že sa tak raz, skôr či neskôr, stane. Či už budú živí alebo mŕtvi, stane sa tak. "

Nespomínam si, v ktorej knihe som čítala toľko nádherných opisov lásky. Autorov štýl písania bol veľmi autentický, poetický, miestami až filozofický s duchovným rozmerom. Bolo z neho cítiť, že rozumie ľudskej duši. Nielem tej mladej, stojacej na prahu života.

Kniha ale rozhodne nie je len pre mladých. Nájdu sa tam všetci. Je to emočne nabitá kniha. Dokázala som sa do nej naplno vžiť, prežívala som Margheritin strach, bolesť jej matky i snahu starej matky udržať rodinu aj napriek ťažkej strate pohromade. Ako rodenej východniarke mi "zaimponovalo" preložiť nárečie starej mamy do východoslovenského nárečia. "Jak nespraviš uzľiček, cverna še vyvľeče z ihly. Takto hovorila babka, ale nikto nechápal, že hovorí pravdu, ..."

Kniha patrí k tomu najlepšiemu, čo som tento rok prečítala.

Čítať viac

12
12

Jana Grušková napísala recenziu

14.11.2022 06:04

Knihu som čítala súbežne so sledovaním seriálu a musím povedať, že sa mi páčilo jedno aj druhé. Kniha je výborne napísaná, ľahko sa číta, autor má príjemný štýl písania. Charaktery postáv sú veľmi dobre vykreslené. Určite odporúčam.

Čítať viac

„Nezaujímalo ma, kde budeme bývať, pracovať a čo bude zajtra. Bola som s ním. Iba na tom záležalo. A bola som šťastná. Taká šťastná ako nikdy predtým. “

Pod talianskymi hviezdami - Katarína Páleniková, 2014
Pod talianskymi hviezdami
Katarína Páleniková