Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť

Henrich Fačkovec

4

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Zobraziť viac

Moje odznaky

Knihy roka 2021
2021
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

01.03.2023 18:11

Pútavo napísaná história, cez optiku urbanizácie a všetkého čo s ňou súvisí od staroveku po súčasnosť; plná zaujímavých informácií.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

15.02.2023 18:03

Skvelé. Bezpochyby asi najlepšia kniha o tejto tému čo u nás vyšla, a zrejme aj svetovo (patrí k bestsellerom v oblasti koloniálnych štúdií), pútavo - životopise a beletristickým tónom - napísaná veľmi zaujímavá, temná a smutná história kolonizácie Strednej Afriky. Podnetný exkurz do ovzdušia konca 19. a začiatku 20. storočia. Príbeh je nám servírovaný najmä prostredníctvom pozoruhodných osudov Leopolda II., Henryho Mortona Stanleyho a Edmunda Morella.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

27.01.2023 14:24

Príjemné intelektuálne esejistické čítanie, s mnohými odkazmi na filozofiu a ešte viac na filmy. Autor je kultúrny kritik. Na základe filmov diagnostikuje neduhy neskoro-kapitalistickej spoločnosti. Hlavný problém vidí napr. v tom, že v súčasnosti čoraz rozšírenejšie duševné ochorenia sa vždy riešia a vnímajú iba ako dôsledok psychiky daného indivídua, no nehľadajú sa ich spoločensko-politické/systémové korene.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

19.12.2022 14:06

Burleigh nám ukazuje, že aj obrancovia tých najušľachtilejších hodnôt sa ľahko stávajú fanatikmi; predovšetkým na príklade Francúzskej revolúcie, ktorej predstavitelia horlivo bojovali proti "tmárskemu" kresťanskému náboženstvu, no krutosťou predbiehali aj najtemnejšie obdobia inkvizície. Totiž - samotná Revolúcia sa stala náboženstvom, a hoci jej korene rástli v pôde osvietenstva a sekulárneho humanizmu, kulminovala gilotínovaním každého, kto mal čo i len trošku iný pohľad na vznešené ideály slobody a rovnosti. A to je fenomén dnes viac ako aktuálny.
Veľmi príjemné čítanie dejín 19. storočia na metamorfózach podoby vzťahu cirkvi a štátu, ako aj cirkvi a vedy a pod.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

16.12.2022 12:16

Ostrým a zároveň poetickým jazykom Césaire nastavuje zrkadlo Európe - ktorá je "neospravedlniteľná".
"...a onomu distingvovanému, humanistickému, kresťanskému buržujovi 20. storočia ukázať, že v sebe nesie Hitlera a ani o tom netuší; že Hitler ho priamo obýva, že Hitler je jeho démon, že ak sa proti nemu vymedzuje, nedáva to logiku, a že v skutočnosti to, čo Hitlerovi nemôže odpustiť, nie je zločin sám o sebe, zločin proti ľudskosti, nie poníženie človeka ako takého; on mu nevie odpustiť zločin proti bielemu človeku, poníženie bieleho človeka a to, že v Európe uplatnil koloniálne postupy, ktoré boli dovtedy vyhradené výlučne pre Arabov z Alžírska, kuliov z Indie a černochov z Afriky."

Čítať viac

4
Henrich Fačkovec

Henrich Fačkovec získal odznak Šťastných 7

14.12.2022 11:29

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

02.12.2022 11:07

Musím povedať, že knižka sa číta pomerne ťažko, autor neostáva nič dlžný tomu, že je heideggerián. Napriek tomu však v mori abstraktného jazyka možno nachádzať veľké množstvo podnetných myšlienok, analytických odkazov na filozofiu i beletriu a téza o modernom atomizovanom jedincovi, vykorisťujúcom seba samého, naivne tento stav považujúc za slobodu, je viac ako zaujímavá.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

02.12.2022 11:03

Táto knižka patrí ku "kánonu", čo sa týka geopolitiky. Príjemne sa číta, a myslím, že jej vydanie v roku 2022 je veľmi príznačné - keďže Brzezinského definícia Ukrajiny ako geopolitického ohniska nikdy nebola aktuálnejšia. A hoci som bol skeptický k objektivite, keďže autor patril k americkým "jastrabom" v zahraničnej politike, musím uznať, že píše objektívne, z pohľadu realistickej medzinárodnej politiky. Americkú moc vo svete definuje pragmaticky a popisuje krehkú rovnováhu a nutnosti jemného balansovania v medzinárodným vzťahoch.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

02.12.2022 10:51

Skvelé, takto by sa malo písať o histórii. Kto má rád Harariho, určite odporúčam aj Hollanda. Výborná exkurzia do dejín kresťanstva a toho, ako sme kresťanským myslením hlboko formovaní.

Čítať viac

4
4

Henrich Fačkovec napísal recenziu

21.03.2022 14:11

Orwell je známka kvality, už v prvom románe ukazuje, že aj keď to napísal pred vyše 80 rokmi, dokážete sa úplne vcítiť do kože jeho postavy. Kniha je zásadný exkurz do atmosféry imperializmu a rasizmu v upadajúcej koloniálnej ríši. Príbeh samotný je síce vlastne ľúbostná zápletka, ale v podaní G.O. žiadna nuda ani romantické žvásty; čistá vzťahová realita, veľmi ľudská a smutná. Osobne som sa veľmi stotožnil s Johnom Florym, policajným úradníkom, poznačeným alkoholom a samotou v Barme.

Čítať viac

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser