Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihomol, ktorý často kupuje knihy podľa obalu. Ale! Zato to málokedy ľutuje. Plus svoje dojmy píše okrem Martinus.sk aj na bookstagram @gabikas_books.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihomol, ktorý často kupuje knihy podľa obalu. Ale! Zato to málokedy ľutuje. Plus svoje dojmy píše okrem Martinus.sk aj na bookstagram @gabikas_books.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Magický návrat
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Pravý knihonaut
Hráč knižnej šifry
Člen Čitateľského klubu
Fanúšik strachu
Mladé témy
Netvor z Čiernej hviezdy
Študent mágie
Obyvateľ Stredozeme
Winter is coming!
Iná než ostatné
Drozdajka
Robert Langdon
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

23.08.2023 03:01

Od knihy, s takouto obálkou by ste čakali všeličo, len nie príbeh so silným politickým podtónom a hrdinkou, ktorá bude tvárou revolúcie.

Jediným pôvodným dôvodom čítať Rebelské srdce je mesto, v ktorom sa príbeh odohráva. Moja milovaná Budapešť - konkrétne v 50. rokoch 20. storočia. Málokto na Slovensku vie, že v tomto období sa tam odohrala revolúcia, v ktorej sa maďarskí povstalci postavili proti Sovietskemu zväzu (ruským okupantom). Vzhľadom na moje korene som počúvala príbehy z tohoto obdobia a prečítať si historickú fikciu na tuto tému som považovala za dobrý nápad. A bol to výborný nápad.

Silný príbeh dvoch rebelov a Anjela smrti, cesta za slobodou, láska v rôznych podobách, priateľstvá, spomienky na Tábory smrti a opätovný boj o slobodu po tak krátkom čase od vojny, odkrývanie tajomstiev a postupná cesta k samotnej revolúcii. Síce kniha obsahovala enormné množstvo politiky, patrilo to k tomu. Aj napriek tomu, že je to fikcia, bolo cítiť, že si autorka naštudovala obrovské množstvo detailov k revolúcii, dokonca sama spomína, že si bola študovať detaily priamo v Budapešti.

Podľa mojich doterajších opisov by ste čakali len historickú fikciu, avšak autorka zakomponovala aj prvky fantastiky a magického realizmu. Už len so samotným Anjelom smrti sa nestretneme na dennom poriadku.

Síce sa mi veľmi ťažko do knihy začítalo, aj vzhľadom na politiku, veľmi rozsiahle opisy a zdĺhavé nudné pasáže - v polovici sa to zrazu zlomilo a začala revolúcia. Rozvinul sa príbeh, ukázala sa láska, priateľstvo a podpora a Csilla sa stala ústrednou postavou. A ten záver. Ach ten záver. Všetci vieme, že toto nie je príbeh so šťastným koncom a ja sa z neho budem musieť chvíľku ešte zbierať ako Csilla každé ráno z postele.

Nevravím, že sa bude kniha páčiť všetkým. Ale vy, čo máte radi príbehy s hĺbkou, históriu v okoli nášho štátu so štipkou magického realizmu, choďte do toho. Politiku prekusnete, aj keď je tiež jednou z ústredných “postáv”.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

09.08.2023 18:03

om veľmi rada, že kniha Hra držala latku rovnako vysoko ako Riziko a neskĺzla do zlých vôd Lovu. Skvelý humor medzi hlavnými hrdinami aj ich priateľmi, nič prehnané a ani silené, ukážková komunikácia medzi Demi a Hunterom, uveriteľný vývoj vzťahu aj postáv, výborný a čtivý štýl písania a na záver krásne posolstvo. Tento pár sa radí medzi moje najobľúbenejšie a zároveň aj samotný príbeh bol skvelý.

Opäť sme na Briare a lovíme čo vodách hokejového mužstva. Avšak nie cielene, ale pekne pomaly. Páčil sa mi ten krásny a uveriteľný vzťah, ktorý začal spoločným študijným projektom, prešiel od priateľstva k sexu a z tej búrlivej noci sa vyvinul, verím, trvalý vzťah. Tento príbeh si viem predstaviť aj v realite, a práve to sa mi asi tak veľmi páči. Často som sa dokonca pristihla ako sa nahlas smejem na ich dialógoch a aj preto som rada, že ich vývoj dostal potrebnú dávku času. Rovnako som zažívala aj iné emócie - hnev, ľútosť, smútok aj radosť, pravdepdobne aj preto mi tak príbeh sadol.

Mám však aj zopár výhrad - obaja majú fakt zvláštnych rodičov. Aj keď ku koncu sa to trochu zmení. Ale poviem vám, veľmi ma naštvalo, keď jeden z rodičov držal stranu ex svojho dieťaťa a bezdôvodne…. Druhou výhradou je ten veľmi napínavý koniec, ktorý má byť síce posolstvom, len som nečakala, že sa to až tak vyhrotí.

Ale koniec koncov, som veľmi spokojná, vrelo túto sériu (okrem Lovu :/) aj sériu Off Campus odporúčam. Zabavíte sa, prídete na iné myšlienky, sexuálne scény tiež stáli zato a celkovo bol tento vzťah dosť realistický. Stále však u mňa o malý kúsok vyhráva Riziko a divoká Brenna s Jakeom.

4,5/5

Čítať viac

Hra - Elle Kennedy, 2023
Hra
  • Elle Kennedy
4,5
14,20 €

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

05.08.2023 14:11

Spokojná som, len som myslela, že mi Belladona vydrží dlhšie, ale nesťažujem sa. Bolo to napínavé, temné, plné chémie medzi postavami a záhad, s personifikovanou Smrťou - Smrtihlavom, ktorý bol fakt skvelý (kľudne ma môže sprevádzať do posmrtného života) a Signou, ktorá vidí duchov (a nie len to ….).

Autorka má výborný štýl písania, ktorý vás každou kapitolou ťahá hlbšie do svojich spárov a vy proste chcete odhaliť záhadu sídla Thorn Glove. Príbeh vsadila do historického prostredia 19. storočia, kde nás ohurovala róbami a plesmi, zároveň tam bol fantasy prvok, ktorý nie je obohraný a riešime veľkú väčšinu časti knihy záhadu smrti jej sesternice.

Včera som začala a dnes skončila aj napriek tomu, že popritom čítam aj ďalšiu knihu. Hovorí to o tom, že bol príbeh zaujímavý a ja som chcela vedieť, kto je záporákom, kto je Sylas a či Signa odhalí to, čo odhaliť má. Musím povedať ale, že mi prekážala trochu predvídateľnosť. Lebo aj vraha aj druhé tajomstvo som odhalila už po pár stranách. Napriek tomu mi to však celkový dojem nepokazilo a veľmi sa teším na pokračovanie.

Knihu odporúčam všetkými desiatimi. Myslím, že do aktuálneho počasia sa hodí dokonale alebo s ňou kľudne počkajte aj do času Dušičiek a Halloweenu. Ten temný až gotický vibe, duchovia, Smrtihlav a záhadná vražda sa vám vtedy budú určite hodiť a možno aj páčiť ešte viac. A po tom skvelom epilógu, budete potrebovať aj ďalšiu časť, ktorá mimochodom v AJ vychádza už tento mesiac. Níž, nie nadarmo ju všetci chvália, Belladona si to zaslúži.
4,5/5

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

30.07.2023 18:15

Síce nie také dobré ako prvá časť, ale aj tak som si čítanie veľmi užila. Zbožňujem ten výcvik v Orľom hniezde, tie prelety a lietanie na jednorožcoch, zbrane z piatich elementov, tie priateľstvá a krásne posolstvá aj ponaučenia. A aj Snovačka ako zaporáčka je skvelá, aj keď v tejto časti na ňu všetko hádzali a ona sama absentovala takmer 80% knihy. Na začiatku mi Skandar a Prvý jazdec plynul pomalšie, ale došiel prelom v podobe Agathy a jej skúsenosti a už to bralo rýchly spád.

Middle grade literatúra je pre mňa veľký comfort read (patrí sem napr. HP, alebo všetky série od Ricka Riordana), aj z toho dôvodu, že ma väčšinou nerozčuľujú postavy ako v YA literatúre. Sú ešte také ohybnejšie, tvárnejšie a vidím v nich vždy veľký potenciál, čo sa týka poučenia sa častokrát z vlastných chýb. Možno som už na tuto literatúru stará, ale napriek tomu si ju užívam a už sa vidím ako ju budem o 15 rokov (plus mínus autobus) čítať s mojimi potomkami.

Sériu so Skandarom som už odporúčala minulý rok, keď u nás vyšiel prvý diel a odporúčam ju stále. Neviem síce koľko ma mať táto séria časti, ale ja kľudne vezmem aj päť (toľko koľko je elementov), myslím že to má veľký potenciál a potvrdil to aj epilóg tejto časti, ktorý mimochodom veľmi navnadil na ďalšiu časť.

Aj napriek tomu, že mnoho vecí je predvídateľných a aj asi viem kam sa bude séria uberať, vám to tu odporúčam. Oddýchnete si, zabavíte sa a budete chcieť jedného a možno aj viacerých jednorožcov. Za mňa je toto must read a možno rovno aj tip na vianočný darček pre násťročných čitateľov.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

27.07.2023 18:24

Jedna z troch najlepších kníh tohto roka. Bez debaty. Síce fikcia, ale tak reálna, melancholická a boľavá. Síce YA, ale s takými skutočnými, inteligentnými a realistickými postavami, aké som už dávno nezažila. A síce smutná od začiatku až do konca, ale každou stránkou dokonalá.

Na konci mi vyšla slzička. Od začiatku som chcela pre nich dobrý život, dobrú cestu, aspoň trochu šťastia a lásky. Vidieť dvoch mladých ľudí ísť svojou cestou, tou ktorou chcú ísť, tou radostnou, tou bezbolestnou, tou najlepšou. Jej opak však bol pravdou. Polená pod nohy, závislosti, týranie, šikana, rasizmus, smrť, finančná tieseň, domnenky a tajomstvá. Preplietanie minulosti a prítomnosti. Tri pohľady, ktoré vám ponúknu často len náznaky a útržky. V ničom si nie ste dlho istý, stránka za stránkou len napätie a ďalšie tajomstvá. Ale aj tak to chcete. Pretože vy veríte, že tento príbeh vás rozoberie na kúsky. Donúti vás zamyslieť sa. Donúti vás pozrieť sa na vlastné okolie a vlastný svet. A ukáže vám tu hnusnú stránku sveta a života.

Stále mi je tak akosi ťažko na srdci. Stále sa pýtam samej seba, či som šťastná s hlavnými postavami, alebo mi je z nich stále smutno, pretože ich tŕnistá cesta bola dlhá, bolestivá a plná hnevu. Hnevu na všetko a všetkých. A síce mi je ťažko, a nepovedala som vám o deji takmer zhola nič, celým svojim bytím vám ju odporúčam. Potrebujete sa pozrieť na svet očami Sabaa Tahir.

Je to čtivé, je to realistické, je to bolestivé a smutné, je to ale aj krásne a plné úžasných myšlienok na rodinu, vieru, svet a priateľstvo. Prečítajte si to, neoľutujete.

O com je knižka sa dozviete na IG na profile @gabikas_books

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

15.07.2023 12:02

Začína sa to nami je jednou z pokračovaní, na ktoré som sa tento rok tešila a síce ma posledná kniha, ktorú som od autorky čítala sklamala, táto sa mi páčila. Hlavne som dostala odpovede na všetky otázky, ktoré mi vyvstali po dočítaní Končí sa to nami, aj keď možno ten otvorený záver, ktorý sme tam dostali nebol vôbec zlý.

CoHo ma skvelý a čtivý štýl písania a myslím, že natom sa môžeme zhodnúť všetci, keďže má toľko kníh na konte. Tempo tejto je síce trošku pomalšie, ale opäť sa vo veľkom zaoberáme psychikou postáv. Pozeráme sa do minulosti, riešime prieky a problémy a ujasňujeme si niektoré diery, ktoré sa ukázali už v prvej časti. Niektoré Lilyne myšlienky boli krkolomné a dosť depresívne, ale po domácom násilí, ktoré s Ryleom prežila v predošlej časti, bola väčšina opodstatnená. Ja osobne som však čakala viac Atlasa, viac jeho pohľadov, viac jeho myšlienok, v podstate som čakala celý príbeh z jeho pohľadu. Čo mi trosku aj vadilo, ale keď sa nato pozriem takto na konci, bolo aj dobre vidieť veci z oboch strán - vidieť to pozitívne, ale aj to negatívne a smutné.

Nečakajte veľmi dynamický príbeh, napätie, ani boh vie akú akciu. Autorka sa zameriava na psychiku a nešťastie kombinované so šťastím a hlavne vypla endom, lebo všetci vieme ako to skončí, len chceme zistiť, ako sa k tomu hlavní hrdinovia dostanú. Napriek tomu dostanete príbeh, kde sa vám stránky točia samé a po každej kapitole chcete ďalšiu. Minimálne u mňa to tak bolo. Nebolo to tak náročné čítanie ako predošlá kniha a tuto by sme mohli považovať aj za príjemnú oddychovku a celkom slušné letné čítanie. Mne sa to koniec koncov páčilo a najväčším plusom je Atlas, ktorý ťahal veľkú časť knihy a deja, pretože je typickým úžasným a dokonalým hrdinom romantických kníh. No povedzme si, práve v tejto knihe si niekoho takého hrdinka naozaj zaslúžila…

A môj verdikt? Odporúčam. Určite zvedavcom, ktorí čítali Končí sa to nami a ten záver im nepostačoval. Aj tým, ktorým majú CoHo radi. A aj tým, ktorí by autorkou chceli začať. Táto dilógia je nato úplne vhodná.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

07.07.2023 12:51

Aká tenká je hranica toho, čo by ste boli schopní spraviť pre svoje deti? Alebo pre lásku? Alebo pre seba? Kde je hranica toho, čo je správne a čo už nie? Kde je hranica medzi láskou a bláznovstvom?

Všetko z vyššie spomínaného mi bežalo mysľou. Nemám deti. Chcem deti. Ale mám rodinu, pre ktorú by som spravila mnoho, avšak aj ja mám svoje hranice. Daniela je však milujúca matka, ktorá kvôli svojim deťom hranice prekročila. Všetky. Morálne, rodinné, ale aj hranice času a priestoru.

Tento mysteriózny triler bol fakt pecka. Čítal sa sám a stránky sa točili už od včera rýchlosťou blesku v každej voľnej chvíli. Spojenie rodinnej kliatby (alebo požehnania - samozrejme, ako pre koho) a čiernej mágie, spolu s pohľadmi do minulosti a astrálnou projekciou nie sú bežnou témou v knihách. Vo Volaní krvi to však bolo spracované dosť originálne a pútavo, aj keď mne niektoré veci už prišli pritiahnuté veľmi za vlasy, ale to bude asi hlavne tými hranicami, čo sme, kto schopní spraviť … a ako veľmi by ste dôverovali svojim deťom, resp. či by ste si vedeli vybrať medzi svojimi deťmi a manželom.

Dejovo mala kniha od začiatku našliapnuté vysoko, pretože už hneď na začiatku sme boli vhodený do rýchlo sa odvíjajúceho deja. Nikde sme nestagnovali, väčšina opisov mala svoje opodstatnenie, dostali sme čiernu mágiu, trochu okultizmu, hypnózu a astrálne presuny. Plus otvorený koniec, ktorý verím, že autorka ponechá našej predstavivosti a nijako ho nebude zbytočne rozvíjať. Hlavne tu poslednú kapitolu. Pretože kniha bola takto dobrá ako je. A ja ju odporúčam. Ak máte chuť na lásku v inej forme a boj o život a naozaj silnú hlavnú hrdinku s tajomnom a mystery, tak bude toto práve pre vás.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

02.07.2023 13:23

Mám pre vás tip na dokonalú YA fantasy (“romantasy”) dilógiu, ktorú si chcete prečítať. Kruté požehnání majú všetko od premysleného deja, výbornej vyvolenej a skvelého osobného strážcu, cez nenásilný a sarkastický humor a romantické doťahovanie hlavných postáv, tímovej spolupráce, spicy scén (ale veľmi elegantných a fakt iskrivých), až po premyslenú bitku a záverečný cliffhanger. Možno sa vám miestami bude zdať, že je fantasy trochu v úzadí, ale záver vám to vynahradí. A stále som nespomenula všetko, čo táto kniha obsahuje.

Dychtivo som otáčala stránku za stránkou a čítala každé slovo. Jediné, čomu sa čudujem, že kniha nemá oveľa väčší hype. Zaslúžila by si ho, pretože autorka nám dala nový námet, hrdinku, ktorá sa nesmie nikoho dotknúť bez toho, aby dotyčného nezabila, skvelú, ale nedokonalú dvojicu, chémiu medzi nimi, z ktorej sa zapaľujú stehná a koniec taký, že včera bolo neskoro vydať pokračovanie.

Ja myslím, že už všetci viete po tomto, že to milujem a budem to odporúčať všade. Hneď by som si ju prečítala opäť. Chcete to čítať - určite ak sa vám páčilo ToG, ACOTAR alebo ZKAP, toto vám sadne. Nemá to s tým toľko podobných čŕt, ale chémia medzi postavami by sa dala porovnať, aj keď táto je tak o 100% lepšia a nie je tu žiaden milostný trojuholník (chvala bohu a dúfam, že sa to nezmení). Nešlo ani o žiaden plagiát, autorka nám dala nové temné bytosti, vsadila ich do krajiny inšpirovanej Talianskom, všetko úžasne doplnili citáty v taliančine na začiatku každej kapitoly a celkový vizuál je rovnako bohatý, ako dej. Ani by ste nepovedali, že to je autorkin debut a ja vám ho vrelo odporúčam. U mňa sa kniha zaradila medzi jednu z najlepších za tento rok a verím, že prekladu dvojky sa dočkáme čoskoro, keďže pokračovanie by v AJ malo vyjsť ešte teraz v lete.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

17.06.2023 12:16

“Nie každá žena je taká nemilosrdná suka s kusom ľadu namiesto srdca ako ty.”

Tento citáť vystihuje veľkú časť Vlčieho brlohu, hlavne našu hlavnú hrdinku Amaru. Vlčica, otrokyňa a štetka, silná a napriek tomu slabá, túžiaca po slobode, láske, starostlivosti a vlastnom domove. A jedine, čo vačšinu času dostávala bolo pohŕdanie, výsmech a bolesť. A nie len ona, ale aj jej kolegyne z pompejského lupanária.

Fascinujúci príbeh o lupanáriu - bordeli alebo verejnom dome - kde sa k otrokom a otrokyniam nikto nespráva dobre a najhoršie sa k ním správa práve ich pán. Ale napriek tomu sa medzi väčšinou nich utvorili silné putá a každá z nich svojim spôsobom bojuje o slobodu.

Príbeh som si užívala, aj keď mi prišiel miestami veľmi stagnujúci a repetitívny a hlavná hrdinka ma miestami štvala (hlavne okolo strany 245., kde to čo spravila, som od nej neočakávala a v mojich očiach klesla). Neviem si úplne predstaviť trilógiu z tejto knihy a možno by stačila aj jedna časť. Koniec síce je otvorený, ale ak by vás Amarin osud neoslovil, nutne sa do neho pustiť nemusíte. Ja som však na pokračovanie zvedavá, už len z dôvodu vývoja Amarinho osudu, ktorý sa na konci z jednej strany zlepšil, ale zo strany druhej dostala takú podpásovku, že som zvedavá ako sa s ňou vysporiada (naozaj sa tu ťažko píše bez spoilerov). A rovnako som zvedavá, či aj ona nájde svoju lásku, lebo mám taký šiesty zmysel, že autorka jej osud spojí s tým, s ktorým to najmenej čakáme.

Knižku určite odporúčam. Má krásny premakaný vizuál, silný a zaujímavý príbeh z nezvyčajného prostredia, zaoberá sa ľudmi, o ktorých sa tak často nepíše. Autorka sa vyhrala s detailami, ktoré sme chceli vedieť a sex našťastie príliš nerozpisovala, takže ak sa bojíte explicitných scén znásilňovania, nič z toho tu nebolo príliš opisované. Skôr sa zamerala na psychiku postáv a na získanie slobody, za ktorú sa oplatí bojovať. Vlči Brloh pravdepodobne nesadne každému, hlavne ak by ste čakali fantasy alebo veľa napätia. Choďte do nej bez očakávaní a autorka si vás získa, pretože píše veľmi pútavo a čtivo.

Čítať viac

23
23

Gabriela Bariczová napísala recenziu

05.06.2023 19:55

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Od tejto krásnej a jemnej farebnej obálky by každý čakal romantiku. Nedajte sa však pomýliť, išlo o celkom slušnú YA fantasy s nádychom tajomna a mystery. Niektoré recenzie mi sľubovali horor, ale to vás sklamem, je to slabý odvar (hlavne, keď ja som zvyknutá na Štefana). Máte síce celý čas husiu kožu, cítite napätie a mystery vibe, ale k dobrému hororu to malo ďaleko. Avšak páčila sa mi atmosféra, ktorú autorka vykreslila a stabilne si ju udržiavala od nejakej strany 120. takmer až do konca.

Malé mestečko obklopené lesom, ktoré nemá iný prístup k civilizácii len priamo cez les, v ktorom sa schovávajú príšery. Do toho tajomný neznámy, púte do ďalekého mesta po zásoby, nevysvetliteľné úmrtia a nebezpečné želania, a dostaneme slušne vykreslený príbeh.

K postavám mám vlažný vzťah, romantická linka mi prišla niekedy fajn a niekedy zase príliš silená a zbytočná. Páčil sa mi však koncept súdržnosti rodiny, hľadania a pátrania po tajomstvách a celkovo systém častokrát nevedomých želaní, ktorý spustil na záver riadnu lavínu. Tak isto “príšery” boli skvele napísané, trochu mi však prekážalo, že už od začiatku som vedela, kto je Whitaker… a tiež kto je Abigail, lebo keď vám deti povedia, že od cudzinca dostali čokoládový koláčik, už vtedy by som bila na poplach...

Od hororu to je síce na míle vzdialené, ale malo to super tempo, dobrý námet, znesiteľné postavy, jedného obetavého fešáka/záporaka a čiastočne otvorený koniec, lebo ja by som fakt rada vedela, čo sa stalo s rodičmi. Najviac mi prekážal veľmi pomalý a nudný začiatok, chaos a pár hluchým miest. Ak však máte radi dobre fantasy námety s nádychom temnoty a tajomstiev, zaujímavé morally grey charaktery a otvorené konce, tak odporúčam.

Čítať viac

„Pravdou je, že ľudia vás budú súdiť tak či tak, či už žijete podľa seba, alebo podľa iných.“