Elizabeth Mara

1

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 13:34

Vyzvala by som chlapa z call centra, aby ma pozval na rande? Hm, možno, keby som bola opitá. No za prvé, alkohol nepijem a keď tak, znášam ho podobne ako hlavná hrdinka Tea, tzn. "Jeden pohár - náladička. Dva poháre - rozviazaný jazyk. Tri poháre - kóma." A za druhé, mne furt volajú len ženy. No chvalabohu, Tea na to guráž mala.
A tu sa nám celý príbeh začal. Rande z toho síce nebolo, no osud si povedal, že si to predstavuje inak a Tim a Tea sa tak ocitli na slnečnom Tenerife ako doprovod svojim súrodencom. Pred Timonom zrazu stála baba, ktorá ho nemilosrdne blokla na zoznamke a pred Teou ten neodolateľný hlas, ktorý v nej vyprovokoval dostatok adrenalínu, aby ho presvedčila na rande, čo stihla oľutovať skôr, než k nemu došlo. Dej nám plynul, Tim mi bol sympatický čoraz viac, aj pre jeho, ba až otcovský vzťah k malej neterke a ja som rozmýšľala, čo jej na ňom vlastne tak vadí. Odpoveď nielen mne ale aj Timonovi ponúkla Tea zhruba v tretej štvrtine knihy. Uf, keby som vedela to, čo si ona myslela, že o ňom vie, taká pokojná by som pri ňom rozhodne nebola!
Autorka sa nezabáva zbytočnými opismi, práve naopak, prostredie Tenerife, ako aj ostatné destinácie spomínané v knihe opísala s ľahkosťou a vášňou, hodné katalógu cestovnej kancelárie. Z jej opisov je cítiť, že má k cestovaniu krásny vzťah a dokáže to skvelo využiť v knihách.. (a vás prinútiť kúpiť si letenku). Príbeh je plný humorných situácii, vzájomného doberania, iskrenia, nedorozumení, ale aj obety a tiež krásnej myšlienky, že čo jeden môže vidieť ako estetickú nedokonalosť, ten správny človek vníma ako výnimočnosť.
Čo ma príjemne prekvapilo, autorka poňala dej z oboch perspektív a veľmi vydarene. Každá autorka, ktorá si trúfne písať o mužových pocitoch a myšlienkach má môj obdiv. A to isté platí aj opačne.
Knihu vrelo odporúčam všetkým, ktorí milujú romantiku, cestovanie, humor a nutne potrebujú vypnúť. Som rada, že som našla ďalšiu skvelú autorku, ktorej tvorbu si s radosťou prečítam.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 13:30

,,Člověk někdy musí být mrcha, aby přežil. Ženský někdy nezbývá nic jiného než být mrcha.“ (sorry, čítala som to po česky)

Príbeh je monológom hlavnej hrdinky Dolores - tvrdo pracujúcej staršej ženy, podozrivej z vraždy Very - svojej bohatej zamestnávateľky. Pri čítaní prvých strán, kde Dolores na policajnej stanici opisovala svoj zvláštny vzťah s Verou, som sa bavila a miestami si myslela, že sa snáď ani nesnaží dokázať svoju nevinu, hoci to mala v pláne, ako sama povedala. Predsa len na vyjadrenia, že by jedna druhú občas najradšej zahlušili, by som si ako hlavná podozrivá dávala pri policajtoch pozor.
Potom ale príbeh začal naberať na obrátkach a v pasážach s dcérou, ktorá jej prezradila desivé tajomstvo, ktoré ju takmer dohnalo k samovražde som to začala brať vážne. A určite aj páni policajti, ktorí sa dozvedali viac, než len okolnosti smrti na lôžko pripútanej Very, ktorá záhadne spadla zo schodov. Taká Dolores padala celý život, snažiac sa uživiť a pripraviť na slušný život svoje tri deti, s úchylným ožranom (alias manželom), na krku. Na prekvapenie, vyriešiť jej problémy jej pomôže rada od niekoho, od koho by to ani sama nečakala. No tak, ako človek niekedy musí byť mrcha, život to vie takisto a občas za to zaplatíte vysokú cenu.

Knihu som si vybrala z vašich odporúčaní, keď som sa vás pýtala na tip na knihu, kde chlap píše príbeh z pohľadu ženy a poviem vám, toto bol masaker! Neraz som sa musela mrknúť na obálku, keď som sa pýtala: toto fakt písal chlap? Takže ďakujem za úžasný tip.

Skvelý príbeh! Je ohromujúce ako sa Stephen King dokázal vcítiť do týranej ženy, no pritom silnej, odhodlanej, ktorá si všetko vybojuje sama, hoci aj spravodlivosť, nech je už aká chce.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 13:26

„Neviem si predstaviť, že by ti napadlo niečo čo i len spolovice normálne.“ Asi tak by sa dali charakterizovať hlavné postavy Zach a Delia.

Od tejto knihy som očakávala iba jedno, že ma pobaví a to splnila. Nie sú v nej žiadne náročné myšlienky, ani posolstvá, ani prudké, či nečakané zvraty.
Táto kniha má všetko, čo jednoduchá oddychovka má mať...je vtipná, má ľahký svižný dej a tiež to, čo mám ja osobne najradšej - sarkazmus.

Hlavní hrdinovia Zach a Delia boli obaja rovnako trafení mladí ľudia, ktorí sa spoznali úplnou náhodou - vďaka zlému číslu. No už pri prvom spoločnom hovore, (aj napriek tomu, že si uvedomovali, že telefonujú s nesprávnym človekom) medzi nimi čosi preskočí a nedovolí im to prestať. A tak ostanú naďalej v kontakte a prichádza spŕška humorných situácií, vzájomného doberania, flirtovania a strelených nápadov. Bavili ma ich rozhovory, pri ktorých som sa neustále smiala a tiež uveriteľná, a dobre poňatá chémia medzi nimi.

Taktiež autorka pekne vykreslila všetky vedľajšie postavy, skvele dotvárali dej vtipnými dialógmi, no moje srdce si asi najviac získal nezvyčajný domáci miláčik - malý capko Marshmallow. Toto ma fakt dostalo a vďaka nemu sa už asi nikdy na kozu nepozriem tak, ako doteraz.

Zápletka mi prišla taká typicky americká, ale v konečnom dôsledku mi to nevadilo a dojem z knihy ostal pozitívny. Kniha splnila svoj účel a pobavila. Za mňa jedna z najlepších oddychoviek.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 12:52

Hovorí sa, že neexistuje žiadna kniha, ktorá sa bude páčiť úplne všetkým, resp. nie pre každého je vhodná. Aj ja som bola toho názoru, pokiaľ som si neprečítala túto a dovolím si tvrdiť, že som sa mýlila. Ale všetko poporiadku.

Hlavná hrdinka Lucy mi bola od samého začiatku veľmi sympatická. Aj napriek tomu, čím si musela prejsť sa nevzdávala, pracovala na sebe, dokázala využiť svoje schopnosti a vďaka odvahe a talentu si vybojovala prácu snov, ktorá je začiatkom príbehu.

Jason je bohatý mladý muž, ktorý cestuje po svete a hľadá niekoho, kto mu bude spravovať sociálne siete. Preto poverí svojho brata Alexa, aby mu niekoho našiel a má len tri „obyčajné a úplne primerané“ požiadavky:
1.Vedieť rozprávať po anglicky a dorozumieť sa vo všetkých ostatných jazykoch
2. Nutnosť ovládať sociálne siete
3. A do tretice, nech je to muž

Nuž, ale nie všetky sny sa plnia a tak, keď sa pred ním na dohodnutom mieste zrazu zjaví Lucy, ktorá je odhodlaná udržať si túto prácu za každú cenu, bol z toho trochu... no... viete si predstaviť. Vlastne si to nemusíte predstavovať, lebo kniha je písaná z oboch pohľadov, takže Jason vám povie, ako to v ňom vrelo.

Zoberú vás na krásne exotické miesta, zoznámia s tamojšou kultúru, kde sa postupne dozvedáme viac nielen o Lucy a jej démonoch, ale aj o Jasonovi a jeho ušľachtilej povahe, do ktorej sa proste nedá nezamilovať. Baby sa v knihe okrem pekného romantického príbehu venujú aj celosvetovým problémom, s ktorými sme sa stretli všetci, minimálne okrajovo. Neviem, či na školách ešte funguje povinné čítanie, ale táto kniha by mala prejsť rukami každého jedného študenta, keďže so šikanou sa deti stretávajú, žiaľ, veľmi často. Taktiež by im kniha mohla pomôcť pochopiť skutočné hodnoty, pravdu o sociálnych sieťach a ich vplyve, keďže tie dnes hýbu svetom.

Ak milujete silné ženské hrdinky, hlavného hrdinu so srdcom väčším než oceán, cestovanie po svete bez toho, aby ste museli vystrčiť päty z domu a chcete si z knihy niečo odniesť, tak tento krásny romantický príbeh podčiarknutý skvelým humorom vás dostane.

P.S. Ak toto číta niekto kompetentný vo svojom odbore, túto knihu by som si rada pozrela aj sfilmovanú. Vopred ďakujem.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 12:37

H: „Stavím sa, že keď napíšeš posledný list, tvoj život sa opäť zmení k lepšiemu.“
J: „Obávam sa, že túto stávku prehráš.“
H: „Dúfam, že nie.“

Srdcervúci príbeh milujúceho muža, ktorý príde o svoju drahú manželku a zanechá ho s dierou v srdci, malým synčekom a jedným sľubom – že jej napíše presne 33 listov, za každý rok, ktorý prežila.

Priznávam, že som s knihou tak trochu bojovala, lebo smútku bolo v knihe na môj vkus trochu priveľa, rovnako, ako aj množstvo francúzkych výrazov, ale postupom času misky váh dorovnala umelecká kamenárka Sophie, ktorú som si pre jej povahu a energickosť okamžite obľúbila. Taktiež Julienov najlepší kamarát Alexandre, ktorý sa ho snažil udržať pri zdravom rozume príbeh vtipne okorenil a hlavne sa mi páčilo, že s Julienom jednal bez servítky a nepodporoval ho v sebaľútosti.

Dej nám plynul, Julien prežíval deň za dňom, písal jeden list za druhým, kde si vylieval svoje srdce, až jedného dňa na svoje listy začal nečakane dostávať odpovede, a aj keď sa dá ľahko vydedukovať, kto za tým všetkým stojí - predsalen, nie je to detektívka, pomaly dochádza na slová jeho zosnulej manželky.

Táto kniha je akousi cestou vyrovnávania sa so smútkom, nájdení nového zmyslu života, viery a otvorení svojho srdca láske. Autor vás vtiahne do Paríža, prevedie krásnymi uličkami, pamiatkami, útulnými kaviarničkami a to všetko so silnými myšlienkami, ktoré vo vás ostanú.

Takže, ak ste romantická duša, no práve nemáte náladu na klasickú fun oddychovku (aspoň vo mne nevyvoláva také pocity, aké si predstavujem pri slove oddych, ale to je subjektívne) a nebojíte sa emócií, vrelo odporúčam.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 12:32

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Už sa vám niekedy stalo, že vás čítanie knihy bolelo? Nie preto, že by kniha bola zlá, to ani náhodou! Táto kniha v sebe skrýva silný námet, ktorý by som označila za výzvu, navyše je napísaná tak reálne až budete mať zimomriavky. Hlavná hrdinka Marína je bezpochyby najsilnejšia ženská postava s akou som sa dosiaľ stretla – získa si váš obdiv, úctu a aj súcit, o ktorý by pravdepodobne nestála.

Asi netreba zdôrazňovať, že nejde o oddychovku, ani ľahké čítanie a ak vám to nie je jasné, bude vám to jasné po prvej strane, kde Marína načrtne svoje trápenie. To, čo sa jej v minulosti stalo sa dá vydedukovať, ak čítate s porozumením a viete si pospájať súvislosti. Už som raz niečo podobné čítala od Colleen Hoover, ale tam to autorka nerozoberala tak do hĺbky, no obe autorky túto tému zvládli brilantne. Ale späť k Maríne... Rokmi sa táto obdivuhodná žena aj s pomocou terapií postaví na nohy a nechá minulosť za sebou. Má stálu prácu, bláznivé kolegyne, ktoré vždy stoja za ňou, má kde bývať, a hlavne svätý pokoj, až kým k sa jej novým kolegom nestane niekto z minulosti. Poznáte to, keď sa tešíte, až na scénu vstúpi hlavný hrdina a vy sa doňho budete môcť platonicky zamilovať? No, tak toto nebude úplne ten prípad, lebo keď príde Marcel, tak máte chuť mu fyzicky ublížiť. Nebude to gentleman, nebude ani len sympatický, nenechá si ujsť príležitosť, aby jej dal najavo ako ňou opovrhuje a keď príležitosť nepríde rád si ju vytvorí. A dôvod jeho správania nebude tiež lichotivý, jednoducho sa tak, ako všetci ostatní neunúval pátrať po pravde, oveľa jednoduchšie bolo predsa urobiť si z klebiet vlastný názor.

Pri čítaní tejto knihy mnou prešli azda všetky emócie, ktoré existujú a našťastie aj humor, inak by som ju asi nezvládla dočítať. Ale najhoršia na tom celom nie je moja citlivá povaha, ale fakt, že ženy s bremenom, aké si niesla Marína naozaj existujú a potrebujú pomoc.

Páčil sa mi nepresladený vzťah medzi Marínou a Marcelom, po tom, ako si uvedomí svoju chybu, aj keď priznávam, zo začiatku som mu tú ľútosť neverila, no dostal ma svojou trpezlivosťou, veľkým srdcom a tým, ako ju bránil.
Veľmi sa mi páčila postava konzervatívneho šéfa Vila. Bol taký zvláštny, až to bolo milé, hlavne časti, keď mal za asistentku Renku a pocítil, čo je to peklo. Tie pasáže som si naozaj vychutnávala.
Obrovské plus dávam za epilóg, ktorý bol vierohodný, neprikrášlený a pritom krásny. Aj keď som pre Renku dúfala šťastnejší koniec, ale možno všetko nemusí končiť happy endom a možno je dobré nechať čitateľa nech si domyslí vlastný koniec.

Toto bola druhá kniha, ktorú som od Mišky čítala a hoci sú s 24 dní do Vianoc diametrálne odlišné, v obidvoch nám Miška ukázala svoju veľkosť.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 12:24

U Colleen som zvyknutá na romantiku sprevádzanú naozaj ťažkými príbehmi, ale to, čo sa jej podarilo v knihe Verity je desivo fascinujúce.
Keďže mám rada psycho, drámy, horory a podobne, vždy ma zaujímalo, akí sú autori takýchto diel (nielen knižných) v reálnom živote. Majú naozaj takú fascinujúcu predstavivosť, že dokážu dať na papier trebárs dokonalú vraždu, zmýšľať ako šialenec, alebo v nich drieme psychopat? Colleen nám jeden taký príklad ukáže.

Low je spisovateľka, ktorá dostane príležitosť dopísať posledné tri knihy z bestsellerovej série od slávnej Verity Crawfordovej, ktorá je po autonehode pripútaná na lôžko. Keďže ku knihám nemá žiadne podklady, Veritin manžel Jeremy jej navrhne, aby sa na pár dní presťahovala k nim do domu, kým zozbiera z Veritinej pracovne všetko potrebné. Nenájde však koncept ani poznámky, čo však nanešťastie nájde je Veritina autobiografia, ktorú nemal nikto čítať. A tak, aby bola Low schopná čo najvierohodnejšie napísať zvyšné knihy presvedčí samú seba, že jediná možnosť ako spoznať Verity, jej myslenie, jej osobnosť je prečítať si ju.

Lenže keď Low začne čítať Veritinu autobiografiu... ach tá autobiografia, tá naštve asi nejedného rodiča a celkom oprávnene. Bolo to hnusné, kruté, bezcitné, a do toho všetkého sa v dome začnú diať čudné veci a Low si bude musieť udržať zdravý rozum. Priznávam, že miestami som mala aj strach a to sa mi pri knihách nestáva.
Po dočítaní mrazivo zvrhlej autobiografie, odhalení skazy a napáchaní ďalšej, si len ťažko predstaviť, že by mohla Low čítať niečo ešte desivejšie. Niečo, čo by ju o ten rozum naozaj pripraviť mohlo a predsa...

Čo mi v knihe chýbalo boli pasáže ako Low píše tie knihy, kvôli ktorým tam vlastne bola a naopak sexuálnych scén tam bolo až priveľa.

Táto kniha je plná sexu, manipulácie, napätia, pochybností, myšlienok, ktoré by žiadna matka nikdy nemala vysloviť, kde si na konci budete hovoriť, „Čo sa teda, dopekla, stalo?“
Knihu odporúčam všetkým, ktorí sa neboja vstúpiť do mysle šialenej spisovateľky (Verity). Za mňa skvelá kniha s bravúrne vystihnutou atmosférou, ktorá sa pohrá s vašimi emóciami.

Čítať viac

1
1

Elizabeth Mara napísal recenziu

02.03.2023 12:17

Koľko dní by ste potrebovali, aby ste boli tou osobou, ktorou chcete byť? Nina si na to vytýčila 24 dní, počas ktorých sa jej život načisto zmení.

Hlavná hrdinka Nina bývala energická, bláznivá, bezprostredná žena, ktorá postupom času dospela v úspešnú farmaceutku. V práci ju čakalo povýšenie, doma priateľ, ktorý ju ľúbi a na stole zmluva k ich novému bytu, no radosť v jej tvári by ste hľadali márne, pretože stratila to najdôležitejšie – samu seba. A preto, keď nastane 30. november odváži sa získať svoj starý život späť a vyrobí si svoj adventný kalendár s úlohou na každý deň, ktoré jej do Vianoc pomôžu byť znova tou šťastnou, vyrovnanou Ninou, ktorú tak milovala. Aj keď je sprvu na vážkach napokon sa rozhodne urobiť krok vpred. Predsa len, keď srdce prebije rozum vznikajú tie najkrajšie momenty v živote.

Už od samého začiatku mi bolo jasné, že odvaha tejto žene rozhodne nechýba, keď sa po meste premáva na bicykli v čase, keď mrzne. Ale tento príbeh nebude len o zábave, aj keď humor tu hrá prvé husle. Občas si poplačete od smiechu, inokedy vám stiahne srdce, mnohokrát vás donúti zastaviť sa, zamyslieť, niektoré úlohy nebudú úplne v súlade so zákonom, niektoré by mali byť pre každého z nás prirodzené a zabúdame na ne a na niektoré bude potrebovať naozaj veľkú guráž.

A aký by to bol vianočný príbeh bez lásky? Asi na figu. A tak pri plnení jednej z úloh spozná dokonalého (sorry, ale iné slovo mi nešlo napísať) Dominika, ktorý ju v nákupnom centre pretiahne cez eskalátor (nie doslova!!.. či??) Kto si prečíta, dozvie sa. Užívala som si ich spoločné chvíle, doberanie sa, výzvy, ktorými obaja prechádzali, no aj ich spoznávanie a postupnú lásku, hoci boli obaja rozdielni skvelo sa dopĺňali.

Túto knihu vrelo odporúčam každému, lebo si to jednoducho chcete prečítať!! Verte mi. Je skvelá, zábavná, inšpiratívna. Ja som si napríklad vďaka tejto knihe po prvýkrát pozrela Tri oříšky pro Popelku. (NESÚDIŤ!!)

Čítať viac

1
Elizabeth Mara

Elizabeth Mara získal odznak Máte čitateľský profil

01.03.2023 15:39

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
1
Elizabeth Mara

Elizabeth Mara získal odznak Plány do budúcnosti

01.03.2023 14:32

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

Plány do budúcnosti

„Viac ako čierne mačky som si prešiel krížom cez cestu ja sám.“

Milujte sa s láskou - Kamil Peteraj, 2014
Milujte sa s láskou
Kamil Peteraj