Barbora Ivanová

2

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

2
2

Barbora Ivanová napísala recenziu

23.08.2023 09:29

Po prečítaní tejto knihy budete chcieť maľovať a nikdy neprestať. Pár rokov dozadu mi dala opäť chuť znovu tvoriť. V príbehu je mnoho skrytých odkazov nie len pre umelcov.

Strhujúci príbeh o láske, umení a vojne.

Olive Schlossová prichádza v 30. rokoch minulého storočia s bohatými rodičmi do Španielska na letný byt. Rada maľuje, no svoj talent musí pred otcom, viedenským obchodníkom s umením, tajiť. V prenajatej haciende sa zblíži so slúžkou Teresou a s jej nevlastným bratom, ambicióznym umelcom Isaacom, ktorý sníva o tom, že sa raz stane rovnako slávny ako jeho krajan Picasso. V tom čase sa už v Španielsku schyľuje ku krvavej občianskej vojne, ktorá neblaho zasiahne do osudov rodiny.

O niekoľko desaťročí neskôr prichádza do Londýna karibská emigrantka Odelle Bastienová. Podarí sa jej zamestnať v prestížnom Skeltonovom inštitúte výtvarného umenia a náhodou objaví obraz, ktorého autorom je vraj istý Isaac Robles. Jeho záhadná smrť kedysi nadlho rozvírila vody umeleckého sveta. Rozruch okolo obrazu neutícha, šíria sa klebety a Odelle sa postupne zaplieta do siete intríg a klamstiev. Už nevie, komu a čomu môže veriť. Možno ani svojej tajomnej kolegyni Marjorie Quickovej, ktorá akoby vedela viac, než je ochotná prezradiť.

Čítať viac

Múza - Jessie Burton, 2017
Múza
  • Jessie Burton
4,1
14,90 €

2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:28

Múza - Jessie Burton, 2017
Múza
  • Jessie Burton
4,1
14,90 €
2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:25

2
2

Barbora Ivanová napísala recenziu

23.08.2023 09:22

Okrem fyzických predispozícii sa dedia aj rôzne choroby, zážitky alebo odovzdaná trauma. Musíme si uvedomiť, že veľa genetických informácií jednoducho putuje naprieč generáciami. Keď nás stretne negatívna udalosť, uvedomíme si, že problém môže tkvieť v odovzdaných skúsenostiach od našich rodičov a nielen od nich. Často je jadro problému minimálne aj o 3 generácie ďalej. Kniha vás najprv zoznámi s teóriou tzn. rôzne prieskumy z epigenetiky, ako sa môžu stresujúce skúsenosti a reakcie prenášať na potomkov, ktorí potom podobné nepríjemné reakcie znovu prežívajú hoci si zatiaľ ničím podobným neprešli. Neskôr prichádza na rad praktickejšia stránka. Treba hlavne veľa počúvať, čo ten druhý hovorí. Aké slová dotyčný používa nám o ňom tiež dosť prezradí. Knihu odporúčam všetkým, ktorí majú napr. napäté rodinné vzťahy alebo tým, ktorí spozorovali, že sa v ich rode pravidelne dedia niektoré vlastnosti, sklony alebo duševné problémy.

Čítať viac

2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:12

2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:12

2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:12

2
Barbora Ivanová

Barbora Ivanová prečítala knihu

23.08.2023 09:11

2
2

Barbora Ivanová napísala recenziu

22.08.2023 20:47

Zo zadnej strany knihy na vás hneď vyskočí VAROVANIE pred nebezpečenstvom a rizikom, že na jej stránkach zažijete vzrušujúce tajomstvá našich temných Tatier a Babej hory.
A skutočne tomu tak aj bolo. Čítala som ju ešte na dovolenke na Čingove, doslova v srdci krásnej prírody (Slovenský raj). Tým pádom nebola núdza o autentickosť prežívania príbehu.
Autori sa sústredili na zmiznutých ľudí, ktorí sa nikdy nenašli, alebo tých, čo prišli o život v horách za často záhadných okolností. Tieto lokality majú jednoducho svoje zradné miesta.
Z obsahu by som vyzdvihla kapitoly:
• Tatranské Akty X (UFO nad tatranskými štítmi)
• záhada mŕtvych potápačov
• prípady pre Poirota
• kniha stratených duší
• v oku elektrickej búrky
• záhada sklenených tunelov

Môj rešpekt k horám sa týmto ešte viac prehĺbil, no zároveň som bola nadšená aké krásne i nebezpečné až mysteriózne lokality tu máme doslova na dosah ruky.

PS: popis podzemných tunelov pod Babou horou bol fantastický. Teším sa už na pokračovanie tejto knihy, ktorá bude z oblasti Tribeča.

Čítať viac

2
2

Barbora Ivanová napísala recenziu

25.03.2022 09:34

Kniha, ktorá je určená nie len pre milovníkov histórie sa delí na tri časti:

1. časť
Od dôb kráľa Artuša po morové rany
(Anglosaské a normanské Anglicko, normanskí kráľovia a Planageneti - kráľovia z Anjou, Anjouovská ríša kráľa Henricha II).

2. časť
Od Chaucera po slávnu revolúciu
(Dynastia Yorkov, Lancasterov, Stuartovcov a Túdorovcov)

3. časť
Od bitky na Boyne po rozlúštenie DNA
(Stuartovci a hannoverská dynastia, Viktória a jej potomci).

Autor sa v tejto knihe zameral na osobnosti Anglicka (hrdinov a hrdinky). Sú to pre neho hlavne ľudské bytosti bez ktorých by samotná história nebola ničím.
Slávne príbehy zostavil chronologicky do krátkych kapitol. Vytvára tak celistvý pohľad na históriu tohto krásneho ostrova.
Drží sa zásady, že každý muž, či žena sú fascinujúci so všetkými svojimi chybami a nedostatkami.

Čítať viac

„Člověk buď umí být šťastný, nebo to prostě neumí. Jestli nejsem šťastná teď a tady, je chyba ve mně a nebudu šťastná ani nikde jinde. “

Slepá mapa - Alena Mornštajnová, 2018
Slepá mapa
Alena Mornštajnová