Alexa

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

13.04.2021 08:20

Knihu som doslova zhltla za dva dni (aj kvôli tomu, že sériu chcem mať prečítanú pred tým, ako vyjde na Netflixe). Veľmi som sa na ňu tešila, keďže Vrania šestka mi počarovala okamžite a stala sa jednou z mojich obľúbených sérií. Musím však povedať, že Tieň kostí je slabšie dielo. Nápad dobrý, hoci boj dobra so zlom/svetla a temnoty nie je až taký originálny, ale takto to chodí vo fantasy svete. Štýl písania skvelý, Leigh Bardugo to má v malíčku. Možno nejaké ruské referencie/slová mi tam nesedeli - otkazat sja by asi nemalo mať formu slovesa, či? A bol ten význam -odmietnuť- zámerný? V slovenčine to ešte znie že ľudia bez schopností sú odkázaní/závislí od gríš, ale v ruštine to znamená niečo iné... Čo sa týka deja - nebolo to až také zaujímavé alebo plné zvratov, skôr preto, lebo to bolo predvídateľné, pomalé a opakujúce sa. Bol to skôr taký “nudný” relax.

Teraz niečo k postavám... Alina mi príliš nevadila, bola viac-menej otrepaná postava, hoci som veľa krát žasla nad jej hlúposťou. Tiež mi prišlo divné ako bola zo začiatku upätá a iba po pár mesiacoch už je “expertkou” na griše a politiku a históriu Ravky (nazvala by som to hrdinským komplexom :D). Liezla mi na nervy jej nerozvážna drzosť a celkovo jej osobnosť, ale nie takým spôsobom, že by som sa nad ňou rozčuľovala. Bolo to skôr ako tŕň v päte. Temnan má niečo do seba, zaujímavá postava. Som naňho zvedavá, chcem sa dozvedieť o ňom viac. Mal je taký typický “zavadzač”. Je zlatý a šikovný, ale cítim, že je len takou vsuvkou alebo prekážkou v Alininom príbehu a mám taký pocit, že dlho v sérii nevydrží, ale možno sa mýlim.

Inak asi nemám čo vytknúť... až na to v prvom odseku. Videla som pár recenzií, kde sa čitatelia rozčuľovali nad “nesprávnou” inšpiráciou Ruským impériom, no povedala by som, že nech sa to neberie tak vážne. Nie je to predsa založené na ruskom folklóre, iba inšpirované. Koniec koncov, bolo to fajn, nie niečo extra, ale celkom zaujímavé čítanie.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

27.02.2021 13:50

Čítala som ju už pred pár rokmi, tak bohužiaľ si na všetko nepamätám, ale nechala vo mne silné dojmy.

Dielo si ukradlo moju pozornosť hneď ako som ho zbadala v kníhkupectve. Prechádzala som medzi regálmi a rozhodavala sa, akú knihu si kúpim. A zrazu vidím túto krásnu obálku. Ihneď som ju vzala do ruky. Anotácia bola slušná, teda som som sa rozhodla, že si ju kúpim.

Kniha mi prišla trochu pochmúrna, akurátna atmosféra 19. storočia. Temné motívy, to je moje. Príbeh ma dozaista prekvapil - vôbec som nečakala takú zápletku. Dej ma vtiahol, cítila som sa, akoby som ja bola hlavnou hrdinkou lúštiacou záhady. Veľmi sa mi páčila, hoci to nie je kniha, ktorú by som čítala znova a znova.

Kniha je ako stvorená na melancholické a upršané jesenné dni, kedy si chcete oddýchnuť a zamerať sa na lúštenie záhad spolu s hlavnou postavou.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

27.02.2021 13:18

Túto knihu som si prečítala pár mesiacov po videní filmu “Little Women” z roku 2019. Dej ma úplne očaril. Kniha bola sto-násobne lepšia než film.

Príbeh štyroch sestier bol krásny a srdcervúci. Všetky som si obľúbila na hlbšom leveli.

Amy som mala celkom rada už vo filme, ale úplne som jej postave prepadla akonáhle som si prečítala knihu. Je jednou z mojich najobľúbenejších ženských postáv vôbec, aj vďaka tomu aká odlišná od filmu v knihe bola. Jo a jej chlapčenský duch bolo úžasné sledovať, niet sa čomu čudovať, že má toľko fanúšikov v literárnom svete. Beth bola jemná a hanblivá. Ľahko si ju obľúbite. Akokoľvek je Meg skvelá, jej charakter mi až tak veľmi nesadol, neviem prečo.

Dej bol ľahký a svieži, stránkami listujete ako obláčikmi. Nepopieram, že sa sem-tam objaví niečo zarmucujúce, ale to je len súčasť života postáv. Určite odporúčam, ak si chcete prečítať niečo oddychové, romantické a krásne.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

27.02.2021 12:57

Knihu som čítala celkom dlho. Nestáva sa mi často, že by mi čítanie dlho trvalo, ale pri tejto knihe ma hlavne nudil začiatok, keďže dej sa rozbieha pomaly. Je to takisto prvá klasika, ktorú som kedy čítala, tak aj preto mi celkom nesadol štýl písania. Výtlačok ktorý mám doma je ešte z roku 1968, tak som si istá, že preklad sa za tie roky zmenil a možno aj zjednodušil.

Avšak aj tak som si knihu chcela prečítať celú, lebo klasické romány ma veľmi priťahujú. Príbeh je typický pre svoju dobu; všadeprítomná temná atmosféra nám jasne naznačuje, že kniha je gotické dielo. Autorka živo vykresľuje prostredie, ktoré ľahko vtiahne čitateľa.

Dielo je romanticko-realistický román, čo je cítiť v rôznych aspektoch. Jane je racionálna, chladná a aj trochu povrchná. Jasný príklad realizmu. Na druhej strane máme pána Rochestera, ktorý je ako vystrihnutý z romantizmu. Taktiež prítomnosť silných citov ukazuje na romantický smer.

Dej samotný je celkom zaujímavý, približuje nám skutočnosť, ako ľudia žili kedysi a ako zmýšľali, alebo čo považovali za dôležité.

Neviem čo si myslieť o Jane. Je to rozumná a silná mladá žena, hoci akási upätá a zvláštna. No rada som sledovala jej príbeh. Pán Rochester mi pripomínal akéhosi rozvážneho rojka a jeho dlhé prejavy plné metafor a iných umeleckých prvkov mi pripadali trochu prehnané, ale akési milé. Rozhodne mi prišiel ako zhovorčivý človek, keď sa trochu otvoril.

Koniec ma veľmi prekvapil, nemala som najmenšie tušenie ako to skončí. No aj tak sa mi záver knihy páčil a veľmi sa k takémuto príbehu hodil.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

12.01.2021 10:14

Kniha bola v mnohých oblastiach lepšia než prvá časť, no v niektorých preferujem prvý diel.
Musím spomenúť, že preklad tejto časti je slušný. Nie je rušivý ako v prvom dieli, čo je naozaj dôležité a preto z druhej knihy mám omnoho lepší zážitok.

Kniha nám ukazuje udalosti krátko po Beltane, ale mám pocit akoby prešli dlhé mesiace. V jednom bode sa nám objasní záhada z prvej knihy, a riadne ma tá skutočnosť šokovala. Možno nie prekvapila, ale šok to určite bol.

Kniha postupuje voľným tempom, sem-tam sa niečo udeje, ale nič veľké. Niektoré aspekty sa mi zdali suché a až moc ponaťahované, ale užila som si Katharininu stranu príbehu. Musím povedať, že tento diel ma priklonil na stranu Arsinoe, hoci Katharine by som nevymenila za nič na svete. :D

Myslím, že kniha bola celkom pokojná, bolo vidno autorkine pokusy tam niečo zaujímavé zakomponovať, ale asi veľmi sa jej nedarilo. Budem brať tento diel ako ticho pred búrkou a teším sa na ďalšiu knihu. Dúfam, že ju preložia čoskoro. :)

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

12.01.2021 09:48

Kniha ma veľmi zaujala obálkou a taktiež anotáciou. Čo jej ešte nahrávalo do karát bolo, že takýto koncept je presne podľa môjho gusta.
Kúpila som si ju cca pred rokom a ihneď začala čítať. Čítala som ju značne dlhšie než iné knihy takéhoto žánru. Prečo? Príbeh sa rozbieha pomaly. Avšak toto nie je ten dôležitý faktor a pomalé začiatky mi až tak veľmi nevadia. Kniha je hrozne preložená. Vety sú katastrofálne sformulované a mnoho slov sa opakuje. Kvôli tomuto som uvažovala či dám knihe 3* alebo sa uchýliť k lepšiemu hodnoteniu.

Za čo si vyslúžila kniha 4* je to, že nápad je naozaj úžasný. Milujem YA a toto je niečo nové a fresh. Samozrejme, je mnoho podobných diel, ktoré obsahujú intrigy, drámu a napätie. Lenže tri sestry si neuveriteľne rýchlo ukradli moju pozornosť. Obzvlášť som si obľúbila travičku Katharine.

Ako som spomenula vyššie, dej sa rozbieha pomaly, ale isto. Zo začiatku som na knihu ani nepozrela, nemala som chuť pokračovať. Napínavá časť prichádza až ku stredu knihy. Odvtedy som sa už nevedela odtrhnúť.

Je tam primerané množstvo zvratov, ale príbeh ostáva jednoduchý - v dobrom zmysle. Ale ten koniec je istotne neočakávaný a prekvapivý. Potom som sa už nedokázala dočkať kedy do rúk uchopím druhý diel.

Čítaj viac

3
Alexa

Alexandra Kolejáková získala odznak Máte čitateľský profil

12.01.2021 09:23

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

12.01.2021 09:23

Táto časť bola omnoho lepšia než tá prvá. Znova som sa nevedela odtrhnúť. Rozumiem, že mnohým sa tieto knihy nemusia páčiť alebo sa môžu zdať nezaujímavé, prípadne nudné. Pre mňa však platí opak. Ukázalo sa, že za Caravalom sa skrýva viac, ako sa na prvý pohľad zdalo. Autorka nás zaviedla hlbšie do tohto záhadného sveta, čo ma presvedčilo o kvalite tejto série.

Hlavná postava Tella, sestra hlavnej postavy Scarlett z prvej knihy, bola oveľa zaujímavejšia ako jej sestra. Jej charakter bol ukázaný z iného svetla, a vysvitlo, že Tella nie je presne taká, ako naznačil prvý diel. Zároveň som sa utvrdila v tom, že Scarlett predsa nie je typ hrdinky, ktorej príbeh by som sledovala znova. Rovnako ako u Telly, pri Scarlett som zmenila názor na jej charakter. Možno to bol autorkin zámer alebo som sa viacej stotožnila s Donatellou a jej názormi.

Dej je uchvacujúci a dychberúci. Bola som rozpoltená, nevedela som sa rozhodnúť ako by som konala v danej situácii ja. Nie vždy sa mi páčil vývoj udalostí alebo som sa sem-tam nestotožnila s Tellinými rozhodnutiami. No vskutku - príbeh bol plný zvratov a koniec je... neočakávaný. Dokonca zájdem až tak ďaleko a poviem, že nemám pocit satisfakcie a zadosťučinenia. Ale týmto koncom nám autorka dáva prísľub do ďalšej a zároveň poslednej knihy.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

12.01.2021 08:49

Tak toto dielo mi počarovalo okamžite. Zhltla som ho v rozmedzí troch dní a doslova som sa nevedela zastaviť v čítaní. Posledný deň som ju čítala až do druhej hodiny rána, nedokázala som prestať, proste som musela vedieť ako to už skončí.

Kniha je proste jedinečná. Ešte som sa nestretla s dielom, ktoré by ma až tak veľmi zavádzalo. Stavalo ma do situácie, kde som nevedela čo je a čo nie je skutočné, rovnako ako hlavná hrdinka Scarlett. Dielo ma úplne prekvapilo, príjemným spôsobom. Čakala som od neho úplne niečo iné, hlavne keď som si urobila predstavu podľa anotácie. Caraval presiahol moje očakávania asi sto-násobne.

Kniha je plná napätia, nečakaných zvratov a silných emócií. Hlavná hrdinka je trošku naivná a upätá, ale rozhodne som si ju obľúbila. Koniec už šokujúcejší byť asi ani nemohol.

Odporúčam fanúšikom young adult a fantasy, tým, ktorí našli zaľúbenie v dielach od Sarah J. Maas, Leigh Bardugo a im podobným autorom a autorkám.

Čítaj viac

3
3

Alexandra Kolejáková napísala recenziu

12.01.2021 08:35

Kniha je úžasným pokračovaním prvého dielu a som veľmi rada, že sa mi obe dostali do rúk. Je smutné, že sú len dva diely v tejto sérii, určite by som ocenila aspoň o ďalšie dve knihy naviac. :)

Dej ma úplne opantal. Všade samé tajomstvá a zvraty. Hlavní hrdinovia sa osvedčili už v prvej knihe, proste ich zbožňujem. Toto dielo som čítala už pred nejakým časom, ale postavy a príbeh mi utkveli v pamäti. A ten koniec...

Musím sa priznať, že som sem-tam aj slzičku uronila. Kniha podľa môjho lusku.

Čítaj viac

„Kniha je základný predpoklad pre dobrý život.“

Mortimer J. Adler