Svolení - Vanessa Springora, Host, 2021

15,80 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Svolení

Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svého života četbou.... Čítať viac

Vydavateľstvo
Host, 2021
192 strán
3-4 hodiny čítania

Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svého života četbou. Jednoho dne potká na večírku charismatického staršího spisovatele... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
19,20 €

15,80 €

-18 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v piatich knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Fitness diár® 2024 - Fitshaker, 2023

Viac o knihe

Pohledná mladá dívka a starší zkušený muž. Jenže toto není Lolita. Toto je skutečný život, v němž není radno si podobné vztahy romantizovat.

Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svého života četbou. Jednoho dne potká na večírku charismatického staršího spisovatele G. M., jenž ji uhrane zamilovanými pohledy, vřelou pozorností a brzy také vyznáním lásky. V. se mu oddá tělem i duší a nenechá se odradit ani hrozbou policejního vyšetřování.
Vše se zhroutí ve chvíli, kdy se V. dozvídá, že G. M. je vztahy s nezletilými proslulý. Za přívětivou maskou se skrývá pedofilní predátor, chráněný příslušníky pařížských literárních kruhů.
Čítať viac
Originálny názov
Le Consentement
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
280 g
ISBN
9788027505180
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
846719
Štýl
životopisný
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Host
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

19 hodnotení

10
9
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Tady byly pravděpodobně příliš velká očekávání. Pořádně jsem se začetla až v polovině a jakože... jasně, téma je to mrazivé, ale tím, jak autorka rychle skáče v ději dopředu, neměla jsem k postavám ani zdaleka takové emoce, aby mě jejich chování nějak výrazně ovlivnilo, zaskočilo, znechutilo... Kdybych nečetla Lolitu nebo Mou temnou Vanessu, asi bych do toho byla víc zainteresovaná, ale takhle mě na tom nejvíc zaujala asi ta moc pěkná obálka, to už je ostatně klasika pro nakladatelství Host. Doporučuju zejména pro ty, co nečetli dvě výše zmíněné knihy :-)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

17.9.2021
Aké to je byť obeťou pedofila? Ako sa cíti obeť, ktorá sa nevníma ako obeť? Ako sa správa a rozmýšľa pedofil pri manipulácii so svojimi obeťami? aAmyslí si, že keď dala súhlas pre pohlavný styk, tak na nej sexuálne násilie nebolo páchané?
Toto všetko vám priblíži Vanessa Springora, ktorá sa stala milenkou 50 ročného spisovateľa, keď mala 14 rokov. Vanessa priznáva, že jej nedáva zmysel sa označiť za obeť, pretože na všetko, čo sa dialo, dala “svolení”. Autorka skvele vykreslila charakteristiku predátora, ktorý na svoje hrátky vyhľadával neplnoleté deti. Čo ma však šokovalo bolo to, že Francúzsko pred pár desaťročiami (áno, čítate správne, hovoríme o cca 80. rokoch) uznávalo literatúru, kde boli vyobrazené 12-14 ročné deti ako sexuálne objekty a múzy tohto pána. Vanessa sa spamätáva z tohto “romániku” doteraz a ja vôbec sa nečudujem.
Čítať viac
4.9.2021
Opäť témy, o ktorých je dobré písať, čítať, hovoriť…. Myslím, že to nie je až také ojedinelé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, len je táto téma natoľko tabuizovaná, že ak aj niekto má podobnú skúsenosť, nehovorí o nej.
Vanesa určitou formou terapie vložila svoje skúsenosti, traumy a bolesti na papier a odhalila tak čitateľovi, čo sa odohráva v hlave 13 ročného dieťaťa z rozvrátenej rodiny, s nedostatkom pochopenia,lásky, záujmu… presne nedostatok citu a pozornosti môže mať za následok aj niečo také (nemysliteľné? odsúdeniahodné? nechutné?-ako by ste sa na taký pár pozerali na ulici vy)ako upnutie sa na zdanlivú lásku a náklonnosť 50-ročného muža. Napriek tomu, že o chúťkach tohto uznávaného autora, ktorého v knihe V. nazvala len G., sa všeobecne vedelo, dokonca v dielach uvádzal veľa zo svojho skutočného (sexuálneho) života, nikto túto skutočnosť neriešil. Dokonca matka V. o vzťahu vedela a keďže nijako nezasiahla, za mňa, ho schvaľovala, čo je pre mňa ako pre matku nepochopiteľné. V. sa pri svojom partnerovi cítila milovaná a jedinečná, no opak bol pravdou. V. nebolo jediné dieťa, ktoré zohrávalo svoju úlohu v sexuálnych chúťkach G.(áno, zámerne nespomínam,ze to nebolo jediné DIEVČA!ale DIEŤA). Napriek snahe oslobodiť sa z tohto toxického vzťahu, sa to V. nedarilo. Niekoľko rokov ju prenasledoval, zaujímal sa o jej pracovný život, súkromie, vzťahy, tým pádom sa so svojimi traumami vysporiadavala len veľmi ťažko a to aj vo svojom dospelom živote. Takýmto "vzťahom" musí byť poznačené každé dieťa po celý život ... najviac ma však poburuje laxný prístup k pedofílii(a to nie len vo Francúzsku). Veď si knihu prečítajte a utvorte si názor sami
Čítať viac
16.6.2021
14ti letá Vanessa nám odhaluje příběh svého mládí v autobiografickém románu. Vanessa žila jen s matkou, která se rozvedla, otec nejevil sebemenší zájem a zde vznikl blok, který všemu nahrával.

Vanessa byla dle mého snadnou kořistí pro muže. A jeden se našel, využil situace a ona se do něj pobláznila, prakticky s ním žila „normální“ tak sexuální život, nechodila pravidelně do školy a celkově se zanedbávala.

Můj závěr: PROSÍM - Ve věku 14 let si holky „ mají užívat pubertu“ Nesmí se stávat, že předčasně dospějí a budou žít v takto toxickém vztahu!
Čítať viac
29.5.2021
Otec despotický násilník, matka alkoholička, dcéra prahnúca po pozornosti a láske. Ideálna pôda pre pedofila.
Spoveď dnes už úspešnej mladej ženy, francúzskej vydavateľky, Vanessy Springory si na instagrame právom vyslúžila veľké boom. Vanessa podáva svetu svoje utrpenie bez obalu, nepotrebuje ho ukrývať za siahodlhé opisy, práve naopak, jasne a stručne dostáva na povrch, čo sa skutočne medzi ňou a slávnym spisovateľom odohralo.
Tlieskam jej za jej odvahu vykričať na plné hrdlo ľahko overiteľné fakty, odhodlanie vystúpiť zo svojej ulity istoty a ukázať prstom na násilníka, ktorému dlhé roky prechádzali zverstvá páchané na malých nevinných dievčatkách.
Veľmi intenzívne, boľavé a kruté čítanie, ktoré vo vás bude rezonovať ešte nejaký ten piatok. Dve postavy - šikovný manipulátor a naivné dievčatko vhodené do sveta dospelých akosi priskoro – vás budú prenasledovať po nociach a pripomínať vám, že niekde nastala chyba a že niečo nefunguje tak, ako by malo.
Dôležitá téma, ktorá prosto potrebuje byť rozoberaná, vynesená na povrch a rozpitvaná do najmenších detailov, už len pre ten fakt, aby sa nikdy nič podobné opäť neodohralo.
Hnevám sa, priam zúrim, že niečo takéto je schopná ignorantská spoločnosť dopustiť.
Čítať viac
21
Babel - R.F. Kuang, 2023
Práve čítam
Babel

Som knihomoľka už od dôb, čo viem čítať. :) Počas detstva som prečítala najmä mnoho klasiky, ktorá ostala v mojom srdci až doteraz. V tínedžerskom veku som začala čítať aj modernú literatúru mnohých žánrov. :)

Mária Sadecká
Overený zákazník
20.5.2021
Veľmi temný príbeh - desivejší o to, že je reálny
Francúzskeho autora, o ktorom autorka píše, som doteraz nepoznala. A už vôbec som netušila, že bola vo Francúzsku vlna milovníkov takej literatúry, akú písal. Dosť ma to vydesilo, pretože sa mi zdalo až nereálne, čo všetko mu tak dlho prechádzalo bez problémov. Springora popisuje svoj život tak surovo a bez obalu, že som po celú dobu čítania buď plakala, krútila hlavou, alebo som bola znechutená či nahnevaná. Predostiera však niekoľko rôznych podnetov na premýšľanie a jedným z nich je aj to, akú dôležitú rolu hrá v živote dieťaťa záujem rodičov o jeho život. Na túto knihu rozhodne nezabudnem a odporúčam ju prečítať každému. Ale myslím si, že je potrebné cítiť sa pri čítaní psychicky v akej-takej rovnováhe. Čítať viac
27.4.2021
Připodobnění k Lolitě (či k poměrně nedávné novince Má temná Vanessa) se ve své recenzi neubráním ani já, ale z knihy jsem si odnesla úplně jiný pocit a čtenářský zážitek. Vanessa Springora popisuje své vlastní zážitky a i přes poměrně krátký rozsah a minimalistický jazyk jsem děj vnímala poměrně intenzivně. Oceňuji, že autorka věcně a syrově popsala i "milostné" scény a celkově prožívání tak mladé dívky, dodalo to knize na autenticitě, která mi u Mé temné Vanessy trochu chyběla. Možnost nahlédnout do hlavy té dívce mi zase lehce chyběla v Lolitě, musím tedy říct že mi Svolení dalo více, než jsem od útlé knížečky čekala. Čítať viac
5.4.2021
Vanessa Springora, úspešná francúzska vydavateľka, sa po desaťročiach mlčania rozhodla podeliť o zážitky zo svojho detstva. Vydanie knihy Svolení vo Francúzsku vyvolalo rozruch, verejnú diskusiu a dokonca i úpravu zákona. Springora sa ako štrnásťročná stala obeťou spisovateľova Gabriela Matzneffa, známeho v užších i širších kruhoch svojimi pedofilnými sklonmi.

Celou knihou nekontrolovateľne presakuje šok. Šok nad účinnou a intenzívnou manipuláciou agresora, šok nad poburujúcou nečinnosťou rodinných príslušníkov obete. Šok nad tým, že vo francúzskej spoločnosti osemdesiatych rokov bolo zjavne prijateľné čítať knihy, v ktorých sa autor otvorene priznáva ku svojim pedofilným aktivitám.

Kniha je napísaná pomerne strohým štýlom, úsečnými a rovno pod pás mierenými vetami. Autorka postupne odkrýva jednotlivé zvraty, ale bez citového vydierania. Na to koniec-koncov postačia samotné fakty. Myslím si, že emočne nabitý štýl rozprávania by knihe v skutočnosti vôbec neprospel, pravdepodobne by ubral na vierohodnosti.

Diskusia o sexe či o čarovnom slovíčku „consent“ bola na Slovensku donedávna AWOL, o čom koniec-koncov svedčí aj to, akú obľúbenosť si získal vynikajúci podcast Sexuálna výchova. Snáď infokampaň padá na úrodnú pôdu - mnohí ľudia sú ale stále presvedčení, že „nie“ pri odmietaní styku musí byť rázne, inak sa neráta, a že bez toho, aby sa obeť fyzicky bránila, nemožno hovoriť o znásilnení.

Ako sa potom ale postaviť k ústrednej dileme tejto knihy: má 14-ročné dievča dostatok vedomostí a nadhľadu na to, aby rozhodovalo o svojom sexuálnom živote a odolalo dvoreniu šarmantného francúzskeho literáta v päťdesiatke?
Čítať viac
28.3.2021
Vanesse trvalo tridsať rokov, kým sa rozhodla rozpovedať tento príbeh. Prešla si naozaj peklom a to nehovorím len o čase strávenom s pánom G., ktorý jej život neskutočne strpčoval aj po ich rozchode.
Je to veľmi ťažký príbeh, no o to dôležitejšia téma.
Porozmýšľajte, kým dáte niekomu svoje "svolení", či už je to o tridsať rokov starší nápadník, alebo vaše dieťa.
Čítať viac

Vydavateľstvo Host

Čítať viac

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes