Vianoce
Nič nehovor - Patrick Radden Keefe
Nič nehovor

17,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Nič nehovor

Únosy. Výbuchy. Nevysvetliteľné zmiznutia. Streľba na uliciach. Aj taký bol celkom nedávny obraz Severného Írska zmietajúceho sa od šesťdesiatych rokov až do konca 20. storočia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2021
640 strán
9 hodín čítania

Únosy. Výbuchy. Nevysvetliteľné zmiznutia. Streľba na uliciach. Aj taký bol celkom nedávny obraz Severného Írska zmietajúceho sa od šesťdesiatych rokov až do konca 20. storočia v krvavom občianskom konflikte. Mimoriadny dokumentárny román... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade, posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Pravdivý príbeh o zabíjaní a spomínaní v Severnom Írsku.

Únosy. Výbuchy. Nevysvetliteľné zmiznutia. Streľba na uliciach. Aj taký bol celkom nedávny obraz Severného Írska zmietajúceho sa od šesťdesiatych rokov až do konca 20. storočia v krvavom občianskom konflikte.
Mimoriadny dokumentárny román Nič nehovor investigatívneho novinára Patricka Raddena Keefeho sa sústreďuje na prípad tridsaťosemročnej Jane McConvillovej, matky desiatich detí, ktorú v decembri 1972 odvliekli neznámi ľudia priamo z jej belfastského bytu, zatiaľ čo na nohách jej viseli plačúce deti. Až o mnoho rokov neskôr sa ukázalo, že Jane McConvillovú odsúdila IRA na smrť za udavačstvo. Či bolo na tom niečo pravdy, to už dnes sotva zistíme.

Konflikt medzi republikánmi (katolíkmi) a unionistami (protestantmi) bol politický, etnický i náboženský zároveň. Severné Írsko sužoval od konca šesťdesiatych rokov až na samý záver storočia. Tridsať rokov sa Severné Írsko kúpalo v krvi a nečakaných teroristických útokoch. Na prípade Jane McConvillovej ilustruje Patrick Radden Keefe anatómiu a podstatu celého severoírskeho konfliktu, ktorý dostal priliehavý názov „The Troubles“ (Problémy).
Kniha Patricka Raddena Keefeho Nič nehovor, ktorú časopis Time vyhlásil za najlepšiu reportáž roku 2019 bola ovenčená mnohými cenami vrátane prestížnej Ceny Georgea Orwella.
Čítať viac
Počet strán
640
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
187×204 mm
Hmotnosť
569 g
ISBN
9788082032935
Rok vydania
2021
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
840343
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

11 hodnotení

10
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

1
22.9.2022
Pútavý pohľad na dlhoročný konflikt v Severnom Írsku
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Autor pracuje s obrovským množstvom faktov, v ktorých som mala spočiatku zmätok a bolo zložité zorientovať sa v tom, kto je kto, no postupne do seba všetko začalo zapadať.

Nič nehovor mapuje konflikt v Severnom Írsku, tzv. The Troubles od jeho začiatku až do konca a zachádza aj do súčasnosti, pretože minulosť je v Severnom Írsku stále živá (trochu ma zarážal postoj Gerryho Adamsa, ktorý „nikdy nebol členom IRA.“)

Bomby v autách, vojaci v uliciach, protestanti proti katolíkom, unionisti proti republikánom, atmosféra strachu, popieranie minulosti alebo radšej úplné mlčanie. Doteraz som mala o tomto konflikte len útržkovité informácie, no vďaka tejto knihe som si o ňom spravila celistvý obraz, hoci, ako autor sám uvádza, množstvo udalostí v nej nie je spracovaných.

Na dokreslenie obrazu skvele poslúžia napr. knihy Mliekar od Anny Burns alebo Neviditeľné besy srdca od Johna Boyna. A taktiež odporúčam seriál Derry Girls!

Pokiaľ váhate, či sa do knihy pustiť, pretože vás odrádza počet strán, posledných 150 strán sú len zdroje. :)
Čítať viac
16

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
19.9.2022
„Hovor, čo chceš, no nepovedz nič.”

Nič nehovor je jedna z tých hrubších absyntoviek, no ak by vás jej úctyhodné rozmery odradili od čítania, bola by to obrovská škoda. Zaslúži si viac pozornosti!

Americký spisovateľ a novinár Patrick Radden Keefe obetoval niekoľko rokov dôkladnému výskumu, návštevám Severného Írska a rozhovorom, aby v knihe prostredníctvom osobných príbehov zobrazil dlhé obdobie konfliktu z nedávnej minulosti. Práve kvôli spomínanej ľudskej stránke, z ktorej to celé uchopil, sa mi strany otáčali doslova samé a reportáž ma úplne strhla, hoci to nie je ľahké čítanie.

Únosy, násilie, masakry, bombové útoky, zabíjanie, ktorými je nasiaknutá história Severného Írska, sa na spoločnosti hlboko podpísali. Autor s nadhľadom človeka „zvonku” opatrne kráča po mínovom poli a na príbehoch zainteresovaných posúva do popredia otázku, ako sa vyrovnávajú s ohavnými činmi, ktoré vykonávali v mene vyššieho princípu.

„Pre toto sme zabíjali? dumala dookola. Pre toto sme zomierali? O čom to celé vlastne bolo?”

Príbehy mladej vdovy Jean McCornvillovej, matky 10 detí, ktorú pred ich očami unesú a nik ju už neuvidí, sestier Priceových, oddaných IRA, vysokopostaveného člena IRA Gerryho Adamsa, ktorý to dotiahol na politika a tvrdohlavo popiera, že s IRA mal niečo spoločné, a mnohých ďalších aktérov IRA a jej frakciách, špiónoch a donášačoch, ale aj hľadanie hrobov obetí po krajine vám ožije pred očami vďaka úžasnému rozprávačskému talentu autora. Nie je to chronologický prehľad ako z dejepisu, skôr pútavá, prístupne, erudovane (a miestami šokujúco a drsne) napísaná analýza konfliktu, ľudských tragédií, o ktorých je dôležité vedieť čo najviac.

„Väzenie nikdy skutočne neopustíte.”
Čítať viac
Kamila Hodasová
23.4.2022
Výborne spracovanie severoírskeho konfliktu.
Dej je od začiatku do konca vystavaný veľmi pútavo, i napriek náročnej téme. Autor musel vynaložiť mravenčiu prácu pri zbieraní materiálu a faktov, čo pri čítaní knihy veľmi cítiť. Je to jeden veľký príbeh o severoírskom konflikte s presahom do osudov jednotlivých protagonistov knihy. Určite odporúčam. Čítať viac
Pavol Vitko
3.12.2021
Nič nehovor, alebo reportážne rozprávanie o občianskej vojne v Írsku
Ešte ako chlapec som počúval v rozhlase veľmi časté správy o občianskej vojne v Severnom Írsku. Nechápal som súvislosti, nevedel som takmer nič o pozadí, len som považoval za absurdné, že niekde tam po sebe strieľajú ľudia, ktorí hovoria tým istým jazykom, spája ich podstatná časť kultúrnych koreňov a tie bomby kladú preto, lebo jedna partia sú katolíci, tá druhá protestanti, jedna skupina chce sever Írska odtrhnúť od Británie a druhá nie. Iste, tie správy boli aj rozlične ideologicky podfarbené, o to viac som aj s odstupom času privítal vydanie knihy Nič nehovor. No a podanie súvislostí prostredníctvom reportážnych príbehov konkrétnych osôb či rodín na pozadí vývoja ich postojov, radikalizácie, väznenia, hladoviek či pokusom o návrat k bežnému životu - a to všetko na pozadí vývoja politickej situácie, je zvládnuté s reportérskym srdcom hľadajúcim človečinu a pravdu . Čítať viac

Čítať viac

„Ale práve ten slabý musí­ vedieť byť silný a odí­sť, keď ten silný je prí­liš slabý na to, aby mohol tomu silnému ublí­žiť.“