Monika Žigová

1

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

1
Monika Žigová

Monika Žigová získala odznak Máte čitateľský profil

22.09.2022 15:59

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

1
1

Monika Žigová napísala recenziu

22.09.2022 14:10

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Materstvo, neplodnosť, bolesť zo straty dieťaťa – tak by sa dal v skratke charakterizovať debut nigérijskej spisovateľky Ayobami Adebayo. Román otvára dvere do sveta, v ktorom sa hodnota človeka meria počtom jeho detí.

V úvode sa čitateľ zoznámi s manželským párom Yejide a Akinom. Postupne sa dozvedá, kde sa spoznali a narazí na podstatnú informáciu – obaja si sľúbili monogamiu, čo v miestnej spoločnosti nie je samozrejmé. Ich predstavy ale naruší neplodnosť, ktorá znamená problém. Všetku vinu na pleciach nesie Yejide. Vyskúšala už čokoľvek, ale stále sa jej nedarí otehotnieť.

Do príbehu vstupuje Akinova matka, ktorá pre svojho syna našla druhú manželku Funmi. Yejide je z manželovej zrady otrasená, pokúša sa počať skôr ako jej sokyňa, aby úloha druhej manželky (ktorou je porodiť deti) stratila opodstatnenie. Yejide si najskôr tehotenstvo iba namýšľa, no onedlho sa jej skutočne podarí otehotnieť. Raz, druhý raz, tretí. No jej vzťah s manželom sa rúca, nič už nie je ako predtým, je to dokonca ešte horšie. Yejide neverí, že sa život vráti do starých koľají.

V patriarchálnej spoločnosti žena často plní len úlohu matky a gazdinej, ktorá sa stará o domácnosť. Jej život sa odohráva medzi štyrmi stenami. Ak nedokáže počať deti, nájdu si za ňu schopnejšiu náhradu. Vždy je to ona, ktorá je neplodná, muž to nesmie priznať. Tak je to aj v tomto románe. Na Yejide je neustále vyvíjaný tlak, svokra jej hovorí, že žena, ktorá nie je matka, nie je žena. Nie je nikto.

Zostaň so mnou vyvoláva hnev, ľútosť, ale aj neporozumenie. Hoci som spočiatku s hlavnou hrdinkou súcitila, postupne som jej prestáva rozumieť, až mi bola nesympatická. Je však ťažké predstaviť si samu seba v jej postavení.

Knihu odporúčam čitateľom, ktorí majú radi silné príbehy, náročné témy a takisto tým, ktorí si obľúbili knihy z vydavateľstva Inaque.

Čítať viac

1
1

Monika Žigová napísala recenziu

22.09.2022 14:07

Talianska spisovateľka vyrástla v Neapole, ktorý označuje za násilné, drsné a špinavé mesto. Práve Neapol ju ovplyvnil vo svojich názoroch a pohľade na svet.

V knihe opisuje, ako sa v mladosti snažila, aby sa jej literatúra podobala mužskej. Myslela si, že len mužská literatúra je dobrá a správna. Neskôr však prijala, že ženy sú schopné rovnako dobrých diel ako muži. „Kedy sa všeobecne prijme fakt, že dokážeme myslieť, rozprávať, písať ako a aj lepšie ako muži?”

Spomína aj na to, ako sa kedysi snažila vyšperkovať všetko, čo napísala. Neskôr od toho upustila. Pochopila, že dôležitá nie je novota, ale pravda. A práve takými sú jej knihy. Nič neskrývajú a prinášajú úprimnosť.

Kniha obsahuje aj množstvo rozhovorov, ktoré boli realizované písomnou formou. Ferrante je v nich často unavená z otázok týkajúcich sa jej identity. Opakovane zdôrazňuje, že anonymita pre ňu znamená voľnosť. Svoje knihy necháva žiť vlastným životom. Myslí si, že ak sú skutočne dobré, cestu k čitateľom si nájdu aj bez jej pomoci. Ich celosvetová obľúbenosť dokazuje, že si tú cestu našli.

Čítať viac

1
1

Monika Žigová napísala recenziu

22.09.2022 13:57

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Autor pracuje s obrovským množstvom faktov, v ktorých som mala spočiatku zmätok a bolo zložité zorientovať sa v tom, kto je kto, no postupne do seba všetko začalo zapadať.

Nič nehovor mapuje konflikt v Severnom Írsku, tzv. The Troubles od jeho začiatku až do konca a zachádza aj do súčasnosti, pretože minulosť je v Severnom Írsku stále živá (trochu ma zarážal postoj Gerryho Adamsa, ktorý „nikdy nebol členom IRA.“)

Bomby v autách, vojaci v uliciach, protestanti proti katolíkom, unionisti proti republikánom, atmosféra strachu, popieranie minulosti alebo radšej úplné mlčanie. Doteraz som mala o tomto konflikte len útržkovité informácie, no vďaka tejto knihe som si o ňom spravila celistvý obraz, hoci, ako autor sám uvádza, množstvo udalostí v nej nie je spracovaných.

Na dokreslenie obrazu skvele poslúžia napr. knihy Mliekar od Anny Burns alebo Neviditeľné besy srdca od Johna Boyna. A taktiež odporúčam seriál Derry Girls!

Pokiaľ váhate, či sa do knihy pustiť, pretože vás odrádza počet strán, posledných 150 strán sú len zdroje. :)

Čítať viac

1
Monika Žigová

Monika Žigová získala odznak Plány do budúcnosti

20.03.2020 20:07

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

„...no zostalo však iba pri sne, ako to už často býva, svet je plný snov, ktoré sa nikdy nesplnia, vyparia sa, potom sa ako rosa usadia na nebi a tam sa premenia na hviezdy na nočnej oblohe. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson