Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Halič - Martin Pollack, Absynt, 2020

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Halič

Putovanie po stratenom svete

Vlaky sú ešte veľmi pomalé a zanechávajú za sebou dlhý pás čierneho dymu, kone a vozy na cestách sú samozrejmosť a na autá hľadíme s veľkou nedôverou. Máte chuť na takúto cestu... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2020
Počet strán
320

Vlaky sú ešte veľmi pomalé a zanechávajú za sebou dlhý pás čierneho dymu, kone a vozy na cestách sú samozrejmosť a na autá hľadíme s veľkou nedôverou. Máte chuť na takúto cestu v čase? Vyrazte do stratenej Haliče... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Ty, ja a naše výlety - Emily Henry, Aktuell, 2023

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Vlaky sú ešte veľmi pomalé a zanechávajú za sebou dlhý pás čierneho dymu, kone a vozy na cestách sú samozrejmosť a na autá hľadíme s veľkou nedôverou. Máte chuť na takúto cestu v čase? Vyrazte do stratenej Haliče.

Ľvov. Černovice. Drohobyč. Brody. To sú názvy staníc, na ktorých zastaneme pri našej spoločnej ceste s Martinom Pollackom. Tieto mená zároveň vyvolávajú predstavy nádherných ulíc a bulvárov najvýchodnejšej časti monarchie. Haličská exotika však mala aj svoju odvrátenú stranu v podobe rozbahnených uličiek a chudobných štetlov. Halič, kedysi hrdá súčasť veľkého Rakúsko-Uhorska, dnes zapadnutý kus sveta roztrhaný medzi Poľsko a Ukrajinu. Zmizla z máp a zmizla aj z pamäti. Pritom jej kultúrne bohatstvo bolo nesmierne. Úžasné tolerantné prostredie, v ktorom sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie, dalo svetu mnohých svetoznámych spisovateľov ako Joseph Roth, Bruno Schulz či Paul Celan a viaceré haličské mestá sú podnes výkladnými skriňami zašlej slávy tohto kraja.

Martin Pollack nás vo svojom slávnom historickom bedekri pozýva na nostalgickú cestu po rozkvitajúcich mestách, kde sa na námestiach miešajú desiatky rôznych jazykov, po dedinách, v ktorých sa objavili ropné ložiská a nezvyčajné bohatstvo, no aj po biednych židovských štetloch, ktorých jedinou budúcnosťou je len rozpad a zmar.
Kniha Halič. Putovanie po stratenom svete v sebe spája historickú reportáž, cestopis i kultúrne dejiny jedného čarovného kúta sveta. Je to povinné čítanie pre všetkých, ktorí si obľúbili knihu Americký cisár.
Čítať viac
Originálny názov
Nach Galizien
Počet strán
320
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×210 mm
Hmotnosť
377 g
ISBN
9788082032195
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
780551
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

10 hodnotení

8
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

František Zboray
Neoverený nákup
9.1.2023
Obdivuhodná trpezlivost a pozornosť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Martin Pollack sa venuje dramatickým témam emigrácies obdivuhodnou trpezlivosťou a rešpektom. Odhaľuje fakty, ktoré boli dlhé roky neznáme alebo zapadli prachom nevraživosti. Obrovská vlna emigrácie na konci 19. storočia, jej príčiny a dôsledky patria medzi najhlbšie hostorické udalosti posledných čias. Snáď len 1. a 2. svetová vojna ich predčili. Martin Pollack v svojej knihe vypĺňa neuplnú mozaiku vzácnymi kamienkami historickej pravdy - aj keď drsnej a neľútostnej. Vstupuje medzi klasikov stredoeurópskeho regiónu, lebo je pravdivý a presný. Čítať viac
28
Overený zákazník
9.6.2022
Haličská multikulti
Halič bola historické poľsko-ukrajinské územie typu východoeurópske multikulti. Oblasť lemujúca karpatský oblúk, siahala približne od Krakova, cez Ľvov až po rumunskú Bukovinu (historické ukrajinsko-rumunské územie). Napriek tomu, že Halič bola rakúsko-uhorská provincia, bola táto korunná krajina najzaostalejšou časťou monarchie. Žili tu pokope Poliaci, Ukrajinci, Rusíni, Nemci, Rumuni, Židia, pravoslávni aj katolíci. Tento samotný fakt mi prišiel veľmi podivuhodný, pretože ako to už pri mnohonárodnostných kultúrach býva, vzájomne sa síce obmedzujú, ale zároveň sa aj ovplyvňujú, premiešavajú, čo je znakom niečoho iného, nového a exotického.
Kniha Halič je ako historický roadtrip bedeker, zachytáva práve takýto obraz života v jej rôznych častiach.
Čítajúc o Haliči sa mi vynárala paralela a spojitosť so severovýchodným Slovenskom. Niektoré okresy sa javia ako niekdajšia Halič v mini prevedení. V jednej dedine sú gréckokatolícky Rusíni, vo vedľajšej poľský Gorali, v ďalšej sa hovorí špišsko-šarišským dialektom a v inej dedine prežíva nemecký dialekt. Na pohraničnom území s juhovýchodom Poľska po zakarpatskú Ukrajinu, prebývajú na východnom Slovensku potomkovia etník Lemkov a Bojkov.
Bez širších etnografických poznatkov, žiaľ môžem konštatovať, že Halič a východ Slovenska majú po sto rokoch okrem početnejších etník podobnosť aj v tom, že napriek citeľnej rôznorodosti liberálnosť nenarastá, ale paradoxne stagnuje na silnej religiozite. Vtedajšiu nesúrodosť v Haliči pociťovali najmä Židia, ktorým sa vo veľkej miere pripisovala príčina chudoby.
Následkom okolností chodby a postupom rokov šíriacej sa antisemiti, Halič v druhej polovici 19.storočia prechádzala masovým vysťahovalectvom za americkým snom.
Čítať viac
18
Perlmannovo mlčanie - Pascal Mercier, 2023
Práve čítam
Perlmannovo mlčanie

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
18.1.2022
Vynikajúci zážitok!
Martin Pollack, expert na Poľsko, sa v roku 1980 dostal na zoznam neželaných zahraničných osôb tajnej polície a krajinu nemohol 9 rokov navštíviť, hoci sa presný dôvod nikdy nedozvedel (azda za to mohli jeho kritické články o poľskom komunistickom režime, ktovie…). Tento čas teda rozhodol stráviť v archívoch, knižniciach a vydal sa na imaginárnu cestu do strateného sveta, kde sa miešali rôzne jazyky, kultúry a etniká. Výsledkom jeho “putovania” je fascinujúca kniha Halič, prinášajúca živý obraz dávno zabudnutého sveta na hranici bývalej habsburskej monarchie, kde sa zlievala chudoba, zaostalosť a negramotnosť obyvateľov, turbulentná doba, špina a smrad s ohromným kultúrnym a prírodným bohatstvom.

Pohodlne sa usaďte, nasadnite s autorom na vlak do minulosti, absolvujete s ním podmanivú cestu železnicou po mestečkách s dávno vyblednutými názvami, kam sa už nikdy nedostanete a nasajte dobovú atmosféru, možno tiež pocítite nostalgiu s trpkou príchuťou.

“Aby si roľníci uchránili vzácne jediné topánky, chodievali väčšinu roka bosí, až kým neprišli mrazy neskorej jesene. Jedna rodina bežne vlastnila iba jedny čižmy a jediný kožuch…. Pre hroznú chudobu sa rusínski sedliaci stávali ľahkou korisťou vysťahovaleckých agentov, ktorí sa v deväťdesiatych rokoch vyrojili po celej Haliči a hľadali nové pracovné sily na osídľovanie severnej Ameriky a Brazílie.” Aj vtedy sa šírili falošné správy a prepuklo vysťahovalecké šialenstvo, ktoré nemalo vždy šťastný koniec.

“Najobľúbenejšou “výživou” zostávala vodka. Aspoň jednu riadnu pitku týždenne považoval za vec cti aj ten najchudobnejší roľník.”

“Nebiť ženu je ako nebrúsiť kosu”. Aj takýto bol život v Haliči a Bukovine.

Rozvoj prichádzajúci do oblasti tiež nebol vždy len spásou… “V podniku pracovali najmä židovské deti, dvanásťročné a staršie dievčatá, ktoré nastupovali do roboty o pol šiestej ráno a končili o ôsmej večer, pričom jediná prestávka na obed trvala hodinu… Bledým a zhrbeným dievčatám rozožieral jedovatý fosfor a síra mladé pľúca. Vo východnej Haliči bolo zdravie veľmi lacné…”

Dalo by sa povedať, že je to taká všehochuť - reportáž, historická esej, cestopis a etnografická sonda, okorenená o fotografie a ukážky z dobových novín, literatúry a bedekrov, navyše krásne graficky spracovaná a výborne preložená.
Čítať viac
8.11.2021
Kniha, v ktorej sa dozviete presnejšie informácie o Haliči, ktoré nám nikdy na hodinách dejepisu nikdy nepovedali. Dokonca sa tej oblasti ani nevenovali. Putujete krajinou, spoznávate pohostinstvá, postavičky, prírodu, nádherné ulice a tolerantné prostredie, v ktorom sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie. Čítať viac
Henrieta
Neoverený nákup
14.3.2021
Veľmi príjemné čítanie. Pre milovníkov starých čias oživí spomienky na dobu minulú. Určite sa nebude páčiť každému, ale pre tých, ktorí sa radi vracajú do minulosti, tým sa to bude páčiť. Čítať viac
15.12.2020
Nezvyčajný cestopis a reportáž v jednom
O Haliči som čítala už v knihe Americký cisár, a vlastne to bola moja úplne prvá prečítaná Absyntovka, ktorá bola pre mňa fascinujúca. Lebo územie Haliča a jeho dejiny sú fascinujúce. A táto nová kniha Martina Pollacka bola ešte o čosi lepšia. Imaginárne cesty po zabudnutom haličskom území, kde sa vyskytoval neskutočný mix etník a kultúr, opísané pútavo, živo, doložené dobovými fotkami, úryvkami iných autorov o živote tam, plus krásne historické mapy. Nezvyčajný cestopis a reportáž v jednom, plus musím zase raz vychváliť spracovanie. Nádhera ! Čítať viac

Martin Pollack

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Nik, kto aspoň raz zazrel Catherine Morlandovú, kým bola dieťaťom, by neveril, že prišla na svet, aby sa stala hrdinkou.“

Opátstvo Northanger - Jane Austen, 2010