Príbeh o Áste

Kam sa pobrať, keď zo sveta niet úniku?

Príbeh o Áste nie je len životným príbehom jednej ženy, ale aj rozprávaním o rodine, o osudoch, ktoré sa navzájom preplietajú a ovplyvňujú, o láske v jej mnohých podobách,... Čítať viac

4,7 75 hodnotení
Vydavateľstvo
Artforum, 2020
320 strán
4-5 hodín čítania

Príbeh o Áste nie je len životným príbehom jednej ženy, ale aj rozprávaním o rodine, o osudoch, ktoré sa navzájom preplietajú a ovplyvňujú, o láske v jej mnohých podobách, ľudských túžbach, strate a ľútosti, vyrozprávaný... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,00 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Ásta, ktorej meno – ak si odmyslíme posledné písmeno – po islandsky znamená láska, sa narodí koncom päťdesiatych rokov mladému zaľúbenému páru, Sigvaldimu a Helge. Idyla rodinného života však netrvá dlho. Na Helgu doľahne monotónnosť a útrapy všedného dňa a rodinu opustí. Kým sa Sigvaldi snaží opäť si usporiadať život, vyrastá Ásta u pestúnky.
Príbeh o Áste nie je len životným príbehom jednej ženy, ale aj rozprávaním o rodine, o osudoch, ktoré sa navzájom preplietajú a ovplyvňujú, o láske v jej mnohých podobách, ľudských túžbach, strate a ľútosti, vyrozprávaný s citlivosťou a pochopením.

Príbeh o Áste je najnovším, v poradí dvanástym románom islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona (1963). Román bol okrem iného nominovaný na Islandskú literárnu cenu a na francúzsku literárnu cenu Prix Médici. V slovenskom preklade od autora vyšli romány Letné svetlo a potom príde noc, Ryby nemajú nohy a Veľké asi ako vesmír.
Čítať viac
Originálny názov
Saga Astu
Počet strán
320
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
731243
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

75 hodnotení

57
16
1
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Ach, čítanie Stefánssonových diel je nevyčerpateľný zážitok! Rovnako toto, nezabudnuteľné, až nekonečné, sĺznesúce a dychberúce. Ťaživé, ale ohromujúce dielo o túžbe, jej neuveriteľnej sile a neláske, ktorá je s ňou často spojená. Kniha plná bolesti, takej, ktorá núti k neľudským zvláštnostiam. O šťastí jedného, ktoré môže byť nešťastím ostatných a nešťastí, čo je šťastím, že sú si takto potrebné. Potom o smrti, ako čaká na všetkých, lež pokojnej, prichádzajúcej vhod, tak zvláštne obšťastňujúcej. A zajtrajšku, ktorý nejestvuje. Večnosti i pominuteľnosti, trápení aj odpustení, o silnej ľudskosti. Je to príbeh bytosti, zraniteľnej, omylnej, ale i tak ohromujúcej, o Ást-e, neovládateľnej a plnej lások!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Laura
Neoverený nákup
30.12.2022
Prenádherné čítanie.
Jemný, drsný, citlivý, surový, úprimný, celistvý.. taký je príbeh o Áste. Autor má vycibrený štýl písania. Odporúčam prečítať milovníkom melanchólie a realizmu. :) Čítať viac
13

Som mamina na materskej ktora miluje čítanie kníh. Uprednostňujem romany alebo young adult.

Slávka Beňáková
Overený zákazník
16.11.2022
4,5
“Kam sa pobrať, keď zo sveta niet úniku?”

Pred čítanim tejto knihy som mala trošku obavy, predaa len viete, že ja skôr obľubujem také to ľahšie čítanie. Ale veď treba skúšať aj iné veci. Nakoniec som veľmi rada, že som si knihu prečítala.

Príbeh o Áste je príbeh o žene menom Ásta. Tento príbeh, ale rozpráva viacero postáv a tym padom čítame aj o ich životov. Zo začiatku mi trvalo dlhšie pokiaľ som sa do knihy začítal. Je potrebne trochu pochopiť štyl, ktorým je kniha napísaná. V knihe za často striedajú časové obdobia a aj to ktorá postava práve hovorí príbeh. Dlho som medzi postavami nechápala spojitosť a väčšina veci sa pre mňa vyjasnila až na konci. A priznám sa jednu postavu dodnes neviem zaradiť.
Príbeh sa odohráva na Islande a poviem vám už len opis príerody a počasia vo mna vyvolal smútok.
V knihe sa stretávame s opisom každodenneho života ktorý so sebou prináša niekedy smútok, nenaplnené túžby, zlyhania ale aj úspechy a hlavne lásku.
Keby tento príbeh napísal niekto iný, možno by vôbec nebol zaujímavy a bol i iba obyčajným príbehom o žene menom Ásta. Ale to akým štýlom to autor napísal, stal sa z toho veľmi zaujímavý a dobrý príbeh.

Túto knihu vám ale odporúčam čítať keď budete pripravení pustiť sa aj do trošku ťažsieho ale kvalitného čítania.

Ešte pre zaujímavosť, tento román bol nominovaný na Islandskú literárnu cenu a na francúzsku literárnu cenu Prix Médici.
Čítať viac
13
16.9.2022
Ásta bola krásna, chladná, nespútaná. A taký je aj Island, v ktorom Ásta vyrastala. Najprv vás upúta krásna krajina, ale potom…potom príde prebudenie, chlad a istá osamelosť.

“….tí, čo veľa čítajú - predovšetkým ženy - sú často vnímavejší voči bolestiam života než iní. Literatúra ich scitlivela.”

Táto kniha je jeden veľký literárny zážitok. Keby som mala strpenie na označovanie krásnych myšlienok, tak by som musela označovať každú druhú vetu. Keď sa ma ľudia spýtajú, o čom je táto, už na pohľad, krásna a tajuplná kniha, tak im často neviem odpovedať. O láske, samote, o každodennom živote, ktorý je krásny, ale aj krutý, či bezcitný, o Islande, o ľuďoch, ktorí sa rozhodli žiť v tejto nehostinnej krajine. Ale tá láska. Tá posúva príbeh na iný level. Len pri pomyslení na lásku, ktorú opísal autor v tejto knihe sa mi cnie a je mi smutno. Ásta je dielo, na ktoré tak ľahko nezabudnete, bude vás mátať v snoch, v myšlienkach i v nenaplnených očakávaniach.
Čítať viac
Martinus
10
Kníhviazač - Bridget Collins
Práve čítam
Kníhviazač

Snažím sa dohnať zameškané a čítať. Mám rada všetko možné aj nemožné. Rada poradím a nechám si poradiť.

Barbora Kontrišová
Overený zákazník
1.2.2022
Ak ste už niekedy čítali knihu od Jóna Kalmana Stefánssona, tak isto viete, že to nie je žiadne jednoduché čítanie. Chvíľkami sa smejete, plačete, chcete roztrhať celú knihu a vyhodiť ju z okna. V zápätí si ju však prisuniete bližšie a čítate ďalej. Z knihy srší pochmúrnosť, melanchólia a smútok. Ja osobne sa musím vždy do jeho kníh najprv začítať. Keď sa tak stane, tak hltám každé slovo a neviem prestať. Aj v Príbehu o Áste je to rovnako. Kým na začiatku pochopíte o čo vlastne ide, tak to chvíľu trvá. Potom však už len čítate, čítate a čítate.
Kniha sa mi napriek všetkému zlému páčila. Treba byť však na ňu naladený, inak je to cesta cez tŕne. Ja som ju asi čítala v ten správny čas a preto má u mňa vysoké hodnotenie.
Ešte musím podotknúť ako krásne kniha vyzerá.
Čítať viac
28
26.8.2021
Veľmi zvláštne dielo, na ktoré som bola veľmi zvedavá. Veľa výborných recenzií a ja som ich nečítala detailne. Kniha vo mne zanechala zmiešané pocity. Je plná lásky a nestálosti. Samotný príbeh nie je až tak dychberúci, avšak jeho podanie je priam poetické. Myslím, že práve to dodáva príbehu šmrnc. Veľa horúcej lásky v studenom prostredí. Čítať viac
2
Klan Gucci - Sara Gay Forden
Práve čítam
Klan Gucci

„Všetko, čo teraz potrebujem, je obrovský sveter, káva, teplé ponožky, hromada kníh a dobrá hudba.“ to je citát, ktorý má dokonale vystihuje!

Simona Lenhartová
Overený zákazník
14.5.2021
Príbeh o Áste
Kniha ma zaujala, je to akási mozaika Ástinho života, ako aj život ľudí okolo nej. V príbehy sa prelínajú rôzne časové línie i rôzne osoby, ktoré rozprávajú príbeh napr. Aston otec, či spisovateľa, ktorý píše tento príbeh. Veľmi ma dojal záver ! Odporúčam prečítať ! Čítať viac
6
28.4.2021
Poézia v próze s príchuťou znamenitej írskej tvrdosti....
.."Existujú dva svety, braček, minimálne. Na jednej strane ten, ktorý všetci vidia, to, o čom sa dočítaš na stránkach novín, to, čo sa hovorí nahlas - na druhej strane je utajený svet. V ňom je všetko, o čom mlčíme, čo skrývame, k čomu sa nechceme priznať. Tam je všetko, čoho sa bojíme. A všetko, čo si želáme, no nedokážeme to získať alebo nemáme silu za tým ísť. Ten svet nazývaš literatúrou a myslíš tým výmysel. No dobre. Ale či sa ti to páči, alebo nie, tá prekliata literatúra je občas to jediné, čo dokáže opísať život taký, aký v skutočnosti je." Čítať viac
15
27.4.2021
Toto nie je moja ,,salka kavy,,. Velmi drsne, surove, take islandske by clovek povedal. Jednotlive kapitoly skacu z postavy na postavu, v roznych casoch, hore-dole, chvilu autor pise aj o sebe. Ku koncu sa to sice trochu pospaja, aj tam clovek najde par peknych myslienok, ale myslim, ze od tohoto autora mi tato jedna kniha stacila. Čítať viac
8
23.4.2021
Kam sa pobrať, keď zo sveta niet úniku...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prečítala som. A pochopila. Čo všetci vidia na Stefánssonovi. Ach. Aspoň tak na pár okamihov preniknúť do mysle tohto muža a vidieť svet jeho očami. Na pár malých chvíľ. A pocítiť tak jemnosť a poetickú nehu s akou dokáže rozprávať o všednostiach života.

Dej sa odohráva na chladnom Islande, kde je polárna žiara považujúca za najvzrušujúcejší okamih v živote tamojších obyvateľov. Život tu plynie pokojne, strnulo. V jeden deň príde na svet Helge a Sigvaldimu dievčatko. Dajú mu meno Ásta. Helga však nie je stotožnená s úlohou matky a rodinu opustí. Vzťahy sa začnú komplikovať. Ásta rastie. Dospieva. Stáva sa z nej žena. Vzťahy s rodinou akoby čoraz viac upadali. Hlavne ten jej s otcom. Ásta je zaľúbená a potom zrazu nie. Píše listy. Ľúbostné, nádherné, smutné. Ale komu ich adresuje? Bude ich niekto čítať? Ásta spomína. Spomína aj jej otec. Veľa dejových línií, no všetky sa nakoniec spoja v jedno. V jeden úžasný príbeh života, lásky a bolesti.

Príbeh o Áste vami prenikne ako elektrický výboj. Jeho čítanie zabolí. Pohladí na duši. Ukáže vám život. Taký aký je v skutočnosti. Drsný, bolestný, bez ľútosti. Plný lásky, ktorá sa prejavuje v mnohých podobách. Plný spaľujúcej vášne. A ľudských zlyhaní. A schopnosti, znova ísť ďalej. Zobrazuje lásky, nešťastné, či lásky zakázané. Chvíle šťastia striedajúce trpké okamihy, ktorým sa nikto z nás nevyhne. Ale je to v poriadku. Tak to má byť. Taký je jednoducho život. Život Ásty, Jósefa, Sigvaldiho, Helgy, obyvateľov Islandu, nás všetkých. Nádhera.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Písmo hovorí, že Boh nám nepripisuje k dobru to, že máme radi ľudí, ktorých chceme mať radi. Nie. Pripisuje nám k dobru, ak milujeme nemilovateľné.“

Rovnako iný ako ja - Ron Hall, Denver Moore
Rovnako iný ako ja
Ron Hall, Denver Moore