Martina Fraňová

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2021
2020
2016
2015
Zobraziť viac

Moje aktivity

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

27.03.2022 16:03

Ak sa bojíte dlhých, nudných faktov a opisov, tak tieto obavy môžte rovno zahodiť. Kniha je písaná pútavo, je rozdelená do rôznych kapitol, ktoré sa, napríklad, zaoberajú smrťou, pôrodom a pod. Niektoré miesta sú obohatené fotografiami, za čo má kniha u mňa veľké plus. Veľakrát som sa zasmiala, ako napríklad, keď si muži namiesto mäkkého vankúša dávali pod hlavu poleno (vankúš=málo mužský), zastavil rozum - svedomitý čínsky muž dával svojej žene zjesť rozdrvené nechty, alebo spálené chlpy svojho ohanbia, pretože to zabezpečovalo zdravý pôrod (chúďa žena, bude mať tramu z pôrodu a ešte si musí prejsť týmto ), ale hlavne som sa mnoho vecí dozvedela. História ma nikdy neprestane udivovať.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

27.03.2022 16:01

Mytopédia zaujala v prvom rade obálkou. Krásna, farebná a ešte o niečom, čo ma veľmi zaujíma. Mýty. Väčšinou sú to grécke, severské a trošku egyptské…ale čo také ázijské? Americké? O tých veľa neviem, presnejšie povedané, nikdy som o nich nepočula. Ale práve táto nádherná kniha mi ukázala tajomstvá iných kultúr a povier.

Vo vnútri je kniha obohatená o najrôznejšie ilustrácie, ktoré sprvu vyzerajú detsky, ale pri bližších detailoch vám vyrazia dych. Jednoducho nádhera a pastva pre oči. Mýty sú opísané pomerne stručne, ale v tomto prípade mi to absolútne neprekážalo. Kamarát ma upozornil na menšie preklepy (čo sa týka severskej mytológie), ale povedzme si úprimne, to, že sa príbeh v nejakom detaile zmenil, príbehu neubralo na kvalite. Aspoň mne to nevadilo - predsa, je to detská kniha, ktorá je opísaná stručne a ak by som mala chuť na podrobnejšie opisy, tak by som siahla po inej literatúre…

Ak sa túžite dozvedieť o mýtoch z celého sveta, tak rozhodne siahnite po tejto knihe. Je to nádherne ilustrovaná kniha, ktorá by nemala chýbať v zbierke milovníka mýtov.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

27.03.2022 15:57

Nápad príbehu znie naozaj skvelo. Rovnako som v knihe našla veľa krásnych myšlienok, ktoré sa v danej chvíli úplne hodili a nepôsobili nútene. Taktiež oceňujem dynamiku deja, krátke kapitoly a venovanie sa psychickým problémom, akým je aj depresia. Myslím, že táto kniha dala nádej mnohým ľuďom, pretože je písaná veľmi citlivo a poukazuje na fakt, aby to človek nevzdával. Aj keď to v danej chvíli nevyzerá pozitívne, nemusí to hneď znamenať len to najhoršie.

Ale. Povestné ale. Niečo mi tam nesedelo a celkový dojem z knihy mi to veľmi pokazilo. Polnočná knižnica si tým krásnym nápadom zaslúžila niečo viac. Mala som pocit, že autor nešiel až tak do hĺbky a nevyužil celkový potenciál, ktorý príbeh ponúkal. Zobral si na plecia viac, než zvládol uniesť a časom sa kniha stala veľmi predvídateľnou - čo som od tohto príbehu nečakala. A takisto Nora. Mňa osobne neohúrila, ale ani neurazila. Jednoducho z nej nemám žiadne dojmy, viem iba, že ma príbehom viedla a tam to aj končí. Áno, ľudia môžu byť nadaní na veľa vecí, ale jej som to vôbec neverila a časom mi prišlo nereálne, že by bola vo svojich alternatívnych životoch vo všetkom až taká úspešná. Keby to bolo inak napísané, tak by som mala na ňu iný názor…ale tu, jednoducho nie.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

07.02.2022 14:50

Terapeuti sú v podstate najviac naivní ľudia. Prečo? Pretože predpokladajú, že im pacienti hovoria pravdu. A v tomto momente môžu nastať isté komplikácie. V príbehu sledujeme dve strany - terapeutov a klientov. Pri terapeutoch ma bavilo sledovať ich naštrbené morálne zásady, ich vlastnú interpretáciu toho, ako sa správali…a pri pacientoch ich pochopenie výkladu a slov terapeuta. Získate tu pohľady zo sedenia aj od klientov a aj od terapetuov. Bolo to skvelé, keď ste sa na ten istý problém pozerali z dvoch pohľadov.

Rozhovory medzi postavami boli naozaj skvelo napísané, každá postava mala, čo povedať a každé slovo, ktoré si buď pomysleli, alebo povedali presne vystihovali ich osobnosť. A v tomto spočívala genialita príbehu. Postavy, postavy, postavy. Nečakajte od toho dynamický dej, autor tu skutočne ide do hĺbky myslí, ide na to postupne, vysvetľuje ich motiváciu, myšlienky a skutky. Aj najmenej pozorný divák by si všimol, že sa postavy menia, vyvíjajú a môžem tvrdiť, že aj dospievajú. Skutočne sa tu ukázala autorova skúsenosť s ľudmi, s kolegami a možno aj so sebou samým.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

07.02.2022 14:43

Toto bolo krásne. Najprv milé, potom mne veľmi známe a nakoniec smutné. Sama autorka napísala, že nádherné maľby dopĺňa text a nie opačne. Nečakajte od toho niečo, čím to nie, a to kniha plná textu. Je to skôr zbierka jej malieb, ktoré predstavujú etapy v našich životoch. Detstvo, puberta, prvé lásky, zaľúbenia, sklamania, deti a staroba. Občas sa usmeje, občas zasmejete, v niektorých chvíľach sa nájdete a niektoré vás donútia premýšľať nad životom. Je to také úprimné a nenútené, že vás to musí jednoducho zasiahnuť. A mňa zasiahlo. Veľmi.

Kniha je určená pre všetkých nadšencov umenia, autorkinej práce, ktoré ste už mohli vidieť v dielach Strážkyňa slnka a Snehová sestra. Pre tých, ktorí sa potrebujú na chvíľu zastaviť a popremýšľať o sebe, svojom živote a snoch. Nádherné.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

06.01.2022 12:46

Príbeh bol krásny, ale zároveň veľmi smutný a istým spôsobom aj ťaživý. Ku koncu som si len hovorila, čo ak, čo keby…všetko bolo veľmi nespravodlivé. Aj teraz, keď píšem tieto riadky premýšľam nad osudom našich postáv a je mi z toho smutno. Ale, nájdete tam aj radosť, pokoru, krásne opisy krajiny a čarovnej vinice, ktorá bola svedkom nejedného príbehu. Ak máte radi knihy Lucindy Riley, Zamotané vinice sú pre vás ako stvorené.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

25.12.2021 17:26

Myslela som si, že Nikolas bude skvelý. Ale on bol ešte lepší. Dokonca najlepší (a to teraz nepreháňam). Milujem ten príbeh a dúfam, že si ho zamilujete aj vy.

Napadlo vám niekedy, kto je ten divný chlapík v červenom, s bielou bradou a nákazlivým smiechom? Ten, čo prináša radosť a pocit pokoja? Áno, reč je o Santa Clausovi. Alebo inak nazývanému - Nikolasovi. Viete, mne ani len nepadalo, že tento človiečik bol niekedy dieťaťom. A práve jeho cestu k tomu mužovi, ktorý počas Vianoc vyčarí nejednému dieťaťu úsmev na tvári, popisuje kniha Vianočný chlapec Nikolas.

Na tejto knihe sa mi páčilo všetko. Obálka, text, štýl písania, humor, ilustrácie, vymyslený svet. A hlavne naša hlavná postava Nikolas. Nikolas to v živote nemal ľahké, ale ani komplikovaný osud ho nepripravil o dobro a nádej, ktoré sa mu skrývali v srdci. Je to postava, ktorú človek jednoducho musí mať rád a v niektorých prípadoch budete mať pocit, že je vaším priateľom. Naučí vás snívať a veriť.

Je to vtipné, pohodové a naozaj magické čítanie. Dozviete sa o zrode Santa Clausa a navyše tu stretnete elfov, víly, trolov a lietajúcich sobov. Odporúčam celým svojím vianočným srdcom!

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

19.12.2021 17:49

Sú ľudia, ktorí si už od malička žijú ako v bavlnke. Potom sú tu ľudia, ktorí to v živote nemajú ľahké a nakoniec takí, ako naša hlavná postava Elsa. Život sa s nimi nebabre. Ak si myslia, že už padli na samé dno, tak ešte nevedia, že táto priepasť smútku, nešťastia a utrpenia je nekonečná. A presne tieto negatívne pocity ma sprevádzali počas celého čítania knihy Proti vetru.

Dej nás zavedie do obdobia hospodárskej krízy, kedy ľudia prišli skoro o všetko. Priznám sa, že o tomto období viem len to, že bolo, ale že bola až taká bieda spôsobená klimatickými zmenami, to som naozaj netušila. Tisíce ľudí prišlo o úrodnú zem, mnohí farmári stratili ich finančný príjem a to ľudí prinútilo migrovať. Človek by si povedal, Amerika ako Amerika, ľudia si pomôžu, ale pravda je niekde úplne inde.

Postavy. Tak tie boli napísané výborne. Boli to ľudia, ktorí chceli žiť, ochrániť svojich blízkych a v neposlednom rade chceli zachrániť svoj kúsok zeme - svoj domov. Príbehom nás sprevádzala hlavná postava Elsa, ktorá….prosím, buďme ako ona. Statočná. Milujúca. Neoblomná. V živote mala toľko možností zanevrieť na ľudskú rasu, ale ona stále verila. Možno si myslela, že je slabá, škaredá, neschopná (odmala jej to vtĺkali do hlavy), ale aj tak našla v sebe schopnosť milovať.

Je to ťažký príbeh, ktorý sa číta ľahko. Strany vám prejdú ani neviete ako, ale dusivý pocit na duši vám zostane. Je to dobrá kniha. Niečo sa možno naučíte, tak ako ja. Nielen z histórie, ale aj o bojovnosti prežiť a byť milovaný.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

15.12.2021 08:55

Ja a romantika…to je celkom komplikovaný vzťah. Nie som úplný odporca romantických kníh, mám ich rada, ale musia byť dobre napísané a v týchto knihách ma hlavne iritujú postavy. Ak sa správajú detinsky, nevyspelo a v podstate, ako keby im ten orgán na premýšľanie chýbal, kniha mi nesadne. A ako dopadli Rebelky v Oxfordu? Veľmi príjemné prekvapenie, pri ktorom som si konečne oddýchla a nechávala sa unášať príbehom.

Áno, má to veľa znakov tých klasických romantických kníh, ale v tomto prípade to fungovalo (a hlavne mi to nevadilo). Hlavná ženská postava Annabelle sa prebíja do sveta ženských práv, sú tam prvky feminizmu, tvrdohlavosti a dokonca aj inteligencie (juchú). Mužská postava Sebastian je typický temný, tvrdý vojvoda, ktorý je, mimochodom, výnimočne plecnatý a vysoký. Trošku klišé, ale ten boj za ženské práva knihe veľmi pomohol a ukázal to, že aj keď tam ide prevažne o romantiku, tak stále vie zaujať niečím iným a podstatným. Navyše, chémia medzi Annabelle a Sebastianom bola neskutočná a to ich zvádzanie a vzájomné sympatie by im mohli závidieť mnohé postavy. A konečne, žiadny toxický vzťah, len nečakaná láska z dvoch odlišných svetov.

Koniec už bol sladučký, ale ten cukor som v ten deň potrebovala. Bolo to nenáročné, pohodové a rýchle čítanie, ktoré som si naozaj vychutnávala a konečne romantická kniha, ktorá u mňa splnila svoj cieľ - naivne dúfam, že budú postavy šťastné a že budú žiť šťastne až do smrti - s kopou peňazí, ehm vášne a aj detí.

Čítať viac

10
10

Martina Fraňová napísala recenziu

13.12.2021 09:28

Nie je jaternica ako jaternica. Dôkazom je aj táto vegánska, ekologická verzia, ktorú si môžte kúpiť v kníhkupectve. Jaternica medzi knižkami? Áno. A rovno tri (za cenu jednej)!

“Vždy to tak bolí?”
“Gramatika? Hej, je to veľmi bolestivá záležitosť.”
“Ale nie, krámy.”

Toto bolo také milučké, nenútené a vtipné. Hneď na začiatku sa zoznámite s hlavnými postavami - s hanblivou Hakimou, najväčšou fanúšičkou kapely Indochine Astrid a jedinečnou Mireille. Tieto dievčence spája to, že sa ocitli na špičke zoznamu najškaredších dievčat na škole, alebo aj inak povedané, vyhrali súťaž - Miss jaternica. Je to naozaj odporná zábavka, ktorá ma poukazovať na zovňajšok dievčat, ničí to ich sebavedomie a sebalásku... Ale, niekto zabudol na to, že sa tam ocitla aj Mireille, ktorá si z toho už nič nerobí (minulý rok tento rebríček vyhrala) a dokonca to so svojimi kolegyňami - Jaternicami využije vo svoj prospech!

Kiežby bolo takýchto knižiek viac. A kiežby by som ich čítala v pubertálnom veku. Za humorom a dobrodružstvom sa skrývajú dôležité veci, ktoré mnohé deti a pubertiaci zažívajú (a možno aj dospeláci). Šikana, vysmievanie sa, je ok nebyť ok, život s hendikepom, nízka sebaúctu a sebaláska… všetko bolo podané nenútene a prirodzene, za čo sa autorke klaniam, pretože je ťažké napísať knihu pre také kritické a citlivé obdobie, akým je puberta.

Je to skvelá oddychovka, ktorá ľuďom aj niečo dá, nájdete tu skvelé postavy a veľké dobrodružstvo! Plus tá obálka a prevedenie…nádhera!

Čítať viac

„Mlčanie je zlato; kto dokáže mlčať sám so sebou, príde na všeličo, ticho presiakne pod pokožku, upokojí srdce, stlmí nepokoj, naplní izbu, v ktorej sa nachádzaš, naplní celý dom, kým vonku uháňa život ako bežec, pretekárske auto, pes, ktorý naháňa vlastný chvost, no nikdy ho nedobehne. Ale ticho je, žiaľ, ostýchavé, vo veľkých davoch dlho neobstojí a zaraz sa vytratí. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson