Knihy
E-knihy

Neviditeľné besy srdca

Slovart, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #8
8 hodín čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2019
Edícia
MM

Írsky spisovateľ John Boyne je slovenskému čitateľovi známy najmä vďaka knihe Chlapec v pásikavom pyžame, podľa ktorej bol nakrútený aj úspešný film. V slovenčine vyšli aj jeho ďalšie romány pre deti Chlapec na vrchole hory...

Čítaj viac

9,03 €

Bežná cena Bežne 16,95 €

Ušetríte 47%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Ak radi čítate a zároveň milujete diskusie o knihách, mohla by vás zaujať naša facebooková skupina Čitateľský klub Martinus. V rámci nej čítame tento mesiac práve knižku Neviditeľné besy srdca. Pridajte sa k nám a objavte množstvo skvelých nových príbehov, odporúčaní a spriaznených čitateľských duší. Tešíme sa na vás! :-)

Viac o e-knihe

Írsky spisovateľ John Boyne je slovenskému čitateľovi známy najmä vďaka knihe Chlapec v pásikavom pyžame, podľa ktorej bol nakrútený aj úspešný film. V slovenčine vyšli aj jeho ďalšie romány pre deti Chlapec na vrchole hory, Noe na úteku či Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta.

Keď šestnásťročnú tehotnú Catherine Gogginovú vyženie farár z rodnej dediny, vyberie sa za novým životom do Dublinu. Keďže je sama a bez prostriedkov, neostáva jej iné, len zveriť narodené dieťa mníškam a dúfať, že mu nájdu vhodnú rodinu. Adoptívni rodičia pomenujú chlapca Cyril a správajú sa k nemu ako k cudziemu. Vďaka nim sa však neskôr stretne s Julianom Woodbeadom, ktorý mu načisto zmení život, lebo sa doňho zaľúbi. Tak sa niekedy v polovici minulého storočia začína strastiplná tragikomická odysea homosexuála v katolíckom Írsku, ktorá sa končí takmer až v súčasnosti.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neviditeľné besy srdca - John Boyne
Malé ženy - Louisa May Alcott
15,93 €
Ušetríte 10,97 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
576
Vydavateľstvo
Slovart
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
694587
Rok vydania
2019

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,5 / 5

13 hodnotení

9
2
1
1
0

3
včera
Neskutočný celoživotný príbeh Cyrila
Veľmi pekný, ale zároveň aj smutný príbeh. Autor dokumentuje celý život Cyrila Averyho. Opisuje v ňom, aký bol život homosexuála v katolíckom Írsku, opisuje ľudsky strach, životne chyby a zlyhania. Kniha je plná dialógov, usmevných situácii ale aj smutných momentov, ktoré čitateľovi nedovolia odtrhnúť sa od knihy. Táto kniha Vás prinúti sa zamyslieť. Zanechá vo Vás určitý pocit. Čítaj viac
3
pred štyrmi dňami
Výborná
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Dvadsať jeden rokov som klamal svojho najlepšieho kamaráta, nepovedal som mu, že som doňho zaľúbený."
Pre mňa osobne bola najzaujímavejšia posledná štvrtina knihy, v ktorej autor upustil od, podľa môjho názoru, zbytočnej hyperbolizácie či prefabulovaných situácií a pre mňa osobne tak kniha budila dojem tragikomédie. Našťastie to bol len počiatočný pocit a približne od polovice dostal príbeh Cyrila reálne kontúry a kniha sa stáva výborným zrkadlom doby, ľudí, ľudského myslenia, prístupu k homosexuálom, popierania i odsudzovania.
"V tých časoch bolo ťažké byť Írom, bolo ťažké byť dvadsaťjedenročným mládencom a bolo ťažké byť mužom."
Čo si všetkým musel prejsť človek, ktorého priťahovalo rovnaké pohlavie, ako hľadal riešenie svojej situácie v samovražde či úteku, ako ním spoločnosť pohŕdala, ako ho samota nútila robiť nesprávne rozhodnutia a ako klamal sám seba i ostatných - to všetko je bravúrne vykreslené cez životný príbeh homosexuála Cyrila, ktorý sa začína v roku 1945. Ako sa desaťročiami menila spoločnosť a zmenila sa vôbec?
" V Írsku logika nikdy nešla dokopy s morálkou."
Čítaj viac
5
pred piatimi dňami
Skvost
Overený nákup
Kniha je pisana velmi jednoduchym sposobom a lahko sa cita. Co sa ale neda povedat o obsahe, ktory je miestami zabavny, vtipny, ale aj dojimavy, smutny, sokujuci a pravdivy. A hoc sa zacina odohravat v 40-tych rokoch, mam pocit, ze od tej doby sa toho az tak vela nezmenilo. A nenavist k mensine tu bude vzdy, pretoze ako spravne poznamenal autor v tejto knihe, ze nenavidime to, coho sa bojime v sebe. Čítaj viac
6
1.2.2020
Buďme tolerantní...
Overený nákup
"Túžba po láske a živote s druhým človekom nie je ani homosexuálna, ani heterosexuálna. Je ľudská." Práve tento citát z autorovej poznámky k dielu je aj jeho hlavnou myšlienkou. Hoci jazykovým štýlom ma kniha neohúrila, rozprávanie o reálnom nešťastí a smútku, bolesti a samote sa ma dotklo, najmä preto, že sa to deje. Ubližujeme si navzájom. Autor pekne vyjadril túžbu po zmene pre ďalšie generácie. Odporúčam prečítať! Čítaj viac
1
Moc faktov - Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
Práve čítam
Moc faktov

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru. P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne. Val, Q, R, Bt, Luc, Z, K&K, An, RB, Fox

Plameňjak Knižný klub
24.1.2020
Zaujímavý príbeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Q - 2*; Val, R, Luc - 3*; bt, RB - 4*; Fox - 5*
Celkové hodnotenie: 3,5*/ 5*

V knihe Neviditeľné besy srdca sa nám autor John Boyne snaží priblížiť život chlapca Cyrila, ktorého matku vyženú z rodnej dediny, pretože sa prespala. Odchádza do Dublinu, kde dieťa porodí a odovzdá redemptoristke na adopciu. Noví rodičia chlapca pomenujú Cyril, no správajú sa k nemu iba ako k dospelému spolubývajúcemu. Neskôr o sebe zistí, že je gay, no prostredie silne katolíckeho Írska mu bráni, aby mohol slobodne žiť. Hlavnú drámu v živote mu prinesie neopätovaná láska k jeho najlepšiemu priateľovi Julianovi, ktorý však svoju sexualitu zameriava na opačné pohlavie.
Kniha sa čítala ľahko a nútila nás otáčať strany. Zopár momentov však niektorí plameňjaci považujú za mínus, pričom iným tieto veci v knihe nevadili, alebo boli dokonca plusom.

1. Sexualita - chápeme, že kniha je o mladom nevybúrenom chalanovi, ktorý ani nemá veľa možností sa prejaviť, no pre niektoré z nás tam toho už bolo priveľa (Val, R, Q, Luc, RB) a plameňjaci RB a Q to kvôli tomu dokonca vzdali. Silný sexuálny tón však nebol iba v časti dospievania, ale v celej knihe.

2. Preexponované postavy - pravdepodobne mali byť v humornom duchu a niektorí to tak aj brali (bt, Fox), no pre mnohé z nás sa to minulo účinku a skôr nám to uberalo na uveriteľnosti pocitov a celkového príbehu (R, Val, Luc). To platilo hlavne pri postavách adoptívnych rodičov Averyovcov alebo Cyrilovej prvej priateľky, upätej katolíčky Mary-Margaret Muffetovej.

3. Prehnané situácie - veci sa niekedy diali iba preto, aby sa vyriešili problémy postáv, alebo aby sa stretli. Pre niekoho práve to môže byť čarom knihy, no pár z nás preto knihe ubralo nejakú tú hviezdičku (Luc, Val, R)
Napriek tomu väčšina plameňjakov neľutuje, že si knihu prečítala, no neočarila nás v takom rozsahu, ako mnoho iných ľudí.
Čítaj viac
21

Mám rada dobré knihy. Tie, ktoré otvárajú obzory a zapájajú do činnosti mozgové bunky.

Zuzana Žárska
1.1.2020
"Cyril Avery je možno všetkým, čím som bol, čím som, čím nie som a čím ešte možno budem. Túžba po láske a živote s druhým človekom nie je homosexuálna, ani heterosexuálna. Je ľudská. Všetci hľadáme niekoho, kto sa nám páči po fyzickej i duševnej stránke. Môžeme len dúfať, že raz niekoho takého stretneme."

Takto by sa možno dal v skratke zhrnúť tento obsiahly román, ku ktorému autor na konci knihy napísal zopár poznámok a medzi nimi bola táto. Paralely jeho života a hlavnej postavy sú zrejmé. Na napísanie takéhoto románu potreboval aj Boyne veľa odvahy a trochu viac rokov. Nebyť tohto dodatku, dala by som zrejme nižšie hodnotenie, ale veľmi úplne ma to zlomilo aj dojalo (áno, mňa), že som zabudla na tie výhrady, ktoré som mala počas čítania. Knihu som doslova zhltla, čo nemusí byť merítkom dobrej knihy, no pomohli k tomu časté dialógy, niekedy príliš dlhé. Ocenila by som niekedy opis, nemuselo byť všetko povedané ústami postáv. Tých bolo ku koncu neúrekom, až som sa občas strácala, napriek tomu, že som knihu čítala non-stop počas niekoľkých dní. Až na zopár udalostí v knihe ? la deus ex machina (nebudem spoilerovať), niekedy až príliš pritiahnutými za vlasy, som si povedala, že som prečítala naozaj dobrú knihu, ktorá mi robila spoločnosť počas vianočných dní. Čítala som, že ju podaktorí označujú za humornú (ok, miestami možno, veď aj sám Boyne to povedal), no rieši také závažné témy, že sa okrem niekoľkých úškrnov som sa na viac nezmohla. Určite patrí k príbehom, na ktoré nezabudnem.
Čítaj viac
9
28.12.2019
Najlepšia kniha tohto roka
Dá sa šialene zamilovať do knihy? Dá. Nestalo sa mi to odkedy som prečítala Malý život, až doteraz. Lebo Boyne napísal neuveriteľne skvelý príbeh, pri ktorom som každú stránku hltala a užívala si čítanie ako už dlho nie. Krásny príbeh Cyrila, ktorý opisuje celý jeho život, je o dospievaní, priateľstve, láske, samote, a zmierení sa so sebou samým. Ale hlavnou témou je život homosexuála v katolickom Írsku, kde sa to považovalo za zločin, kde vás za to slovne a fyzicky napádali, a kde vám do hlavy vtĺkali, že ste duševne narušený človek, a preto ste to museli skrývať. Poplakala som si pri nej, zamilovala som sa do nej a mám chuť ju čítať znova. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neviditeľné besy srdca - John Boyne
Malé ženy - Louisa May Alcott
15,93 €
Ušetríte 10,97 €

„Keď čítam knihu, zvyknem ju čítať iba očami. Sem-tam však príde pasáž, možno len veta, ktorá sa stane mojou súčasťou.“

W. Somerset Maugham