Knihy
E-knihy

1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů

Vyšehrad, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Vyšehrad, 2019

Kniha amerického archeologa a historika je pátráním po tom, co způsobilo oslabení a v některých případech i zánik vyspělých civilizací a měst ve východním Středomoří, jakými byly Egypt, Chetitská říše nebo třeba...

Čítaj viac

7,74 €

Bežná cena Bežne 14,49 €

Ušetríte 47%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Kniha amerického archeologa a historika je pátráním po tom, co způsobilo oslabení a v některých případech i zánik vyspělých civilizací a měst ve východním Středomoří, jakými byly Egypt, Chetitská říše nebo třeba kosmopolitní obchodní přístav Ugarit na konci 13. století př. Kr. – v období, které můžeme s jistou rezervou označit jako „první mezinárodní věk“ v dějinách lidstva. Hledá odpovědi na otázku, jak vlastně v těchto oblastech došlo k nástupu „doby železné“ a jaký to mělo význam pro formování kořenů dnešní „západní“ kultury. Tyto změny jsou tradičně spojovány s příchodem tzv. mořských národů. S paralelami k dnešní situaci nejen ve Středomoří se spolu s autorem můžeme ptát, zda tyto změny lze z větší části přičíst jednomu faktoru, události a datu, nebo spíše sérii katastrof a dominovému efektu, posílenému vzájemným propojením tehdejších politických útvarů.
Čítaj viac
Kúpte spolu
1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů - Eric Cline
Vidličky, lyžičky, nože - Eva Urbaníková
16,73 €
Ušetríte 10,75 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
304
Vydavateľstvo
Vyšehrad
Jazyk
český
Naše katalógové číslo
535145
Rok vydania
2019

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,7 / 5

3 hodnotenia

2
1
0
0
0

Jaromír Petržala
8.7.2019

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Čítavá kniha (hoci je plná ťažko zapamätateľných mien) nielen o zániku civilizácií na konci doby bronzovej, no najmä o ich vzniku, rozkvete, čulých obchodných a diplomatických vzťahov, vojnách, a až potom o hľadaní príčin náhleho kolapsu tohto sveta "zlatého veku", ktorý sa tradične pripisoval na vrub morským národom. Hoci kniha neponúka jednoznačnú odpoveď na túto otázku, lebo ju jednoducho nepoznáme, pátranie po nej stojí za to.
Jednu hviezdičku uberám za niektoré akosi nekonzistentne predložené názory archeológov, ku ktorým mi proste chýbal autorov komentár, a že som sa nedozvedel, kto vlastne teda dobyl Tróju. O tento bod sa autor len veľmi zľahka obtrel.
Azda by som ešte pochválil autorov odľahšujúci jemne sarkastický tón.
Čítaj viac
Milan Kováčik
12.5.2019
Koniec doby bronzovej na blízkom východe
Veľmi zaujímavo napísaná kniha o rozvrate mocných ríš na blízkom východe v rokoch 1177 pred n.l. Úvahy ako k tomu došlo na konci doby bronzovej a kto sa na tom podieľal sú prehľadne opísané a podložené písomnými historickými dokumentami z tejto doby, ktoré si jednotlivé ríše vzájomne vymieňali diplomatickou cestou.
Čítaj viac
Historyweb Historyweb.sk
25.4.2019
Najlepšia kniha za rok 2019
Možno najlepšou archeologicko-historickou knihou za rok 2019 sa stane „1177 př. Kr. Zhroucení civilizace.“ Kniha bola úspešná už vo svojom anglickom vydaní, preto sme radi, že vyšlo aj jej české vydania a môže byť k dispozícii širšiemu spektru čitateľov. Archeológ Eric Cline opisuje jasne a komplexne kolaps možno prvej globálnej spoločnosti na konci doby bronzovej na Blízkom východe.
Čítaj viac
Šimon Šepitka
21.4.2019
Skvela kniha priblizujuca turbulentne udalosti, ktore viedli k zaniku niekolkych civilizacii v stredomorskej oblasti pred vyse 3000 rokmi. Co sa stalo s Chetitmi, Trojou, atd., toto su otazky, ktore si budete klast spolu s autorom. Putave citanie, popretkavane faktami zo stel a archeologickeho vyskumu.
Čítaj viac
Ivan Smolak
22.3.2019
Recenzia knihy 1177
Kniha mi udrela hned do oci podla nazvu. Pokryva obdobie, ktore je vseobecne u nas malo zname a ktore zohralo vyznamnu ulohu vo vyvoji kultur v oblasti vychodneho Stredomoria. Kniha poskytla vzrusujuce informacie o dramatickych zmenach vo vyvoji spolocnosti.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů - Eric Cline
Vidličky, lyžičky, nože - Eva Urbaníková
16,73 €
Ušetríte 10,75 €

„Literatúra je jazyk jazyka, reč reči, slovo slova.“

Jozef Miloslav Hurban