Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Bol som číslo 30529 - Felix Weinberg, Motýľ, 2019

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Bol som číslo 30529

Šesťdesiatpäť rokov potláčal rodák z Československa Felix Weinberg svoje spomienky na nepredstaviteľné utrpenie a nenávisť, ktoré zažil počas holokaustu. Nakoniec sa rozhodol... Čítať viac

4,4 49 hodnotení
Vydavateľstvo
Motýľ, 2019
176 strán
2-3 hodiny čítania

Šesťdesiatpäť rokov potláčal rodák z Československa Felix Weinberg svoje spomienky na nepredstaviteľné utrpenie a nenávisť, ktoré zažil počas holokaustu. Nakoniec sa rozhodol svoj príbeh napísať, urobil to však s nečakaným humorom a nadhľadom... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané
Kniha je dostupná v 34 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Nie je čo závidieť - Barbara Demick, Absynt, 2023

Viac o knihe

„Môj brat bol na prácu príliš malý. Som si istý, že ak by dali mojej mame na výber, išla by do plynu s ním, no pochybujem, že dostala túto možnosť. Som viac-menej presvedčený, že umrela v nejakom inom pracovnom tábore.“

Šesťdesiatpäť rokov potláčal rodák z Československa Felix Weinberg svoje spomienky na nepredstaviteľné utrpenie a nenávisť, ktoré zažil počas holokaustu. Nakoniec sa rozhodol svoj príbeh napísať, urobil to však s nečakaným humorom a nadhľadom. Len tak sa dokázal vrátiť do minulosti, ktorá mu vzala takmer celú rodinu.

Písal sa rok 1939, keď sa dostal do nemilosrdných rúk nacistov. Skoro celú svoju mladosť strávil v Terezíne a Osvienčime. V roku 1945 len o vlások unikol Smrteľnému pochodu z Blechhammeru. Po vojne sa usadil v Anglicku a napriek slabému vzdelaniu sa nevzdal a stal sa z neho profesor fyziky na Univerzite Imperial v Londýne.

Bol som číslo 30529 je jedinečným spomínaním muža, ktorého detstvo prešlo najtemnejšími dejinami ľudstva a predsa nestratil nádej opäť žiť.

Čítať viac
Originálny názov
Boy 30529
Počet strán
176
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
270 g
ISBN
9788081641862
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
453471
Štýl
filozofický, humorný, napínavý, psychologický, vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

49 hodnotení

30
9
8
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Lenka Nahálková
Overený zákazník
19.1.2023
Bol som číslo 30529
Oceňujem spôsob, akým je kniha písaná, pri všetkých tých zažitých ťažkých chvíĺach.Tá opatrnosť, z ktorej cítiť bolesť a jemná nadzáska, aby sa písaním nevrátil k traumám tak blízko, ze by mu mohli opäť ublížiť.
Ale chýba mi tam bližší opis, hĺbka.
Nevyčítam autorovi absolútne nič, pretože už len vypovedať toto, muselo byť ťažké.
Zostali vo mne krásne vety, akými popisuje práve stav, ako sa obrniť voči tým hrózam, ale ak by som nečítala iné knihy s touto tématikou, práve by som sa do nich nevedela vžiť.
Čítať viac
18.1.2023
Bol som číslo 30529
Jedna z najlepších kníh o holokauste aké som prečítala. Kniha sa ľahko čítala. Bola zaujímavo napísaná, sú tam potvrdené fakty, je vidno že je to skutočný príbeh. Veľmi sa mi páčili aj obrázky čo sú v knihe z obdobia detstva, holokaustu... Pôsobivo a zaujímavo opísané detstvo a neskôr krutý osud v koncentračnom tábore... Čitateľ ako by prežíval toto všetko s hlavným hrdinom. Túto knihu určite odporúčam milovníkom tohto obdobia.
Za mňa úžasná kniha...
Čítať viac
1
Mengele - David G. Marwell, 2021
Práve čítam
Mengele

mám 17 rokov a veľmi rada čítam knihy o 2 svetovej vojne. aj keď sú to veľmi drsné zážitky zaujíma ma život v tej dobe. občas si prečítam aj nejakú romantickú knihu

Ema Čurgalyová
Overený zákazník
15.12.2022
príbeh dospievajúceho chlaoca ktorý prežil holokaust. veľmi pútavo napísaná kniha ľahko sa čítala určite odborúčam Čítať viac
25.5.2022
Nebyť všetkých tých zmarených životov, bolo by to nesmierne zábavné.
Presne tymto autorovym vyjadrením hodnotím jeho počin. Určite si viac cením knihy z tohto obdobia ktoré sú autentické a odžité, a veľmi oceňujem autorovu nadsázku, vôľu žiť, a vytesnat zlo, ktorého bol svedkom.
Odporúčam všetkým, ktorí nemajú úplne žalúdok na detailné popisy zverstiev počas 2.s.v., prípadne siahodlhé beletrie, a radšej si prečítajú "vycuc" z prvej ruky.
Čítať viac
30.1.2022
Bol som číslo 30529
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Celkom krátka, strohá, s odľahčujúcim humorom.
Vnímam ju ako prerozprávanie života istého 82 ročného muža, útržky v jeho pamäti v 175tich stranách, ktorý sa až na konci svojho života rozhodol otvoriť tému koncentračných táborov, ktoré prežil ako dieťa.
V knihe, v ktorej sa viac sústreďuje na pekné chvíle, ktoré si pamätal z detstva pred a po vojne, keď sa opäť stretol s otcom, ktorý odišiel do Anglicka, aby im zabezpečil nový domov ďaleko od nacistov. Avšak aj napriek tomu ich stihli s bratom a mamou deportovať. O otca sa potom staral až do jeho smrti a autor zomrel v roku 2012 - 2 roky po svojom odhodlaní povedať svoj príbeh.
Čítať viac
Zuzka Gaborova
Overený nákup
28.1.2022
Vynikajúce :)
Veľmi pútavé čítanie. Samozrejme sa jedná o neveselú tému, ale kto rád číta podobne príbehy, určite si príde na svoje. Knižku doporučujem :) Čítať viac
12

Nenazvala by som sa knihomoľom, napriek tomu som u mojich známych a priateľov známa tým, že veľa čítam. K mojej čitateľskej vášni ma viedla aj ma v nej podporovala moja mama. Takmer každú jednu knihu som dostala práve od nej. A keď sa u mňa v detstve prihlásili zdravotné problémy, nemocnica a barle, tak mi moja mamina chodila požičiavať knihy do knižnice. V to leto som ich prečítala okolo 50. Momentálne stíham knihy kupovať rýchlejšie, než čítať, pretože nie vždy je čas, najviac ma zamestnáva práca a cesta do nej a z nej (nie každý môže mať home office).

Eva Prosňáková
Overený nákup
21.10.2021
Krátka kniha o chlapcovi, ktorý mal šťastie v nešťastí
Zaujímavý príbeh dospievajúceho chlapca, ktorý vytesnal spomienky na koncentračné tábory, ktoré prežil a potom si ich opäť obnovil, aby mohol podať dôležité svedectvo ďalším generáciám. Veľmi dlho sa mi nestalo, že by som si myšlienky zapísala do môjho Denníka knihomoľa, pri tejto knihe mi však nestačila ani tá jedna vyhradená strana, takže som musela ozaj veľmi vyberať. S názormi preživšieho som sa v niektorých prípadoch naozaj zhodla (išlo o dojmy z už napísaných knižných fikcií z obdobia holokaustu). Prípadne ma zaujalo jeho porovnávanie medzi zlom, ktoré napáchali nacisti a zlom, ktoré napáchali komunisti. Kniha je veľmi pútavá, aspoň teda mňa hnala v čítaní a ďalej a ďalej. A dovolím si tvrdiť, že presne takychti kníh, by malo byť viac, namiesto kníh, ktoré vznikajú ako čiastočné alebo úplné fikcie. Čítať viac

Vydavateľstvo Motýľ

Čítať viac

„Ľudia nazývajú čas krutým, ale čas je milosrdnejší ako oni. Ako sa skončí júnová noc pre zamilovaných, tak sa raz skončí i to, čo ľudia pomenovali "doživotný trest".“

Fajky - Iľja Erenburg, 2007
Fajky
Iľja Erenburg