Rady skúseného diabla

Vo svojom klasickom diele nás C.S. Lewis zasväcuje do korešpondencie medzi dvoma diablami: skúseným Krutodlakom a jeho synovcom Svrabomilom. Krutodlak zastáva byrokratickú... Čítať viac

4,7 153 hodnotení
Vydavateľstvo
Porta Libri, 2013
Počet strán
148

Vo svojom klasickom diele nás C.S. Lewis zasväcuje do korešpondencie medzi dvoma diablami: skúseným Krutodlakom a jeho synovcom Svrabomilom. Krutodlak zastáva byrokratickú funkciu v pekelnej hierarchii a je mentorom neskúseného Svrabomila... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Vo svojom klasickom diele nás C.S. Lewis zasväcuje do korešpondencie medzi dvoma diablami: skúseným Krutodlakom a jeho synovcom Svrabomilom. Krutodlak zastáva byrokratickú funkciu v pekelnej hierarchii a je mentorom neskúseného Svrabomila. Ten práve začína svoju démonickú kariéru v službách „Otca v Hlbinách“ a bol poverený, aby odviedol nového kresťana – “pacienta” – od viery a povzbudil ho k hriechu.

Kniha satirickým spôsobom poukazuje na mnohé bežné problémy ľudského života a kresťanskej viery, ako je otázka dobra a zla, pokušenia, pokánia a milosti. Krutodlak a Svrabomil žijú vo svojom morálne prevrátenom svete, kde je chamtivosť a dosiahnutie vlastného prospechu najväčšou hodnotou. Démoni nie sú schopní porozumieť tajomstvu Božej lásky k ľuďom alebo pripustiť možnosť nezištných ľudských cností.

Nové vydanie obsahuje v slovenčine doteraz nepublikovanú autorovu esej o knihe.
Čítať viac
Počet strán
148
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
315181
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Porta Libri
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

153 hodnotení

44
4
2
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Diabol... ten pyšný duch... neznesie posmech. (Thomas More)
Kedy ste naposledy čítali kihu, napísanú z pohľadu zlej osoby? Nie iba veľmi krutej či sebeckej, ale takej, ktorej ide o zlo pre zlo samotné? Lewis v tomto už klasickom diele ponúka mierne nadľahčený, ale stále aktuálny a skvelým štýlom napísaný pohľad na pokušenia, do ktorých človek môže veľmi nenápadne skĺznuť. Ja som sa spoznala na každej strane :) Vrelo odporúčam, ako aj ostatné diela od tohto autora!

Čítať viac

Po Hovoroch o (ne)obyčajnom kresťanstve som sa nadšene pustila do ďalšej slávnej Lewisovej knižky. Rady skúseného diabla sú opäť zložené z kratučkých textov. Tentoraz sú to štylizované listy seniorného pekelníka svojmu kolegovi juniorovi. Radí mu, ako v snahe získať ľudskú dušu využiť osvedčené diabolské techniky. Tými však nie sú žiadne prvoplánové nápady, ktoré by ste tipovali, ako napríklad navádzanie na očividné zlo, nemodlenie sa alebo rôzne známe pokušenia. Krutodlakove rady neskúsenému Svrabomilovi sa týkajú úplne bežných situácií, každodenného života, obyčajných medziľudských vzťahov, v ktorých sa človek rozhoduje, ako sa bude správať.
Samotný nápad je skvelý a niektoré rady (samozrejme si ich človek musí v hlave „pretočiť“) boli naozaj trefné. Diabol nie je žiadny smiešný čertík, ktorý si mädlí ruky, keď človek pošle niekoho do riti, ale inteligentný klamár, ktorého cieľom je prekrútiť v nás predstavu o Bohu. Robí to nenápadnými postupnými krokmi, o ktorých si my dokonca s dobrým úmyslom myslíme, ako perfektne nám idú a ako sa vďaka nim stávame lepšími ľuďmi. V porovnaní s Hovormi sa mi to ale čítalo o dosť horšie a dlhšie, akosi som sa nevedela naladiť na ten štýl a niektoré situácie už pôsobili staromódne. Škoda, každopádne ak by Lewis žil a písal v roku 2021, jeho updatované Rady by boli určite opäť veľký bestseller.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Soňa
Neoverený nákup
3.8.2022
kniha knih
tuto knihu som mala v kabelke aj pol roka, da sa citat zpredu dozadu, urcite sa k nej este vratim. S humorom akym je podany zmysel zivota, lasky, viery smrti nedokaze asi nikto tak brilantne ako pan Lewis. Pribeh je o suboji diablov a Boha o ludsku dusu, co sa vlastne deje na zemi neustale, s vaznostou aj lahkostou podane pre akehokolvek citatela, ti viac veriaci uvidia v kazdom riadku skryty vyznam a naozaj dolezite informacie ti menej sa urcite pobavia. Čítať viac
Ľudmila Kalatová
Overený nákup
5.10.2021
Kniha s nadčasovým obsahom, hodná zamyslenia. Aj keď autor napísal knihu v 1942, jej obsah je aktuálny aj dnes. Štýl písania nie je vôbec starosvetský, skostnatený, osloví aj dnešného čitateľa. Čítať viac
Jaroslava Mazuriková
Overený nákup
25.8.2021
Výborná kniha, ktorú treba pomaly čítať a dlho o tom premýšľať
Rady skúseného diabla je prvá kniha, ktorá sa mi dostala do rúk od tohto autora. Kúpila som ju na základe recenzií a musím povedať, že nesklamala. A však nie je to také bežné čítanie, odporúčam každému kto sa ju rozhodne čítať aby si medzi jefnotlivými kapitolami dal aspoň dva dni pauzu a poriadne porozmýšľal o čom daný list bol a ako afektuje život každého z nás.
Či už ste alebo nie ste veriaci, tá kniha vás čiastočne zmení a donúti prehodnotiť vaše doterajšie správanie.
Čítať viac
5
18.5.2021
Veľmi dobrá kniha, môžem ju len odporúčať. Treba ale podotknúť že táto kniha je len pre odvážnych ľudí ktorý sa neboja toho čo im o ich vlastných životoch táto kniha prezradí. Kto naberie odvahu a knihu si pozorne prečíta a zamyslí sa nad ním tak sa určite zmení. Neexistuje aby človek po prečítaní tejto knihy ostal taký aký bol predtým. Priznám sa že ja sám som túto knihu prečítal až na tretí pokus, prvé dva pokusy skončili tak že po pár listoch som si uvedomil ako to na mňa sedí a s výkrikom "doriti" som knihu odhodil lebo som si uvedomil ako to presne na mňa sedí a čo to tým pádom znamená. Bál som sa čítať ďalej aby som sa nedozvedel ďalšie veci lebo mi bolo jasné že svoje správanie potom musím zmeniť a je jednoduchšie ostať nevedomý, ako začať meniť dlhoročné správanie a myslenie.
Odvtedy som knihu už prečítal 2 krát a posunul ju ďalej. Tá kniha naozaj dokáže človeka nakopnúť k zmene zmýšľania a zmene života.
Kto má odvahu vykročiť na cestu k zmene nech si ju určite prečíta. Takisto ako ostatné knihy od Lewisa aj táto je nesmierne hlboká a dokonalá.
Čítať viac
Petra
Neoverený nákup
5.4.2021
Rady skúseného diabla
Knihu som kúpila na základe ukážky uverejnenej v nejakom časopise, ktorá ma veľmi zaujala. Kúpu som neoľutovala. Zaujímavé čítanie, ktoré osvetľuje mnohé situácie v živote človeka z iného uhla pohľadu, než aký pozemský smrteľník bežne používa. Dozviete sa, ,,o čo tu vlastne komu ide" , že nie je všetko také, ako sa javí na prvý pohľad a že hrdinom nie je len ten, kto sa nebojí. Čítať viac
3
4.2.2021
Perfektná kniha
Popravde poviem, že bolo to pre mňa náročné čítanie. Musel som si ju prečítať ešte raz, pretože je písaná takým typickým spôsobom Lewisa. No ta kniha je perfektná. Toľko rokov od tej knihy, ale stále dáva nám zamyslenie nad naším životom a spoločnosťou. Populizmom a rôznymi problémami spoločnosti či jednotlivca. Sú to takzvané listy jedným odosielateľom a to Krutodlak k svojmu neskúsenému žiakovi Svrabromilovi.

Tie listy sú perfektné, každej kapitole sa ukrývajú myšlienky Lewisa.

Určite odporúčam! :)
Čítať viac

Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin