Nezmeškajte 5-eurovú poukážku ako darček k nákupu! Viac info Nezmeškajte 5€ poukážku k nákupu! Viac info
Malý život - Hanya Yanagihara
Malý život
18,50 €
Knihy
E-knihy

Malý život

Aktuell, 2019
Novinka
TOP #57
9-10 hodín čítania
Vydavateľstvo
Aktuell, 2019

Príbeh o láske aj obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. V tomto pozoruhodnom románe Hanya Yanagihara majstrovsky vykreslila nevšedné podoby priateľstva a lásky a neľútostne odkryla, ako môžu človeka zlomiť vlastné skúsenosti aj spomienky..

Čítaj viac

18,50 €

Bežná cena Bežne 21,90 €

Zľava 16%
platí do 22. 11. 2019

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Keď sa štyria spolužiaci z malej vysokej školy v Massachusetts presťahujú do New Yorku, aby tam skúsili preraziť, nemajú peniaze, sú neistí a dopredu ich ženie len ich priateľstvo a ctižiadostivosť. Patrí k nim pekný a láskavý Willem, začínajúci herec; bystrý, no občas krutý maliar Džejbí; trochu nešťastný architekt Malcolm a rezervovaný, no geniálny tajomný právnik Jude, okolo ktorého sa točia životné príbehy všetkých ostatných.

V priebehu nasledujúcich rokov sa ich vzájomné vzťahy prehlbujú, no pribudnú aj temnejšie odtiene poznačené závislosťou, úspechom či pýchou. Neskôr si všetci uvedomia, že najzraniteľnejším článkom, a zároveň ich najväčšou výzvou je naoko neochvejný Jude; v strednom veku až desivo nadaný súdny advokát, no v súkromí čoraz zdrvenejší človek s mysľou napadnutou neodbytnými pochybnosťami o vlastnej hodnote a telom poznačeným hrozným detstvom a traumou, ktorá napriek všetkému určuje smerovanie jeho života.

Malý život je príbeh o láske aj obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. V tomto pozoruhodnom románe Hanya Yanagihara majstrovsky vykreslila nevšedné podoby priateľstva a lásky a neľútostne odkryla, ako môžu človeka zlomiť vlastné skúsenosti aj spomienky.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Malý život - Hanya Yanagihara
Slová vďaky - Delphine de Vigan
29,84 €
Ušetríte 3,96 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
A Little Life
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Aktuell
Počet strán
680
ISBN
9788081720529
Naše katalógové číslo
314941
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rok vydania
2019

Malý život je to najsilnejšie, čo som v živote čítala. V každom zmysle toho slova. Čokoľvek po prečítaní anotácie čakáte, je to horšie. Po polovici som už nerátala slzy, vzlyky, predýchavanie. Okrem tých strašných vecí, čo sa tam dejú, je to však podľa mňa predovšetkým o strašne silných vzťahoch, brutálnom kamarátstve a neskutočnej láske. O sile jednotlivca aj skupiny, o podpore, láskavosti, nekonečnej starostlivosti. A na druhej strane o nepredstaviteľnom utrpení na všetkých frontoch. Yanagihara je proste pani a stvorila veľké dielo. Ešte dlho o tej knihe budem rozmýšľať, ešte dlho vo mne zostane.

Čítaj viac
Publico manager & eknihy
7. februára 2019

Som asi rok pozadu, pretože táto kniha dominovala v odporúčacích rebríčkoch už dávnejšie. Ja som mala veľký problém sa do nej začítať (najmä kvôli dlhým súvetiam), ale keď som sa dostala za prvú štvrtinu, postupne sa zlepšovalo. Môžem teda potvrdiť s ostatnými: brutálne, ale výborné!

Odporúčam pre: všetkých

Čítaj viac

Som žena zapálená pre umenie a kultúru, bez ktorých si nedokážem predstaviť svoje fungovanie na tomto svete. Sú mojou najväčšou slabosťou a zároveň aj najväčšou prednosťou :)

Alexandra Harvanová
zamestnanec
24. decembra 2017

Hľadám slová a ešte stále, ako skladám tento komentár, neviem, čo presne napísať. Možno, že to bol môj tohtoročný najsilnejší čitateľský zážitok. Ale zhodnotiť knihu Malý život len takto, by bolo málo. Žalostne málo. Rozsiahly román Hanye Hanagihary je kniha o hrôzach malého chlapca, ale možno ešte viac kniha o tom, aké ťažké, často až nemožné, je umlčať démonov z minulosti. Ako sa po nás naťahujú, ako nás zväzujú a nechcú k nám pustiť denné svetlo. Je to kniha o priateľstve, po akom všetci túžime, o neschopnosti ho prijímať, o rôznych odtieňoch vzťahov, o intímnej blízkosti, o snoch a diaľkach. O veľkej bolesti a o prchavom šťastí, ktoré chceme mať ukotvené v sebe naveky. A aj napriek menším výhradám, je kniha Malý život silným emocionálnym zásahom, tak živým, až fyzicky prítomným. Ale pozor, na tento román si musíte vyhradiť čas, čítať ho intenzívne a sústredene, byť na neho pripravený. Nie je to jednoduché sústo. A čas budete potrebovať aj na jeho spracovanie a na premýšľanie o ňom.

Čítaj viac

Malý život v sebe skrýva úžasne farbistý, mnohovrstevný a najmä silný, veľmi silný a dôležitý príbeh, ktorý po pár stranách úplne vtiahne a napriek veľkému emočnému vyčerpaniu, ťažobe a veľkej bolesti, ktorú zažívate s každou stranou sa to nedá prestať čítať. Mimoriadne citlivo a precízne napísaný text o bolesti a jej rôznych podobách, vnútorných démonoch, priateľstve, nádeji a beznádeji, láske a živote. Už dlho som nečítal knihu, ktorá by mi spôsobila také veľké psychické a citové pohnutie ako práve Malý život. Zimomriavky pri každej strane!

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

89 hodnotení

73
8
5
1
2

3
3.11.2019
Silný príbeh, alebo skôr príbehy, zo súčasnej Ameriky. Nosnou témou je celoživotné priateľstvo skupiny spolužiakov, ktoré pretrváva napriek vzostupom a pádom v ich súkromných životoch, ktoré sú všakovaké, len nie tradičné. Je to kniha nielen o význame priateľstva, ale aj o význame a zmysle ľudských vzťahov, ktoré sa tiahnu naprieč celými životnými etapami. Je to mnohovrstvový román, ktorý tak ľahko neodložíte. Čítaj viac
7
3.11.2019
Malý život
Niektoré knihy sa predávajú s nálepkou "svetový bestseller"
Táto kniha by sa mala predávať s nálepkou "emocionálny šok"
V niektorých recenziách sa píše, že autorka si "naháňa body" prílišnou brutalitou, kniha má veľa strán, niektoré scény stále dookola opisuje/rozpitváva .... Osobne si myslím, že kniha je výborná. Určite ju budem odporúčať k čítaniu. A tiež, že autorka opísala len špičku ľadovca, čo sa týka týrania/zneužívania. Vo svete sa dejú príšerné veci, len ľudia pred tým zatvárajú oči... Kniha ma tak nadchla /znie to možno príšerne, pri tom, čo na niektorých miestach opisuje/ že si prečítam aj jej predchádzajúci knihu Lesní ľudia. Aj keď tá nemá také skvelé recenzie.
Čítaj viac
Zuzana Holmen
29.10.2019
Stale na pribeh myslim
Knihu jsem precetla v originale a byl to velky boj. Neskutecne silny pribeh a i po 600 stranach jsem byla smutna, ze nepokracuje. Dala jsem ji i sestre k vanocum v cestine a chci si ji znovu precist. A v cestine, aby mi neuteklo zadne slovo Čítaj viac
Lucia
28.10.2019
Táto kniha je môj love - hate reliationship, kde bohužial prevláda hate
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hlavná postava Jude stretne v živote len dva typy ludí - sadistických pedofilov alebo úžasných bezchybných milujúcoch mužov ochotných mu za každých okolností pomocť, ale nikdy nie viac, než im útrápený a uzavretý Jude dovolí. Každý v knihe hrá svoju dokonalú rolu - jeden je ustarostený adoptívny otec, druhý je oddaný kamarát a milenec, další je lekár vždy pripravený pomocť a mlčať. Jediný, kto vykročí z tohto stereotypu a prejaví aspon trochu ludskej omylnosti, aspon trochu vlastného života, je Džejbí a je potom za to trestaný do konca knihy. Inak je všetko v tejto knihe čiernobiele. Ženské postavy sú tam len na to, aby konverzovali na večierkoch a vyplnili vatu vedla mužov.

Dalšou kapitolou je Jude samotný. Ako sa preboha môže jednému človeku stať za život tolko traumatizujúcich a prvoplánových krutostí? Prečo ho každý jeden muž, na ktorého narazí do svojich 15 rokov, musí znásilniť? Melodramatický príbeh však ide do extrémov aj na druhej strane. Všetky hlavné postavy sú extrémne úspešné, bohaté a zdá sa, že čím väčšie starosti Jude svojmu okoliu spôsobuje, tým viac ho všetci zbožnujú. Akokeby vo svete, ktorý Yanagihara vytvorila, aby v nom mohla Juda a zároveň aj čitatela donekonečna trýzniť, neexistovalo nič medzi.

V knihe nájdete aj klišé (pedofilní knazi, pedofilní vychovávatelia, sadistický lekár) a zhruba od polovice je jasné, ako to skončí. Autorka je nepochybne talentovaná spisovatelka, ale táto kniha je proste too much úplne vo všetkom, vrátane jej zbytočnej dlžky s opakujúcimi sa pasážami a extrémnym hraním na city.
Čítaj viac
12
19.9.2019
Ak vás už dlho nezasiahla nejaká kniha tak chyťte do rúk "Malý život". Ten "hajp" okolo knihy bol úplne oprávnený. Emócie, ktoré vami budú lomcovať počas čítania neutíchnu ani dlho po jej dočítaní.... ešte strašte dlho budete uvažovať nad tým aký vie byť život krutý, nad tým že šťastie si netreba zaslúžiť, že šťastie je voľba jedinca a že najviac sa vieme vytrestať sami, tým ako o sebe uvažujeme. Pre mňa kniha roka (možno kniha môjho doterajšieho čitateľského života?)! Čítaj viac
Petra
22.8.2019
Kniha na efekt
Za mna sklamanie, cakala som silny príbeh ale autorka zbytočne hroti jednu katastrofu za druhou na efekt. Viaceré úseky boli naozaj ťažko čitateľne a rozvlacne. Možno by pomohlo keby knihu osekali cca na polku, v tejto podobe je to nezmysel a neviem sa zbaviť otázky načo som to vôbec čítala. Skoda peňazí.. Čítaj viac
21

Mám rada dobré knihy. Tie, ktoré otvárajú obzory a zapájajú do činnosti mozgové bunky.

Zuzana Žárska
16.8.2019
rozporuplné pocity...
Nenávidím túto knihu. Emocionálne ma úplne vyčerpala. Možno až príliš. A čo je príliš, je aj jej dĺžka, chcelo byť to tak o 200 strán menej, lebo niektoré scény už sa opakovali dookola a bolo to zasa príliš rozvláčne. Posledných 100 strán som sa nevedela dočkať konca. Príliš dlho som ju čítala a často s ňou bojovala, lebo som ju príliš často musela odkladať, lebo ma príliš rozrušovala a bolo mi z nej fyzicky zle. Príliš som začala uvažovať o tom, že okolo nás žijú iba samí úchyláci. Už nikdy viac ju čítať nebudem, ani ju nikomu nebudem odporúčam, všetkého je tam príliš...
Keby kniha nebola dobre napísaná, nedala by som ani 3*, no vždy zvažujem všetky aspekty, takže 4* so cťou. Inak nerozumiem komentárom, že kniha je nádherná. To môže napísať jediné nejaký masochista, asi som divná. Pri knihe som neuronila ani slzu, plakali asi všetci okrem mňa. Dej a jeho vývoj sa už niekde v polovici stal pre mňa priehľadný a predvídateľný, čiže veci, ktoré sa diali som očakávala a nechali ma chladnou. Jediný, koho mi bolo naozaj ľúto, bol Harold. Faktom zostáva, že na príbeh určite nezabudnem, aj keby som chcela.
Ak sa vám zdalo, že som príliš často použila slovo "príliš," skúste si zrátať, koľko ráz v Malom živote povedal Jude "mrzí ma to."u recenziu. Recenzia musí mať aspoň 100 znakov.
Čítaj viac
Dana
17.8.2019
Neviem pisat recenzie (preto sa o to radsej nepokusam), ale neda mi nesuhlasit. Zbytocne opisy, nekonecne suvetia, prilis vela postav na zaciatku knihy vyvolavali zmatok a chut preskakovat strany. Pribeh stale rezonuje, ale nenaplnil moje ocakavanie a ziadny wow efekt sa nekonal. Čítaj viac
7
American Pastoral - Philip Roth
Práve čítam
American Pastoral

Knihy, o ktorých sa má človek stále chuť s niekým porozprávať, s ktorými sa musí podeliť. Bez ohľadu na to, koľkokrát sa o nich už porozprával, stále má pocit, že to ešte ani zďaleka nestačilo. Napríklad tých pár zobrazených hore v profile...

Marián Steiner
8.7.2019
Monumentálny život
Táto kniha je ako obrovský mechanizmus, ktorého neviditeľné ozubené kolesá sa jedno po druhom dajú do pohybu a spoločne vedú čitateľa k nevyhnutnému záveru. Spočiatku je ťažké urobiť si celkový pohľad, mať jasné v tom, kam nás celý mechanizmus povedie. Podobne ako život, každá udalosť nás nevyhnutne posúva ďalej, a zároveň bližšie k nevyhnutnému cieľu. Spočiatku je ťažké vedieť, ako chvíle, ktoré prežívame, zapadajú do celkového obrazu nášho života. Malé každodenné udalosti. Ozubené kolesá, ktoré autorka majstrovsky zostrojila, sú nastavené s absolútnou presnosťou. Chvíle, udalosti, dni, roky, ako aj životy postáv, do seba dokonale zapadajú a posúvajú dej ďalej. Robia tak pomaly, trpezlivo, ale stále poháňané niečím neodolateľným, čo čitateľa posúva vpred takmer proti jeho vlastnej vôli, až sa môže zdať, že je to naozaj frustrujúce čítanie. Dej nedovoľuje nič vynechať, nič prikrášľovať, nič ignorovať. Je to určite jedna z najúprimnejších a najživších kníh, ktorá sa dá odporúčiť len s poznámkou, že ten Malý život, je v skutočnosti tou malou troškou života, ktorú všetci dostaneme na tejto zemi, a je pre nás celým životom. Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Malý život - Hanya Yanagihara
Slová vďaky - Delphine de Vigan
29,84 €
Ušetríte 3,96 €

„Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.“

Francis Bacon