


Prečítate na zariadeniach:
Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.
Viac informácií v našich návodoch
Prečítate na zariadeniach:
Viac informácií v našich návodoch
Prečítate na:
Neprečítate na:
Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profil
It was... something.
To, čo som pri knihe postrádal, bola hlavná myšlienka príbehu a isté nelogické rozhodnutia postáv. Pointa príbehu sa čitateľovi odkrýva až v poslednej kapitole, čo oslabuje motiváciu čítať zvyšných približne 450 strán.
Autorka sa rozhodla namiesto jednej hlavnej postavy vytvoriť šesť, čo na mňa osobne pôsobilo rušivo. Chýbala mi možnosť sympatizovať s niekým a podporovať ho počas jeho vývoja.
Napriek tomu má kniha niekoľko svetlých momentov a neočakávaných situácií, ktoré ma nakoniec presvedčili prečítať ju až do konca.
Jak se stát jiným je zmesou spoločenského románu a autobiografie. Príbeh je nabitý túžbou, zlosťou, smútkom a nádejou. Motivácia opustiť svoje rodisko a začať život nanovo je niečo, s čím sa dokáže mnoho čitateľov stotožniť. To platí najmä pre ľudí, ktorí sa pre homofóbiu stali terčom. Autorov príbeh je tak do značnej miery aj príbehom mnohých mladých ľudí, ktorí každodenne balansujú medzi starým a novým životom. Kniha navyše upozorňuje na jednu zásadnú vec - tento príbeh je poháňaný zámerom potlačiť vlastnú autentickosť s cieľom vyhovieť komukoľvek, len nie sebe. Chcieť sa zmeniť je snom mnohých queer ľudí. A práve tento toxický vzorec správania, ktorý vzniká aj kvôli našej spoločnosti, je skvelým posolstvom knihy. V knihe mi však chýba akýsi zlomový okamih či plot twist niečo, čo by príbehu dodalo prvok nepredvídateľnosti.
Na tejto knihe je krásne, že zachytáva presne to, čo vidíme v našej spoločnosti spúšť. Spúšť, ktorá je hlboko zakorenená v našej histórii, no neustále presakuje do nových generácií. Veľmi oceňujem, že autor sa nesnažil záver knihy zapracovať do umelého optimizmu, ktorý pri ťažších témach často vnímam. Nie. Autor nám podal túto tému v jej presnej podobe surovú a autentickú. Treba si uvedomiť, že ťažobu tejto knihy mnohí z nás zažívame každý deň... Preto si veľmi (aj keď trochu naivne) želám, aby si knihu prečítalo čo najviac skeptických, konzervatívnych a netolerantných ľudí. Pretože na konci dňa jedna vec je, kto v tú noc stlačil spúšť, no druhá vec je, kto všetko na Slovensku vytváral a stále vytvára prostredie, ktoré vyústilo do tejto vraždy.
Dážď netrvá večne a keď opäť zasvieti slnko, všetko sa bude ligotať.