Vydaj sa na cestu knižnými svetmi
a vyhraj kopu kníh!

A každé ráno je cesta domů delší a delší
E-kniha

Malý Noah s dědou chodí sedávat na lavičku a povídají si. Pod lavičkou rostou hyacinty, stejné, jaké děda kdysi pěstoval pro babičku. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o... Čítať viac

4,8 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Host, 2018
80 strán
1 hodina čítania

Malý Noah s dědou chodí sedávat na lavičku a povídají si. Pod lavičkou rostou hyacinty, stejné, jaké děda kdysi pěstoval pro babičku. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách spojených se životem... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

7,39 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

I loučení bolí méně, když na něj nejste sami
Malý Noah s dědou chodí sedávat na lavičku a povídají si. Pod lavičkou rostou hyacinty, stejné, jaké děda kdysi pěstoval pro babičku.
Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách spojených se životem a vesmírem, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni ve stáří přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou a děsí se dne, kdy si ji už nebude moci vybavit.
Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal s Noahem na lavičce, kde je stále ještě obklopuje pronikavá vůně hyacintů. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit tomu vůbec nejtěžšímu: umění se rozloučit.

Fredrik Backman v této netypické novele líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a empaticky, jak to dovede jen on.
Čítať viac
Originálny názov
And Every Morning the Way Home Gets Longer and Longer
Počet strán
80
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
310630
Štýl
životopisný, historický, humorný, romantický
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Host
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

43 hodnotení

36
5
2
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Smutný a krásny. Vyčarujúci úsmev a spôsobujúci smutné zamyslenia. Taký je Backman. Taká je aj táto kniha. Rozprávanie dedka a vnuka, Vás chytí za srdce a ukáže, že nie všetko je samozrejmosťou. Že aj tie najbežnejšie a obyčajné veci, sa Vám dokážu zapísať hlboko vo Vašom vnútri

Čítať viac

Recenzie čitateľov

37

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
9.2.2024
Krásne
Tak málo strán, tak veľké myšlienky, tak krásny pravdivý príbeh. Autorove slová vo vás vyvolajú rôzne pocity, budú balzamom na dušu, miestami budete pociťovať smútok, ale aj isté vyrovnanie sa s osudom. Noah trávi veľa času so svojím dedkom, ktorý si uvedomuje, že starecká demencia si sadla aj naňho. Kým ešte jeho mozog ako-tak funguje, chce odovzdať vnukovi čo najviac životných právd, svojich poznatkov a hlavne si s ním chce vychutnať spoločne strávené chvíle. Starý otec spomína na minulosť a svoju nebohú manželku, s ktorou sa v duchu stále ,,rozpráva" a bojí sa toho, že raz na ňu zabudne. Noah ho však ubezpečuje v tom, že mu bude oporou a všetko mu bude pripomínať a vysvetľovať.
Autor v tejto útlej knižôčke podáva krásny príbeh o starnutí, pominuteľnosti, lúčení a v neposlednom rade o plynutí času. Dej je prepletený množstvom krásnych myšlienok a prirovnaní, ktoré vás donútia premýšľať a možno nasmerujú na cestu pomoci našim starým blízkym. Keď sú už vo fáze, že sa nevedia o seba postarať, zabúdajú a nespoznávajú, môžeme s nimi kráčať po ich ceste do ,,finále". Ani pre jednu stranu to nie je jednoduché, uvedomenie si strácania pamäte musí byť skľučujúce, keď už niekto do toho padne, tomu je to už jedno. Ale skrášliť im dni môžeme my ostatní. Nezabúdajme, raz aj my zostarneme (pevne v to verím) a nevieme, akí budeme. Vážme si chvíle strávené s našimi milovanými a majme na pamäti aj to, že raz môžeme zabudnúť.
Krásna kniha a veľmi vám ju odporúčam prečítať, ak ste to ešte neurobili.
Čítať viac
27.8.2023
Môže sa to stať každému...
Tešila som sa na ďaľšiu z Backmanových kníh a ako prvé ma prekvapilo "tak málo strán"??? A potom pochopíte, že aj na tak málo stranách dokáže človek vyjadriť tie najväčšie obavy, smútok, radosť a lásku zároveň. Tak málo strán stačí aby to človeka chytilo za srdce a aby pochopil... Čítať viac
21
Overený zákazník
20.3.2022
Milujem jeho knihy :-) Backmanov štýl písania je úžasný. Útla knižka, ale chytí za srdce. Opisuje rozhovor dedka so svojím vnukom. Je to milo podaný príbeh o Alzheimerovej chorobe. Je podaný veľmi citlivo, takže si pripravte vreckovky. Čítať viac
27.12.2021
Chytí za srdce
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Aj keď na pohľad útla knižka, skrýva v sebe veľký poklad. Pri čítaní tohto príbehu mi neraz vyhŕkli slzy, možno aj preto, že vo svojom okolí mám ľudí, ktorých príbuzní trpia Alzheimerom alebo demenciou a teda poznám viacero takýchto reálnych príbehov. Pri knihe som sa zamýšľala nad tým ako by som ja reagovala na Noahovom mieste, či mieste jeho otca, ale tiež čo by to bol za život a bolesť keby ma postihol osud Noahovho starého otca. Veľmi sa mi páči ako sa autor zhostil tohto reálneho námetu a vložil doňho aj toľko potrebnú nádej a pokoj. Čítať viac
4.3.2021
A každé ráno je cesta domů delší a delší
Nádherná, jemná, citlivá, plná emócií. Príbeh dedka a vnuka, dedka a syna, syna a otca a zasa dedka a vnuka. Krásne spracovaný príbeh o to, ako prichádza staroba do našich životov. Ako sa tam po troške vkráda, ako zahaľuje našu myseľ a spomienky, ako robí neporiadok v uloženej knižnici. Toľko súcitu a pochopenia by sme si všetci na staré kolená priali. Odhaľuje, ktoré spomienky sú najdôležitejšie, a prečo si ich chceme silou mocou uchovať. Smutné okamihy keď ľudská bytosť zistí, že hlava už nestíha telu či naopak telo hlave. Určite odporúčam, bolo to krásne počúvanie s kotúľajúcimi sa slzičkami. Táto kniha bude mať pevné miesto v knižnici aj v srdci. Čítať viac
10.2.2021
Nádherná kniha
Toto je jedna z najkrajších kníh, aké som kedy čítala. Backman má nádherný štýl písania - vrtošivý, rozprávkový, priateľský, dobrácky, metaforický... zároveň ale opisuje emócie tak realisticky, že to človeku vyrazí dych. Plne odporúčam, ale buďte pripravení na more sĺz! Čítať viac
21.1.2021
Kniha je útla, takže sa dá prečítať na posedenie. Obsahovo je však veľmi bohatá, čo znie ako klišé, ale neviem to lepšie zhrnúť. Autor brilantne znázornil zabúdanie staršieho človeka. Príbeh je napísaný citlivo a dojemne. Hovorím si: škoda, že som takú knihu nečítala o 10 rokov skôr. Od dočítania ju odporúčam každému v mojom okolí. Čítať viac
26.6.2020
Neviem, či ste mali možnosť si toto útle dielo prečítať, no mňa tých necelých 70 strán úplne roztrhalo na kusy.
Každý z nás už počul o stareckej demencii či Alzheimerovej chorobe, no málokto sa vie vcítiť do človeka postihnutého touto chorobou. Čo to robí s mozgom? S osobnosťou človeka? A ako to chápu príbuzní a okolie?
Myslím, že toto dielo vám aspoň z časti ozrejmí, čo sa deje v mysli človeka, keď zabúda a aké strašné je žiť s tým a prebúdzať sa a vedieť, že dnes si opäť na niečo nespomeniem.
Vo svojom živote som si prešla viacerými kurzami a jedným z nich bol aj kurz určený pre rodinných príslušníkov ľudí s Alzheimerovou chorobou, ktorý viedla úžasná Mária Wirth, ktorá je na Slovensku priekopníčkou metódy Validácie podľa Naomi Feil ( ako komunikovať s ľuďmi s Alzheimerovou chorobou). Nechcem vás zahlcovať teóriou, táto kniha vám má otvoriť oči pri komunikácii so starými ľuďmi a hlavne, aby sme nazabúdali, že oni sú kvôli tomu, že zabúdajú zmätení viac ako my a pomôcť im môžme svojim láskavým prístupom a možno len tým, že ich budeme na tejto ceste držať za ruku.
Dielo vás svojimi krásnymi myšlienkami donúti premýšľať a plakať a smútiť a objavovať. Je to milo podaný príbeh o nemilej chorobe.
Mne navždy utkvie v pamäti, keď nám na kurze povedali, že posledné slovo, ktoré človek s Alzheimerovou chorobou zabúda, je slovo mama. Na sklonku smrti sa vraciame všetci k tomu najpodstatnejšiemu v našom živote.
Čítať viac

Fredrik Backman

Čítať viac

Vydavateľstvo Host

Čítať viac

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin, 2013
Úplne najviac
Maxim E. Matkin