Cesta za mesačného svitu - Antal Szerb

14,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Cesta za mesačného svitu - Antal Szerb
Cesta za mesačného svitu - Antal Szerb

Cesta za mesačného svitu

Román Cesta za mesačného svitu je príbeh mladého muža, ktorý na svadobnej ceste v Taliansku prichádza na to, že ešte nie je pripravený vzdať sa svojich mladíckych ideálov. Ako v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2018
282 strán
4 hodiny čítania

Román Cesta za mesačného svitu je príbeh mladého muža, ktorý na svadobnej ceste v Taliansku prichádza na to, že ešte nie je pripravený vzdať sa svojich mladíckych ideálov. Ako v tranze opúšťa mladú manželku a vydá sa po stopách svojej mladosti... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,50 €

Posielame do dvoch dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Román Cesta za mesačného svitu je príbeh mladého muža, ktorý na svadobnej ceste v Taliansku prichádza na to, že ešte nie je pripravený vzdať sa svojich mladíckych ideálov. Ako v tranze opúšťa mladú manželku a vydá sa po stopách svojej mladosti, ktorá je nenávratne preč.

„Praktický život je mýtus, bluf, ktorý si pre vlastnú útechu vymysleli tí, ktorí nie sú schopní venovať sa duchovným veciam. Lenže ty máš viac rozumu, než aby si im na to skočil.“
Čítať viac
Originálny názov
Journey by Moonlight
Počet strán
282
Väzba
pevná väzba
Rozmer
124×173 mm
Hmotnosť
325 g
ISBN
9788089761296
Rok vydania
2018
Edícia
Pevný bod
Naše katalógové číslo
305194
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
23,49 €

Hodnotenia

4,3 / 5

13 hodnotení

8
3
1
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
14.3.2022
@nathalysreading Antal bol úžasný. Vedel písať ťaživo, no zároveň s nadhľadom a humorne. Cesta za mesačného svitu je taká emocionálna búrka, že nebudete vedieť, čo máte urobiť skôr; či upadnúť do depresie pre nezmyselnosť rozhodnutí postáv alebo sa smiať pre ten istý dôvod. Pravdivo, priamočiaro, ale zároveň vzletne a v náznakoch sa opisuje, akí sme my ľudia v skutočnosti. Ako silno nás môžu ovládať vlastné túžby, ako sa dáme zlákať ilúziou a potom zistíme, že to, čo sme hľadali sa nachádza úplne inde. Dielo bolo plné životných paradoxov a ja som obdivovala spisovateľa za to, ako dobre (skôr vynikajúco) poznal ľudskú povahu.

Pri čítaní sa stretneme s mužom, ktorého ovplyvňuje minulosť do takej miery, že sa rozhodne túlať a hľadať šťastie na neznámych miestach. Tam stretáva osoby, ktoré sú natoľko zaujímavé, že zabudnete, kto je vlastne hlavná postava. Všetky budete považovať za dôležité, pretože naozaj nimi sú. Čitateľovi dáva každý človek odlišné ponaučenie.
Čítať viac
5
27.11.2021
Neľahká cesta
Nuž... Keďže som knihu dostal ako darček, nechcel som byť nezdvorilí a postupne som sa dostal k jej prečítaniu. Asi by som si jú sám nevybral a tak trochu si ma našla. Zvláštna romantika, čo sa stáva útekom pred tým, čo by sme považovali za obvyklý scenár, dokonca je to nasmerované hlboko do minulosti postáv, ktoré však postupne na to prichádzajú, že minulosť sa dohnať nedá. Ako by som to povedal, zaujímavý osud autora, nevšedný humor, chválim preklad, vďaka nemu veľmi ľúbivé čítanie, opis miest je neskutočný, najmä, ak vám pripomenú miesta o ktorých by ste sa lepšie nevedeli sami vyjadriť. Mám pocit, že keby sa jadro príbehu vynechalo, čitateľ by sa čudoval, čo také sa medzi začiatkom knihy a jej koncom udialo také výnimočné, že to stálo za napísanie knihy, a v tom je to ozaj zaujímavé. Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
25.9.2021
Oddychovka
Keď sa Mihály na svadobnej ceste v Taliansku stretne s kamarátom z mladosti, dostáva sa v spomienkach do obdobia chlapčenských rokov, kedy mu bolo zdanlivo lepšie. Uvedomuje si, že manželstvo zrejme nie je to, po čom túži a uteká od manželky, aby získal späť voľnosť a slobodu. Veľa uvažuje o smrti, bojí sa jej tak, ako i celej budúcnosti. Rád by naspäť svoju mladosť a neviazanosť, ktorú prežíval so štyrmi kamarátmi a jednou kamarátkou - Evou.
Táto kniha je písaná jednoduchým jazykom, má pomalšie tempo a autor v nej rozvíja myšlienku existencie, starnutia a smrti, o ktorej nájdeme veľa úvah, monológov i dialógov. Nájdeme tu i veľa pekných myšlienok, vtipné, vážne i smutné úseky, nad ktorými sa určite nejeden čitateľ zamyslí.
Už vo veku 36 rokov sa Mihály niekedy správal ako dedko, miestami by som ho bola rada prefackala a pripadal mi ako pako. Bol ozaj zvláštny, ale kniha si takúto postavy priam žiadala.
Dielo je napísané čtivo, ale ja som sa miestami nudila, niekde sa to podľa mňa zbytočne naťahovalo. Z edície Pevný bod som už prečítala zopár kníh a táto mi sadla najmenej. Každopádne je to zaujímavé čítanie a odporúčam ju trošku náročnejším čitateľom.
Čítať viac
12
19.11.2020
Kniha, ktorá by si zaslúžila viac pozornosti
Pri čítaní som až nechápala, ako je možné, že sa mi kniha tak veľmi trafila do nálady a mala som pocit, že musela byť napísaná presne na mieru pre mňa, pre moju momentálnu situáciu. Potom mi však došlo, že to nebola náhoda a nebolo to tým, kedy som túto knihu čítala a že som ju čítala ja, ale tým, ako autor dokáže čitateľom pohnúť. Brnknúť po strune, ktorá sa v ňom rozozvučí a rezonuje v ňom až dovtedy, kým sa nezačne popri čítaní o životoch dokonalo vykreslených postáv zamýšľať aj nad tým vlastným. Začne sa v príbehu a myšlienkach hľadať a aj sa nájde. Potom nadobudne pocit, že je kniha napísaná o ňom a pre neho. A to túto knihu v mojich očiach robí jedinečnou. Nestáva sa mi často, že hneď po prečítaní knihy viem, že si ju vo veľmi blízkej dobe budem chcieť prečítať znova, no pri tejto sa mi to stalo, lebo viem, že keď si ju prečítam zas, objavím v nej opäť niečo nové. A už sa toho neviem dočkať. Čítať viac
6
Bitúnok č. 5 - Kurt Vonnegut
Práve čítam
Bitúnok č. 5

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Valéria Scholtzová
Overený zákazník
19.10.2020
Ale dám jej 5 hviezd.
Ale dám jej 5 hviezd. Už len preto, že je to prvá kniha, ktorú sa mi z tejto edície naozaj dobre čítala. Ale nie..nebudem povrchná. Tá kniha mala pre mňa všetko. Dej, ktorý sa posúval dopredu, hoci sa tak dialo vďaka Mihalyovej minulosti. Magický realizmus. Inteligentne humorné scény a kopa myšlienok, ktoré som si značila až sa z knihy stala hŕba samolepiacich papierikov. A navyše sa tam chvíľočku zaoberá Keatsom, pričom paralelne čítam aj Pád Hyperiona, ktoré je síce sci-fi, ale hlavnou postavou je vtelenie Keatsa, takže to pekne nahralo na nôtu osudovosti, ktorá vanie oboma týmito knihami. Čítať viac
12

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Zet
Overený zákazník
15.10.2020
Trpkosladká, magická, mystická, melancholická, chvíľami humorná, chvíľami vážna ba až tragická. A nesmierne inteligentná a duchaplná. Taká je Cesta za mesačného svitu.
Hlavným hrdinom príbehu je Mihály, tridsiatnik, ktorý sa "...celých pätnásť rokov neustále do niečoho nútil. Silil sa, aby bol iný, než je, aby nikdy nežil podľa vlastných sklonov, ale tak, ako sa to od neho očakáva. Poslednou a najhrdinskejšou námahou bolo manželstvo." A práve v tomto bode sa s ním stretávame, na svadobnej ceste s manželkou Erzsi, objavujúc krásy Talianska.
Stačí jedno stretnutie s minulosťou a Mihály sa vráti do čias dospievania, k najsilnejšiemu priateľstvu a prvej láske, nezdravým vzťahom, ktoré mali mimoriadne smutnú príchuť či skôr tragickú pachuť.
Ako omámený necháva manželku vo vlaku a túla sa vo svojej mysli i po Taliansku. Od tejto chvíle dostáva kniha mystický tón, vy sa ocitnete s Mihályom v akomsi ťažkom a záhadnom opare a necháte sa zvláštnymi, osudovými náhodami viesť k ďalším dielikom jeho minulosti a zároveň súčasnosti.
Cesta za mesačného svitu je nepochybne krásne zvláštna kniha. Atmosféra je chvíľami mimoriadne ťaživá, keďže sa Mihály pomerne dosť zaoberá smrťou a túžbou zomrieť. Pomedzi to ale ako lúče slnka prebleskovali humorné poznámky, životy a myšlienkové pochody iných postáv, nesmierne duchaplné konštatovania.
Dielo Antala Szerba je presne ten typ literatúry, ktorá sa nebude páčiť každému. Ale ak zabrnká na vašu fajnšmekrovskú strunu alebo si vás nájde v ten správny čas, uvidíte v nej malý klenot.
Čítať viac
Ivanka
Neoverený nákup
22.7.2019
Keby sa dalo, dám aj desať hviezdičiek
Osemdesiatdva rokov! Presne toľko času uplynulo od vyjdenia excelentného románu Cesta za mesačného svitu. A predsa má čo povedať aj dnešnému čitateľovi. Román rozprával a ja som stratila reč. Tak veľmi ma zasiahol! Polička s knihami, ktoré si dokážem neustále listovať a vracať sa k nim, má nový prírastok.
Celá kniha je jedno úžasné dekadentné dobrodružstvo. Pridanou hodnotou sú opisy talianskych miest, ich uličiek, zákutí, domov, prírody a atmosféry. Putovala som spolu s Mihályom v sebe samej. Autor akoby do nás čitateľov videl. Azda každý si v plejáde postáv nájde tú, ktorá sa ho dotkne viac ako iné. Mihály je obrazom človeka, ktorý po niečom veľmi túži. Lenže čím väčšia túžba, tým väčšie sklamanie a trpké uvedomenie si, že fakty sú silnejšie ako on. Nedá sa ujsť.
Čítať viac
11
14.5.2019
Krásny existenciálny román
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hlavná postava románu Mihály sa v úvode knihy vyberá na svadobnú cestu s manželkou Erszi do Ríma. Ako neskôr vyplynie, vydatá Erszi žijúca klasický spokojný malomeštiacky život v Budapešti podľahla Mihálovej nezvyčajnej osobnosti. Sľubujúc si vytrhnutie zo stereotypu neváhala opustiť starostlivého a milujúceho manžela, aby sa vzápätí vydala za čudáka Mihályho. Mihály si naopak od sobáša sľuboval vnútorne ukotvenie a nájdenie si svojho miesta v živote. Ale už počas cesty do Talianska sa uňho nástojčivo vynárajú rozrušujúce spomienky na detstvo, v ktorom ho silno poznačilo priateľstvo s nekonvenčnými súrodencami Ulpiovcami. Ďalší dej je plný zvratov, ale viac ako dej, je v tejto knihe pútavý vnútorný svet hlavného hrdinu, jeho útek pred životom a hľadanie riešenia. Kto má rád Hermana Hesseho, bude románom istotne očarený. Čítať viac
13
28.11.2018
zaujímavá
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je napísaná vynikajúco, žiadna udalosť, opis, či slovo nie je navyše. No napriek tomu mám z knihy zmiešané pocity, miestami pôsobila na mňa depresívne ,hlavná postava má v sebe toľko strachov, obáv a predstáv, že je ťažko určiť, či neprekročí hranicu šialenstva... aj ostatné postavy sa vymykajú normálu, snáď okrem mladomanželky. Páčilo sa mi cestovanie miestami a koniec, ktorý vlastne nemohol byť iný. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Kúpte spolu
23,49 €

„Stačí dávať pozor. Poznatky prichádzajú vždy, keď si na ne pripravený, a ak dokážeš čítať znamenia, naučíš sa všetko, čo potrebuješ na ďalší krok.“

Záhir - Paulo Coelho
Záhir
Paulo Coelho