Renáta

12

Moje srdcovky

Moje odznaky

2011
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

12
Renáta

Renáta Kiovská získala odznak Verný zákazník

30.05.2022 13:24

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

29.05.2022 08:41

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

K niektorým knihám sa dostávam úplnou náhodou. Do čitateľskej výzvy som potrebovala knihu afrického autora a práve tento inšpiratívny debut nigérijskej autorky mali v knižnici. "Otec sa so mnou o tom, ako miloval moju matku, rozprával len niekoľkokrát a vždy to ukončil slovami: Yejide, láska je skúška." Moderne zmýšľajúca, úprimná Yejide sa na univerzite zoznámi s Akinom. On vie, že ona neverí v rituály a mágiu, neuznáva mnohoženstvo a chce mať aj svoj vlastný príjem. Ona si myslí, že Akina dobre pozná... Jedného dňa sa pred dverami ich domu objavia príbuzní, ktorí nie sú spokojní s bezdetným manželstvom svojho syna a privedú mu druhú ženu. Yejide a Akin vedia, že ak chcú zostať spolu, musia za každú cenu splodiť dieťa. Na pozadí búrlivých politických udalostí / vojenská diktatúra/ sa odohráva zápas medzi tradíciou a moderným vnímaním vzťahu muža a ženy. Ak sa však prekročia určité hranice, utrpeniu sa už nebude dať zabrániť a veci, ktoré sa stanú, musia zostať nevypovedané... Aj napriek rôznym škálam emócií/ vášeň, nenávisť, zlosť, smútok/, ktoré z príbehu sálajú , kniha sa číta ľahko, zaujme od prvej strany a nepôsobí depresívne.

Čítať viac

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

07.10.2021 07:25

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Zbieram čas. Fascinuje ma jeho neúprosnosť. Chcel by som byť ako on. Objektívny a tak trochu večný."
Kniha Igora Šabeka, vyštudovaného historika, ktorý sa zameriava na dejiny minojskej civilizácie z doby bronzovej na Kréte a vo východnom Stredomorí, dýcha aj už spomínanou históriou. A nielen to. Po dočítaní príbehu som sa zamyslela a veru nič podobné som zatiaľ nečítala. Očakávala som niečo iné, niečo, čo už poznám. Namiesto toho som dostala príbeh plný prekvapení a nezvyčajných postáv z neobvyklého prostredia.
Kniha je rozdelená do troch častí- Čajkiho dedičstvo, Nikovo dedičstvo, Poseho dedičstvo.Nechýbajú ani vysvetlivky.Na začiatku a konci príbehu sa nám prihovára Zberateľ. A v jeho spise nájdeme celý príbeh.
Hlavnou postavou je mladý Niko, ktorého opustili rodičia a jeho stará mama, ktorá sa ho ujala, zomrela. Tak sa dostáva na ulicu, vyštudovaný, no bez práce, naivný, zmätený v pocitoch. Ako víla vstupuje do jeho života stará pani, ktorá mu ponúkne bývanie, výmenou za starostlivosť o ňu. Zdá sa, že všetko je na dobrej ceste, Niko si nachádza prácu a po smrti starkej, má prvý vlastný domov. Svoj "hríbik" a vernú Dinu. A Milicu.
"Počul o tých vraždách, v poslednom čase sa o inom nehovorilo a rozoberali to aj u nich v podniku. Ľudí vzrušovali záhadné prípady.Každá mŕtvola vraj vyzerala, akoby ju hodili do klietky so šelmami."
Keď sa Niko rozhodne napísať reportáž o ľuďoch bez domova, dostáva nečakanú ponuku, ktorej neodolá. No netuší, že jeho "zvláštne dedičstvo" prinesie milovaným smrť.
Príbeh o hľadaní zmyslu života napriek surovej realite." Splním Čajkiho úlohu. S radosťou. Je to odporné, ale ja sa len prispôsobujem. Celý svet je hnusný, prečo by som ja mal byť výnimka?"
Prívesok s včelou zavedie Nika do hôr a tam konečne nachádza aj pokoj. Kto mal na svedomí vraždy? A ako si poradil s prenasledovateľmi? Je spravedlnosť čiernobiela? Nájde to, čo hľadá?
Dobrodružná cesta jedného napohľad naivného mladíka. "Dopísané v čase Zimného slnovratu na prelome vekov o dvanástej hodine a jedenástej minúte v Chalúpke pod gaštanom."
Zberateľ by privítal kriminálne prípady spred troch tisícročí. Aj ja.

Čítať viac

12
Renáta

Renáta Kiovská získala odznak Šťastných 7

18.07.2021 16:12

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

18.06.2021 12:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

" Keby som vedel, čo s románom bude, možno by som Pomaľované vtáča nikdy nenapísal. Nečakal som, že román začne žiť vlastným životom, že namiesto toho, aby stelesnil moje literárne ambície, bude ohrozovať môj život a život mojich blízkych. /Jerzy Kosinski 1976/
Príbeh sedemročného chlapca, ktorého rodičia v snahe zachrániť ho, poslali s neznámym človekom na vidiek nie je jednoduché čítanie. Chlapec sa ocitá v neznámom prostredí, vyčnieva výzorom, nerozumie jazyku a polobláznivá žena, ktorá sa mala o neho starať ,zomrela. Vydáva na púť cez vojnou zmietanú krajinu, putuje od jednej dediny do druhej , snaží sa prežiť všetky útrapy / bitky, ťažkú prácu, ponižovanie, hlad a chlad/ a zároveň je svedkom rôznych úchyliek a hrubostí ľudí.
Jerzy Kosinski bol výborný rozprávač. Prežil ťažké detstvo a hoci celkovo kniha pôsobí kruto pre verné opisy surovosti a násilia, nesie v sebe posolstvo: človek by sa mal snažiť prežiť za každú cenu. Škoda, že toto posolstvo chlapca zostalo iba na stránkach autorovej knihy. Pre neustále obhajovanie knihy a útoky nielen na jeho osobu, ale aj na každého, kto s ním prišiel do kontaktu, spáchal samovraždu.
" Bolo celkom jedno, či je človek nemý, ľudia si navzájom nerozumejú tak či tak. Hádali sa, zamilúvali, navzájom sa objímali alebo valcovali, ale poznali len samých seba. Vlastné emócie, pamäť a zmysly nás od ostatných oddeľujú ako tŕstie medzi prúdom rieky a bahnistým brehom. Pozeráme sa na seba ako vysoké vrchy okolo nás, ale oddeľujú nás údolia. Sme privysokí, aby sme sa nevideli, ale prinízky, aby sme sa dotkli neba."

Čítať viac

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

27.05.2021 14:25

Mexická spisovateľka, bývalá učiteľka kreatívneho písania a scenáristka napísala skutočne nádherný príbeh s prvkami magického realizmu.
Aj napriek tomu, že sa román odohráva na pozadí historických udalostí ako mexická revolúcia, epidémia španielskej chrípky, či prenasledovanie katolíkov, po dočítaní knihy som mala na jazyku jediné slovo: čarovné. Tento príbeh nie je len o chlapcovi, ktorý sa narodil s rázštepom podnebia / dieťa diabla/ a jeho včelách, ale aj o súdržnosti rodiny, láske a obetovaní žien matiek ,o nádeji, že dobro môže byť odmenené, ale aj o tom , že dobrý úmysel sa môže obrátiť proti nám. Táto kniha ma doslova vytrhla z reality a jej posolstvo budem mať ešte dlho v pamäti.

Čítať viac

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

05.04.2021 14:49

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Keď sme asi pred šiestimi rokmi prechádzali okolo kaštieľa Strážky, silne pršalo. Aj tak som si chcela pozrieť tento originálny kaštieľ. Po prehliadke som si vzdychla: škoda, že nie je o barónke kniha. Pretože knihy a hrady, kaštiele a zámky-to mám rada. Ale dnes už kniha o živote Margity Czóbelovej / 1891-1972/ je a získala cenu čitateľov Anasoft litera 2020.
Kniha mi dala odpovede na otázky, ktoré som si pri prehliadke kaštieľa kládla. Ako to, že mohla v kaštieli bývať aj po roku 1945? Ako sa cítila, keď videla, že sa všetko mení a všetko jej berú /tituly, majetky, národnosť/? Keď jej vnútili nájomníkov/Cigánov ?
Dokuromán/ čitateľsky príťažlivý / je podaný nevšedným rozprávačom Šlaukom Probierom / tzv.agentom Imelom/ , ktorý po roku 1945 sa stáva "špiónom" barónky. Najprv ju pozoruje a svoje pozorovania hlási majorovi Kirylenkovi z diaľky, neskôr sa k nej nasťahuje ako "nájomník", no za úlohu má hlásiť návštevy, prezerať barónkinu korešpondenciu a obsah rozhovorov. Rozprávanie je striedané s citáciami z osobných listov Margity/ ktorú rodina a priatelia nazývali Babu/ a fotografiami. Dozvedáme sa o jej láske k inštruktorovi lyžovania a o vnútorných pocitoch, ktoré pred inými ľuďmi skrývala. Bola neterou maliara Ladislava Mednyánszkeho, sama rada maľovala, lyžovala, jazdila. Ale bola to aj svojrázna osobnosť, nebála sa pomenovať Lenina turistom/ ako turista sa zastavil v Strážkach/ a hoci vedela, že ju sledujú, nestratila humor a dôstojnosť. Prvá kapitola Vlci nás vtiahne do mladosti Margity . Od druhej kapitoly je osud barónky sledovaný v čase ľudovej milície, keď okrem koní a kaštieľa, v ktorjj mala vyhradenú užívateľskú časť, stratila všetko, čo poznala. Ak túto časť histórie ešte nepoznáte, odporúčam túto knihu.

Čítať viac

12
Renáta

Renáta Kiovská prečítala knihu

26.03.2021 07:14

12
12

Renáta Kiovská napísala recenziu

10.03.2021 17:59

"Život neplynie priamočaro. To, že človek pozná koniec príbehu, ešte neznamená, že ho môže sledovať na začiatok."
Prvotina s nádhernou obálkou a romantickým názvom. Dúfala som, že príbeh bude nielen o láske. A bol. Fiktívny príbeh/na pozadí skutočných historických udalostí/ dvoch židovských súrodencov Miri a Váňu plný odvahy a túžby po splnení sna v neľahkej dobe.Čo je dôležitejšie, láska, ktorá zachraňuje, alebo nečakaná vášeň, ktorá vzniká v krutých podmienkach?Príbeh, ktorý chytí za srdce.Dej plný zvratov rozhodne nenudil a oceňujem, že autorka nesiahla po sentimentalite.

Čítať viac

12
Renáta

Renáta Kiovská získala odznak Horúce novinky

02.03.2021 10:54

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

„A ja som sa doňho zaľúbila, ako keď človek zaspáva: pomaly, pomaličky až zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green