Renáta

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

27.05.2021 14:25

Mexická spisovateľka, bývalá učiteľka kreatívneho písania a scenáristka napísala skutočne nádherný príbeh s prvkami magického realizmu.
Aj napriek tomu, že sa román odohráva na pozadí historických udalostí ako mexická revolúcia, epidémia španielskej chrípky, či prenasledovanie katolíkov, po dočítaní knihy som mala na jazyku jediné slovo: čarovné. Tento príbeh nie je len o chlapcovi, ktorý sa narodil s rázštepom podnebia / dieťa diabla/ a jeho včelách, ale aj o súdržnosti rodiny, láske a obetovaní žien matiek ,o nádeji, že dobro môže byť odmenené, ale aj o tom , že dobrý úmysel sa môže obrátiť proti nám. Táto kniha ma doslova vytrhla z reality a jej posolstvo budem mať ešte dlho v pamäti.

Čítaj viac

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

05.04.2021 14:49

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Keď sme asi pred šiestimi rokmi prechádzali okolo kaštieľa Strážky, silne pršalo. Aj tak som si chcela pozrieť tento originálny kaštieľ. Po prehliadke som si vzdychla: škoda, že nie je o barónke kniha. Pretože knihy a hrady, kaštiele a zámky-to mám rada. Ale dnes už kniha o živote Margity Czóbelovej / 1891-1972/ je a získala cenu čitateľov Anasoft litera 2020.
Kniha mi dala odpovede na otázky, ktoré som si pri prehliadke kaštieľa kládla. Ako to, že mohla v kaštieli bývať aj po roku 1945? Ako sa cítila, keď videla, že sa všetko mení a všetko jej berú /tituly, majetky, národnosť/? Keď jej vnútili nájomníkov/Cigánov ?
Dokuromán/ čitateľsky príťažlivý / je podaný nevšedným rozprávačom Šlaukom Probierom / tzv.agentom Imelom/ , ktorý po roku 1945 sa stáva "špiónom" barónky. Najprv ju pozoruje a svoje pozorovania hlási majorovi Kirylenkovi z diaľky, neskôr sa k nej nasťahuje ako "nájomník", no za úlohu má hlásiť návštevy, prezerať barónkinu korešpondenciu a obsah rozhovorov. Rozprávanie je striedané s citáciami z osobných listov Margity/ ktorú rodina a priatelia nazývali Babu/ a fotografiami. Dozvedáme sa o jej láske k inštruktorovi lyžovania a o vnútorných pocitoch, ktoré pred inými ľuďmi skrývala. Bola neterou maliara Ladislava Mednyánszkeho, sama rada maľovala, lyžovala, jazdila. Ale bola to aj svojrázna osobnosť, nebála sa pomenovať Lenina turistom/ ako turista sa zastavil v Strážkach/ a hoci vedela, že ju sledujú, nestratila humor a dôstojnosť. Prvá kapitola Vlci nás vtiahne do mladosti Margity . Od druhej kapitoly je osud barónky sledovaný v čase ľudovej milície, keď okrem koní a kaštieľa, v ktorjj mala vyhradenú užívateľskú časť, stratila všetko, čo poznala. Ak túto časť histórie ešte nepoznáte, odporúčam túto knihu.

Čítaj viac

10
Renáta

Renáta Kiovská prečítala knihu

26.03.2021 07:14

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

10.03.2021 17:59

"Život neplynie priamočaro. To, že človek pozná koniec príbehu, ešte neznamená, že ho môže sledovať na začiatok."
Prvotina s nádhernou obálkou a romantickým názvom. Dúfala som, že príbeh bude nielen o láske. A bol. Fiktívny príbeh/na pozadí skutočných historických udalostí/ dvoch židovských súrodencov Miri a Váňu plný odvahy a túžby po splnení sna v neľahkej dobe.Čo je dôležitejšie, láska, ktorá zachraňuje, alebo nečakaná vášeň, ktorá vzniká v krutých podmienkach?Príbeh, ktorý chytí za srdce.Dej plný zvratov rozhodne nenudil a oceňujem, že autorka nesiahla po sentimentalite.

Čítaj viac

10
Renáta

Renáta Kiovská získala odznak Horúce novinky

02.03.2021 10:54

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

23.02.2021 14:08

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Planéta nepotrebuje ľudstvo. Ľudstvo potrebuje planétu!"

Po prírodnej kataklyzme sa ľudia rozdelili. Podľa dôležitosti v spoločnosti osídlili jednotlivé pod-poschodia 40 v oceánoch, na súši zostali Suchozemci, ktorí sa nechceli podrobiť pravidlám a niektorí , zväčša starší ľudia, sa rozhodli dobrovoľne odísť a svoju energiu z tela venovať budovaniu novej spoločnosti.
Manu, platformový inžinier a biologička Lena so synom Nikom obývajú komfortné poschodie pod-poschodia. Majú za úlohu vybudovať Oázu na súši, kde by sa mohli posadiť stromy a iné rastliny tak , aby prežili. Ľudstvo totiž živia ochutené morské riasy.
" Škoda, že jablko nebolo mojím obľúbeným ovocím," smutne sa pousmiala, neviem si spomenúť na jeho chuť. ,Môžem ti však potvrdiť, že náš vedúci je naveky poznačený . Mal možnosť ochutnať plod jablone v techskleníku jednej vzdialenej platformy." Položila pred neho porciu večere. Pre seba vytiahla zo skrine kapsulu zeleninovej omelety.
Zvedavý Niko, ktorému učarovala encyklopédia zvierat sa vydáva na zakázané územie v sprievode Izy, dcéry rebelov.
Jeho otec pri hľadaní vhodného miesta pre Oázu stratil kontakt s platformou. Manu objaví sad ovocných stromov a s úžasom sleduje, že to, čo platformoví ľudia dlho plánovali, je už skutočnosťou. Sad však napadla neznáma choroba a stromy umierajú. Podarí sa ich zachrániť?
"Príroda sa progresívne vytrácala, vyparovala ako voda na rozhorúčenom piesku. Nik nepočul jej krik. Ešte aj stromy, ktoré sa miazgopotne snažili udržať pri živote, dusil smilax drsný. Svinstvo! Doprial si ďalší hlt a poškriabal sa vo vlasoch. Na nahý povrch stola padol z koruny jaseňa drobučký mravec. Leon ho chytil medzi prsty a zadíval sa na neho."
Postapokalyptický román Antropocén Projekt Oáza nemá iba jednu hlavnú postavu. Postupne sledujeme život veterinára Antona, novinára Leona, Manu a Leny a ďalších postáv. Každá z nich ,okrem predošlého spôsobu života, niekoho dôležitého stratila/ matku, ženu, dieťa/. Ale každý z nich má v sebe vieru, že sa dá vybudovať lepší svet pre všetkých. Román poukazuje na dôležitosť ochrany Zeme , kým je ešte čas. Zároveň pripomína, že ľudstvo tak ako v minulosti, teraz, aj v budúcnosti môže byť v dôsledku spoločenského postavenia, viery/ nielen náboženskej/ a iných kritérií, rozdelené.
Po dočítaní tejto knihy som mala chuť rozbehnúť sa k prvému stromu a objať ho. Aj obyčajná prechádzka a jablkový koláč môže byť pokladom.

Čítaj viac

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

04.02.2021 09:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

" Ľudia si vyznávajú lásku rôznym spôsobom. Prečo by sme si my nemohli knihou"povie veselo a s úsmevom mi pozrie do tváre.

Novinka vydavateľstva Enribook je romantický príbeh Jána a Natálie.
Študentka Natália si privyrába v obchode a každú voľnú chvíľu trávi v kostole. Tam spoznáva sympatického, no nesmelého Jána, ktorý jej vstúpi do života.
"Pri státí a kľačaní som telo nenápadne nakláňala za ľudí, , aby ma nevidel. Takto som prežila pár nekonečných dní, počas ktorých som zabúdala , kvôli komu chodím do kostola."
Dvadsaťročná dievčina spoznáva prvé dotyky lásky, po ktorej jej zostanú kresby a živá pripomienka. Nádejou na úplnú rodinu je podnikateľ Peter a tak sa podvolí naliehaniu matky a súhlasí so svadbou. Ján , nevedomý si svojej atraktivity, zatiaľ priťahuje pozornosť Eriky, ktorá sa rozhodne stoj čo stoj za neho vydať.
"Prepáč, ale ja potrebujem čas. Dnes zostanem sám."Odpíše. Nahliadne cez okno, jej auto tam stále stojí. "Pre teba všetko, kocúrik. V nedeľu ma prídeš požiadať o ruku, máš na to týždeň." Auto sa pohne, ulica zostane prázdna. Zaspať sa mu podarí až nadránom.
Tak ako iné romantické romány, tak aj kniha Dajte si znak pokoja , sa sústreďuje na citové prežívania postáv a charakter je tak neúplný. Autor podrobne opisuje výzor postáv, takže čitateľky nemusia dávať priestor fantázii.
Postava Eriky ma pobavila, postava matky, Natálie a jej sestry konajú a komunikujú dosť protichodne / napr. Natália bez nejakého vážneho dôvodu odíde a neozve sa Jánovi, neskôr mu vyčíta, že ju opustil/
Páči sa mi, že obálka vystihuje obsah príbehu. Páči sa mi aj záver knihy. Aj napriek niektorým nedostatkom, je to milý príbeh, ktorý si môžu prečítať skôr čitateľky, ktoré vyhľadávajú romantické knihy. Tie skôr narodené si zaspomínajú na prvé lásky a mladšie sa môžu stotožniť s hlavnou hrdinkou.

Čítaj viac

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

14.12.2020 09:39

Hľadala som niečo oddychové, no nie romantické za každú cenu a nejaký zaujímavý príbeh s uveriteľnými viacfarebnými charaktermi postáv. Anotácia sľubovala celkom príjemný príbeh a tak som si pri káve chcela prečítať dve-tri kapitoly. Skončilo sa to tak, že čítaním som strávila celé popoludnie a večer, kým som ju nedočítala.
Anglická autorka, ktorá má úspešný blog a bez príkras uverejňovala svoj boj s alkoholom, nemôže mať čiernobiele videnie. Táto kniha je plná neošúchanými prirovnaniami.

Čítaj viac

10
10

Renáta Kiovská napísala recenziu

21.10.2020 10:03

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Vzali ste im zem, bez opýtania. Komu? Predsa Šónýom. Ach, tak preto je toto všetko...?"
Erika Jarkovská nám predstavuje posledný z príbehov s indiánskou tématikou.
Ako je u nej zvykom, román je o menej známej postave z histórie. Tentokrát ide o ženu Mary Jeminosovú, belošku, ktorá prežila väčšiu časť svojho života so Senekami, mala dvoch manželov a porodila osem detí. Osobný životný príbeh matky a bojovníčky za práva indiánov je prepletený s historickými udalosťami v rokoch 1743-1833. Bitka "Veľkých lúk" pri Fort Necessity,Veľká indiánska vojna /1763/, podpis Zmluvy Veľkého stromu/1797/, vytvorenie rezervácie Buffalo Creek, či opisy obydlí, svadobného a pohrebného obradu Senekov a Delavarov a iné ... Erika Jarkovská nám ponúka niečo viac ako len pekný príbeh.
Román je rozdelený do 22 kapitol, štyri celky mapujú život Mary a sú oddelené peknými kresbami hlavnej postavy. V Doslove zasa nájdeme podstatné fakty.
Všetko sa začína rozhovorom starej Mary so spisovateľom a lekárom Seaverom, ktorý prišiel na stretnutie, aby napísal knihu o jednej zaujímavej žene...
Dievča /1743-1758/ Pennsylvánia
"Senekovia sami seba nazývajú Ganondawah-Ľudia z hory-,pretože tak sa nazývala hora , ktorú uctievali ako miesto svojho narodenia. Pod úpätím hory sa rozprestieralo jazero Kanandaiga, aj to považovali za posvätné. Senekovia ako všetky domorodé kmene v tej oblasti, boli divosi, nerobila som si o svojej budúcnosti nijaké ilúzie."
V jeseni roku 1743 sa na palube lode narodilo do rodiny írskeho pôvodu dievčatko. Dali jej meno Mary. Loď smerovala do tzn. novej zeme,o ktorej počuli, že je tam lepší život. Rodina Mary a brata jej otca sa usadila a prvých desať rokov sa venovali farme, ktorú si postupne budovali na pôde Šónýov. Za pôdu zaplatili, no napriek tomu mali obavy. Láskaví, no dôslední rodičia zabezpečili deťom vzdelanie prostredníctvom reverenda. Prvé dotyky s láskou a prvý smútok za strýkom. Mary spoznáva krásy i bôle života.V apríli 1758 sa však všetko zmení. A nielen pre Mary.
Žena /1760-1764/ Pennsylványa
"Ach, Déghewanis, sestra naša,"rozplývala sa nad jej zjavom Malá líška, "si vskutku pekná." Nato ju vzali za ruky, každá z jednej strany, a odviedli do osady k ostatným, ktorí už čakali uprostred priestranstva určeného na obrady.
Akú krajinu a miesto považuje takmer pätnásťročné dievča za svoj domov, keď sa narodí na mori? Vystrašená a boľavá zo smútku za svojími blízkymi spoznáva život Senekov. Mary si adoptovali dve sestry. Nazvali ju Déghewanis-Dva hlasy.Objaví sa možnosť vrátiť sa k svojim. Ale vyberá si život po boku prvého manžela Šenindžiho.
Ochrankyňa /1777-1797/ povodie rieky Genesse,Garden
"Všetky národy žijúce v okolí malých jazier južne od Veľkého Ontaria predstavujú prekážku, ktorú vraj treba vyriešiť," dodal znechutene. "A v čom belochom prekážame?" ozval sa zachmúrene Kajentogke. "Predsa v tom, že máme úrodnú pôdu, radi by ju vlastnili oni."
Matky prirodzene ochraňujú svoje deti. Mary však cíti, že musí urobiť aj niečo viac. S oporou svojho druhého manžela zosilnela aj vo vnútri. Keď sa musia usadiť inde, vzniká nová dedina Garden. Nový mlyn priláka nájomcov a zrazu sa karta otočí, ona prenajíma pozemky belochom.
Matka /1810-1817/ osada Garden
"Ach, Veľký Nauwane, ako mám ďalej žiť? Ani nenávidieť a žiadať pomstu nemôžem, ako by sa na matku patrilo, veď vrah aj obeť vzišli z toho istého lona! Vrah a obeť-dve slová, čo jej dlho budú spôsobovať bolesť ako trieska zabodnutá pod hnisajúcim nechtom, ktorú nejde vybrať.
V roku 1824 naozaj vyšla kniha o Mary s názvom Príbeh života pani Mary Jeminosovej. Je obdivuhodné, ako sa dokázala prispôsobiť okolnostiam a len ona sama mohla vedieť, koľko vnútornej sily ju to stálo. Na pozemku bývalej rezervácie vybudovali kasíno.
Joanne Harrisová povedala: "Niektoré knihy si prečítate. Niektoré užijete. A potom sú tu také, ktoré pohltia vás, vaše srdce i vašu dušu." Mary z Genesee je jednou z nich.

Čítaj viac

10
Renáta

Renáta Kiovská prečítala knihu

16.10.2020 08:01

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth