V zajatí geografie

Desať máp, ktoré vám povedia všetko, čo chcete vedieť o globálnej politike

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to... Čítať viac

4,5 187 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2017
Počet strán
248

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

8,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Prisoners of Geography - Tim Marshall, Elliott & Thompson, 2015
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2015
Ihneď na stiahnutie

13,91 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Andrea M. Guastella: Neslušné dary. Andrea M. Guastella, 2023

Viac o e-knihe

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete.

Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov. Ich rozhodnutia sú limitované pohoriami, riekami, púšťami aj oceánmi. Ak sa ste sa pýtali, prečo je Putin posadnutý Krymom, prečo boli Spojené štáty predurčené stať sa svetovou veľmocou, alebo čo stojí za čínskou expanziou, máte v rukách tú správnu knihu.

V desiatich kapitolách (venovaných Rusku, Číne, Spojeným štátom, Európe, Afrike, Blízkemu východu, Indii a Pakistanu, Japonsku a Kórei, Latinskej Amerike a Arktíde) sa autor pozerá na minulosť, súčasnosť a budúcnosť s použitím máp, úvah a príležitostne aj osobných skúseností. Ponúka pohľad na najdôležitejšie okolnosti, ktoré ovplyvňujú svetové dejiny.
Čítať viac
Počet strán
248
Rok vydania
2017
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
293267
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

187 hodnotení

123
49
11
2
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

16. novembra 2019

Uvažovali ste niekedy nad tým, že dejiny jednotlivých krajín niekedy ovplyvnila viac ich geografická poloha, než mocné ruky vládcov? Autor nám v tejto knihe podáva geopolitiku sveta ako na zlatom podnose. Pre historikov bude príjemným osviežením vedomostí, pre laika pútavým čítaním. Každá kapitola rozoberá inú krajinu/oblasť a tak sa máme možnosť dozvedieť zaujímavosti nielen o Rusku, či USA, ale aj o nám menej známych častiach sveta ako je napríklad Latinská Amerika, alebo Arktída. Knihu som zhltla ako jednohubku a myslím, že to bude rovnako rýchle čítanie aj pre ďalších čitateľov ktorí chcú vedieť viac.

Čítať viac

Autor vie veľmi zrozumiteľne vysvetliť aj ľuďom, ktorí nemajú radi geografiu, čo všetko ovplyvňuje geografia - hospodárstvo, politiku, minulosť i budúcnosť krajín. Marshall prináša nový a odlišný pohľad na svet. Ku knihe som sa však dostala až teraz, v roku 2021 a keďže kniha vyšla v roku 2017 a dotýkala sa v tej dobe veľmi aktuálnych tém, dnes je už mnoho informácií neaktuálnych a treba si overiť čo sa zmenilo a čo nie.
Ak nemáte veľmi priestorovú predstavivosť, alebo by ste na túto tému chceli niečo aj pre deti, Tim Marshall napísa knihu ,,Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách"

Čítať viac
21. augusta 2021

Táto kniha má už svoju chvíľku slávy za sebou. V dobe, keď ju všetci čítali, sa mi do ťažších tém (asi) príliš nechcelo. Začala som ju čítať až s absyntovkou Oči zasypané pieskom v období, kedy eskaloval konflikt v Iraku, lebo obsahovala kapitolu, ktorou som si chcela doplniť chýbajúci background.
Zistila som, že navzdory ťažkej téme (geopolitika) je kniha písaná veľmi príjemne. Každá kapitola je venovaná jednej oblasti, ktorou môže byť štát (Čína, Rusko, USA), ich kombinácia (Japonsko a Kórea, Blízky východ) alebo svetadiel (Južná Amerika). To, kde ležia, ovplyvňuje ich históriu i súčasnosť, starodávne nepriateľstvá i súčasné konflikty. Zdá sa to samozrejmé, a predsa sa na tento kontext často zabúda. Pozrieť sa na ne z takéhoto súvislého pohľadu bolo pre mňa veľmi užitočné. Škoda, že sa z takýchto diel nestávajú interaktívne e-knihy: bolo by ešte zaujímavejšie si vedieť nájsť ku všetkému mapy, fotky a ďalšie nadväzujúce fakty, aby sa to lepšie ukladalo v hlave.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Richard Krkos
Overený nákup
14.3.2023
Pomôcka
Toto je skvelá pomôcka ako vnímať dnešný svet. Ako chápať súčasný svet. Naučil som sa cez túto knihu pozerať na svet v iných súvislostiach. Páči sa mi matrica akou Tim vysvetľuje tu ktorú krajinu oblasť . Je to pre mna jasne zrozumiteľne a logické . Už som sa opakovane vrátil k jednotlivým kapitolám , tak dobre čítanie to je Čítať viac
1.1.2023
Nedočítaná kniha
Musím priznať, že túto knihu nedočítam a jej pokračovanie čítať nebudem. Na základe recenzií som sa na knihy tešil a vypýtal som si ich ako darček. Sú pre mňa ale sklamaním.

Nechcem nikoho odradzovať od nákupu. Autor poskytne celkom dostatočné množstvo faktov o ktorých čitateľ zatiaľ nevedel. Keby bola kniha iba o týchto faktoch a bola napísaná zaujímavým štýlom tak by dostala minimálne 4 hviezdy. Autor ale na základe svojich tvrdení vyvodzuje závery s ktorých vyznieva, že vývoj histórie ľudstva vlastne ani inak prebiehať nemohol. Kladie väčšiu váhu na skutočnosť, že niekde stoja pohoria alebo sa rozprestierajú roviny, ako na všetky ostatné aspekty dokopy.
Čítať viac
Jaro
Neoverený nákup
1.1.2023
Tendenčná a jednostranná
Kniha je tendenčná a jednostranná. Nezaoberá sa faktami aj z iného pohľadu.
Istotne nejde o knihu, ktorá nestranne informuje o globálnom svetovom vývoji, o príčinách a najmä o dôsledkoch novodobého usporiadania.
Čítať viac
Peter
Neoverený nákup
31.12.2022
Svetova geopolitika strucne, jasne a fakticky
Uz davno som sa na tak malom priestore nedozvedel tak vela. Kniha ponuka v 10tich kapitolach strucny uvod do chapania geopolitiky v roznych castiach sveta, zaroven vysvetluje historiu danych regionov cim ponuka lepsie pochopenie ich sucasnych problemov a konfliktov ktore ich suzuju. Čítať viac
12
Overený zákazník
10.12.2022
Kniha ponúka zaujímavé čítanie nielen o geografii, ale ponúka aj historické okienko konfliktov, ktoré boli ovplyvnené práve geografickými podmienkami. Aj v kontexte vojny na Ukrajine sa kapitola o Rusku čítala ťažšie, ale autor zaujímavo objasnil situáciu aj s príkladmi, čo som veľmi ocenila. Knihu dopĺňajú aj mapy, aby si čitateľ mohol presnejšie predstaviť o čom autor píše. Čítať viac
Andrea
Neoverený nákup
25.11.2022
Top
Toto je veldielo. Odporucam 100% kazdemu. Idem si hned precitat aj dalsie autorove knihy, jeho styl pisania je fantasticky. Pre mna top kapitola o Arktide, bodaj by bola dlhsia :) Čítať viac
Andrea
Neoverený nákup
25.11.2022
Ps: ak sa da, citajte ju v anglictine! Čítať viac
Daniel Halaj
Overený nákup
13.9.2022
Jedinečná kniha
Veľmi zaujímavá kniha od odborníka, písaná naozaj na úrovni. Niekedy sa však pri čítaní až zasmejete, ako vtipne dokázal pôvodca menej známe skutočnosti postrehnúť. Čítať viac
Jakub Harman
Overený zákazník
11.7.2022
Masterpiece
Každý koho aspoň trochu zaujíma geopolitika si túto knižku musí prečítať. Je napísaná zrozumiteľne, takže by s ňou nemal mať problém ani čitateľ, ktorý sa geopolitike nevenuje. Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Nie každý kto blúdi je stratený.“

Společenstvo prstenu - J.R.R. Tolkien, 2012
Společenstvo prstenu
J.R.R. Tolkien