Vianoce
Elementárne častice - Michel Houellebecq
Elementárne častice

13,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Elementárne častice - Michel Houellebecq
Elementárne častice - Michel Houellebecq

Elementárne častice

Nevlastní bratia Michel a Bruno majú spoločnú matku, ale inak nič viac. Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza... Čítať viac

4,6 25 hodnotení
Vydavateľstvo
Inaque, 2017
248 strán
3-4 hodiny čítania

Nevlastní bratia Michel a Bruno majú spoločnú matku, ale inak nič viac. Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza život prácou, jedlom z Monoprix a sedatívami. Bruno je voľnomyšlienkar, hoci... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,99 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Stíhame do Vianoc
Ďalšie knižné vydania (3)
Elementárne častice - Michel Houellebecq
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2022
Do piatich dní

15,99 €


Elementární částice - Michel Houellebecq
Brožovaná väzba
Čeština, 2013
Vypredané

13,58 €


Elementární částice - Michel Houellebecq
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2007
Vypredané

13,15 €


Ďalšie knižné vydania

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Nevlastní bratia Michel a Bruno majú spoločnú matku, ale inak nič viac.

Michel je výskumník, idealista, prísny zástanca determinizmu, ktorý je neschopný milovať, nahrádza život prácou, jedlom z Monoprix a sedatívami. Bruno je voľnomyšlienkar, hoci viac v teoretickej ako v praktickej rovine, a len zúfalo sa snaží dopracovať k sexuálnym pôžitkom. Obaja sú typickými príslušníkmi atomizovanej spoločnosti, v ktorej náboženstvo ustúpilo plytkej ezoterike a filozofiám New Age a lásku nahradilo prázdne sexuálne splynutie.

Román Elementárne častice je príbehom dvoch bratov, ale jeho skutočnou témou je rozklad súčasnej spoločnosti, jej predstáv o sebe samej, domnienok, jej politickej nekorektnosti a prejavov vo všetkom od antropológie po listy čitateliek v dievčenských časopisoch. Rozklad moderných životov a lásky.

Román Michela Houellebecqa je raz vtipný, ostrý, inokedy didaktický, dojemný a naturalistický.
Čítať viac
Počet strán
248
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
376 g
ISBN
9788089737727
Rok vydania
2017
Edícia
Apostrof
Naše katalógové číslo
281493
Štýl
humorný, filozofický, psychologický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
25,49 €

Hodnotenia

4,6 / 5

25 hodnotení

18
3
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

7. februára 2019

Román kontroverzného súčasného francúzskeho autora Houellebecqa o dvoch nevlastných bratoch, Michelovi a Brunovi poteší všetkých, ktorým zasvietili očká už pri slove kontroverzný. Dej nie je taký dôležitý ako štýl písania a myšlienky jedného z najväčších literárnych skeptikov.

Odporúčam pre: intelektuálov

Čítať viac

Recenzie čitateľov

12.10.2022
Čiastočne elementárne
V prvej pasáži som Houellebecqovi krivdila. Najvýraznejší dojem bol, že toto písal muž. Možno mi to pripadalo nedostatočne univerzálne ľudské. Do konca ma Elementárne častice presvedčili o opaku. Skutočnosť ostala rovnaká, ale môj pocit sa obrátil. Houellebecqov sociologicko-filozofický román je výborný z pohľadu úprimnosti a autenticity. Jediné slovo nie je navyše alebo strojené.

Navonok sa zdá, že ukazuje zákutia ľudskej prehnitosti (jendnej generácie). Darí sa mu však presvedčiť čitateľa, že (minimálne v univerze tohto diela) ide skôr o (nevyh)nutnosť než vedomú ukrutnosť človeka.

Elementárne častice sú naraz šokujúce aj samozrejmé. Jasnou, ostrou a jedinečnou formuláciou niečoho tak základného, všadeprítomného, vyrážajú dych. Myseľ zastavujú a zároveň poháňajú.

Celkovým dojmom majú Elementárne častice niečo z Orwellovského brilantného pohľadu na fungovanie medziľudskosti a niečo málo z pátosu ruských psychologických románov.

V neposlednom rade má táto kniha v sebe mnoho citu.

Nuž a čo sa týka prevedenia a spracovania, nekonečne obdivujem prekladateľku, skladám jej hold, dala knihe život, takže organicky funguje a plynie aj v slovenčine. A vydavateľstvo Inaque chválim za edíciu Cygne, je dôstojná a krásna.
Čítať viac
Dominika Žáková
15.4.2019
Nedá sa povedať, že by bol Houellebecq mojim najobľúbenejším spisovateľom, to adjektívum sa preňho nehodí. No je pre mňa jednoznačne intelektuálne najpríťažlivejší, nikoho knihy mi tak neroztočia kolieska v hlave ako tie jeho. Vie vykresliť obraz doby s dávkou vizionárstva, jeho témou nie je sexuálna frustrácia, ale big picture, stav sveta.

Houellebecqov názor na svet je po pár knihách (ak nie už po prvej) jasne čitateľný. Neznáša všetkých a všetko. Nikto neskončí šťastný (čo samozrejme uňho nevyvoláva súcit ...bez výnimky).
Mne je jeho cynizmus vo svojej absolútnosti smiešny. Popravde, radšej sa budem smiať, lebo inak som naklonená myšlienke, že naozaj dopadneme ako spoločnosť Houellebecqových kníh. Triafa moje najtemnejšie myšlienky a mojou jedinou funkčnou stratégiou je snažiť sa nepoddať.
“Smej sa, inak zaplačeš.”

Hoci sú mi jeho opakujúce sa postavy známe (muž po päťdesiatke neúspešne sa snažiaci bojovať proti prázdnote života sexom, žena redukovaná na prosté fyzické znaky: prsia a vagínu), napriek tomu je len málo knih tak dobre napísaných s tak vyhraneným názorom.

Hlavnými postavami sú Michel a Bruno, nevlastní bratia, majúci spoločnú matku, hipisáčku, ktorá sa však na ich výchove prakticky nepodieľala.
“Mám pocit, že feminizmus ich tvrdo poznamenal a viac, ako si dokážu pripustiť.”
Michel je osamelý, bezcitný determinista, smutne akceptuje absenciu zmyslu života, jeho anestetikom a rozptýlením (rozptýlením, nie vášňou) je konzum: instantné večere z Monoprixu. Materinská láska je podľa neho jediným vybočením z individualistického prírodneho boja.
Bruno nevie prijať absenciu zmyslu predurčenosti. Utrpeniu sa chce vyhnúť zúfalou a zúfalo neúspešnou honbou za rozkošou.
Obaja z toho vychadzaju smutne.
Sú rovnako poľutovaniahodní tí, čo bojujú aj tí, čo sa s absenciou zmyslu zmierili
Čítať viac
modrakrv
11.12.2017
Na tak malom priestore tolko intelektualnych drahokamov, na ktore si vystaci uchyl, psychopat a outsider jedinou myslienkou.
"Budte uprimny k svojej nevedomosti. Pri tejto zahadnej sucasti seba sameho si zachovajte pokoru."M.H.
Čítať viac
Slávka
28.4.2011
Táto kniha je venovaná človeku
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tak znie posledná veta románu, ktorý napísal francúzsky zbláznený génius (sám sa liečil na psychiatrii a jeho knihy sú plné psychicky narušených postáv). Aj v tejto knihe hlavné postavy trpia, nedokážu milovať, boja sa staroby. Hlavná postava, vedec Djerzinsky, sa snaží vyklonovať človeka, ktorý by žil bez citov a emócií, užíval by si len príjemné stránky života a reprodukcia by prebiehala čisto len v laboratóriách. To sa mu nakoniec aj podarí... Čítať viac
dd
12.10.2009
depresivne ale zaujimave
autor si ocividne lieci svoje komplexy, psychicke problemy, depresiu zo starnutia a sexualne uchylky... trochu absurdny zivot outsidera, nespokojny, nestastny, posadnuty, neschopny nadviazat normalne vztahy...
na druhej strane inteligentne napisane psychologicke uvahy, odokryvajuce sposob myslenia a temne pozadie v mysli.
Čítať viac
kopni si
11.12.2017
D.D. Na Slovensku s prispením kníhkupectva Martinus zrejme vznikol nový spolok dadaistov, ktorí nebrali umenie ani seba príliš vážne, tak isto dadaisticky úchylný, absurdný,nešťastný posadnutý život outsidera nemôže brať reálne uvažujúci človek príliš vážne. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
25,49 €

„Človek nesmie nenávidieť nič okrem večnosti.“

Žiadne umenie - Péter Esterházy
Žiadne umenie
Péter Esterházy