Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Odpadlík - Paul Beatty, Odeon, 2017

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Odpadlík

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon, 2017
336 strán
5-6 hodín čítania

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej izbe, v ktorej som vyrastal, a hľadel na pukliny v štukovom strope... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Krvavá voda - Jurica Pavičić, Ikar, 2023

Viac o knihe

Najlepšia kniha roka 2016

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej izbe, v ktorej som vyrastal, a hľadel na pukliny v štukovom strope, ktoré sú na ňom od zemetrasenia v šesťdesiatom ôsmom.“ Vychoval ho osamelo žijúci otec, kontroverzný sociológ, a detstvo strávil ako objekt psychologických výskumov s rasovým zameraním. Verí, že otcovo priekopnícke dielo sa zavŕši monografiou, ktorá vyrieši rodinné finančné problémy. Ale keď otca zabije výstrel policajta, uvedomuje si, že monografia nikdy nevyjde. Zostal mu len účet za pohreb.

Rozprávač – odpadlík, pobúrený zákernosťou osudu a zlým stavom svojho rodného mestečka, sa rozhodne napraviť inú krivdu: chce vrátiť Dickens na mapu Kalifornie. Na pomoc si berie najslávnejšieho obyvateľa tejto mestskej časti, posledného žijúceho účinkujúceho v seriáli Malí uličníci Hominyho Jenkinsa. Spustí najškandalóznejší projekt, ktorého súčasťou je obnovenie otroctva a segregácie na miestnej strednej škole a ktorý ho nakoniec privádza pred Najvyšší súd.

Odpadlík Paula Beattyho je prenikavá satira o mladíkovi, ktorý nadobudol izolovanú mimoškolskú výchovu, a o rasistickom súdnom konaní na Najvyššom súde. Spochybňuje posvätné princípy americkej ústavy, mestského života, hnutia za občianske práva, vzťahu medzi otcom a synom a svätého grálu rasovej rovnosti – černošskej čínskej reštaurácie. Je napísaný charakteristickým štýlom absurdnej literatúry, má schopnosť čitateľa rozosmiať i rozplakať, je hrozivou aj hrozivo zábavnou obžalobou našich čias.
Čítať viac
Počet strán
336
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×208 mm
Hmotnosť
1402 g
ISBN
9788055155623
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
270159
Štýl
napínavý, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre mužov, pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,1 / 5

12 hodnotení

3
1
4
2
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

24
Božská rovnica - Michio Kaku, 2022
Práve čítam
Božská rovnica

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
1.2.2023
Čo je toto za knihu?! Na jednej strane si hovorím, že wow, super! A na druhej nechápavo krútim hlavou. Mám pocit, že táto kniha nie je pre bežného neamerického čitateľa, pretože všetky tie narážky, mená, udalosti, ktoré autor spomína, my poväčšine nepoznáme. Človek musí byť, podľa môjho názoru, ozaj vzdelaný v americkej kultúre a histórii, aby porozumel celej knihe. Na druhej strane, pre človeka nie tak zbehlého je to zaujímavý náhľad do týchto reálií. Je to zaujímavý počin, ale vracať s k nej nebudem a ani sa nechystám nechávať si ju v knižnici. Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
28.9.2022
Veľmi rada siaham po knihách z tejto edície a väčšina kníh sa mi páčila a dávala som im vysoké hodnotenie. Ale žiaľ pri tejto knihe až tak vysoké nebude. Táto je jedna z prvých, ktoré som si z edície zaobstarala, ale až doteraz na ňu neprišiel rad. Aj pri tejto knihe môžeme vidieť že platí 100 ľudí 100 chutí, keďže ja som ju ohodnotila 3* ale v kniha v roku 2016 vyhrala prestížnu súťaž.

Kniha sleduje Bonbona, ktorý žije v malej komunite Dickens, na okraji Los Angeles a pracuje ako farmár. Detstvo strávil v domácom vzdelávaní jeho otca a bol často podrobovaný jeho rasovo nabitými psychologickým štúdiám. Vo svojom dospelom živote bol Dickens vymazaný z mapy a to sa Bonbonovi vôbec nepáčila a dostal „skvelý“ nápad. V snahe zachrániť svoju komunitu sa pokúša obnoviť otroctvo a segregovať miestnu strednú školu.

Kniha je plná satiry a čierneho humoru, ktorý mi v knihách neprekáža. Autor mal skvelý a štipľavý dôvtip, ktorý bol zábavný ale často sa stávalo, že som mu neporozumela a nevedela, čo nám autor textom chcel povedať, a možno aj to mi práve na knihe prekážalo. Nie som Afroameričanka ani Američanka, takže politické, či historické odkazy mi nič nehovorili a tápala som v nevedomosti.
Čítať viac
Peter Kováč
Overený nákup
3.1.2022
Sklamanie
O tejto knihe som si prečítal výborné hodnotenia spomínajuce rôzne ocenenia, ktoré získala. Asi o to väčšie bolo moje sklamanie z nej. Napriek tomu, že mám rád tematiku ľudských práv a odbúravania segregácie v USA, Odpadlíka som dočítal len z donútenia. Väčšina obrazov a narážok, ktoré používa Beatty, mi nepripadala vtipná ani účelná. Absurdnosť, ktorú sa snaží dosiahnuť, k ničomu neslúži. Možno väčší fanúšik absurdnej prózy ocení Odpadlíka lepšie, než ja, no vo mne táto kniha nezanechala, bohužiaľ, nič. Čítať viac
5
Moll Flanders - Daniel Defoe, 2020
Práve čítam
Moll Flanders

Kniha je neoddeliteľnou súčasťou môjho voľného času.

Paulínka Kuliková
Overený zákazník
20.12.2021
Dielo z amerického prostredia uplatňuje princípy absurdnej literatúry, čo sťažuje čitateľnosť rovnako ako mnohé odkazy na mimotextovú skutočnosť - na americkú kultúru, históriu i politiku. Dôležité je nestratiť sa a nechať sa viesť hlavnou líniou narácie.
Hlavným rozprávačom je Odpadlík, ktorý sa ocitne na súdnom procese, ale ešte predtým, ako sa čitateľ dozvie rozsudok, čaká ho dlhý reťazec udalostí, ktoré ozrejmujú, prečo sa tam hlavná postava vôbec dostala.
Autorovo satirické písanie ironizuje veľké témy ako rasová rovnosť, humanizmus, rovnoprávnosť či typickú "americkosť".
Čítať viac
3

som 20 ročný študent dizajnu, vždy som miloval knihy, ale tento rok som sa rozhodol im venovať oveľa viac času :)

Adam Kukuc
Overený zákazník
7.3.2021
Stojí za prečítanie
Mrzí ma že oceňovaný kus literatúry u nás klesol tak hlboko pod cenu, avšak ak sa rozhodnete pre túto knihu, určite neoľutujete. Originálny rozprávač, surové opisy a dej a sociálna problematika s prvkami absurdnosti nastavuje zrkadlo obidvom stranám v rozdelenej Amerike. Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Šľachetným skutkom by nemal stáť v ceste chladný rozum.“