Knihy
E-knihy

Modlitba za Černobyl

Kronika budoucnosti

Svetlana Alexijevič
Poslední svedkovia - Svetlana Alexijevič
Poslední svedkovia - Svetlana Alexijevič
Zinkoví chlapci - Svetlana Alexijevič

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a odvahy našej doby“. V roku 1972 absolvovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a...

4 hodiny čítania

26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století...

Čítaj viac

13,81 €

Bežná cena Bežne 15,46 €

Ušetríte 11%

Dočasne vypredané,
opäť bude o päť dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Novinka držitelky Nobelovy ceny za literaturu

26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století.
Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze čtrnácti.

Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Modlitba za Černobyl - Svetlana Alexijevič
Zinkoví chlapci - Svetlana Alexijevič
25,41 €
Ušetríte 3,04 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
296
Hmotnosť
480 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Pistorius & Olšanská
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788087855768
Naše katalógové číslo
261916

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

46 hodnotení

33
8
4
0
1

Denisa Podhorová
6.6.2019
Veľmi krásna kniha, podobnú som myslím ešte nečítala. Veľmi hlboko ma zasiahla. Sú to spomienky ľudí, čo tragédiu prežili. Ťažko si vieme predstaviť čo prežívali, alebo prežívajú ešte stále. Páčilo sa mi, že autorka výpovede neupravovala, napísané sú tak ako jej boli podané. Myslím, že ešte dlho bude vo mne doznievať....
Čítaj viac
René B
pred piatimi dňami
skúste aj Stratégiu antilop... ;-)
Čítaj viac
21.5.2019
Veľmi pútavá, zaujímavá kniha. Písaná je z pohľadu jednotlivých ľudí, ktorí sa osobne zúčastnili likvidácie havárie elektrárne, resp. priamo sa ich dotkla táto katastrofa. Z niektorých príbehov až mrazí a nad niektorými sa človek neprestane čudovať, ako sa chcelo toto všetko zamlčať, aké nezmyselné zákazy a príkazy sa vydávali. Za každým príbehom ostáva nevypovedaná otázka, ako táto katastrofa ovplyvnila nás a aké nesieme následky aj toľko rokov po výbuchu.
Čítaj viac
25.4.2019
Silné príbehy
Knihu som čítala pred návštevou Černobyľu. Bieloruská spisovateľka, nositeľka Nobelovej ceny, použila veľmi zaujímavý štýl. Monológy, výpovede svedkov, z ktorých mrazí, bez svojho komentára. Mozaika vám postupne buduje šokujúci obraz doby. Keď už máte pocit, že ste čítali všetko a nič vás nemôže prekvapiť, príde ďalší neuveriteľný príbeh, svedectvo, zničený život... Určite odporúčam
Čítaj viac
24.4.2019
Zlo vlastne nie je substancia, je to neprítomnosť dobra, podobne ako tma nieje n

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Bol to úplne obyčajný deň. Deti sa vracali zo školy, rodičia z práce...
A pritom dokázal jedným momentom zmeniť obyčajného človeka, jedného z nás, na nepoznanie. Vložil otázniky do očí nevinných. Zmenil nie len prítomnosť ale aj budúcnosť. Toto nie je dokument o tom čo sa stalo v danú sekundu na černobyľskom reaktore. Tento dokument opisuje státisíce hodín po tom. Je drsnejší a zároveň vierohodnejší. Pretože je to rozhovor. Miestami s Bohom, miestami prostého človeka so svojím ja. Autorka sa nepokúšala priniesť príbeh. Autorka len položila na papier to, čo sa odohráva v hlavách nevinných a pritom odsúdených...
Otázka: Je svet vyjadrený slovom pravdivý? Slovo stojí medzi človekom a dušou. Tak, tak...
Čítaj viac
Branislav Hanko
16.4.2019
Černobyľská motlidba.

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Veľa som počul, čítal aj videl o tejto katastrofe, no kniha je pútavá tým, že sú tam opísané osudy konkrétnych ľudí čo katastrofu prežili (aj neprežili), a je to v knihe podané jednoducho no pútavo. V dobe katastrofy som mal 19 rokov rokov a na Slovensku zme sa to dozvedeli až po 1. máji a boli to len také strohé informácie, ktoré vôbec nevystihovali situáciu v okolí havárie tak ako je to opísané v knihe.
Čítaj viac
Eva Sobotová
19.12.2018
smutné
Veľmi ale veľmi smutné. Knihu nemožno prečítať " jedným dychom".... núti sa zamýšľať vždy ked prečítate zopár strán. Je to zaujímavá výpoved priamych aktérov , možno cítiť podtext / jednostranného pohľadu/ ale i tak je to cenná výpoved o tej smutnej a tragickej dobe.
Čítaj viac
5.12.2018
téma super/kompozícia nanič
Predtým, ako Svetlana Alexijevič, laureátka Nobelovej ceny Svetlana Alexijevič, navštívila Slovensko som jej knihy vôbec nečítal. Na internete som videl, že ju takmer každý veľmi vychvaluje. Černobyľ je podľa mňa zaujímavá téma a bol som zvedavý, ako sa jej Svetlana zhostila. Po prečítaní mám na knihu dva rôzne názory.
Množstvo „monológov“ – výpovedí tých, ktorí to zažili, a ktorí kvôli Černobyľu trpia dodnes – ponúkalo subjektívne a relevantné zážitky. Mráz mi po chrbte prešiel hneď pri druhom rozprávaní. Na knihe mi však začala vadiť jej kompozícia, ktorá po čase pôsobila neskutočne monotónne. Svetlana necháva rozprávanie na iných ľudoch, ktorí hovoria v podstate to isté a sama do toho vôbec nevstupuje. Knihu preto stačilo prečítať do polovice, ku koncu sa čitateľ prakticky nič nové nedozvie. Rovnako mi chýbalo pár strán objektívnych faktov v Svetlaninom podaní. Bizardné je to, že v tomto viac pomôžu poznámky pod čiarou prekladateľky.
Nečakajte teda od knihy objektivitu, prípadne čísla, štatistiky a detailný “novinársky” opis udalostí. Ide skôr o prepis výpovedí a pocitov... smútok a bolesť, ktoré priniesla najväčšia katastrofa 20. storočia.
Ale aj to si treba prečítať!
Čítaj viac
29.5.2019
Je to štýl písania. Čítal som od nej Vojna nemá ženskú tvár a Poslední svedkovia. Bolo to desivé. Posledných svedkov som ani nedočítal, ale nie preto, lebo to nemalo patričnú úroveň, ale rozprávania detí boli veľmi podobné. Myslím, že som mal stále slzy v očiach. Strašné, čo si vytrpeli. A nielen kvôli Nemcom , ale i kvôli hovädu Stalina.
Čítaj viac
Anna Parimuchová
23.9.2017
Emocie
Autorka je novinarka, spracuvava rozne ludske pribehy,ale vstupuje do nich minimalne.

Oslovenych ludi nechava volne rozpravat,ako si na dane udalosti spominaju, ako ich v tom case vnimali, co to pre nich vtedy znamenalo. Spolocne maju vsetci ludia tolko,ze nik z nich ( mozno okrem vedcov) nevedel v tej dobe presne ,co to znamenalo, ake dosledky ten vybuch pre nich vlastne bude mat.

V tej dobe vsetci ludia zili tak,ze ideologia doby bola silnejsia nez racionalita a zdravy rozum. Vacsinou sa jednalo o jednoduchych ludi, ktori xceli zit svoj zivot ako ktokolvek iny inde na svete a nechapali,ze preco musia odist, preco musia nechat svoje drevenice, zvierata, psy a macky a zo dna na den utekat. pre mnohych to znamenalo to iste ,co vojna , kt. mnohi na vlastnej kozi zazili. Ale vojnu si spajali s krvou a okamzitou smrtou, tu ziadnu krv nevideli, a priamo nevideli ani nikoho umierat. Ta smrt prichadzala az neskor, vliezla medzi nich postupne a bez kompromisu.

Ak v tejto knizke hladate faktografiu, nema vyznam po nej siahat. Je to knizka o zivote obycajnych ludi, o cloveku, jeho beznom zivote a dosledkoch jednej velkej katastrofy, s kt. sa krajina vysporiadava dodnes. Je to o emociach, o pohlade cloveka z tisic, kt.to prezil, resp. kt. videl ake dosledky to malo na neho,ci na jeho rodinu a deti...

Autorka nechava ludi rozpravat, nevtiera sa im, mozno polozi sem tam podpornu otazku,ale skor necha volne ludi vypovedat, co dany vybuch pre daneho jednotlivca znamenala a co mu to vzalo..

je to velmi silna knizka, mrai pri nej, pri predstave,ze to vlastne zasiahlo i nas, ze to nestastne mesto zasa az tak daleko od nas nie je, ze v ten krasny slnecny, teply aprilovy den sme sa vlastne vonku prechadzali, ci hrali aj my...
Čítaj viac
6.8.2017
Názor čitateľa
Ufff, som nadšenec všetkého, čo sa týka Chernobylu. Či už sú to rôzne hry, knihy, články, časopisy, dokumenty ale aj rôzne semináre na túto tému. Jediná vec, ktorú som ešte nezažil, je cesta do Chernobylu. V poslednej dobe nad tým rozmýšľam veľmi často a o tejto knihe som sa dozvedel iba náhodou a rozmýšľal som - kúpim si ju, nekúpim ? Veď túto tému mám rád. Nakoniec som si ju teda kúpil a musím podať "hlásenie".

Kniha ponúka čitateľom trochu iný zážitok - nie ten, ktorý bežne poznáte - ako vznikla, prečo vznikla, kto to spôsobil. Táto kniha pôsobí alebo aspoň má pôsobiť ako spoveď priamych svedkov tejto katastrofy. Kniha má na človeka zapôsobiť emotívne. A áno, niektoré príbehy na mňa emotívne zapôsobili, hlavne tie s deťmi. Ale to je asi tak všetko, čo táto kniha ponúka.

Spovede rôznych ľudí ?! To si autorka buď vymyslela, alebo sa rozprávala s ľuďmi, ktorí žijú v psychiatrickej liečebni. Približne polovica ľudí má rovnaké zmýšľanie, rovnaké monológy a v podstate neopisujú žiadny príbeh týkajúci sa Chernobylu. Ako sa v knihe o Chernobyle môže dostať veta " Čo ti porozprávať? Azda stihnem... Len toť som si veštila z vody " - och a koho to vlastne zaujíma? Takýchto viet a myšlienok o ničom je v tejto knihe obrovské množstvo. Ako keby sa ma niekto spýtal - Čo si myslíš o dnešnej politike ? a ja začnem rozprávať - viete, čo by som Vám tak povedal. Keď som bol malý, hral som sa s autíčkami na piesku...

Jednoducho, pre mňa je táto kniha sklamaním. Očakával som osudy jednotlivých ľudí, ako vnímali katastrofu v ten moment, čo si mysleli a podobne. V niektorých príbehoch to popísané je, čo hodnotím kladne, ale u niektorých sa dočítam akurát tak ich životopisu a o katastrofe nie je ani zmienka.
Čítaj viac
Katka
21.6.2017
Názor čitateľa
Hned na 11 strane chyba... Djatlov nezomrel vo vazeni na nasledky ziarenia, ale na slobode a na infarkt ... zatial jedna hviezdicka.. uvidim po precitani knihy, ale taketo chyby by v knihe nemali byt.
Čítaj viac
Silvia Šalatová
11.5.2018
Čo autorka v dobrej viere napísala, to som v dobrej viere preložila.
Silvia Šalatová - prekladateľka
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Modlitba za Černobyl - Svetlana Alexijevič
Zinkoví chlapci - Svetlana Alexijevič
25,41 €
Ušetríte 3,04 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“