Strach
Mysteriózny triler plný hrôzy. Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi... Čítať viac
Mysteriózny triler plný hrôzy. Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
Za mňa najlepšia Karikovka akú kedy spisovateľ napísal!
Keď sa hlavný hrdina po strate ženy a práce navráti do rodného mesta, všetko je milé. Stretne kamarátov z detstva. No jedného dňa zmizne dieťa a skupine kamarátov sa vrátia spomienky na ich detstvo, kde tiež mizli deti. Dobehne ich "temnota" alebo sa jej dokážu postaviť?
Detstvo na Slovensku je iné ako niekde v Amerike. Keby autor použil motívy známe z amerických hororov, bola by jeho kniha ťažšie uveriteľná a oveľa menej účinná. Namiesto toho používa veci, ktoré sú nám všetkým známe. Sídlisko v obyčajnom okresnom meste. Kúsok lesa. Problémy s rodičmi. Hračky. Zimu.
Najhoršie veci v hororoch sú deti, bábiky a šašovia. Prečo? Lebo symbolizujú nevinnosť, radosť, zraniteľnosť. Preto keď dostanú nejaký strašidelný príznak, vyvolávajú oveľa väčšie emócie ako zombíci či masakre s motorovou pílou. Pravé horory sú založené na psychike, lebo to čo je navonku, to sa dá ľahko ovládať, ale čo je skryté vnútri, pod povrchom, čo nikto netuší, lebo to visí len niekde vo vzduchu, toho sa bojíme najviac…
V polovici knihy som predpokladala, že to celé bude len také bububu, a že po dočítaní knihu zavriem (teda iPad odložím) a pôjdem pokojne spať. Namiesto toho som si záver fakt užila a obrazy z knihy mi potom ešte zopár večerov ostávali v pamäti. To je pre mňa známka dobrej knihy.
Som žena zapálená pre umenie a kultúru, bez ktorých si nedokážem predstaviť svoje fungovanie na tomto svete. Sú mojou najväčšou slabosťou a zároveň aj najväčšou prednosťou :)
Konečne sa na slovenskom knižnom trhu objavila kvalitná súčasná "žánrovka", ktorej sa darí udržiavať ťaživú atmosféru, a to na dôvažok rovno pod kopcami Veľkej Fatry, teda sakramentsky blízko. Horory obyčajne nečítam. Väčšinou sa im úspešne vyhýbam. Nepatrím medzi ľudí, ktorí sa radi boja. Z daného žánru som snáď čítala len Shinning od Kinga a potom si pre pokoj duše na dlhý čas povedala: "Stačilo strašenia!" Preto sa ani neodvážim pomyslieť na Kingovo To a podobné dusivé kúsky. Kniha Strach ma lákala skrze svoje slovenské reálie. Bola som zvedavá, ako dokáže napätie budovať domáci autor. Priznám sa, že boli chvíle, kedy mi tep stúpal do neželaných výšok a dlane javili známky potu. Človek sa neubráni pocitu, že za rohom ktosi číha a čaká na chvíľu zraniteľnosti. S postavami som súcitila a držala im prsty v situáciách, kedy čelili vlastnému strachu. Niekedy to však nie je ľahké. Najmä ak vo vás čosi nahlodáva vnútorný pokoj už takmer tridsať rokov a všetko smeruje k nezadržateľnému koncu. Kvalitný horor so všetkými duchárskymi a temnými motívmi, ktoré v závere korunuje posledná strana a dodáva knihu úplne nový význam.
Čítať viacMilujem knihy. Čítam všade. U lekára, v autobuse, doma, v posteli. Všade kam sa pohnem beriem knihu so sebou.
Jozef Karika pracoval ako redaktor v televízii. Zameriaval sa najmä na politické a investigatívne reportáže. Je držiteľom Ceny Béla za najlepšiu hororovú poviedku a niekoľkých ďalších novinárskych i literárnych ocenení. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), neskôr vydal publikácie Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal súbor esejí pod názvom Liber 767 (2009). V roku 2010 mu vyšla kniha V tieni mafie, ktorá sa stala bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Aj jej voľné pokračovania – V tieni mafie II: Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) – sa zaradili medzi najpredávanejšie slovenské romány. Za romány V tieni mafie aj Čas dravcov získal ocenenie Zlatá kniha, ktoré sa udeľuje za viac než pätnásťtisíc predaných výtlačkov. Vo vydavateľstve Ikar mu vyšiel aj dvojdielny román Na smrť (2012, 2013) o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. V príbehu sa mu podarilo spojiť tri zdanlivo protichodné svety – prostredie židovskej mafie v New Yorku, nacistické Nemecko a prvý slovenský štát. Niektoré Karikove texty vyšli v amerických antológiách The Best of Konton a Manifesting Prosperity. Autorove poviedky, novely, videá, novinky a ďalšie zaujímavosti nájdete na stránke www.karika.sk.
V roku 1990 si desať knižných nadšencov povedalo, že nastal čas rozšíriť ponuku vydavateľstiev na Slovensku. Čoskoro založili vydavateľský dom IKAR, ktorý dnes čitatelia poznajú ako najväčšie slovenské vydavateľstvo. Za svoju existenciu vydal IKAR tisíce titulov a stovky bestsellerov rôznych žánrov, z ktorých sa dovedna predalo viac ako 34 miliónov výtlačkov. Vydavateľský dom IKAR vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, YOLi, Stonožka a Ajna.
Vlajková značka IKAR predstavuje najširšie spektrum knižných titulov. Pod touto značkou nájde každý čitateľ našich najpredávanejších autorov, mnohými rokmi overené mená, úspešných slovenských autorov aj mladých knižných debutantov. Pod značkou IKAR vydávame napríklad knihy od J.K. Rowlingovej, Dana Browna, Jo Nesbøa, Davida Lagercrantza, ale, samozrejme, aj od slávnych slovenských spisovateľov, medzi ktorých patria Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová-Tóthová, Arpád Soltész, Kristína Tormová a mnohí iní.
Silnou stránkou značky Príroda je široké spektrum non-fiction literatúry pre celú rodinu: populárno-náučné knihy, encyklopédie, obrazové publikácie, ale i odborné tituly a učebnice pre základné a stredné školy. Top zastúpenie majú populárne žánre, ako je zdravie, životný štýl, kulinárstvo, príroda, vzdelanie a hobby literatúra.
Značka ODEON je definovaná ako crème de la crème súčasnej i klasickej svetovej prózy. Prináša špičkovú tvorbu od súčasných a klasických velikánov svetovej literatúry. V edícii ODEON Svetová klasika vychádzajú diela od F.M. Dostojevského, Ernesta Hemingwaya, L.N. Tolstého, Williama Shakespeara, Fernanda Pessou, F.S. Fitzgeralda a mnohých iných. Edícia ODEON Súčasná svetová literatúra na Slovensko prináša aktuálne diela svetových talentov ako napríklad Harper Leeová, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, držiteľ Man Bookerovej ceny Paul Beatty, Celeste Ng, Eka Kurniawan, Paolo Cognetti, Delphine de Vigan, Karl Ove Knausgård, Elfriede Jelinek a ďalší.
Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Detským čitateľom ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život. Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh! Nádherne ilustrované leporelá, úžasné knižné príbehy od najlepších svetových ale aj slovenských autorov a ilustrátorov prináša Stonožka našim detským čitateľom pravidelne. Mená ako Emilia Dziubakova, bratia Fanovci, Oksana Bula, Tina Minorová, Adrián Macho, Ľuboslav Paľo, Zuzana Štelbaská, Ivona Ďuričová, Roman Brat a mnohé ďalšie majú možnosť spoznať mladšie aj staršie deti práve prostredníctvom tejto edície.
YOLi sa zameriava na literatúru v žánroch young adult a new adult, teda prevažne pre „mladých dospelých“ vo veku približne 13 - 21 rokov. Ponúka široké spektrum prekladov súčasnej tvorby, od dystopie či fantasy až po romance. Priestor tu dostáva veľa svetoznámych autorov a autoriek, medzi inými aj John Green, Jamie McGuirová, Lauren Kateová, Erica Johansenová, Anna Toddová či Rainbow Rowellová.
Najnovším prírastkom do portfólia vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Prináša knihy o self-help a ezoterike. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prináša svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.
Za svoju 30-ročnú existenciu IKAR získal množstvo odborných aj čitateľských ocenení, ako napríklad Vydavateľ roka, Najkrajšia kniha roka, Najkrajšia kniha Slovenska či ocenenia za umelecké preklady.
„Neviem o sebe nič dopredu a moje dobrodružstvá sa začínajú až vo chvíli, keď o nich rozprávam.“