Knihy
E-knihy

Strach

Okamžitý download
EPUB
MOBI
TOP #32
Vydavateľstvo
Ikar, 2016

Mysteriózny triler plný hrôzy. Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi...

Čítaj viac

8,30 €

Bežná cena Bežne 11,90 €

Ušetríte 30%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Mysteriózny triler plný hrôzy od populárneho slovenského autora! Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.

Autor bestsellerov Jozef Karika v hrôzostrašnom príbehu s nadprirodzenými prvkami prináša aj citlivé rozprávanie o tom, ako naše životy ovplyvňuje detstvo a všetko, čo sme ako deti zažili.

„Pri písaní mi nešlo iba o dynamický príbeh – chcel som čitateľom naservírovať aj poriadnu dávku strachu. Pokiaľ som po dopísaní kapitoly sám nespal pri zapnutom svetle, nebol som spokojný. Naopak, keď sa mi podarilo samého seba poriadne vydesiť, bral som to ako známku úspechu,“ prezrádza autor.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Strach - Jozef Karika
Trhlina - Jozef Karika
17,30 €
Ušetríte 7,50 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
328
Vydavateľstvo
Ikar
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
240593
Rok vydania
2016

Čo si myslíme my

Alexandra Harvanová
Alexandra Harvanová
manažér kníhkupectva KE
5. februára 2015

Konečne sa na slovenskom knižnom trhu objavila kvalitná súčasná "žánrovka", ktorej sa darí udržiavať ťaživú atmosféru, a to na dôvažok rovno pod kopcami Veľkej Fatry, teda sakramentsky blízko. Horory obyčajne nečítam. Väčšinou sa im úspešne vyhýbam. Nepatrím medzi ľudí, ktorí sa radi boja. Z daného žánru som snáď čítala len Shinning od Kinga a potom si pre pokoj duše na dlhý čas povedala: "Stačilo strašenia!" Preto sa ani neodvážim pomyslieť na Kingovo To a podobné dusivé kúsky. Kniha Strach ma lákala skrze svoje slovenské reálie. Bola som zvedavá, ako dokáže napätie budovať domáci autor. Priznám sa, že boli chvíle, kedy mi tep stúpal do neželaných výšok a dlane javili známky potu. Človek sa neubráni pocitu, že za rohom ktosi číha a čaká na chvíľu zraniteľnosti. S postavami som súcitila a držala im prsty v situáciách, kedy čelili vlastnému strachu. Niekedy to však nie je ľahké. Najmä ak vo vás čosi nahlodáva vnútorný pokoj už takmer tridsať rokov a všetko smeruje k nezadržateľnému koncu. Kvalitný horor so všetkými duchárskymi a temnými motívmi, ktoré v závere korunuje posledná strana a dodáva knihu úplne nový význam.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,5 / 5

273 hodnotení

190
47
22
10
4

Najužitočnejšie recenzie

Juraj Červenák
Juraj Červenák
4
11.11.2014
Šikovne napísaný, remeselne zvládnutý kúsok, ktorý dokazuje, že aj v rýdzo slovenských reáliách sa dá vystavať žánrovka, na aké sme zvyknutí skôr "zo západu". V úvodnej tretine sa zoznamujeme s ústrednými postavami a odporne depresívnym prostredím ružomberského predmestia. Postupne sa prehlbuje riadne hororové psycho. Vzápätí vypukne strhujúce mysteriózno-thrillerové, miestami až detektívne pátranie po príčinách úkazov, pri ktorých v zasnežených liptovských lesoch záhadne miznú detváky. To už sa číta na jeden dych až do konca - kódy, globálne súvislosti, staré dokumenty, záhadné archeologické nálezy... A k tomu poriadna dávka napätia a zimomriavok. Ani občasná (pre príbeh funkčná) humusáčina nechýba.
Čítaj viac
Martin Antal
Martin Antal
2
13.11.2014
Desiatky strán úvodu, kde sa nič nedeje. Postavy, ktoré sa vôbec nevyvíjajú a ich jednanie je úplne predvídateľné (až na jednu výnimku). Prílišná snaha o poetické opisy, niektoré predstavujú poriadny "náklad" slovenčine (navyše všade tie rušivé zátvorky). Príbeh, ktorý predstavuje tisícekrát obohrané klišé všetkých hororov. Strán, ktoré skutočne vtiahnu čitateľa je tam ako šafranu. Dve hviezdičky za mierne prekvapujúci záver knihy, ktorému nič nenasvedčuje a preto vyznieva skôr ako snaha autora na záver knihy čitateľa šokovať. Ak si chcete prečítať kvalitný horor, siahnite po niečom inom.
Čítaj viac
Lucia Červienková
Lucia Červienková
13.1.2018
Strach,Tma
Obe knihy su perfektné.
Keď som dočítala knihu Strach tak asi dva týždne mi trvalo kým som začala čítať Tmu .Dnes si kúpim ďalšiu???? . Prajem vám veľa ďalších spokojných čitateľov.
Čítaj viac
Karina
6.1.2018
Raz, dva, tri - zomrieš ty!

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Zabudnite na škandinávske kriminálky, americké trilery a dokonca aj na samotného Stephena Kinga. Slovenský „Strach” zamrazí krv v žilách viac ako storočná zima. Budete sa báť a... prosiť o viac. Román Jozef Kariku je totiž taký dobrý, že až strach!

Túto recenziu čítate na vlastné riziko. Rovnako je to aj s knihou, ktorej je venovaná. Kto sa bojí, nech nečíta. Kto sa však, na druhej strane, odváži, toho môžem uistiť, že po čítaní „Strachu" Jozefa Kariku bude spať pri zapnutom svetle, pretože príbeh v ňom prebudí démonov, ktorí mu nedovolia zaspať. Sľubné, však?

Tridsiatnik Jožo Karský sa vracia do rodného Ružomberka. Práve prišiel o prácu, rozišiel sa s dievčaťom, s ktorým chodil mnoho rokov a nemá tušenie ako ďalej. Je pravda, že v meste naňho nikto nečaká, ale povedať, že nič nečaká naňho, by bola lož. Jožo nájde prázdny, vôňou cibule presiaknutý byt po rodičoch, najtuhšiu zimu za posledné desaťročia a spomienky z detstva, ktoré sa v rodnom dome vracajú späť s dvojnásobnom silou. Okrem toho jeho príchod sprevádzajú podivné udalosti v Ružomberku. Keď zmizne jeho prvé dieťa, Jožo už vie, že je to len začiatok. Pretože keď teplota klesne, strach získava na sile. Veľkými krokmi sa približuje tajomné NIEČO, čo je vyzerá zvláštne známo. Jožo so svojou prvou láskou Hanou a kolegami z detstva – Otom a Bohušom, budú musieť čeliť niečomu temnému, čo ich už raz dostalo, vzalo mu sestru, a teraz je späť a všetko nasvedčuje tomu, že nebude pokoj, kým ich všetkých nevydesí. Tentoraz na smrť.

Znie to povedome? Trochu áno, ale prirovnanie knihy Kariku k románu „TO" Stephena Kinga by bolo prílišným zjednodušením, pretože „Strach“ má oveľa viac významových vrstiev, než sa na prvý pohľad zdá. Ak si myslíte, že hlavnou postavou knihy je Jožo, tak sa mýlite. Je ňou strach. Je s nami od prvej strany a vďaka nemu po prečítaní poslednej zostanete dlho s otvorenými ústami. Pretože autor majstrovsky narába s hrôzou. U Kariku desí doslova všetko, aj každodenné predmety, o ktorých by ste si nikdy nemysleli, že by mohli vyvolávať strach. Strach číha všade. Pomaly Vám vojde pod kožu a preniká až do špiku kostí. Potom Vás zanechá mĺkvych so široko otvorenými očami. Tu by som dala „Strachu“ 10/10 na Theorinovej škále*. Nemôžem dať viac, pretože je to maximum.

Strach, ktorý nám podáva Karika, je ako droga; vyvoláva úzkosť, ale aj pokušenie, omamuje, a nakoniec vyvoláva závislosť. Bojíme sa, ale obraciame nasledujúce strany. Až po konečnú, smrteľnú dávku strachu, ktorou chcel autor pohostiť svoje postavy. Rozhodneme sa ju prijať aj my? To všetko závisí od toho, ako budeme chápať Karikov román. Pretože „Strach" má v sebe najmenej z Kinga a najviac z Kafku, Freuda a francúzskych existencialistov, Sartra či Heideggera. Nazvať „Strach" trilerom alebo hororom je len kĺzaním sa po povrchu významu tohto románu. A ten je kafkovskou pascou, v ktorej sa zmätení a vydesení hrdinovia zamotali a hynú ako v pavučine. Je freudovskou psychoanalýzou, ktorá siaha až do najtemnejších zákutí nás samých a preniká do najhlbších vrstiev podvedomia. Je parabolou, ktorá ako šošovka zväčšuje všetko, čo desilo existencialistov. To, čo spája kafkovskú, freudovskú a heideggerovskú filozofiu je odvolávanie sa na tajomné NIEČO, čo nás znepokojuje a pred čím sa nedá utiecť. Môže to byť kafkovský strach pred zatracením a osamelosťou, heideggerovský strach zo smrti, ktorá jedného dňa príde, ale ešte nie teraz, alebo freudovský strach pred hlbinami podvedomia, ktoré sa nedajú ani zmerať a už vôbec nie úplne spoznať. To však stále nepopisuje všetko, čo obsahuje Karikova kniha, pretože „Strach" je mnohovýznamový román, umožňujúci množstvo interpretácií. Chcete v ňom vidieť horor, alebo triler? Nech sa páči. Existenciálny román? Určite! Alebo možno filozofický? Nevidím prekážky. Karika Vám dáva možnosť vidieť v ňom to, čo len chcete. Pretože sila „Strachu" je v tom, že nie je založený na nejakej abstraktnej hrôze, ale na úzkosti čitateľa. Tajomné NIEČO je tým, čo Vy sami uznáte za strach. A vlastne – ako si ho predstavujete. A je to len na Vás, či mu budete čeliť tak, ako Jožo alebo knihu odložíte a utečiete.

Mňa román zaujal tak, ako záhadné NIEČO v ňom unieslo deti. A nie, neuľavilo sa mi, že je to len fikcia. Pretože pre mňa rozhodne fikciou nie je. Najedla som sa „Strachu". Bol chutný. Strašne.

* „Theorinova škála" je termín vytvorený pre moje vlastné potreby a odvodený od mena môjho obľúbeného autora trilerov. Označuje situáciu, keď autor tak mení stopy a manipuluje napätím, že čitateľ nevie, či to, čo sa deje v knihe sa deje naozaj alebo len v hlavách postáv a možno v jeho vlastnej hlave. Podľa vyššie uvedenej definície desaťstupňová Theorinova škála zodpovedá škále napätia a hrôzy v románe.
Čítaj viac
Renculka
5.1.2018
super
je to velmi zaujimava kniha. Bola to moja prva od tohto spisovatela a prveho slovaka co som citala a hned som letela kupit dve dalsie. Jasne najlepsia je Tma - s touch chatou, tak som sa este pri knihe nebala. Proste napatie cely cas. Aj tato je vydarena, clovek caka co pride. Odporucam. Snad napise aj dalsie obdobne knihy.
Čítaj viac
LS
5.1.2018
info
dobra kniha, sice sa rozbieha velkmi pomaly ale po polke to uz ma rychly spad. troska som sa skalamal v tom zavere, kde to ide velmi rychlo a nie velmi strasidelne. a je pravda ze rozobera velmi vela zbytocnych veci okolo, realne by sa tak clovek asi nespraval ale predstavivost je druha vec. inak chvalim. teraz citam TMA. kludne kupte a podporte.
Čítaj viac
Lukáš Jaborka
Lukáš Jaborka
21.12.2017
Od zaciatku som bol skepticky, ci dokaze slovensky spisovatel navodit taku atmosferu ako dokaze pan King vo svojich knihach. A musim povedat, ze Strach je prvy slovensky horor, ktory som sa odvazil precitat. Najskor mozno par vycitiek k tejto knihe. Dost mi prekazal product placement. Nechapem na co musi citatel vediet, ze hlavny hrdina vlastnil iPhone, ktory ma funkciu FaceTime, a dokonca aj aplikaciu na baterku ak treba. Keby to bolo raz, nepoviem, ale opakovat to v knihe niekolkokrat mi prislo zbytocne a zacal som premyslat, ci pana Kariku nedotuje nahodou Apple. Dalej mi celkom prekazalo podobnost s knihou To od Kinga. A aby nestacilo, ze kazdemu kto cital To dopne, ze iste prvky sa zhoduju v oboch knihach, tak to treba do knihy este aj napisat, aby ste sa uistili, ze to naozaj tak je. Co vsak musim pochvalit je, ze to navodilo presne tu atmosferu ako malo. Cital som knihu po nociach a nebolo mi vsetko jedno. Autor dokazal vyborne vykreslit atmosferu a zasadit ju do slovenskeho prostredia. A musim povedat, ze som mal chut si urobit vylet do Ruzomberka a pozriet Cebrat. Psychologia postav nie je vykreselena uplne do detailu, ale myslim, ze je vykreslena dostatocne. Uz ked to chceme prirovnat ku Kingovi, ktory sa dokaze rozpisat na 1000 stran, tak je viac ako jasne, ze na 300 stranach psychiku postav az tak vykreslit nedokazete. Avsak v knihe nie su ziadne hluche miesta a ja som ju zhltol za 3 dni (bolo by to asi aj kratsie, keby clovek nemusel cez den pracovat). Aj napriek istym negativam tejto knihy, si isto rad precitam dalsiu knihu od pana Kariku :)
Čítaj viac
Barbora Maceková
Barbora Maceková
1.10.2017
Stra(ch)šne dobrá!
Po Trhline som vedela že bude nasledovať chuťovka číslo 2. Vybrala som si Strach. Doteraz nechápem že niekto napísal niečo tak dobré a tak dobre! Milujem hororové filmy s knihami som zatiaľ tú česť nemala. Karika píše perfektne, veziete sa v deji spolu s postavami. Čo vidia oni, vidíte a prežívate aj Vy. Pred spaním som ju musela odložiť a dočítala som ju počas dňa. V knihe nie sú žiadne prázdne momenty, dej sa nevlečie, hluché miesta ktoré by mal človek chuť preskočiť nenájdete. Postavy majú priestoru presne tak ako si zaslúžia, zbytočným alebo ,,nezaujímavým,, postavám autor nedáva prehnane veľa priestoru. Verím že nám autor do budúcna naservíruje ďalšie skvelé kúsky. A mňa už teraz čaká do tretice Tma.
Čítaj viac
Gabriela Janíková
Gabriela Janíková
14.9.2017
Precitala som ju za jedno poobedie..
..a v noci som sa znova bala..:) Jednoducho sa od toho neda odtrhnut, aj keby clovek velmi chcel...Strach a adrenalin od zaciatku az do konca..Odporucam
Čítaj viac
anonym
13.9.2017
nic moc..skoda

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

tato kniha je slovenske wannabe IT..velmi velmi priehladne: v detstve sa stane nieco zle,partia sa vracia domov, zalubeny chlapec do dievcata,ktore pocas puberty randilo s dalsim chlapcom z partie,hl postava ktora sa venuje -prekvapivo-pisaniu, velky cierny pavuk je uz len podciarknutie tejto slovenskej wannabe hororovej knihy.
chapem,pre ludi,pre ktorych je horor napr 6ty zmysel moze tato kniha pripadat ako to najlepsie a najstrasidelnejsie co citali....
skoda....ale Trhlina sa celkom dala,samozrejme az na par trhlin :-)
Čítaj viac
Jozef Studený
Jozef Studený
14.7.2017
zaver
V poradí tretia kniha od Kariku. Ako prvú som prečítal paradoxne poslednú Trhlinu, ktora ma svojim dokumentarnym štylom uplne pohltila a prijemne prekvapila. A hlavne kvoli tomu, že v okolí Tribeča žijem od malička a o jeho legendách viem už niekoľko rokov. Druhú som čital Tmu, ktorá bola pre mňa obstojná aj napriek absencie častých dialogov, ktoré veľmi môžem. Strach sa mi pačil. Pomalá gradácia mi vyhovovala, aj keď charakter a činy postáv to trošku kazili. Nevedel som sa dočkať záveru, no ten ma dosť sklamal. Myslím, že som ho pochopil, ale čakal som predsa len ine vyvrcholenie. Takisto ma trošku sklamal zaver knihy Tma. V Trhline bol zaver strašne unahleny. Ale to sa dá ospravedlniť, kedže išlo skôr o dokument. Podľa prečítaných troch kníh zatiaľ považujem u JK najvačším nedostatkom nepresvedčivý zaver.
Čítaj viac
Michal
10.7.2017
Nuda
Po precitani vsetkych knih od Jozefa Kariku som sa s nadsenim vrhol do tejto. Bohuzial som sa v nej velmi sklamal. Prvych 100 stran pre mna absolutna nuda, potom sa konecne nieco zacalo diat, hltal som strany a koniec taky aky bol, no katastrofa (pre mna). Na rozdiel od ostatnych knih od tohto autora, v tejto podla mna az moc opisoval vsetko a velmi podrobne. Zbytocne podrobne. Ale to je len moj nazor. Kniha ma sklamala a rozmyslam ci sa vobec vrhnut na Trhlinu ...
Čítaj viac

Jozef Karika pracoval ako redaktor v televízii. Zameriaval sa najmä na politické a investigatívne reportáže. Je držiteľom Ceny Béla za najlepšiu hororovú poviedku a niekoľkých ďalších novinárskych i literárnych ocenení. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), neskôr vydal publikácie Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal súbor esejí pod názvom Liber 767 (2009). V roku 2010 mu vyšla kniha V tieni mafie, ktorá sa stala bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Aj jej voľné pokračovania – V tieni mafie II: Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) – sa zaradili medzi najpredávanejšie slovenské romány. Za romány V tieni mafie aj Čas dravcov získal ocenenie Zlatá kniha, ktoré sa udeľuje za viac než pätnásťtisíc predaných výtlačkov. Vo vydavateľstve Ikar mu vyšiel aj dvojdielny román Na smrť (2012, 2013) o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. V príbehu sa mu podarilo spojiť tri zdanlivo protichodné svety – prostredie židovskej mafie v New Yorku, nacistické Nemecko a prvý slovenský štát. Niektoré Karikove texty vyšli v amerických antológiách The Best of Konton a Manifesting Prosperity. Autorove poviedky, novely, videá, novinky a ďalšie zaujímavosti nájdete na stránke www.karika.sk.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Strach - Jozef Karika
Trhlina - Jozef Karika
17,30 €
Ušetríte 7,50 €