Peter Pánik

13

Moje srdcovky

Moje odznaky

Magický návrat
Môj názor pomáha
2024
Môj názor pomáha
2023
Knihy roka 2023
2023
Pravý knihonaut
Don Slovleone
Netvor z Čiernej hviezdy
Winter is coming!
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

13
13

Peter Pánik napísal recenziu

23.04.2024 18:57

'Štvrté krídlo' je pre mňa knihou tak trochu zvláštnou, pretože jej dokážem vypichnúť hneď niekoľko vecí, no i tak sa mi fakt veľmi páči. Hoci... je pravda, že pri nej musíte v istých chvíľach máličko "vypnúť".

Úplne najviac oceňujem ten celkový prepracovaný background sveta (a jeho veľký potenciál) i spôsob, ktorým nám ho Rebecca Yarros predstavuje. Najmä teda pri prvej skúške budúcich jazdcov. No a draci?! Boli ozaj perfektní! Hlavne to, že naozaj myslia, komunikujú a ešte sa aj s ľuďmi magicky spájajú. No je škoda, že v príbehu nedostali oveľa viac priestoru! Akákoľvek možná podoba s Eragonom či Divergenciou je mi ukradnutá, pretože ani jedno z toho som nečítal. Ďalšie veľké plus malo u mňa vykreslenie chémie medzi Xadenom a Violet. Hlavne ich prvé vzájomné scény sa naozaj vydarili, ako aj celá Xadenova postava a charakter vo všeobecnosti.

Čo ma naopak mrzí je to, že Violet je zväčša nesympatická. Spočiatku s ňou súcitíte, keďže je ukrivdená, ale zato odhodlaná neumrieť. Postupne sa charakterovo vyvíja a získava sebavedomie, no napriek svojmu veku (20 rokov) sa občas správa ako 15 ročná. A to nehovorím o jej lietajúcich prostredníkoch a ostrých slovách, ktoré jej autorka vkladá do úst ABSOLÚTNE ZBYTOČNE! Nadávky mi nevadia ak ich nie je veľa a majú zmysel, ale toto bolo niečo hrozné! A s tým súvisí aj náš preklad.

Neviem akými pravidlami sa musí prekladateľ riadiť, ale ak by sa kniha okresala aspoň o 85 percent nadávok, ktoré v nej sú, mal by som z toho oveľa krajší čitateľský zážitok. A to ešte musím spomenúť stokrát opakované slová "brutálny, dekadentný, chuj, úder srdca", ktoré dopĺňa aj hneď niekoľko preklepov. Kniha s takou cenovkou by teda mala vyzerať úplne inak a fakt ma štve, že to predsa len dokáže pokaziť zážitok z čítania. Fourth Wing je totiž inak naozaj príjemné prekvapenie so super cliffhangerom! Vlastne tých posledných 50 strán je fakt skvost!

Na záver ešte jedna vec, ktorá ma pobavila, ale i dosť rušila. Chápem, že je to "N-A" kniha, ale bolo fakt nutné písať tie spicy scény takto? Vôbec sa mi to sem nehodilo. Dúfam, že druhý diel od tohto upustí a zameria sa práve na tie najlepšie prvky z prvej časti!

Viac podobných recenzií nájdete na mojom Instagrame: peterpanik_reviews

Rád vás tam privítam! :)

Čítať viac

13
13

Peter Pánik napísal recenziu

23.04.2024 18:55

M. Galewska-Kustra je poľská spisovateľka či logopedička, ktorú už asi predstavovať netreba. Jej tvorba je podľa mňa dosť známa a zo série o Kubkovi som dokonca robil recenziu hneď na dve knižky. No a teraz tu mám už našu tretiu časť v poradí (v rámci série je to piaty diel): 'Kubko vie rozprávať'.

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a rovno píšem, že táto časť sa mi skutočne veľmi páčila! Autorka tu totiž rozoberá veľmi podstatnú a dôležitú tému v našich životoch a to je materstvo. Ilustrácie od J. Kłos sú už tradične milé, nápadité, detailné, krásne a obsah knižky dopĺňajú ozaj bravúrne! Veková kategória je uvedená ako 4+ a nie je to samozrejme žiadna náhoda.

Tehotenstvo a všetky veci, ktoré s týmto súvisia, ako aj spomínané materstvo sú tu zobrazené veľmi príjemným a sympatickým spôsobom. Dokonca sa tu nachádza zopár "každodenných problémov" starších súrodencov, ktoré môže rodič svojim deťom pri čítaní aj ihneď "obkecať" a krásne vysvetliť. Na tejto sérií milujem najviac azda to, že je to zábavné čítanie aj pre rodiča, nielen zábavné počúvanie pre dieťa. Okrem toho, ani teraz tu nechýbajú malé obrázky na spodku všetkých strán, ktoré nabádajú k tomu, aby ste s dieťaťom viedli spoločný rozhovor.

Cieľom je teda vzorka detí, ktorá už rozprávať vie a na základe príbehu a jednoduchých obrázkov môže ďalej rozvíjať svoje myslenie, ale predovšetkým samotnú reč. Až 40 strán pevnej väzby (a tvrdých strán, čo pri deťoch oceníte dupľom) predstavuje nespochybniteľnú kvalitu.

Každý diel o Kubkovi sa teda zameriava na iné detaily a je tvorený s iným zámerom pre rozvoj. Aj preto chcem poukázať na to, že ak hľadáte detské knižky, ktoré sú naozaj krásne, milé, majú pekný príbeh aj obrázky A SÚ NAOZAJ EFEKTÍVNE, tak toto je tá správna voľba!

Viac podobných recenzií nájdete na mojom Instagrame: peterpanik_reviews

Rád vás tam privítam! :)

Čítať viac

13
Peter Pánik

Peter Pánik prečítal knihu

23.04.2024 18:23

13
Peter Pánik

Peter Pánik prečítal knihu

22.04.2024 08:09

13
13

Peter Pánik napísal recenziu

21.04.2024 16:13

Myslím, že seriál 'Stranger Things' od Netflixu netreba vôbec predstavovať a je len málo ľudí, ktorí ho ešte za tie roky nepoznajú. Avšak, s komiksom to tak možno nemusí byť. Hoci je to už teda asi päť rokov odkedy vyšiel u crew prvý diel s podnázvom 'Druhá strana', ja som sa k nemu dostal až teraz.

Kratučký, 100 stranový zošit, od scenáristky Jody Houserovej v podstate iba mapuje udalosti prvej série seriálu. O kresby, farby a celkový vizuál sa potom zaslúžili Stefano Martino, Keith Champagne či Lauren Affeová. A musím uznať, že to vyzerá pomerne slušne. Nie je to síce to najlepšie čo som vo "svete komiksov" videl, ale ani to najhoršie. Minimálne detaily postáv sú fajn a je príjemné vidieť, že si ilustrátor vzal za vzor hercov zo seriálovej adaptácie. Za zmienku tiež stojí super vizuálne vyobrazenie "druhej strany", ktorá budí rešpekt ešte aj tu.

V čom tu však vidím slabiny? V príbehu.

Vo forme komiksu to jednoducho nefunguje tak dobre, ako aj na obrazovke. Celý dej je značne okresaný a pokiaľ je pre vás tento svet skutočne novinkou, možno budete mierne tápať. No je tu aj druhá strana mince, kde zase kvitujem, že to celé pôsobí ako také malé doplnenie seriálu. Príbeh totiž sledujeme z pohľadu Willa Bryersa, ktorý bol v tej toľko spomínanej prvej sérii proste pomenej. Tam sme totiž udalosti sledovali z pohľadu ostatných postáv.

Zo všeobecného pohľadu ma však prvá časť Stranger Things ničím extra nezaujala a vnímam ju skôr ako takú oddychovú jednohubku, ktorou si pripomeniete akurát tak to, čo ste už behom tých rokov od premiéry seriálu pozabúdali.

Viem však, že je vonku asi ďalších 5-6 dielov, takže snáď budú lepšie.

Viac podobných recenzií nájdete na mojom Instagrame: peterpanik_reviews

Rád vás tam privítam! :)

Čítať viac

13
Peter Pánik

Peter Pánik prečítal knihu

21.04.2024 15:58

13
13

Peter Pánik napísal recenziu

16.04.2024 07:21

Druhá časť komiksu s názvom 'Rocket: Ťahanie za chvost' vyšla od @crew_komiks v roku 2018 a obsahuje 136 strán, ktoré nám predstavujú tri príbehy (ten tretí je dokonca rozdelený na dve časti).

No kým predchádzajúci diel pôsobil farebnejšie, pestrejšie či veselšie, tento je o čosi "tmavší" a vážnejší.

Začíname teda príbehom, ktorý je pomerne krátky a priamočiary, ale o to údernejší! Rocket s Goot sú hravé postavy a hoci tu humoru nájdeme pomenej, ich charakterový základ je zachovaný. Navyše, veľmi pekne sa tu ukazuje, že sú to skutoční priatelia a to doslova na život a na smrť. A kresba a jej farby? Dokonalosť!

Druhý príbeh je ešte kratší, ale príjemným zistením bolo pre mňa to, že na seba voľne nadväzujú. A to sa pri takýchto mini príbehoch nestáva vždy. Po vizuálnej stránke je to už trochu slabšie, ale stále také "cartoonovské". Pozerá sa na to dobre a v kombinácií so zvyškom obsahu je to super - a to je podstatné. Plus, príbeh z budúcnosti nielen pobaví, ale na konci aj milo poteší.

Posledný príbeh je o hľadaní Rocketovho pôvodu a nesplatení jeho finančného dlhu. Kresba je viac detská, ale hráva... príbeh obstojný. Ale komiks vo všeobecnosti vnímam z pohľadu dĺžky ako krátky. Hodil by sa tu ešte aspoň jeden príbeh navyše. Jeho absenciu teda na konci pláta niekoľko strán bonusových skíc. Musím povedať, zexsim sa naozaj bavil a iba nerád bybsom to označil za jednohubku, hoci to tak môže pôsobiť... viem totiž, že vďaka danému spracovaniu sa k tomu niekedy zase rád vrátim. Druhého Rocketa vám preto určite odporúčam rovnako, ako aj jeho prvý diel!

Viac podobných recenzií nájdete na mojom Instagrame: peterpanik_reviews

Rád vás tam privítam! :)

Čítať viac

13
13

Peter Pánik napísal recenziu

16.04.2024 06:53

Vždy som rád za slovenskú a českú originálnu tvorbu. Či už v podobe kníh, alebo práve komiksov, ktoré to majú na trhu podľa mňa zákonite ťažšie. Preto všetok obdiv ľudom, ktorí to i tak skúsia.

'Supro: Hrdinovia na dlh' je rýdzo-český počin od scenáristky Štěpánky Jislovej, ktorý aj vďaka crew vyšiel v roku 2023. Na celkovo 160 stranách spolupracovali aj ilustrátori/výtvarníci: Viktor Svoboda a Martina Fischmeister.

Celý ten koncept satiristického pohľadu na svet superhrdinov ma zaujal a veľmi sa mi páči. Z tohto žánru mám toho napozeraného a načítaného naozaj veľa, takže mať v rukách pre zmenu niečo, čo vyčnieva z davu, bolo super. Celkom ma bral aj vizuálny štýl, kde je to viac pestré, pastelovo farebné a teda ozaj "živé". ALE...

Hoci sa dialógy čítali svižne, mal som trocha problém s tým ako po sebe nasledovali niektoré zo storyboardov. Kedy-tedy som v nich mal drobný chaos. Akoby tam chýbali scénky či rovno strany navyše. Nadväznosť tu trochu zaostávala. Vety akoby neboli dokončené, udalosti sa vyriešili behom troch obrázkov a zrazu sa dialo niečo celkom iné.

Čo ma tiež poriadne prekvapilo bol celkový obsah, pretože z anotácie som mal teda o príbehu značne inú predstavu aj očakávania. Príde mi to ako nevyužitý potenciál, keďže nakoniec prakticky celý dej skĺzol iba na problematiku romantického vzťahu medzi dvomi... ženami.

Nie, že by mi to zase nejako extra vadilo, hoci je pravda, že pretláčanie lgbt vážne nemusím... v tomto detaile vidím najmenší problém. Je to práve príbeh, ktorý ma tak sklamal. Background fiktívneho sveta si podľa mňa totiž autorka vybudovala naozaj veľmi pekne a nasmerovať to celé týmto "prostým" smerom je v mojich očiach mrhanie potenciálom.

Autorov komiksu by som však demotivoval len veľmi nerád, pretože na české pomery to bolo celkom slušné. Viem, že niekomu sa moja recenzia páčiť nebude, iní to budú brať športovo, ale je to môj názor. Netuším či vznikne aj druhá časť, ale ak áno, dám jej šancu. Budem však veriť, že sa v nej rozoberie práve spoločnosť sveta a jej vnímanie superhrdinov. Ako to vyzerá, keď niekto na pôžičku má a niekto nie. Ked niekto má ten správny gén, zaťal čo iný nie...


Viac podobných recenzií nájdete na mojom Instagrame: peterpanik_reviews

Rád vás tam privítam! :)

Čítať viac

13
Peter Pánik

Peter Pánik prečítal knihu

15.04.2024 16:54

13
Peter Pánik

Peter Pánik prečítal knihu

11.04.2024 19:30

„Čo je lepšie? Jedna skutočná krásna ruža, ktorá už síce povädla, ale na ktorú sa nikdy nezabudne, alebo vábivá náhrada, ktorá sľubuje, že vydrží naveky?“

Nevesta z Ivy Greenu - Julie Klassen, 2020
Nevesta z Ivy Greenu
Julie Klassen