Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nové vydání obsahuje dvanáct originálních ilustrací
Kultovní SF sága Duna, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny, ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal vzápětí autor pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl, hned v následujícím roce (1966) získal jak cenu Nebula, tak Hugo.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Duna - Frank Herbert
Som Idealista: O láske -
36,74 €
Ušetríte 2,61 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Dune
Rozmer
155×232 mm
ISBN
9788026905172
Naše katalógové číslo
239917
Počet strán
600
Hmotnosť
1500 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Baronet

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

106 hodnotení

91
10
3
1
0

Adrián Berecz
26.11.2015
Názor čitateľa
Filozofické dielo, majstrovsky obalené v science-fiction vesmíre. Paradoxne, kľúčovou devízou Duny nie je technológia v roku 10 000 (tá ohúri až na druhom mieste), ale myšlienky, z ktorých sa niektoré nezmazateľne vypália do mozgu. Každý si tam nájde svoj úryvok, citát alebo hoci aj vetičku, ktorá v ňom zarezonuje. Samotný dej sa sústredí okolo extrémne suchej a piesočnej planéte, kde sa odohrávajú zákulisné boje a intrigy panovníckych rodov, bažiacich po jedinečnej planéte. Spôsob písania je komplikovanejší ako bežne. Aby ste dosiahli plnohodnotný čitateľský zážitok, budete sa musieť opätovne vracať k predchádzajúcim pasážam a rovnako si listovať v slovníku technologicko-mytologických pojmov na konci knihy. Napriek tomu si zamilujete fremenov, melanž, piesočné červy, mentatov a Muad’diba, znenávidíte Harkonnenov a sardaukarov. Kniha je tak trocha aj nenápadná ekologická agitka. Dunu odporúčam každému fanúšikovi sci-fi, ktorý neočakáva v tomto žánri len priamočiare texty.
Čítaj viac
Martin Opálka
Martin Opálka
12.5.2014
Dokonalosť
I keď ťažké čítanie, aj tak jednoznačne najlepšie. Herbertova Duna je jedna veľká Dokonalosť, čítal som to z ústami dokorán. Všetko čo kniha popisuje, silný dej, nespočetne úchvatných postáv, prevratné udalosti, džihád, mnoho silných myšlienok a mnoho, mnoho ďalšieho. Je to jednoznačne najlepšie čo sa mi do rúk dostalo. Táto kniha nemôže ostať len pri jednom prečítaní, nedá sa to. ODPORÚČAM !
Čítaj viac
Maroš Dojčák
29.11.2011
Duna
Viac než sci-fi. Kým som ju čítal, môj skutočný život šiel bokom, pretože nič nebolo pre mňa dôležitejšie ako dozvedieť sa viac. A v jeden večer som dočítal Dunu a potom celú noc nevedel zaspať.
Čítaj viac
Milan Paprčka
25.8.2010
Názor čitateľa
Herbertova Duna je mimoriadne prepracované dielo, ktoré siaha za hranice sci-fi. Pozorný čitateľ v ňom nájde priam filozofický konštrukt, riešiaci problematiku náboženského dogmatizmu a fanatizmu s ekologicko-sociálnymi problémami, etnickými konfliktami na pozadí ticíce rokov trvajúceho impéria - kompletný makrokozmos a mikrokozmos v prepracovaných postavách, mytológii a mnohovrtovými súvislosťami - veľmi dobre vystihnutými samotným Herbertom ako "plans within plans". Prvý diel pôvodnej hexalogie, ktorý vznikol spojením poviedok, ktoré Herbet uverejňoval je rozhodne najlepším a najfascijunúcejším - dôkazom jeho hlbky je práve fakt, že celá séria stále žije ako pulzujúce univerzmum aj po desiatkach rokov od vzniku pôvodnej myšlienky vďak Herbertovému synovi, ktorý pokračuje spolu s K. J. Andersonom v osudoch ohromného počtu postáv vesmiru Duny.
Čítaj viac
Samuel Bódy
Samuel Bódy
14.11.2017
Keď sa natočí úspešný seriál, alebo film, tak sa zobudia aj slovenské vydavateľstvá ....
Čítaj viac
Janka Jeřalová
Janka Jeřalová
21.2.2009
Názor čitateľa
Duna je geniálne dielo. Prvýkrát som ho prečítala asi pred pätnástimi rokmi a odvtedy som ho čítala veľakrát.Vždy som tam našla niečo nové, niečo, čo som si predtým akosi neuvedomila. Neuveriteľne pútavý príbeh, v ktorom je toľko úžasných myšlienok, že každému, kto toto dielo prečíta nedá chvíľu spávať. Ak hľadáte nadčasový príbeh plný lásky, nenávisti, mágie, zápasu dobra a zla, je toto jedna z najkrajších kníh, aké som kedy čítala.
Čítaj viac
Filip Šabík
9.1.2009
Trochu recenzia, viac osobný postoj
K Dune som sa dostal vďake hrám Dune 2000, Dune 3 a televíznym spracovaniam od Halmarku. Lynchovu verziu som nevidel. Filmy zodpovedajú knihe dosť biedne a s hrami je to ešte horšie. Len prvý diel Duny má tak komplikovaný a prepracovaný dej, že by sa z neho kľudne mohli spraviť seriál (napr. v tom klasickom formáte - 22 dielov po tridsať minút). Alebo radšej ani nie-zrejme by to o5 nevyšlo. Viac kníh som prečítal, a niektoré mám len o milimeter radšej než Dunu, z iných žánrov ako sci-fi (úprimne len pár poviedok, od velikánov ako Asimov a C.Klark asi ,nie som si istý, nič), ale aj tak považujem celú sériu Duny za to najlepšie čo bolo v sci-fi napísané. Svedčí o tom aj fakt, že F.Herbert napísal prvý diel pred 46 rokmi, nasledovalo 5 úspešných dielov, na pláne bol siedmy, ktorý už Frank nestihol, ale zrejme ho dokončí jeho syn a K.J.Anderson. Tí medzitým napísali ani už neviem koľko kníh, ktoré sa odohrávajú pred prvou Dunou. Zatiaľ som čítal len jednu z Predohier, ale musím uznať že tí dvaja perfektne kopírujú Frankov štýl a zároveň do diela vsúvajú nové prvky, momenty prekvapenia. Z tochto všetkého vyplýva, že Duna je viacgeneračný román, nielen čo sa týka deja, ale píše ho už druhá generácia autorov (snáď ich bude viac) a čítajú ho už mnohoročný fanúšikovia a stále viac nových. Kvalita je teda zrejmá, aj keď séria nedosahuje populárnosť ako priemerné sci-fi, resp. rozprávky, typu Star Trek a Star Wars (to je môj subjektívny názor).
To najúžasnejšie na Dune je jej komplikovanosť, prepracovanosť a náročnosť na fantáziu. Na začiatku prvej Duny ste bez akýchkoľvek úvodov a vysvetlení vhodený hneď do deja a máte čo robiť aby ste stíhali všetky tie osobné, rodinné (či rodové) a politické vzťahy. Duna má vskutku svoj komplikovaný vesmír s množstvom postáv, planét, politických a náboženských organizácii a síl. Množstvo nečakaných zvratov, prekvapení a intríg ("Intrigy v intrigách iných intríg."). A je v nej i hodne filozofie. Filozofiu študujem a pri čítaní hociktorého dielu Duny som mal pocit, že je v ňom viac filozofie (alebo kvalitnejšej filozofie) ako v niektorých odborných filozofických knihách.
Všetky Duny boli pre mňa knihy, ktoré som čítal dlhší čas, nie za jeden deň. Jednak som si ich chcel vychutnávať, jednak som niekedy kvôli pochopeniu musel čítať pozornejšie (niekedy sa vracať aj o 50 strán späť a čítať ich znovu) a jednak je zdravšie aplikovať ich v menších dávkach, pretože vás môžu tak vtiahnuť do deja, že sa nejdete von baviť ani cez víkend (aj keď vás volajú všetci kamaráti) a odmietate sa zúčastňovať obvyklých aktivít spojených s alkoholom, drogami a promiskuitným sexom... Toľko moja skúsenosť - buďťe pri jej čítaní opatrný! :-)
Po prečítaní Kipituly Duny som mal strašné nervy. Dej ostal nehorázne otvorený, vedel by som si predstaviť asi osem rôznych koncov (Frank samozrejme vymyslel taký čo som vôbec napredvídal, a čo ma znovu bude šokovať) a v sedmičke sa schyľuje k niečomu fakt veľkému. A ja sedmičku nemôžem čítať, pretože ju Frank Herbert (nech mu je zem ľahká!) nenapísal! Dúfam len, že jeho syn a K.J.Anderson dodržia slovo a naozaj ju napíšu. A dúfam, že čoskoro.
Čítaj viac

Předčasně zemřelý americký spisovatel Frank Herbert (1920 - 1986) patří k autorům, kteří po sobě zanechali svébytné a okouzlující dílo. Jeho šestisvazkový epos Duna se dnes bezesporu počítá do zlatého fondu světové science fiction. Frank Herbert se narodil v Tacomě ve státě Washington a vystudoval University of Washington v Seattlu. Než se stal profesionálním spisovatelem, byl člověkem mnoha řemesel. Po řadu let se na západním pobřeží Spojených států živil jako reportér a redaktor, profesionální fotograf a kameraman. Navíc komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. Později, po oslnivém úspěchu Duny, se stal spisovatelem z povolání a učil také na univerzitě umělecké psaní.
  Svou SF kariéru zahájil ve dvaatřiceti letech v časopise Startling Stories povídkou Hledáte něco? Po ní následovalo okolo dvaceti dalších publikovaných v nejrůznějších SF magazínech, avšak krátká próza nebyla polem, na němž měl Herbert sklízet literární vavříny. O čtyři léta později vydal svůj první román Drak v moři (The Dragon in the Sea). Kritika jej přijala vlídně stejně jako další romány Zelený mozek (1966), Směr: Prázdnota (1966), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1968), Santarožská bariéra (1968), Stvořitelé Boha (1972), Hellstormská kronika (1973).
 Opravdový úspěch se však dostavil až v roce 1965 díky románu Duna. Přesněji řečeno první část Duny vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 v předním SF magazínu Analog. Příběh pak pokračoval díky zájmu čtenářů jako Prorok Duny. V knižním vydání Herbert oba díly spojil a nazval je stručně a výstižně Duna. Vyprávění o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, měl u čtenářů omračující ohlas. Duna získala roku 1966 společně s románem ...a říkejte mi Konráde od Rogera Zelaznyho cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, tehdy udělenou vůbec poprvé. Duna se stala předobrazem nové velké epiky v SF. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později (1984) i film, který natočil známý režisér David Lynch.
 Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Druhý díl vyšel roku 1969 pod názvem Spasitel Duny. Dalších sedm let trvalo, než čtenáři dostali do rukou třetí pokračovaní Děti Duny (1976). Autor je sice označil za díl poslední, ale nechal se oblomit neutuchajícím zájmem. Roku 1981 vydal čtvrté pokračování Božský imperátor Duny, po němž následovali o tři léta později Kacíři Duny a roku 1986 šesté pokračování nazvané Kapitula: Duna.

Čítaj viac

Nakladatelství Baronet a. s. již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr - každým rokem vydává kolem 100 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 1650 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, avšak vydává knížky ze všech žánrových oblastí - od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Kromě vydávání světově proslulých autorů se nakladatelství snaží zpřístupnit českým čtenářům co nejdříve díla nacházející se na nejvyšších příčkách zejména amerických žebříčků popularity, jako jsou bezkonkurenční cyklus Pravá krev autorky Charlaine Harris nebo romány J. R. Ward, tak i zajímavá díla, jež jsou méně na očích veřejnosti. Například nově nalezené rukopisy věhlasného Alexandra Dumase Rytíř de Sainte-Hermine a Rudá sfinga, vzpomínky maršála Erwina Rommela, nejslavnější knihu o pilotování O umění létat W. Langewiescheho, knihy o fotbalu (Góly nepadají náhodou), lékařství či přírodních vědách. Mezi nejoblíbenější patří válečné vzpomínky německých a sovětských účastníků 2. světové války.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Duna - Frank Herbert
Som Idealista: O láske -
36,74 €
Ušetríte 2,61 €

„Čitateľ, ten sa má... on si môže svojich autorov vyberať.“

Kutr Tucholský