My deti zo stanice ZOO

Christiane F.
Zoo Station - Christiane F.
Zoo Station - Christiane F.
Zoo Station - Christiane F.

Christiane F. (1962) preslávilo autobiografické rozprávanie My deti zo stanice Zoo, po ktorom nasledoval rovnomenný úspešný film. Jej problémy s drogami začali, už keď mala dvanásť rokov a s prestávkami ju sprevádzajú celý život. Vyrastala v rodine, kde boli na dennom poriadku násilie a...

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako... Čítať viac

4,8 142 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2015
26 strán
22 minút čítania

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

7,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.
Čítať viac
Originálny názov
Wir Kinder von Bahnhof ZOO
Počet strán
26
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
215708
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

142 hodnotení

118
18
4
0
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto kniha sa zaradila medzi môj top výber. Nedokázal som ju pustiť z ruky. Je to nesmierne ťažký príbeh mladého dievčaťa v Berlíne, ktoré vo veľmi mladom veku, tak ako mnoho jej kamarátok a kamarátov, prepadne drogám. Kniha je vlastne spoveďou a podrobne popisuje pád na samé dno heráckej scény, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života. Príbeh je o to silnejší, že bez servítky popisuje každodenný život drogovo závislého človeka, jeho honbu za drogou a to za každú cenu. Knihu odporúčam fakt asi každému, pretože v sebe skrýva veľmi silný odkaz.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

4
Mor - Albert Camus
Práve čítam
Mor

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Kevin Miroslav G.
27.6.2022
Akoby som si strelil do kábla kruté poznanie
Knihu som prečítal tri dni dozadu. Účinok je zrejme trvalý. Prvé čo mi napadlo po prečítaní poslednej strany bolo “ako je kurva možné, že to prežila.”
Ale ešte predtým, popri čítaní diela som mal pocit, že jednak čítam niečo, čo hovorí o dnešku a po druhé, že toto je extrémne silne dielo. Úprimne, prvý som videl film, ktorý ma bavil. Po prečítaní knihy mi však prišiel larmojantne slabý a nudný. Knihu som si dával do hlavy - ako heroin - tri dni a došlo mi, že to, čo práve čítam, je príbeh človeka ktorý sa môže objaviť kedykoľvek, bez ohľadu na historický kontext. Je to aktuálne a bolestné. Je to silné a človek nechce veriť tomu čo číta. Ibaže to čo číta je rovnako silné ako heroin tej doby. Dúfam len, že sa tým “svinstvom” nakazíme všetci.
Čítať viac
11
3.6.2022
Rodičia, prečítať!
Overený nákup
Jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítala. Obvykle si film pozriem až po prečítaní knihy, tentokrát to bolo naopak - filmové spracovanie vo mne vzbudilo potrebu siahnuť po knihe. Nahliadnutie a sonda do života mládeže, ktorá veľmi ľahko padne do kolotoča drog a alkoholu. Silná výpoveď ešte silnejšej ženy.
Knihu by si mali prečítať najmä rodičia - príbeh je alarmujúcim príkladom toho, ako bitky a nezáujem zo strany nás dospelých dokáže byť spúšťačom do "pekla".
Čítať viac
2
17.4.2022
Nadčasová kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ani neviete ako a z detskej izby sa ocitnete na stanici, kde zháňate drogy, doslova za každú cenu. Taký je príbeh drog a táto kniha ho výstižne zachytáva. Pridanou hodnotou sú výpovede matky, sociálnych a iných pracovníkov a fotografie, ktoré naozaj zachytávajú atmosféru celého príbehu. Ja osobne som podvedomo stále čakala na "vytriezvenie" hlavnej protagonistky, ktorá sa však točí v bludnom kruhu v ktorom je prioritou zaobstaranie drogy, čo opäť raz výstižne zachytáva realitu nepodchytenej závislosti a myslím, že Christianne sa závislosti dodnes nezbavila. Knihu odporúčam všetkým koho aspoň trochu zaujíma problematika závislosti, údajne mala aj odstrašiť tíndežerov, tým si nie som istá, môže to byť presne naopak. Čítať viac
Anina
26.12.2021
Smutne
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha sa citala na jeden nadych, aj ked bol pribeh drsny, bol napisany perfektne autenticky - bolo evidentne, ze je to auto iografia. Tie pocity narkomana bezny clovek, ktory sa s drogami nestretol, nema sancu pochopit ani opisat. Kniha urcite nie je urcena detom / teenagerom a svojim detom by som ju iste neponukla na citanie. Je to skor kniha urcena pre rodicov, aby si uvedomili, ako moze skoncit zivot dietata, ak namiesto lasky zaziva nasilie a bitky a namiesto pozornosti sa mu dostavaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa absolutny nezaujem. Presne ako povedala Christiane - jedine, co chcela, bolo niekam patrit. Čítať viac
6
15.12.2021
To čo bolo toto?
Kniha prečítaná za dva dni. Stále nechápem a som v šoku že sa niečo takéto mohlo naozaj diať. Miestami som mala pocit že ide skôr o vymyslený príbeh, fikciu ako o skutočnosť, ktorá sa naozaj stala. Prechádzali mnou snáď všetky pocity zhnusenia, ľútosti, smútku, hnevu.
Jedno je isté, knihu už druhý krát čítať nebudem, no určite je tá z tých, ktorú by si mal každý prečítať!
Čítať viac
11
21.11.2021
Príbeh mladej Christiane, ktorá sa už vo svojich trinástich rokoch stala závislou od heroínu, sa ma dotkol. Túto knihu som vnímala oveľa osobnejšie ako ostatné príbehy, s ktorými prichádzam do styku a všetko som to až príliš prežívala. Knihou som bola posadnutá, nedokázala som sa od nej odtrhnúť až kým som ju nedočítala do samého konca.

Príbeh sa čítal veľmi ľahko, hlavne vďaka dlhým kapitolám, kde sa ani nenachádzalo množstvo dialógov. Celé to bolo skôr také rozprávanie Christiane o jej živote, občasne doplnené aj výpoveďami odborníkov, policajtov a matky Christiane. V strede knihy sa nachádzajú aj fotografie postáv a miest, ktoré protagonistka spomína, nakoľko je príbeh podľa skutočnosti.

Čítať o tragických osudoch drogovo závislých bolo miestami veľmi ťažké. Pri opisoch toho, ako si pichali heroín do žíl mi občas bolo na vracanie, v prvom rade to však všetko bolo strašne smutné a neubránila som sa slzám. Posledná veta knihy ma celkom dorazila.

Zaujalo ma aj vyjadrenie odborníkov, ktorí pripisujú nárast záujmu o drogy hlavne zlým spoločenským podmienkam. Bola prekvapená z toho, do akej miery sa s nimi zhodujem.

Myslím, že túto knihu by si mali prečítať všetci, ktorí si prešli užívaním drog alebo o niečom podobnom uvažujú, či už sa o túto tému zaujímajú. V knihe sa okrem iného riešia aj problémové detstvo a prostitúcia.

My deti zo stanice Zoo je silný príbeh a určite nie je pre každého, lebo niekto možno nezvládne čítať o niečom takom, keďže v knihe sa zachádza aj do podrobností. Príbeh je surový, ale hlavne reálny, a to sa mi na ňom páčilo.
V konečnom dôsledku knihu určite odporúčam. Mňa osobne uchvátila, štylisticky aj dejom.
Čítať viac
4
12.10.2021
50 rokov
..toto nieje recenzia
..ano priatelia, od cias o ktorych tato knizka rozprava, uplynulo bezmala 50rokov
..mam prve socikovske vydanie (ok toto nieje nijaky vazny fakt :) )
(netusim, ci je rozdiel vo vydaniach, i ked asi aj vzhladom na dobu, ked postupne vychadzali ano )
..za mnohe hovori aj fakt, ze kniha vysla v cechach od roku 1987 dodnes 9x - u nas len raz v roku 2015

..presiel som si tunajsie recenzie, a velmi ma prekvapuje, kolko ludi toto dielo povazuje za povinnu literaturu pre svoje deti - mam deti vo veku hlavnych postav a rozhodne to nieje citanie pre vekovu kategoriu, hlavnych postav pribehu

..priklanam sa k nazoru Ivany H.: "Nech sa pozerám na knihu a jej dopady z každej strany, som šokovaná, že nakoniec z príbehu, ako nikto z nás nechce dopadnúť (aspoň to predpokladám) sa pre mnohých mladých stáva návod, ako sa k drogám dostať.... "
..a tento zvlastny fenomen som pozoroval, uz pri citani a debatovani v casoch preveho vydania
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Tak prečo máme ustavične ambíciu milovať? Pretože láska je bod, kde sa stretáva pravda s mágiou. “

Roviny života - Julian Barnes
Roviny života
Julian Barnes