Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

2022
2021
2019
2017
2016
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

7
Ivan Halás

Ivan Halás získal odznak Šťastných 7

08.02.2022 08:13

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.10.2021 19:14

Musím pochváliť vydavateľstvo Omnibooks, že ich portfólio obsahuje veľmi široké spektrum kníh , ktoré síce mnohokrát mapujú známe konflikty ale z neznámych perspektív. V tomto prípade o nasadení amerických ponoriek proti Japonsku v Druhej svetovej vojne.
Bitky lietadlových lodí, stíhacie esá, vyloďovacie operácie námornej pechoty a dve atómové bomby sú si ukradli celú slávu pacifického bojiska len pre seba. O nasadení amerických ponoriek v Pacifiku sa toho v našich končinách moc nepopísalo (respektíve nepreložilo). Jediným komplexným dielom je snáď len kniha "Tiché vítězství" od C. Blaira, ktorej druhý diel však u nás už vydaný nikdy nebol.
Preto je kniha od Jamesa Calverta veľmi osviežujúce čítanie, ktoré zaujme istotne nielen starých podmorských vlkov ale aj nováčikov.
Hoci to samotný Calvert kariérne dotiahol až na viceadmirála, jeho prvé bojové nasadenie na ponorke absolvoval len ako najmladší dôstojník, ktorý práve dokončil akadémiu. Takže miesto pohľadu z viceadmirálskeho kresla sa pripravte na nočné hliadkovanie s ďalekohľadom na očiach, prebdené dni a noci pri manévrovaní s ponorkou do útočnej pozície, únikové manévre a explózie hlbinných náloží.
Kniha je veľmi dobre preložená.
Jednoznačne môžem odporučiť.

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 10:46

Hoci som očakával niečo trochu iné, sklamaný som nebol a pre niekoho, kto je väčší fanúšik do Formule 1, sa jedná o úchvatné čítanie. Popis technických a technologických vylepšení monopostov F1 , ktorými Adrian Newey do sveta motošportu prispel a že mnohokrát za presadením (alebo zákazom) týchto vylepšení stálo kľučkovanie medzi jednotlivými doslovnými aj voľne vyloženými pravidlami FIA.

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 10:37

Veľmi sa stotožňujem s hodnotením knihy s názorom, ktorý tu napísal Michal Haburaj.
Fikcia, mystika a niektoré správanie postáv mi proste nie vždy dávali zmysel. Erotické scény na mňa pôsobili trochu rušivo.
Čítanie mi nespôsobovalo vyslovene nejaké utrpenie ale utvrdilo ma v názore, že historický román nie je môj žáner.
Pre ostatných to určite môže byť veľmi zaujímavé čítanie.
Z toho vyplýva aj moje hodnotenie - 4 hviezdičky, keďže Manfredi napísal túto trilógiu nepochybne veľmi dobre ale nie pre mňa...

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 10:23

Keď som si knihu kupoval, bola v rebríčku najpredávanejších kníh a bol z nej celkom slušný hit. Predstava knihy, ktorá epicky pojednáva o dreve ma z nejakého dôvodu nadchla. Po objednaní som dostal viac-menej to čo so si objednal - knihu o dreve so všetkými kladmi aj zápormi, ktoré s touto tématikou súvisia. Dozviete sa aké drevo sa najlepšie hodí do krbu, rôzne spôsoby ako drevo ukladať a sušiť. Je tu spomenutá aj krátka história o vzniku severských motorových píl. Že ste presne niečo takéto celý život hľadali? Tak potom je to asi kniha presne pre vás!
Pre nás ostatných, to bude možno drobná zábavka na jednorázové prečítanie. Lebo hoci sa zaoberá rezaním, sekaním, sušením (atď.) dreva, nie je to zas až tak encyklopedická kniha, ktorá by mohla slúžiť ako ultimátny zdroj informácií.
Aj keď sa nejedná o vyslovene zlú knihu, jej umiestnenie v rebríčkoch najpredávanejších kníh v roku 2018 pre mňa zostáva dodnes záhadou...

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 10:10

Veľmi pekne spracovaní kniha, kvalitný papier, pekný prebal, CD ako príloha.
Jomkipurská vojna zastihla Izrael nepripravený a bol to jeden z momentov, rovnako ako v prvej vojne v roku 1948, kedy bola existencia samotného Izraelu v ohrození. A rovnako ako v roku 1948 sa museli malé izraelské oddiely brániť mohutnej presile vojsk Egypta, Sýrie a Iraku.
Avigdor Kahalani popisuje všetky aspekty tohto boja, od okamžitého presunu na front až po rozdielne vojenské doktríny nasadenia izraelských a sýrskych tankových vojsk. Dozviete sa napríklad, prečo malo izraelské tankové vojsko veľké straty v radoch veliteľov tankov.
Vydavateľstvo Magnet Press odviedlo dobrú prácu, že túto knihu prinieslo v tejto podobe na náš knižný trh.

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 09:55

Mám rád historické edície vydavateľstva Osprey a som rád, že Grada a CPress niektoré knihy preložili do češtiny. Preklad sa myslím vždy veľmi vydaril a aj keď nie všetky knihy sú úplne dokonalé a niekedy je to suchšie čítanie, ale svojím veľmi špecifickým a detailným zameraním na konkrétne udalosti histórie, svojimi grafickými prílohami a zdrojmi použitej literatúry, sa jedná o ultimátnu platformu pre ďalšie štúdium.
Jednoznačne odporúčam zaradiť do svojej súkromnej knihovničky.

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 09:37

Aj keď podtitul knihy znie "Nasazení německých ponorek ve Středozemním moři" , ako sa uvádza na strane strane prebalu, ide o súhrnné vylíčenie nasadenia nemeckého a talianskeho vojnového námorníctva v Stredozemnom mori.
Keďže prístupy do Stredozemného mora (Gibraltar a Suez) malo pod kontrolou britské námorníctvo, Deutsche Kriegsmarine nemohla v oblasti nasadiť okrem mínoloviek a torpédových člnov (všetky plavidlá dopravené z Nemecka riečnou sieťou) a ponoriek nasadiť žiadne veľké hladinové plavidlá. Najmä popis akcií mínoloviek a torpédových člnov mi prišiel nie až tak zaujímavý, možno v dôsledku toporného prekladu alebo toprného štýlu písania.
Tým sa dostávam k ďalšej vade na kráse tejto knihy. Na zadnej strane prebalu knihy vydavateľ uvádza, že sa jedná o "reportáž bez patosu a tendenčnosti", čo žiaľ nie je pravda. Už som prečítal dosť kníh od nakladateľtva Mustang alebo Svojtka, takže rozprávaní o sympatických veliteľoch a kamarátstve vojakov so silnými charaktermi, som si už prečítal dosť. Kniha bola v Nemecku prvý krát vydaná v roku 1977 a žiaľ je to na štýle písania autora vidieť. O to viac zamrzí, že nakladateľtvo Naše vojsko túto knihu nedoplnilo poznámkovým aparátom, ktorý by knihu rozšíril o informácie zo súčasných zdrojov. To je žiaľ neduh všetkých nových vydaní staršich kníh tohto nakladateľstva. Ďalším neduhom bývajú tiež nevkusné až hnusné kolážové prebaly kníh, čo sa našťastie tejto knihe vyhlo.
Celkové hodnotenie knihy je priemerné. Za dobrú cenu ako doplnenie súkromnej knižnice určite neurazí ale ako primárny zdroj informácií žiaľ neobstojí. V zahraničnej literatúre je mnoho kníh, ktoré námorné boje v Stredozemnom mori popisujú podrobnejšie a v neutrálnejšom tóne. O to viac zamrzí, že Naše vojsko nesiahlo aj po niektorej z nich, miesto opakovaných reedícií starých "šlágrov".
Kniha Karla Amlana "Šedí vlci v azurovém moři" tak v našich končinách vskutku zostáva "prvním souhrným vylíčením námořní války válečného námořnictva ve Středozemním moři."

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 08:10

Dobre napísaná kniha o páde križiackych štátov. Samotný boj a pád Akonnu je totiž popísaný až v druhej polovici knihy. Prvá časť knihy popisuje priebeh niektorých križiackych výprav, najmä tej siedmej a popisuje atmosféru vzájomnej nedôvery a súperenia jednotlivých kresťanských frakcií vo Svätej zemi. Mamlúcký sultán dokázal zjednotiť (aj keď krvavou cestou) moslimský svet a postupne uťahovať slučku okolo križiackych vojsk.
Trochu zamrzí nedostatok máp v knihe - obsahuje len 3 mapky, ale s ohľadom na rozľahlosť územia a množstvom popisovaných bojových akcií by viac podrobných situačných máp, určite prispelo k lepšiemu prehľadu o celkovej situácii.

Čítať viac

7
7

Ivan Halás napísal recenziu

29.09.2021 07:36

Knihu možno jednoznačne odporučiť, aj keď už je všade úplne vypredaná. Počet strán možno navodí dojem, že ide o ľahšie čítanie ale kniha klame telom - 96 strán je preplnené dátami, rokmi, menami. Veľkou výhodou je prítomnosť "3D máp", s kvalitnými popismi. Pokiaľ sa vám podarí niekde nájsť túto alebo inú publikáciu z tejto série, rozhodne neváhajte a kúpte ju.

Čítať viac

„Vo formičke. To je ten typ splynutia, keď si pritúlite druhú bytosť chrbtom k svojmu telu. Schúlite ju tak do seba, uzavriete v objatí niekde tam, kde sa telá dotýkajú celým povrchom. Ako vlhký piesok, ktorý deti naberajú do formičiek a vzápčtí vyklápajú vytvarovaný.“

Honeymoon - Jana Beňová
Honeymoon
Jana Beňová