Knihy
E-knihy

Moon Over Soho

Orion, 2011
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Orion, 2011
2. diel série
Rivers of London

I was my dad's vinyl-wallah: I changed his records while he lounged around drinking tea, and that's how I know my Argo from my Tempo. And it's why, when Dr Walid called me to the morgue to listen to a corpse, I recognised the tune it was playing...

Čítaj viac

9,72 €

Bežná cena Bežne 9,99 €

Ušetríte 3%

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

I was my dad's vinyl-wallah: I changed his records while he lounged around drinking tea, and that's how I know my Argo from my Tempo. And it's why, when Dr Walid called me to the morgue to listen to a corpse, I recognised the tune it was playing. Something violently supernatural had happened to the victim, strong enough to leave its imprint like a wax cylinder recording. Cyrus Wilkinson, part-time jazz saxophonist and full-time accountant, had apparently dropped dead of a heart attack just after finishing a gig in a Soho jazz club. He wasn't the first. No one was going to let me exhume corpses to see if they were playing my tune, so it was back to old-fashioned legwork, starting in Soho, the heart of the scene. I didn't trust the lovely Simone, Cyrus' ex-lover, professional jazz kitten and as inviting as a Rubens' portrait, but I needed her help: there were monsters stalking Soho, creatures feeding off that special gift that separates the great musician from someone who can raise a decent tune. What they take is beauty. What they leave behind is sickness, failure and broken lives. And as I hunted them, my investigation got tangled up in another story: a brilliant trumpet player, Richard 'Lord' Grant - my father - who managed to destroy his own career, twice. That's the thing about policing: most of the time you're doing it to maintain public order. Occasionally you're doing it for justice. And maybe once in a career, you're doing it for revenge.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Moon Over Soho - Ben Aaronovitch
Carve The Mark - Veronica Roth
19,93 €
Ušetríte 0,56 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
384
Hmotnosť
275 g
Rok vydania
2011
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Orion
Rozmer
130×197 mm
ISBN
9780575097629
Naše katalógové číslo
184444

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?


Mirka
9.2.2017
Druhý díl se čte ještě lépe než první. Jediné, co mě maličko rušilo, byl někdy až příliš explicitní popis intimních chvil hlavního hrdiny. V prvním ani třetím díle jsem to takto nevnímala, ale zase nechci znít jako puritánka. Je to lehká a zábavná četba. Humornou literaturu nevyhledávám, ale vtipy Petera Granta mě baví.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Moon Over Soho - Ben Aaronovitch
Carve The Mark - Veronica Roth
19,93 €
Ušetríte 0,56 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia