Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Perlmannovo mlčanie - Pascal Mercier, Premedia, 2023

19,01 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Perlmannovo mlčanie

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2023
520 strán
7-8 hodín čítania

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že v pracovnom živote už nemá čo povedať... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,95 €

19,01 €

-5 %
Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 9 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Kukučie vajce - Camilla Läckberg, Slovart, 2023

Viac o knihe

Jazykovedné sympózium v hoteli na ligúrskom pobreží koncom jesene. Uznávaný lingvista Philipp Perlmann očakáva slávnych kolegov a obklopený veľkými očakávaniami si uvedomuje, že v pracovnom živote už nemá čo povedať. Táto skúsenosť, opovrhovanie akademickým svetom, strata viery vo význam akademickej činnosti a životná kríza menia ostatných kolegov na hrozivých protivníkov. Perlmann sa ukrýva v odľahlej hotelovej izbe a útočisko hľadá v preklade ruského textu. Každým dňom sa dostáva do čoraz zúfalejšej situácie, ktorá ho privádza do víru lží a na pokraj vraždy a samovraždy.

Psychologický, jazykovo brilantne spracovaný román par excellence, ktorý udržiava čitateľa v napätí od prvého po posledný riadok.
Čítať viac
Originálny názov
Perlmanns Schweigen
Počet strán
520
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
645 g
ISBN
9788082421494
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1819987
Štýl
filozofický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Švajčiarsko
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

10 hodnotení

9
0
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
12
Vegetariánka - Han Kang, 2017
Práve čítam
Vegetariánka

Som stredoškolská učiteľka (nie, neučím literatúru) a veľká milovníčka kníh a čítania, preto popri zamestnaní pracujem ešte aj v Martinuse ako kníhkupec . Dá sa povedať, že mám prácu svojich snov :)

Mária Barteková
Kníhkupec
31. marca 2023

Perlmann je lingvista, ktorý má viesť niekoľkotýždňové sympózium. Zisťuje, že v jazykovede už sám nemá čo povedať, je vyhorený, ale ako to má skryť pred kolegami? Tento vynikajúci román (filozoficko-psychologicko-kriminálny) bol náročný pre množstvo úvah, myšlienkových pochodov z oblasti lingvistiky, ale na druhej strane bol ako dobrá detektívka, chcela som sa dozvedieť, ako sa to všetko skončí. Veľakrát som trpela spolu s Philippom a v duchu som mu nadávala, nech sa už so svojím trápením niekomu zdôverí alebo ho ukončí. Môj obdiv patrí aj prekladateľke Paulíne Čuhovej.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

16.7.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Perlmannovo mlčanie rozhodne má čo povedať. O spochybňovaní a neustálom ospravedlňovaní sa, konaní na úkor druhých, o počúvaní svojej intuície, hrdosti na dosiahnuté úspechy aj o odtieňoch pocitov, čo vyvoláva nevypovedané, no i to, čo vyslovým v hneve či opäť po rokoch s úsmevom na perách. Priebeh procesu, ako si stáť za svojím a nedusiť sa vo vlastnej šťave, ako byť sám sebe autoritou, prijať okolnosti také, aké sú, nehľadať vinníka rozpitváva skutočne precízne, so všetkou pompou hodnou klavírnej smotánky. Z toho tlaku a pocitov tesne pred skratom ma síce niekedy až strasalo, avšak spôsob, akým bez nálepkovania kladie na srdce, že syndróm vyhorenia netreba brať na ľahkú váhu a už vôbec nie sa zaň hanbiť je naozaj ukážkový. Pascal Mercier vás hojivými, rehabilitačnými účinkami svojho talentu od korienkov vlasov až po špičky prstov ponorí do trinástej komnaty, o ktorej ste ani netušili, že vo vašom vnútri krásne potichučky bublá. Z frekvencie spytovania sa, čo by si len ľudia o mne pomysleli, ak by som ukázala svoje pravé ja, bude im potešením byť v mojej spoločnosti alebo mnou začnú opovrhovať, preladí na dimenziu ukotvenia nepotláčania jedinečnej individuality iba preto, lebo sa domnievam, že tak lepšie zapôsobím, nech je pokoj. Som sa spotila normálne, keď na mňa v úvahách vytryskla otázka, na koho to vôbec chcem potom zapôsobiť. Z priania objavenia niekoho, s kým ste akoby zrastený, niekoho, kto vám rozumie, ako nikto iný si moja duša totiž spravila slzavé údolie. Vďaka úchvatnému umu pani prekľadateľky Paulíny Šedíkovej Čuhovej s Perlmannom v tom ale nezostanete sami. Takže, zbohom tápanie, vitaj balans! Čítať viac
8.6.2023
Vynikajúca
Och, toto je tak dobrá kniha, no zážitok z čítania vám nedá len tak zadarmo. Treba sa jej poddať, pustiť si ju do hlavy a pod kožu, prejsť pomaly slovo za slovom, zamyslieť sa, nebrániť sa Perlmannovmu mlčaniu, ktoré je vlastne krikom o pomoc. Takého, ktorý sa nevie predrať hrdlom von, uviazne v našom vnútri a z nášho žitia sa stane len prežívanie. Zo dňa na deň. A prečo vlastne? Prečo sa niekedy nevieme pohnúť z miesta, aj keď je to to, čo vtedy potrebujeme najviac? Prečo sa dobrovoľne dusíme, akoby sme zabudli, aké je to nadýchnuť sa. Prečo nedokážeme povedať 'nie', 'nevládzem', 'neviem' ... Prečo sa z detí, ktoré vás okamžite upozornia mrčaním, či jačaním na to, že sa necítia pohodlne, stanú dospeláci, ktorí aj keď už vedia hovoriť, toto zrazu urobiť nedokážu?
.
Perlmannovo mlčanie je dielo plné hlbokých úvah a myšlienok, ktoré s vami môžu poriadne zamávať. Zväčša mi pri čítaní nevadí, ak je navôkol hluk a pod., no Perlmann bol nekompromisný a už po pár stranách som pochopila, že s ním to pôjde len v úplnom tichu a osamote. Aj preto som knihu čítala mesiac a kľudne by som ju čítala aj dva mesiace, ak by mala kniha viac strán. Pár krát som ju musela dokonca odložiť, pretože mi vybičoval emócie do extrému a nedokázala som pokračovať. Je tam toľko krutej pravdy o nás ľuďoch, až to zabolí. A možno to, čo teraz napíšem, bude znieť hrozne po tom všetkom, čo mu bežalo hlavou a čo vykonal, no veľa krát som mu v duchu povedala: "Je strašné, že takto uvažuješ, ale rozumiem, kde sa to v tebe berie, dráhy Perlmann, úplne ti rozumiem..."
.
Ak sa do Perlmanna pustite dnes, alebo zajtra a nesadne vám, nelámte nad ním palicu. Skúste to neskôr, o rok, o desať. Myslím si, že toto je jedna z tých kníh, na ktorú treba byť istým spôsobom mentálne nastavený.
Čítať viac
27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
21.3.2023
Skvelé
Na jazykovednom sympóziu očakáva lingvista Philipp Perlmann kolegov, ale doľahnú naňho znechutenie zo života, kríza stredného veku, vyhorenie, smútok i frustrácia. Čoho všetkého je schopný človek v depresívnom rozpoložení? Keď premýšľa nad vraždou a samovraždou a zamotáva sa do série lží, možno práve kolegovia a dcéra môžu byť tými, ktorí mu podajú pomocnú ruku. Do zamotanej siete sa dostal po smrti manželky a veľa spomienok na ňu jeho rozpoloženie len umocňujú. Ale uvedomenie si samého seba môže pomôcť sa z tej siete vymotať.
Táto kniha je skôr pre náročnejšieho čitateľa, miestami je písaná priam poeticky a autorov skvelý rozbor a obraz hlavnej postavy, pohľad do hlavy a duše spôsobili to, že vo mne príbeh zanechal hlbokú stopu. I keď má pomalšie tempo a nič svetoborné sa v ňom nedeje, v tomto prípade mi to vôbec nevadilo, pretože kniha je písaná výborne a skvelo reflektuje Perlmanna. Pre mňa je jednou z najlepších, aké som tento rok čítala.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Príbeh, v ktorom sa napätie stupňuje na hitchcockovskú úroveň... V Nočnom vlaku do Lisabonu sme sa mohli presvedčiť o autorovej vysokej inteligencii a rozprávačskom talente. Perlmannovo mlčanie je ešte odvážnejším počinom a ašpiruje na väčšie hĺbky.“ – The Guardian

„Azda najvýznamnejší akademický román súčasnej nemeckojazyčnej literatúry.“ – Die Welt

„Mercierov román stavia na napätí i ponore do existenciálnej krízy... vtiahne vás.“ – The New Yorker

„Sebareflexívny, analyticky filozofický triler a akčný román v najlepšej umeleckej tradícii. Mercierovo nesmierne množstvo poznatkov a úvah sa vždy pretne do precízneho pozorovania aj každodenných udalostí.“ – Frankfurter Allgemeine Zeitung

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“