Piranesi

Piranesiho dom nie je obyčajná budova. Miestnosti sú neohraničené, chodby nekonečné, steny lemujú tisícky jedinečných sôch. V labyrinte miestností je uväznený oceán. Pri prílive... Čítať viac

4,1 29 hodnotení
Vydavateľstvo
Lindeni, 2022
248 strán
3-4 hodiny čítania

Piranesiho dom nie je obyčajná budova. Miestnosti sú neohraničené, chodby nekonečné, steny lemujú tisícky jedinečných sôch. V labyrinte miestností je uväznený oceán. Pri prílive vlny s hukotom dorážajú na schodištia a miestnosti .. Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,60 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

K. Ploig: Irgur. K. Ploig. 2023

Viac o e-knihe

Opojný, hypnotický román zasadený do alternatívnej snovej reality,predurčený stať sa klasikou fantastiky.Piranesiho dom nie je obyčajná budova. Miestnosti sú neohraničené, chodby nekonečné, steny lemujú tisícky jedinečných sôch. V labyrinte miestností je uväznený oceán. Pri prílive vlny s hukotom dorážajú na schodištia a miestnosti v okamihu zaplaví voda. Piranesi sa však nebojí. Rozumie príboju, a pozná schému labyrintu. Žije, aby svoj dom skúmal.
V dome žije ešte jedna osoba – muž označovaný ako Druhý. S Piranesim sa stretáva, aby mu pomohol na ceste za Veľkým a Tajným Poznaním.
Piranesi pri bádaní natrafí na dôkazy o existencii ďalšej osoby a postupne odhaľuje desivú pravdu – za svetom, ktorý vždy poznal, existuje iný, ďalší…
Čítať viac
Originálny názov
Piranesi
Počet strán
248
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1803075
Štýl
dobrodružný, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Lindeni
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

29 hodnotení

5
4
6
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

22.3.2023
Piranesi je vskutku výnimočná kniha, tento rok si u mňa vyslúžila prvenstvo v zvláštnosti. Má neopakovateľnú atmosféru a sympatického hlavného hrdinu a po dočítaní som nad ňou premýšľala ešte veľmi, naozaj veľmi dlho. Nič podobné som totiž ešte v žiadnej knihe nenašla..

Vďaka čomu je teda Piranesi taký jedinečný?

Je to príbeh o mužovi, ktorý žije v dome plnom nekonečných sál, chodieb a sôch, prílivov a odlivov. Dom je Piranesiho vesmírom, jeho počiatkom aj koncom. Poskytuje mu jedlo a útočisko a Piranesi sa z vďaky o dom stará. Pozná každé jeho zákutie, má zmapované všetky jeho spletité chodby a výrazy sôch lemujúcich steny sál. Vie, kedy príde najbližší príliv a ktoré sály v momente zaplaví.

No okrem Piranesiho žije v dome aj Druhý. Jediný mysliaci tvor okrem Piranesiho. Piranesi vníma, že rozdiel medzi ním a Druhým je markantný. Druhý má na sebe zakaždým nejaký iný drahý oblek a kvalitné topánky, narozdiel od Piranesiho, ktorý chodí bosý a do vlasov si vplieta mušle, kamienky a farebné sklíčka. Navyše sa s Druhým stretávajú len raz týždenne, aby si zosumarizovali tajomstvá domu a objavili večné poznanie. Potom Druhý niekam odchádza, nevedno kam. Piranesi postupne začína chápať, že jeho svet možno nie je jediný, ale jestvuje ešte iný…

Piranesi je šarmantný hrdina so srdcom tak krištáľovo čistým a priezračným, ako samotná voda v sálach. Jeho láska a vďačnosť sú inšpiratívne a jeho precitnutie do reality fascinujúce. Strácať sa v jeho myšlienkach a túlať sa s ním po nikdy sa nekončiacich sálach v oblakoch ma napĺňalo radosťou. Nebude to čítanie pre každého, kniha obsahuje aj zdĺhavejšie pasáže, no mne sa autorka jednoducho trafila do vkusu.

„Krása Domu je nezmerateľná, jeho Milosť nekonečná.“
Čítať viac
7

Od roku 2019 pracujem ako novinárka. Otváram témy ľudských vzťahov, feminizmu a ľudskej sexuality bez hanby a odsudzovania. Kriticky a nezaujato píšem aj o biznise s krásou, najmä o kozmetike a starostlivosti o pleť. Vo voľnom čase čítam najmä fantasy a sci-fi knihy. Čítam v troch jazykoch, beriem všetky formáty a považujem ich za rovnocenné. Som presvedčená o tom, že výber kníh by mal byť pestrý, preto si zámerne vyberám autorstvo všetkých pohlaví a pôvodov.

Tímea Krauszová
Overený zákazník
11.3.2023
Nevzdávajte to, kniha bude divná do konca, ale všetko začne čoskoro dávať zmysel
Piranesi som takmer nedočítala, ale som rada, že som sa hecla. Zvyčajne dávam knihám len 50 strán šance zaujať, no niečo na tom, ako divná spočiatku je, mi nedalo pokoja. Som za to vďačná.

Áno, prvých asi sto strán je únavných. A štýl písania tiež spočiatku neohúri natoľko, aby človek mal naslepo chuť pokračovať. No ak sa vzdáte potreby mať pri čítaní kontrolu a všetko si pamätať, a len sa necháte vtiahnuť do Domu, užijete si záhadný, zasnený, magický príbeh.

Vhodné len pre zvedavých. Iní sa asi úvodom neprekusnú.
Čítať viac
29

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
14.2.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Piranesiho domov je nekonečný labyrint plný záhadných miestností. Považuje ho za celý svet, pretože iný nepozná. Z niektorých miestností môže pozorovať hviezdy, v niektorých žijú vtáky, do iných zase zasahuje príliv a odliv oceánu, nájdeme tu tisícky sôch a každá je iná. Piranesi sa občas stretáva s Tým druhým a pomáha mu s výskumom. Časom príde na to, že možno nie sú jedinými obyvateľmi domu a svet nie je taký, ako sa celý čas zdal.
Táto netypická fantasy s prvkami mytológie a magického realizmu, si získala mnohých spokojných čitateľov, pre mňa bola priemerným čítaním a to hneď z viacerých dôvodov. Príbeh je síce originálny a s ničím podobným som sa ešte v literatúre nestretla, ale veľmi chaotický, rozťahaný až fádny. Chápem, že chaos bol niekedy zámerom, ale ozaj som sa ako čitateľ strácala. Autorka svojou krásnou rečou, vytvorila sýtu mysterióznu atmosféru, vybudovala nevšedné miesto. Popisy siení boli na jednej strane snivo éterické, na tej druhej podané presvedčivo realisticky, no ich rozsah v 3/4 knihy, bol naozaj vyčerpávajúci. Zápletka a rozuzlenie sú slabé a odhalenie je presne také, ako by ste očakávali. Za veľký klad knihy považujem protagonistu samotného, jeho povaha bola detsky nevinná a tvorivá, čím si hneď získa čitateľov na svoju stranu.
Čítať viac
20

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
28.1.2023
Odporúčam
4,5*

Videla som viacero recenzií, kde čitatelia písali, že Piranesi je zvláštna kniha. Mali, samozrejme, pravdu. Naozaj je nezvyčajná. Svojská. A veľmi dobrá.

Piranesi je kniha, pri ktorej sa musíte nechať unášať príbehom, skúmať jednotlive sály a vestibuly. Krátke a svižné kapitoly len napomáhajú tomuto prúdu.

Koniec bol trošku nemastný-neslaný, zápletka sa dala uhádnuť pomerne skoro, no i tak je to kniha, ktorá rozhodne stojí za prečítanie aj s jej nezabudnuteľnou hlavnou postavou. Odporúčam a predpisujem vám ju ako liek na únik z reality <3
Čítať viac
21
The River of Silver - S.A. Chakraborty, 2022
Práve čítam
The River of Silver

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
10.1.2023
Piranesi je naozaj pozoruhodne a originalne dielo. Velmi ma zaskocilo co som citala, ale postupom casu sa zacali vyjasnovat detaily az sa ku koncu mozno trochu pospajali. Podobnu knizku asi neprecitate a ak mate radi labyrint, o to lepsie citanie. Čítať viac
11.12.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Piranesi spôsobil v literárnom svete rozruch. Ako som tak sledovala ohlasy na túto knihu, väčšinou to boli nadšené, prekvapené a zároveň zaskočené reakcie, čo to autorka svojim čitateľom vlastne naservírovala. Preto som do čítania išla s veľkou zvedavosťou a v podstate som si vôbec nevedela predstaviť, o čom táto kniha bude.

Po prečítaní už absolútne rozumiem, prečo nie je také ľahké, ba možno je až nemožné, ju niekam zaradiť a opísať ju. S čistým svedomím môžem vyhlásiť, že je to najoriginálnejšie spracovaná kniha, akú som v poslednej dobe čítala a v podstate som z nej pekne vykoľajená :D Vo všeobecnosti je radená medzi fantasy, ale ja osobne sa prikláňam skôr k názoru, že ide o metaforické dielo utekajúce do magického realizmu.

Piranesi je sprievodcom a rozprávačom príbehu. Je isté, že by som ho mala považovať za hlavného hrdinu, mne však pripadalo, že dôležitejšiu úlohu tam zohrávalo samotné miesto (Dom/Labyrint), kde Piranesi býval. Autorka venuje veľký priestor jeho opisu. Chce aby čitateľ cítil majestátnosť, nekonečnosť a samotu toho miesta. Obsahuje viaceré podlažia, množstvo obrovských miestností, v ktorých sú nádherné sochy a vtáky. Niektoré priestory sú zaplavené, z iných môže pozorovať hviezdy. Piranesi toto miesto skúma, opisuje a miluje.

Postupne, ako spoznávame jeho Dom, dozvedáme sa aj, ako sa tam Piranesi ocitol. V podstate ide o akési vyšetrovanie a spomínanie, čo sa stalo predtým. Tu ma dej pohltil, konečne sa začalo niečo diať a bola som naozaj zvedavá, čo sa z tohto nie veľmi obsiahleho diela vykľuje. Myslím, že každý čitateľ si ho môže vyložiť inak a možno veľa záleží aj na jeho aktuálnom rozpoložení.

SPOILER: Môj výklad je asi taký, že Piranesiho dom predstavuje miesto, kde človek niekedy uniká pred ľuďmi, z ktorých je už unavený a otrávený. Potrebuje útočisko, kde by bol sám, mohol premýšľať a netrápili by ho pozemské starosti. Môže sa doň kedykoľvek vrátiť a mať istotu, že také miesto tu pre neho vždy bude.

Vy možno nájdete v tejto knihe niečo úplne iné. Myslím ale, že určite stojí za prečítanie, a to aj napriek tomu, že z nej budete trochu v rozpakoch, rovnako ako aj ja :)
Čítať viac
8.11.2022
Toto si zamilujete!
Piranesi je naozaj, naozaj pozoruhodným čítaním a rozhodne to nie je nič, s čím by ste už mali predtým tú česť. Celé dielo je koncipované do prazvláštneho sveta, pričom vo mne neustále rezonovala potreba dávať ho do korelácie s tým naším, normálnym. Dlho mi trvalo, kým som pochopila, že Piranesiho svet je úplne iný ako ten, na ktorý som denne zvyknutá, a že ho mám začať brať ako samostatnú jednotku a nie dookola uvažovať nad tým, či jeho steny, jeho vtáky a jeho hviezdy znamenajú to isté, čo naše steny, naše vtáky a naše hviezdy.

Susanna Clarke sa vám dostane hlboko do hlavy a narobí tam poriadny chaos, hoci som niekoľkokrát nadobudla pocit, že to sprvu vôbec nebolo jej zámerom. Akoby sa len autorka nechala unášať vlastnými snami nevnímajúc svoje okolie a razom z toho vzniklo niečo väčšie, čo postupne prerastalo do šialených rozmerov, až sa z toho stala jedna z najúžasnejších a rozhodne najzaujímavejších kníh, aké som kedy prečítala.

Závidím každému, kto má tento obdivuhodný príbeh ešte len pred sebou a teda môže hneď z prvého radu preskúmavať čarovné miestnosti v Piranesiho dome, nechať sa unášať prúdom ľadového oceánu, či objavovať tajomstvá Poznania spolu s Druhým.
Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Písmo hovorí, že Boh nám nepripisuje k dobru to, že máme radi ľudí, ktorých chceme mať radi. Nie. Pripisuje nám k dobru, ak milujeme nemilovateľné.“

Rovnako iný ako ja - Ron Hall, Denver Moore, 2011
Rovnako iný ako ja
Ron Hall, Denver Moore