Svet včerajška
Slávna autobiografia viedenského rodáka zachytáva spoločenské a politické zmeny od konca 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia, keď autor spolu s manželkou spáchal v emigrácii samovraždu... Čítať viac
Slávna autobiografia viedenského rodáka zachytáva spoločenské a politické zmeny od konca 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia, keď autor spolu s manželkou spáchal v emigrácii samovraždu... Čítať viac
Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!
Stefan Zweig sa narodil v rakúskej židovskej rodine do doby, v ktorej jeho krajina rozkvitala, ľudia žili naplno a tešili sa z každého dňa. V tejto atmosfére vyštudoval gymnázium a neskôr univerzitu v Berlíne, priatelil sa s Rollandom, Joyceom, Freudom či Straussom a mnohými ďalšími umelcami tejto doby. Precestoval celú Európu a ako veľký pacifista trpel nepriateľstvom medzi národmi počas 1. svetovej vojny. Nádej, že sa z týchto hrôz krajiny poučia, sa žiaľ nenaplnila, a jeho kniha spolu so životom končia uprostred 2. svetovej vojny.
Svet včerajška patrí k najlepším autobiografiám, aké som čítala. Trošku ťažšie sa mi prehrýzalo cez začiatok venovaný najmä spoločenskej situácii v Rakúsko-Uhorsku na prelome storočí, ale od momentu, kedy Zweig dokončil školy a začal cestovať, spoznávať svet a nových ľudí, to začalo byť oveľa zaujímavejšie. Hoci opisný štýl prevláda, autor doň vsúva malé epizódky, v ktorých vystupujú mnohé slávne osobnosti, tie tak môžeme spoznať z ich nepoznanej strany. Tiež bolo pre mňa zaujímavé čítať osud človeka, ktorý ako žid nebol deportovaný (podarilo sa mu dostať sa z krajiny), no prišiel nielen o svoj majetok, ale aj svoju identitu, čo ho napokon dohnalo k samovražde.
Vydavateľstvo PREMEDIA patrí medzi menšie vydavateľstvá a zostať malým je aj jeho zámer. Vydáva široké spektrum kníh, ktorých spoločným menovateľom by malo byť, aby ich čítanie nebolo stratou času. Postupne sa vyprofilovali viaceré edície, ako napríklad TICHÁ VODA zameraná na svetovú beletriu, CIVILIZÁCIA prinášajúca knihy o spoločenských zmenách, či edícia LABYRINT venovaná detektívkam. Vydavateľstvo zároveň prinieslo množstvo kníh zo psychológie a populárnej ekonómie, silná je jeho edícia venovaná modernej histórii - od Súostrovia Gulag až po knihy Timothyho Snydera a ďalších súčasných autorov.
„...nenávisť voči sebe je presne to isté ako hrubý egoizmus a napokon vyvoláva tú istú strašnú osamotenosť a zúfalstvo.“