Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

For twelve thousand years the Galactic Empire has ruled supreme. Now it is dying. But only Hari Sheldon, creator of the revolutionary science of psychohistory, can see into the future - to a dark age of ignorance, barbarism, and warfare that will last thirty thousand years. To preserve knowledge and save mankind, Seldon gathers the best minds in the Empire both scientists and scholars and brings them to a bleak planet at the edge of the Galaxy to serve as a beacon of hope for a fututre generations. He calls his sanctuary the Foundation. But soon the fledgling Foundation finds itself at the mercy of corrupt warlords rising in the wake of the receding Empire. Mankind's last best hope is faced with an agonizing choice: submit to the barbarians and be overrun - or fight them and be destroyed.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Foundation - Isaac Asimov
Černobyľská modlitba - Svetlana Alexijevič
15,58 €
Ušetríte 2,36 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
320
Hmotnosť
155 g
Rok vydania
2004
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Random House
Rozmer
100×170 mm
ISBN
9780553293357
Naše katalógové číslo
177668

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

82 hodnotení

68
11
2
1
0

Ondrej Čičman
2.4.2015
Názor čitateľa
Základňa alebo Nadace (trochu nešťastné) nie je asi sci-fi pre fanúšikov toho typu vedeckej fantastiky, ktorí si čitateľský sci-fi zážitok zakladajú na prepracovaných technológiách, vesmírnych bojoch a pod. Ide o sofistikovaný príbeh odohrávajúci sa vo veľkom časovom horizonte, kde základom je dialóg. V ňom si treba všímať nuansy, ktoré mnohé vysvetľujú za "prvým plánom". Dokonalá psychológia postáv robí zo Základne uveriteľné dielo, v ktorom je váha smerovania celého vesmíru na pleciach nás ľudí, ktorí však ani v budúcnosti nestrácajú svoje typické vlastnosti ako chamtivosť, závisť. "Nedovoľte, aby vám morálka zabránila konať správne."
Čítaj viac
Emzet
7.11.2016
Názor čitateľa
Nadace je presný preklad, "Základňa" je omyl prekladateľa :)
Čítaj viac
Radovan Čižmár
14.12.2014
Názor čitateľa
Asimova Nadácia by mal byť v jednom klube s 1984, Brave New World a im podobným povinnou literatúrou! Asimov je tak prostý a inteligentný, že jeho dej je analógiou asi na celú éru fungovania ľudstva. Ortodoxný sci-fi technologický pokrok tak vynahradil niečím iným. Čím? To sa dozviete na prvých stránkach knihy ;)
Nemám čo dodať, ideme na ďalšiu časť.
10/10
Čítaj viac
Igor
30.10.2014
Výborné
Ako od môjho prvého sci-fi som očakával podrobné opisy technológie a sveta, a namiesto toho som našiel geniálne prepracovaný príbeh, vynikajúce postavy a dejové zvraty. Som zvedavý na ďalšie časti...
Čítaj viac
Miroslav Juris
4.3.2013
einstein medzi spisovatelmi
Pan Asimov vytvoril celozivotne dielo, ktore je neprekonatelne, vo svojej jedinecnosti :)
vynikajuci znalec technologii fyziky psychologie a zaroven velky myslitel co sa tyka moznych vzorov evolucie ludi ako druhu.

- to Andrej Halan : Seria o robotoch je uzko spojena s nadaciou a je to predpribech kde nadacia je vyvrcholenie jeho majstrovskeho diela. nezavisli pribeh je napr. Gods themselves... co je obrovky dokaz jeho hlbky uvazovania a kombinovania. samotny pribeh v Gods themselves nema konkurenciu z mojho pohladu.
Čítaj viac
Andrej Halaj
9.12.2011
Povinná lit. pre sci-fi maniakov
Isaac Asimov napísal sci-fi série - sériu o Nadácií a sériu o Robotoch. Bohužiaľ, do tej o Robotoch som zatiaľ nemal možnosť nakuknúť, tak neviem povedať, ktorá je lepšia. Nadácia ma však uchvátila svojím perfektným príbehom plným zvratov, ktoré, aby som pravdu povedal, nikdy nečakám a vždy dostanem ranu do tváre, keď sa celý príbeh otočí úplne iným smerom. Autor skvele opisuje planéty, ako aj život na nich. Prvú časť série som prečítal dvakrát a stále mám pocit, že mi unikajú niektoré podstatné veci, ktoré sa v knihe odohrávajú - na pochopenie všetkých súvislostí je treba knihu prečítať nielen raz. Momentálne som na štvrtej časti (Nadace na hranicích) a musím povedať, že každá kniha ma prekvapila svojimi originálnymi postavami, skvelými zvratmi, no hlavne pojmom Psychohistória, ktorý robí túto sériu výnimočnou.
Čítaj viac
Tomáš Gažovič
13.2.2010
klasika
Táto kniha je určite jedným z vrcholných diel (ak nieje vrcholné dielo) Isaaca Asimova. Patrí medzi klasiké diela sci fi literatúry a rozhodne ju milovníkom tohto žánru odporúčam. Čítanie je to napínavé, zaujímavé a nie je ani zbytočne dlhé. Knihu som prečítal takmer na jeden dych. Veľmi sa teším na pokračovanie: Nadácia a Ríša.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Foundation - Isaac Asimov
Černobyľská modlitba - Svetlana Alexijevič
15,58 €
Ušetríte 2,36 €

„Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách.“

Bell Hooks