Bebe

16

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

IG @evaoknihach

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

IG @evaoknihach

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Mladé témy
Netvor z Čiernej hviezdy
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2008
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

16
Bebe

Alžbeta Hrúzová získala odznak Šťastných 7

31.01.2024 16:45

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

24.11.2023 21:33

Lady Eleanor Swiftová sa vracia na panstvo svojho zosnulého strýka.
Vskutku odvážna a svojrázna moderná dáma 20.rokov 20.storočia sa nezľakne ničoho. Ani vraždy a neschopných príslušníkov policajného zboru. Vyhrnie si rukávy, nasadne na bicykel a pustí sa do pátrania.

Nápomocný jej bude psí spoločník a konzervatívny majordóm.

Máme tu celkom sľubný začiatok novej detektívnej série. Bolo cítiť, že autorka má s lady Eleanor slušné plány a povedzme, že celé panstvo a personál domácnosti obzvlášť boli nakoniec veľmi zaujímaví a v ďalších knihách nás čaká určite veľa dobrodružstiev.

Celá kniha sa nesie v takom odľahčenom duchu. Eleanor odvaha a odhodlanie rozhodne nechýba a byť svedkom jej zmýšľania je celkom zábavné.

Asi je zjavné, že kniha sa mi páčila, no musím aj skonštatovať, že samotný detektívny prípad mohol byť riešený o niečo svižnejšie. Výsledkom je totiž, že knihu som nemala problém odložiť a všeho všudy som ju čítala až 2 mesiace. Ono totiž ma viac zaujímalo, ako sa našej hrdinke darí v novom prostredí, čo sa stalo jej strýkovi a, čo strýkov najlepší priateľ a majordóm v jednom, ako kto zabil neboštíka a ako.

Berte to, ale ako moje drobné pripomienky. Ako celok sa mi to páčilo, myslím si, že séria má veľký potenciál a teším sa na pokračovanie.

Čítať viac

16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

24.11.2023 20:24

Zažiarim je priebeh plný tanca, spevu, zdravého sebavedomia, dobrej nálady, lásky ku K-popu a romatiky s najväčším fešákom a Instagramovou hviezdou.

Pri čítaní som sa preniesla do doby, keď som s maminou, ako mladšia sledovala American Idol. Máme tu výberové kolá, silnú konkurenciu, svojráznych porotcov a napätie, ako to dopadne.

Skye má úžasnú osobnosť. Je dobrá kamarátka, usilovná študentka a výborná tanečníčka a speváčka, problémom je len kritický pohľad jej mamy, skrz jej plnšej postavy.

Pekne je tu opísaný kórejský kult krásy a vysokých štandardov, ktoré platia nie len v show biznise.

Sky sa, ale nedá. Vie, že je dobrá a nočný ju nezastaví. Nájde nových priateľov, bude bojovať v súťaži a ukáže, že na to má.

V utorok mi táto kniha prišla a v utorok som ju rovno aj celú prečítala. Musím skonštatovať, že obálka úplne dokonale vystihuje Skyjinu osobnosť.

Je to vtipné, milé a knihu budete zatvárať s dobrým pocitom. Naviac sú u pekne spracované témy #bodypositivity a #bisexuality

Čítať viac

16
Bebe

Alžbeta Hrúzová získala odznak Člen Čitateľského klubu

20.10.2023 14:41

Vaše členstvo v Čitateľskom klube Martinus si zaslúži odznak! Tešíme sa, že s nami čítate dobré knižky a delíte sa s ostatnými knihomoľmi o svoje názory. Lebo raz čítať je lepšie než stokrát počuť ;-)

Člen Čitateľského klubu
16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

15.10.2023 17:41

Babel je o nekonečných svetoch jazykov, kultúr a dejín..

Na túto knihu som sa tešila od kedy mi pristála v jednom z knižných boxov.
R. F. Kuang je majsterka svojho spisovateľského remesla a viem, že čokoľvek napíše, tak to bude napínavé, sofistikované, zábavné a zároveň hĺbavé.
Trošku na to nadviažem názorom, že naše slovenské vydanie sa vyrovná vizuálu zahraničných špeciálnych edícia a dokonalá obálka s krásnou oriezkou to povýšili v súčastnosti na najkrajšiu knihu slovenského knižného trhu.

No nie je to len o obálke.

Kniha vzdáva hold jazykom, kultúram a idei rovnoprávnosti. Autorka skĺbila fantasy prvok a bravúrne ho zakomponovala do obdobia britského rozkvetu kolonializmu.

“Ľudia, ktorí s tým mohli niečo urobiť, boli dosadení na lukratívne miesta a ľudia, ktorí najviac trpeli, nemali žiadnu moc.”

A tam, práve tam cez cítenie, skúsenosti a myšlienky postáv môžeme vidieť, ako táto nadvláda ovplyvňovala kultúry, vytvárala triedne rozdiely a nerovnováhu.

Pri čítaní tohoto bravúrne napísaného románu vás čaká príbeh mladej kantonskej siroty a jeho cesta za prestížnym vzdelaním, vyznanie lásky ku kráse jednotlivým jazykom, a tak aj samotnému umeniu prekladu.

“Myslím, že práve o tom je preklad. O tom je celé rozprávanie. Počúvať druhého a snažiť sa prekonať vlastné predsudky, aby si nahliadol do toho, čo sa snaží povedať. Otvoriť sa svetu a dúfať, že to niekto iný pochopí.”

Je to kniha o rozhodnutiach. Keď sa v tebe bije rozhodnutie spraviť to, čo je ľahké alebo to, čo je správne.

Čítať viac

16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2023 06:10

Páte roční období bola jednou z najlepších High fantasy kníh, ktoré som mala možnosť doposiaľ čítať.

Páčilo sa mi, že to bol mix fantasy a istým spôsobom aj sci-fi s vidinou dispotickej budúcnosti.

Páčilo sa mi, že začiatkom príbehu bol koniec. Doslovný armagedon.

Páčilo sa mi, že príbeh bol podaný z pohľadu 3. žien. Dieťaťa, mladej ženy a zrelej ženy. Všetky so schopnosťou orogenie, čo je moc ovládať tepelnú a kinetickú energiu vo vzťahu k seizmickým aktivitám zeme.

Títo ľudia sú pokladaný za nebezpečné monštrá, ktoré musia byť cvičené a pod dohľadom strážcov.

Celá planéta je zmietaná silnými sézmickými aktivitami a ich následkom vzniká “piate ročné obdobie”, ktorého dôsledkom je hladomor a vymieranie. Toto obdobie môže trvať týždne, mesiace, roky aj storočia.

Spoločnosť, jej fungovanie, iné formy života, história a obrovské tajomstvá. Táto kniha má neopakovateľnú atmosféru. Tajomné stvorenia, nebeské útvary.

Toto nie je žiadna dobrodružná výprava, možno tak cesta ku koncu, no rozhodne sa oplatí si ju prečítať. Dupľom ak ste milovníkmi žánru.

Krásne je tu vidieť, ako sa počas rokov môžu ľudia meniť, ako sa im postupne otvárajú oči a zatvrdzujú pred svetom.

Veľké plus aj za vedľajšie postavy. Nemôžem síce povedať, že by mi jedna z nich (jeden z nich) bola obzvlášť sympatická, skôr naopak, no boli skvele napísané. Či sa jednalo o malého zvláštneho chlapca, desaťprstenného majstra alebo zvedavého dievčaťa z významnej rodiny.

Čítať viac

16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2023 06:08

Tak toto nie je kniha pre každého. Poznám pár ľudí, čo by ju nazvalo sra*kou, no za mňa veľmi zaujímavá a originálna záležitosť.

Veď spojiť cestovanie v čase, spraviť z toho uznávanú vedeckú disciplínu, nekompromisný punk začiatku 90. rokov 20. storočia, pár brutálnych vrážd nechutných prasákov, ovplyvňovanie práv žien v 18. storočí a potýkanie sa s fanatickými puritánmi snažiacimi sa zmeniť časovú líniu v neprospech a úplné zotročenie žien, to sa len tak nevidí.

Zabudla som na niečo? O áno, pohľad na život mladého dievčaťa, ktorého budúcnosť má čoskoro skončiť, no tajomný “anjel strážny z budúcnosti” sa to snaží zmeniť.

Príbeh je rozprávaný prevažne z pohľadu zrelej ženy cestovateľky Tess a mladého dievčaťa Beth.

Kniha bola veľmi zaujímavá a páčila sa mi natoľko, že by som si od autorky ešte niekedy kľudne niečo prečítala, no mám aj pár maličkých výhrad.

Patrí tam napríklad divný až komicky pôsobiaci záporák z budúcnosti. Predstavoval zoskupenie fanatických magorov. Ďalej sa tam autorka snažila vysvetliť pseudovedu okolo fungovania cestovateľských portálov a ich ovplyvňovania, no to som absolútne nepobrala. A posledná vec bola vízia distopickej budúcnosti, kedy spravila z časti populácie úplných nepriateľov č. 1 (prišlo mi to až ako príliš veľký extrém).

Čo musím pochváliť bola dejová linka Beth, ktorá bola výborne napísaná a kľudne by som si ju prečítala aj ako samostatný román.

Páčila sa mi aj osobnosť Tess, napokon ona bola tým hnacím motorom celej knihy. A tá punková scéna, to proste nemalo chybu.

Čo by bolo asi fajn spomenúť, sú témy, ktoré sa nás žien dotýkajú aj v súčastnosti. Ženské volebné práva nie sú ani v 21. storočí samozrejmosťou a otázka rozhodovania nad vlastným telom detto.

Dávam 4*/5* najmä za originalitu a posolstvo.

Čítať viac

16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2023 05:56

Sladká spomienka na leto. Konečne po dlhom čase pekná, naozaj pekná teen romanca.

Začnem pozadím príbehu, ktoré bolo naozaj veľmi zaujímavé. Napadlo vás niekedy aká musí byť práca animátora v dovolenkovom rezorte?
Možno vás to niekoho inšpiruje na budúcoročnú brigádu.

Krásne Španielsko, trocha pamiatok, nádhernej architektúry a dobrého jedla, aj keď hranolky nič netromflo (minimálne podľa našich chalanov).

Hlavnou postavou a rozprávačom celého príbehu je Denis. Môj prvotný dojem z neho bol pozitívny a nie len pre to, že bol obrovský knihomoľ, potom si to trošku pokazil skrz bezdôvodne žiarlivé správanie voči Vincentovi, ktorý bol proste môj miláčik.
No v priebehu knihy si zas získal sympatie. Čo už s ním. Prvý raz zamilovaný, nevyzná sa vo svojich pocitoch a, ako sa hovorí ,,co se škádlívá, to se rádo mívá”.

A celá letná romanca by bola skoro ideálna, keby len Denis nemal frajerku. A nebola to veru žiadna potvora, ktorú by sme mohli neznášať, ale strašne zlatá Vendy, ktorá má Denisa skutočne rada.

Nechcem spoilerovať, no naozaj chcem oceniť, ako vyspelo sa k tomu decká postavili.

Ak máte chuť na niečo naozaj pekné, pohodové, tak určite odporúčam.

Ďalšie plusové body za romantické vyznanie na konci a Filipa. Denisovho najlepšieho kamaráta. Ten by si zaslúžil vlastnú knihu.

Čítať viac

16
16

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2023 05:55

Táto kniha je vskutku ideálna pre toto obdobie. Dark academia, temný zločin, plno tajomstiev a toľko citu, rozporuplných búrlivých emócií a láska k nadčasovým dielam Williama Shakespeara.

Autorka rovno v úvode opísala svoje myšlienky a svoju lásku k divadlu, ktorú chcela dať na papier a podarilo sa jej to.

Otvorene vám poviem, že celá tá záhada týkajúca sa vraždy a tajomstiev bola celkom predvídateľná, no vôbec mi to nevadilo. Vychutnávala som si emócie postáv a čakala som kedy im to dockvakne. Všetci boli svojim spôsobom zaujímaví a patrí tam aj Richard. Bol zlý, násilný, no chcela by som vedieť akou diagnózou trpel a, čo to spôsobilo.

Vzťah/nevzťah Olivera a Jamesa bol krásny a frustrujúci zároveň. Obaja s neskutočným darom slova, no veci medzi nimi stále nevypovedané.

Čo sa mi ešte páčilo bol samotný koniec príbehu, ktorý sa dal interpretovať rôzne. Moje srdce romantika hovorí, že autorka chcela koniec ponechať v duchu divadelných hier, ktoré naše postavy skúšali a hrali v priebehu trvania príbehu, no zároveň nám dopriať iskričku nádeje.

Čítať viac

16
Bebe

Alžbeta Hrúzová získala odznak Šťastných 7

29.08.2023 17:47

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven, 2015
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven