Bebe

12

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2020
2019
2018
2016
2008
Zobraziť viac

Moje aktivity

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

29.09.2022 16:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Už nádherná obálka od dvornej ilustrátorky Natalje Olgy Zakis (bez ktorej si jej príbehy už ani neviem predstaviť) láka na tajomné medzihviezdne dobrodružstvo.

Opäť sa ocitáme vo svete, kde medzi sebou žijú milovníci hviezd Astreové a uctievači mesiaca Lunostajní. Svet ako ten náš, no len, predsa trošku iný.
Legenda hovorí, že na počiatku vládli všemocní Lunasterové a pred ničivým koncom poslali pár detí do budúcnosti..

V druhej knihe začíname presne tam, kde sme minule skončili. Rovnými nohami sme sa vrhli do deja a priznám sa, že na pár vecí som sa musela tuho rozpamätávať, predsa len je to rok od prvej časti.

V každom prípade Tim Kňazev sa stal jednou z mojich najobľúbenejších knižných postáv vôbec, má v sebe tú správnu mieru dobroty, naivity, zmyslu pre spravodlivosť a dobrodružnej povahy, aby som si ho zamilovala a prirástol mi k srdcu, naopak Alex je had, ktorý by zniesol poriadnu nakladačku a riadnu dávku pokory plus v tejto časti som nebola nadšená ani zo správania Celestiny. Jej žiarlivosť, ublíženosť a nasrdenosť z nej robili pekne protivnú potvoru.

V každom prípade, ma ale príbeh ani v najmenšom nesklamal. Priznám sa, že poriadne grády to začalo mať až od polovice knihy, no vôbec mi to neprekážalo. Turnaj na Mystiku (festival dvoutvářne magie), Astralis, tajomné údolie, tajomstvá Timura Svjatova, Jozefa a Domu Záře. Stalo sa toho toľko, boli nám odkryté nové tajomstvá a dostalo sa nám priehrštia ďalších nezodpovedaných otázok.

Momentálne už len čakám, kedy prídem domov a kúpim si tretiu knihu.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2022 11:11

Druhá nadácia je v ohrození. Podarí sa odhaliť jej umiestnenie? Bude Mulo úspešný? Je vôbec možné, aby sa niekto vymanil z jeho “nadvlády”? Pripravte sa na psychotronikov.

Ponorke sa znova do sveta Isaca Asimova a nájdite odpovede na otázky, ktoré nás trápia od prvej knihy.

Táto už tretia v poradí neostáva nikomu nič dlžná a čaká nás uspokojivé zakončenie pôvodnej trilógie (dobrá správa, že indispozícií sú aj ďalšie knihy).

Ako už býva u Asimova zvykom, jeho diela sa vyznačujú nadčasovosťou, na prvý pohľad jednoduchosťou a skrytými významami.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

26.09.2022 08:06

Toto dielo nosí nálepku ako jedna z najlepších sci-fi sérií vôbec. Po prvej knihe to ešte neviem na sto percent posúdiť, ale nabehnuté má dobre.
Inteligentný, sofistikovaný a celkovo úžasný sci-fi príbeh. Som naozaj zvedavá aké pravdy ukrývajú ďalšie knihy. Román je plný hlbokých myšlienok o povahe ľudstva a jeho správaní.

Pre niekoho by možno dej nebol dostatočne strhujúci, akčný a plný nečakaných zvratov. Môže pôsobiť skôr ako medzigalaktický, politický román, no skrýva v sebe geniálny plán a vy len s napätím otáčate stránku, za stránkou a čakáte s akým riešením prídu tentokrát. Naviac myšlienky v ňom sú veľmi prepracované a nútia vás k prirovnávaniu s udalosťami dnešnej doby.

Politika, náboženstvo, veda, ľudské vedomosti a neodkladný zánik. To sú hlavné témy Nadácie.

Nesmieme spohodlnieť a spoliehať len na technológie, ktorým nerozumieme. Musíme veciam chápať. V poznaní je moc.

Kniha s nadčasovými myšlienkami, bez váhania 5*/5*.

Úprimne si nemyslím, že to je román pre každého, ale nájdu sa ľudia, čo ho budú vedieť oceniť.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

24.09.2022 18:04

Veľké myšlienky VEDA. Všetky vedecké míľniky prehľadne usporiadané v jednej skvelo spracovanej publikácií.

Široké spektrum tém, doplnených obrázkami a diagramami. Všetko prehľadne vyskladané na 1-2 stranách. Zaujíma vás objavovanie planét? Rýchlosť svetla? Nie je problém, kniha s vami rozoberieme vedecké teórie, poznatky a pekne vám ich naservíruje.

Osobne si myslím, že publikácia, ako je táto si nájde svoje miesto v knižniaciach ako odborníkov, tak i laikov.

Ak nemáte možnosť prelistovať si ju a posúdiť štýl a spracovanie osobne. Odkazujem vás na online ukážky, ktoré sú dostupné na knižných e-shopoch.

Stačí si nájsť svoju oblasť záujmu (k dispozícii aj MEDICÍNA, PSYCHOLÓGIA či FILOZOFIA).

Čítať viac

12
Bebe

Alžbeta Hrúzová získala odznak Môj názor pomáha

23.09.2022 12:19

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

23.09.2022 12:19

,,Máme ich (bohov) obdivovať?” precedila som ,,Alebo nám majú pripomínať, kam patríme? Celý život počúvam o smrteľníkoch, ktorí sa zaplietli s bohmi, a nikdy to s nimi nedopadne dobre. Nezabúdaj, že som to videla na vlastné oči.”

Ariadna je majstrovské dielo hodné 5* a kvality, ktoré v sebe ukrýva nájdete v nasledujúcich riadkoch..

Krétska princezná a jej životný príbeh. Krásne dievča a potom žena vystavená na pospas mocenským hrám hrdinov a gréckych bohov. Od malička videla, ako vedia byť božstvá vrtošivé a pomstychtivé.

Jej úbohá matka, trpiaca za hriech otca a jej potupná kliatba ústiaca až k zrodu krvilačného minotaura.

Pobláznenie, zrada, osamelosť, láska (a konečne naozaj milostný príbeh, ktorý sa mi páčil) a pohľad žien na jedny z najznámejších bájí a legiend.

Po Madeline Miller sa sa štafety, priblíženia gréckych mýtov zhostila ďalšia sľubná autorka. Po Speve o Achilovi a Kirké tu máme ďalší nádherný román. Ak dokážete precítiť posolstvo a čítať (nie len) medzi riadkami, čaká vás nádherný román s pohľadom do ženskej duše. Tak ako aj v Ariadne, aj vo vás bude bublať pocit neprávostí za všetky dôverčivé, nevinné ženy, samy si poviete, že radšej odísť zo sveta ako pomstychtivá medúza, mimochodom obeť znásilnenia samotným Poseidónom.

Gro príbehu je hlavne o Ariadne, no podstatná časť je venovaná aj jej sestre Faidre, čo bola ďalšia veľmi zaujímavá, ktorej príbeh stojí tiež za prečítanie.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

11.09.2022 07:46

V prvom rade by som sa chcela podeliť so svojim názorom, že toto nie je len obyčajná YA fantasy kniha. Podľa mňa má táto séria potenciál ulahodiť širokému spektru čitateľov.

Nie je to len príbeh o úbohej princezne, ktorá oplýva čarovnou mocou a čaká, kým ju vyslobodí princ dokonalý a všetko bude fajn.

Toto je príbeh o krvavej čarodejnici, o smrti, strate, útlaku, osude dvoch kráľovstiev, o moci a neodvratnom osude.

Ak si po prvej knihe myslíte, že viete, čo vás čaká, ste na omyle. Autorka takpovediac nepokračovala na rovnakej vlne, ale zaplávala do širokých vôd oceánu a a príbeh rozvila do niečoho nového väčšieho. Páčilo sa mi to, dokonca veľmi. Žiadne nešťastné stigma druhých kníh. Toho bolo skvelé. Autorka v poznámke spomína, že prvú knihu písala 8 rokov a túto druhú 8 mesiacov. Dovolím si povedať, že to tak vôbec nevyzerá.

Milujem, keď je príbeh prepracovaný do najmenších detailov, keď sa autor nebojí dormovať malé dieliky a vytvárať nové a nové pavučinky dejových liniek, ktoré postupne skladá do dych vyrážajúcejo obrazca.

Dovolím si povedať, že toto je asi zatiaľ tá najlepšia fantasy séria, akú som tento rok čítala.

Má to prepracované postavy, neočakávané zvraty, autorka má skvelú predstavivosť a nebojí sa kašlať na klišé stereotypy a prichádzať s niečím novým.

Naozaj nechápem, ako je možné, že okolo tejto série nie je väčšie haló. Musíme to zmeniť. Ak si chcete prečítať niečo napínavé, dobrodružné, s poriadnym worldbuildingom a nevadí vám, že od napätia nebudete schopní knihy zatvoriť pred koncom. Tak toto je niečo pre vás.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

10.09.2022 17:06

Priznám sa vám, že slová k opisu dojmov z tejto knihy som hľadala naozaj dlho. Vyjadriť totiž pocity, ktoré vo mne zanechala pár slovami je vskutku náročné.

Príbeh troch odvážnych žien naprieč rozdielnymi dekádami, ktoré spája skutočný zámok Lafayette v srdci Francúzska. Zmes fikcie, reálnych historických udalostí a skutočných ľudí. Príbeh o Adrienne (a jej manželovi Gilbertovi de Lafayette), Beatrice a Marthe. Šľachtičná, americká herečka a učiteľka s dušou umelkyne.

Francúzska revolúcia. Americká vojna za nezávislosť.
Prvá svetová vojna. Druhá svetová vojna.

Autorka rozprávala svoj príbeh nelineárne. Z kapitoly do kapitoly sa vracala k trom hrdinkám a postupne splietala niekoľko neobyčajných príbehov. Stretnite sa s tromi neobyčajnými ženami. Každá iná a jedinečná. Keby ste sa ma opýtali, kto bola moja obľúbenkyňa, neviem vám odpovedať.

Autorka píše takým podmanivým a pútavým spôsobom, že sa v tých 560 stranách stratíte a čas okolo vás prestane existovať.

Toto je jeden z mála príbehov, ku ktorým sa v budúcnosti plánujem ešte raz vrátiť.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

06.09.2022 17:33

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Budem sa snažiť krotiť svoje bujaré nadšenie a sľubujem, že sa pokúsim obmedziť superlatívy na minimum, no toto bolo proste skvelé.

Ak máš rád: sci-fi, dobrodružstvo, záhadu, vesmírne prestrelky, vtipné postavy a proste nepovedal by si nie takému pseudo vesmírnemu Top Gunu. Tak toto si naozaj chceš prečítať.

Kadeti sú pripravení a čaká ich náročný pilotný výcvik. Od ich schopností závisí záchrana celého ľudstva (alebo to, čo z neho po evakuácií z vesmírnej lodi pred desaďročiami ostalo). Jop, nie sme na Zemi vážení.

Hlavnou postavou je Spensa, 1,5m vysoké trdlo s náturou zúrivej čivavy, ničoho sa nebojí, nič ju nezlomí a jej jediným snom je stať sa pilotkou a nenechať sa zlomiť rečami o jej údajne zbabelom otcovi (a vie perfektne loviť potkany, pozor na ňu).

Toľko otázok, toľko záhad. Naplní svoj cieľ? A pomôže jej tá ukecaná mašina z jaskyne, ktorá túži po svojej zbierke húb?

Bolo to VÝBORNÉ! 5*/5*. Ak vás bavia veci, ktoré som vymenovala vyššie, určite si ju prečítajte. A chcela by som vypichnúť ešte jednu vec, ktorá sa mi naozaj páčila. Autor to neodflákol a nezobrazil celý výcvik len spôsobom, sadneme do stíhačky a letíme. Mal to skvelo vymyslené (veď technickým veciam bola venovaná aj značná časť knihy) a, aj keď ja takýmto veciam prd rozumiem, veci o preťažení, rýchlostiach a pod. určite vychádzajú z reálnych základov.

Čítať viac

12
12

Alžbeta Hrúzová napísala recenziu

03.09.2022 08:24

Klan GUCCI od Sary Gay Fordenovej. Zabudnite na film s Lady Gaga (aj keď bol výborný), toto je niečo iné, toto je niečo viac. Kniha začne opisom posledných chvíľ Maurizia Gucciho očami očitého svedka. Hneď na to sa rovnými nohami ponoríme do histórie klanu a posvietime si na značku Gucci ako takú. Ako vznikla, prečo je taká úspešná. Jej vzostupy a pády. Priznám sa, že táto obchodná stránka ma naozaj bavila. Asi by bolo dobre podotknúť, že ak plánujete čítať knihu len s očakávaním dozvedieť sa niečo viac o vzťahu Maurizia a Patrizie tak vás asi budú pasáže zamerané na obchod, ako taký nudiť.

Knihu berte skôr ako kroniku rodu a značky samotnej. Sara Gay Fordenová spravila nespočet rozhovorov, mimo iné aj s vtedajším kreatívnym riaditeľom Tomom Fordom, ktorého vám určite netreba predstavovať, vykonala dôkladný výskum a zdrojom zrekonštruovaných udalosti boli ľudia, ktorí zažili danú udalosť z prvej ruky alebo boli s danou situáciou úzko spätý.

Začítajte sa do príbehu a zistite prečo práve značka Gucci ,,symbolizuje dobrý život, luxusný životný štýl, pohodu a rozprávkový svet”.

Čítať viac

„Tak hovorí mongolský mýtus: Láska sa rodí z rôznych prirodzeností. Protikladmi získava silu. Konfrontáciou a premenou sa udržiava. “

Záhir - Paulo Coelho
Záhir
Paulo Coelho